Arama butonu
Bu konudaki kullanıcılar: 1 misafir
8
Cevap
431
Tıklama
2
Öne Çıkarma
Tunceli’de, tarikatlara bağlı dinci dernekler çalışmalarına hız verdi
R
2 yıl
Teğmen
Konu Sahibi

Dersim Araştırmaları Merkezi, çok sayıda tarikatın kentte farklı isimler altında faaliyet yürüttüğünü ortaya çıkardı. Özellikle Munzur Üniversitesi’ndeki akademisyenlere dikkat çeken merkez, amacın Alevi inancını tasfiye etmek olduğunu vurguladı.


Dersim Araştırmaları Merkezi’nin (DAM) Tunceli’de yaptığı saha çalışmasına göre, tarikatların kentte örgütlenmeyi ciddi boyutlara taşıdığı belirtildi. Araştırmada dernek ve vakıf adı altında kurumlaşan tarikatların, FETÖ terör örgütü lideri Fethullah Gülen’in başvurduğu özel okul, dershane ve yardımlar gibi faaliyetlerle örgütlenmeye çalıştığı kaydedildi.

Kentte, Munzur Eğitim ve Kültüre Hizmet Derneği (Süleymancılar), Ehlibeyt Sevenler Eğitim Kültür ve Sosyal Yardımlaşma Derneği (Menzil tarikatı), Ensar Vakfı Tunceli Şubesi, Birlik Vakfı Tunceli Şubesi, İlim Yayma Cemiyeti Tunceli Şubesi, TÜGVA Tunceli Temsilciliği ve Milli Beka Hareketi Derneği gibi (sosyal medya üzerinden) çok sayıda dini cemaatin farklı isim altında faaliyet sürdürdüğü aktarıldı.

DAM tarafından yapılan açıklamada “Bırakalım Alevi inancına saygı duymalarını, yıllardır nasıl ıslah ederiz mantığı üzerinden türlü çalışmalar yürüttükleri herkesçe bilinmektedir. En yoğun yuvalandıkları kurum ise Munzur Üniversitesi’dir.

Araştırmamız sonucunda gördük ki tarikatların çalışmaları esasen üniversite bünyesinde görevli akademisyenler eliyle yürütülmektedir. Devlet bürokrasisi işin içinde ve bir nevi onların eliyle örgütleniyorlar. Yani bil fiil devlet mekanizması yol vermekte ve bu asimilasyon çalışması aleni olarak desteklenmektedir” denildi.

Tarikatların birincil hedeflerinin gençlik ve kamuda çalışan memurlar olduğunun belirtildiği açıklamada, bir süredir taciz, tecavüz olaylarına adı karışan bazı güvenlik görevlilerinin bu zihniyetten bağımsız ele alınmaması gerektiği kaydedildi.
YENİ TEHLİKE

Tunceli’de FETÖ’nün örgütlenemediğinin hatırlatıldığı açıklamada, “Dertleri Dersim Kızılbaş inancını bütünüyle tasfiye etmektir. Onun için cemevleri denetim altına alınıyor ve cemevlerinde hocalar görevlendiriliyor. Tez elden kurumlarımız halkı uyarmalı ve tarikatlara karşı bilgilendirme çalışmaları yapmalıdırlar. Dersim Alevi Kızılbaş inancının yeni bir tarife ihtiyacı yoktur. Dahası iktidar ve tarikatlar eliyle tarif edilecek bir Alevilik de bizim Aleviliğimiz değildir ve olmamalıdır” denildi.

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/tuncelide-tarikatlara-bagli-dinci-dernekler-calismalarina-hiz-verdi-1793573< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

Adam orucunu kendine değil sokaktaki insanlara tuttuğu için masasına konulan cips orucunu zedelemiş. Halbuki muharem ayında kendiside oruç tutmayıp elinde cips ile dersimlilerin karşısında y...
Yoruma Git
Yorumun Devamı TIGERSHARK - 2 yıl +9
Sen onların neyine saygılısın ki? En azından alışveriş yapmışlar. Acaba sen tuncelili esnaftan alışveriş yapacak mıydın? Alevi diye alışveriş yapılmayan çok esnaf gördük.
Yoruma Git
Vanished Man - 2 yıl +4
E
2 yıl
Teğmen

Konu dışı olacak ama Tunceli enteresan bir yer ,zamanında Cumhuriyet'e karşı da ayaklandı ,şimdiki hükümete de muhalif ,sadece muhalif olmak için doğmuşlar sanırım .

