Arama butonu
Bu konudaki kullanıcılar: 1 misafir
2
Cevap
338
Tıklama
5
Öne Çıkarma
TSMC’nin 3nm üretim kapasitesi yapay zekaya yetmiyor
M
geçen ay
Yarbay
Konu Sahibi

TSMC’nin 3nm üretim kapasitesi yapay zekaya yetmiyor
Görünüşe göre dünyanın en büyük en büyük bağımsız yarı iletken üreticisi TSMC’nin 3nm bantları, Nvidia, Apple, AMD ve Qualcomm’u besleyecek kadar hızlı dönmüyor. 3nm arzının sınırlara ulaşıyor olması yapay zeka yongalarını üretenleri fiyat artışı yapmaya zorluyor. Üretim, yapay zeka için çalışırken tüketici sınıfı ve kurumsal çiplerde de fiyat artışı yaşanabilir.TSMC yetişemiyorYapay zeka endüstrisi kısa ve orta vadede yavaşlama beklentisi olmadan büyümeye devam ediyor. Sektörün üretim ayağının büyük kısmından sorumlu olan TSMC ise kapısında kuyruklar görüyor. Apple, Qualcomm, Nvidia ve AMD gibi müşteriler, kendi çip ürünleri için Tayvan devine güveniyor.Ayrıca Bkz.Western Digital, dünyanın en yüksek kapasiteli NAND belleğini duyurduAktarılanlara göre TSMC’nin 3nm arzı halihazırda saydığımızı dört büyük teknoloji devi tarafından rezerve edilmiş durumda. Bu rezervasyonun ise 2026 yılına kadar uzandığı belirtiliyor. Bu, TSMC’nin geçen yılan göre 3nm üretim kapasitesini üç katına çıkarmasına rağmen yaşanıyor. Nvidia ve AMD, TSMC’nin GPU’lar için uygun olan 3nm sürecini doldururken Apple ve Qualcomm ise mobil için N3P süreçlerini kapatıyor.TSMC için şimdilik üretim bazlı bir fiyat artışı bilgisi bulunmuyor ancak arzın kısıtlı olması nedeniyle yonga tasarım şirketlerinin ürünlerinin fiyatlarına bunu yansıtabileceği söyleniyor. TSMC ise 5nm üretim hatlarının bazıları 3nm’ye terfi ederek aylık 180 bin adetlik yonga plakası üretimine ulaşmayı hedefliyor. Firma paketleme teknolojilerinde de kapasiteyi sürekli artırmaya çalışıyor.
Kaynak:https://wccftech.com/tsmc-3nm-supply-runs-short-amind-huge-ai-demand-nvidia-apple-amd-qualcomm-raising-chip-prices/

 Haberi Portalda Gör

S
geçen ay
Yarbay

şimdi de "yapay zeka krizi" gibi bi şey mi çıkacak? yetmeyiversin kardeşim AI'a, olduğu kadar! AI çok maharetliyse 1nm altında çipleri 4nm ile aynı maliyette üretmenin yolunu da bulsunJ
geçen ay
Yüzbaşı

Kripto, çip krizi, yapay zeka, hiperenflasyon. Global ve globalden etkilenen lokal. Satıcı bir şekilde nasıl yolunu bulur, tüketici nasıl kazığa oturtulur. Neyse dünyanın Lale Devri sürerken, iklim krizi ve sosyal sorunları patlamadan önce bakabilen keyfine baksın. Şüphesiz yapay zeka başlarda, insanların %40'ı öngörüldüğü şekilde işini kaybetmeden önce çok faydalı olacak. Dürtenlerle çoğu mezara koşan koca bir akıllı tür. Kapitalizm ne harika yahu, teknoloji verdi. Karnı tok, sırtı pek olan adaleti ne yapsın, Dünya Bankası kriterlerine göre dünyanın %2'si bir deri bir kemik, %10'u aç, %35'i aşırı fakirken. Evrimin temel duygusu korku ile eninde sonunda gelecek polis copunu gören dalgasına baksın. Aman tadımız kaçmasın. Konuşana sen naaptın densin, sanki 3-5 kişinin işiymiş gibi, kulak tıkansın, bilim insanı olsa fark etmesin. Carl Sagan 50 sene önce Amerikan Kongresine iklim krizi konusunda ifade vermişti, elbette ekonomi diye hasır altı edildi. Bugün de çok az, çok geç, ne Kyoto ne Paris anlaşmasına uyan, yüz kurtaracak şeyler yapılır, reklamı bolca olur, global rekabette yapamayana baskı da yapılır, tukaka da edilir. Sonra bu kafayla yüce bilim, yapay zeka bizi kurtarsın, bol şans. Haydi hayırlı traşlar. 3nm yetmezse 1 olur, 2 olur üzüldüğün şeye bak.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi justbejust -- 15 Haziran 2024; 13:47:16 >


DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.