Kullanıcı Adı:
Şifre:
Bu konudaki kullanıcılar:
40
Cevap
0
Tıklama
35
Öne Çıkarma
Cevap: Turk Genclerinin Yaptigi Kariyer Yanlislari (3. sayfa)

S
sniper23
3 gün (5242 mesaj)
quote:

Orijinalden alıntı: L.J

Lisede 3 ay elektrikçide çalıştım. Oldukça yoğun bir elektrikçiydi üstelik. 3 takım halinde bir de kendisi 4 usta zor yetişiyordu işlere. Hiç unutmam sabah 8 gece 9-10-11 Allah ne verdiyse çalışıyorum. Adam bana günlük hiç unutmam haftalık 15 milyon lira vermişti iş öğreniyorsun ayağına 3 öğün yemek yiyemezsin 15'e...
İş hızlı olsun diye yalap şalap hemen bitirmemiz gerekirdi. Her arayan da bir daha arayıp şikayet ederdi işten.
Bu adam gel zaman git zaman iflas etti çünkü bir iş yaptıran bir daha yaptırmadı. Halbuki kalfasına ustasına düzgün para verseydi, insan gibi çalışma saatleri uygulasaydı, hadi hadi hadi diye işi yarım yamalak bitirtmeseydi belki kısa vadede %30 az kar edecekti ama uzun vadede istediği fiyat artacaktı kaliteli işçilik sayesinde ve iflas dahi etmeyecekti.
Böyle çok usta tanıdım ben. Ön düzenci, elektronikçi, elektrikçi, sucu hepsinde çalıştım çocukluğum gençliğim boyunca. Elimden de her iş gelir. Şu an crimping tool ile psu'ya cable sleeving yapıyorum mesela, parayla alsan 60 euro takımı kablonun.
Dünya'nın hiçbir yerinde kaliteli işçilik ucuz değil. Ne olursa olsun. Kalite=para. Ama kaliteli iş yapan adam bulmak zor çünkü kimsenin totosu sıkıya gelmiyor. Bak yukarda bana giydiren bir eleman var ben hiçbir şey bilmiyormuşum öyle diyor. Kpss ortaöğretim konusu açmış eleman sorsan memur olmak en büyük rüyası.

Üretkenlik çok önemli. Düzgün, fark yaratan bir şeyin üretkenliği ise paha biçilemez. En basit şey yahu, bak alışveriş torbası bile üretsen dünyanın en kaliteli en stil sahibi olanlarını üreteceksin sonra da 20 euro'ya Amazon'da eBay'de kitleyeceksin hipsterlara.

Bizim insanımızda olmayan bir üretim mantığı bu. Bak İsveç'te porselen üretirler. Rörstrand marka.
https://royaldesign.se/swedish-grace-skal-1-l-sno
Şu kase 180 sek imiş 120 lira falan yapar. Bir tanesi ve her evde var bunlardan İskandinavya'da.
Şu mesela:
https://www.cervera.se/produkt/alvar-aalto-collection-ljuslykta-5-cm-klar
Bende bile var çok aşırı yaygın bir şey(iş yerinden hediye). Bir mum tabağının fiyatı bu.
Neden?
Kalite çünkü. Jenerasyonlar boyu bu markalar(Rörstrand, Iittala, Höganas, Le Creuset vb) kaliteyi simgelemişler. Saraylarda kullanılmışlar.

Bu tarzda pek markamız yok Türkiye'de. Hadi böyle uç örnek olmasın bari kalitesine gözü kapalı güvenebileceğiniz katma değer üreten bazı markalarımız olsun, yok! Neden? Çünkü bizde iş ciddiye alınmaz. 10 milyonluk ülke adamların her şehrinde bir tane böyle ikonik markalaşmış endüstri kolu var.
Bu işlerin temeli burda yatıyor. Mükemmeliyetçi bir millet değiliz.
Kesinlikle doğru.