Söz gelimi konuya dönersek,oraya bu tür organizmalar pek kolay yayılamazlar o coğrafya da etnik kimlikleri ve dini görüşleri nedeniyle ,yayılmasınlar da boşver, ülke de yeteri kadar biatçı var biraz daha farkındalığı olan ve sorgulayan toplumlar lazım bize,umarım tez zamanda bu takvacılar derdest edilir, çünkü memleket iyice uyuştu.C
2 yıl
Yarbay

rus ordusu bilem tunceliyi görünce vazgeçmişB
2 yıl
Binbaşı

Herkese gönlünü açmış tunceli halkı. Pkk, ateist, komümist, alevi, chp vs... Ama islamla ilgili hiç bir şeye tahammülleri yok. Bırakın orada tarikat veya cemaati, siyasal islam bile olamaz. Dükkana bir gün tunceliden gelmiş ünv öğrenci ve annesi Ramazan ayında elinde cips, kola, hamburger ile gelip alışverişini yaptı. Sonrada çöpünü bizim sandalyelere koydu. İnanca saygısı olmayan varlıklar, insana da saygısı yok. Tanıdığım tuncelilerin hepsi siyasetle kafayı bozmuş. Osmanlı zamanında bile hep muhalefet olmuşlar. Muhalefet derken boş muhalefet. Tarihte bugünde hep aykırı kalmışlar.< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 2 cevap geldi.
T
2 yıl
Yarbay

Adam orucunu kendine değil sokaktaki insanlara tuttuğu için masasına konulan cips orucunu zedelemiş. Halbuki muharem ayında kendiside oruç tutmayıp elinde cips ile dersimlilerin karşısında yiyip içince sorun olmuyor.

Kısaca Dinciler,Yobazlar,Sarıklılar Dersimden DEFOLSUN GİTSİNLER.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TIGERSHARK -- 28 Kasım 2020; 18:36:47 >

V
2 yıl
Yüzbaşı

quote:

Orijinalden alıntı: Ben sero

Herkese gönlünü açmış tunceli halkı. Pkk, ateist, komümist, alevi, chp vs... Ama islamla ilgili hiç bir şeye tahammülleri yok. Bırakın orada tarikat veya cemaati, siyasal islam bile olamaz. Dükkana bir gün tunceliden gelmiş ünv öğrenci ve annesi Ramazan ayında elinde cips, kola, hamburger ile gelip alışverişini yaptı. Sonrada çöpünü bizim sandalyelere koydu. İnanca saygısı olmayan varlıklar, insana da saygısı yok. Tanıdığım tuncelilerin hepsi siyasetle kafayı bozmuş. Osmanlı zamanında bile hep muhalefet olmuşlar. Muhalefet derken boş muhalefet. Tarihte bugünde hep aykırı kalmışlar.
Sen onların neyine saygılısın ki? En azından alışveriş yapmışlar. Acaba sen tuncelili esnaftan alışveriş yapacak mıydın? Alevi diye alışveriş yapılmayan çok esnaf gördük.


Bu mesaja 2 cevap geldi.
B
2 yıl
Binbaşı

quote:

Orijinalden alıntı: Vanished Man

Sen onların neyine saygılısın ki? En azından alışveriş yapmışlar. Acaba sen tuncelili esnaftan alışveriş yapacak mıydın? Alevi diye alışveriş yapılmayan çok esnaf gördük.

Alıntıları Göster
Benim ne onlarla ne alevilerle derdim var. Kaldı ki alış veriş yapanların aleviyim demesi bile beni zerre ilgilendirmiyor. Beni saygı, sevgi ve inanç serbestisi ilgilendirir. Aleviymiş, sunniymiş banane... Çoğu ecnebi bizden daha müslüman ve daha insan yaşıyor. Klasik ortadoğu toplumlarının çoktan notunu verdim. Ama bazıları var ki hiç mi ilerleme olmaz. Neyse gram umrumda değil< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 2 cevap geldi.
V
2 yıl
Yüzbaşı

quote:

Orijinalden alıntı: Ben sero

Benim ne onlarla ne alevilerle derdim var. Kaldı ki alış veriş yapanların aleviyim demesi bile beni zerre ilgilendirmiyor. Beni saygı, sevgi ve inanç serbestisi ilgilendirir. Aleviymiş, sunniymiş banane... Çoğu ecnebi bizden daha müslüman ve daha insan yaşıyor. Klasik ortadoğu toplumlarının çoktan notunu verdim. Ama bazıları var ki hiç mi ilerleme olmaz. Neyse gram umrumda değil

Alıntıları Göster
Peki sen oruç tutarken karşında birinin yemek yemesi neden rahatsız ediyor? Ben oruç tutarken yesinler içsinler umurumda olmaz. Altı üstü 14 saat aç kalacaksın. Mandalinayla bile iftar yaptım başka birşey yoktu. Senin gibi yeme içmeyi dert etsem zaten tutmam ki sigara yüzünden tutmuyorum çünkü bağımlı olmuşum yeme içmeden önce geliyor.
O ecnebiler insani gelişmişlikten öyle davranıyor daha müslüman falan değiller. Sende ilkokuldan liseye böyle çocuk yetiştirsen sokaktaki insanlarda çocukları bozmasa onlar gibi olur. Yoksa üniversite mezunun bile metroya binmeyi bilmez kapılar açıldığında inmeye çalışanları ittirerek binmeye çalışırlar.N
2 yıl
Binbaşı

Kaynak cumhuriyet napsak inansak mı< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.