Bu konudaki kullanıcılar: 3 misafir, 1 mobil kullanıcı
263
Cevap
0
Tıklama
657
Öne Çıkarma
Trafik Polisi ile Tartışmam ve Sonrasında Başıma Gelenler

U UmutxTR Konu Sahibi
2 yıl (195 mesaj)
15/03/2020 tarihinde saat 17:20 sularında 06 .....10 plakalı aracımda, yanımda annem, eşim ve kızım da var iken ankara / sincan'da vatan caddesinde bulunan real optik önünde trafik akışını aksatmayacak şekilde diğer park etmiş araçların yanında aracımla durakladım, annem gözlüğünü real optik'e bırakmak üzere indi. ben eşim ve kızım araba da bekledik, araba çalışır vaziyette idi.

bu esnada ismini sonradan öğrendiğim trafik polis memuru geldi ve "çek arabanı kardeşim sana dedik duymuyor musun?" dedi. bende kendisine "yok vallaha abi duymadım, duysam hemen çekerim" dedim. eşim ve annemde böyle bir uyarıyı duymadıklarını beyan ediyorlar.

bu esnada annem optikçiden döndü, yani işimiz bitti. zaten toplamda 1-2 dakika ancak duraklamışızdır. ben tam aracı geri vitese attım, oradan ayrılmak üzere 1 metre civarında hareket ettim. trafik polis memurlarından bir tanesi bana "çek arabanı kırarım şimdi kafanı" dedi. bende tam ordan ayrılacakken, bu tehdit üzerine araçtan indim. karşısında çocuğu olmadığını, böyle konuşamayacağını söyledim. "kafamı kıracak ne yaptım ben" dedim. o da bana "çek git lan sür arabanı dedi". bende 155'i aradım ve polis tarafından tehdit edildiğimi bildirdim.

155 ile konuşup adres tarifi yaparken polis memuru bana "kapat şu telefonu, ver ehliyeti ruhsatı" şeklinde bağırıp durdu. kendisine "tehdit edildiğim için 155'i aradım, adres tarif ediyorum, ehliyet ve ruhsatımı hemen vereceğim" dedim. ama elimi iteklediler, beni araca doğru ittirdiler. "ver lan ehliyeti" dediler. araçta 3 yaşında kızım olduğunu, yaşananlardan olumsuz etkilenebileceğini söylememe rağmen bu 2 polis bana bağırmaya ve iteklemeye devam ettiler. bağırma esnasında polislerden biri yüzünü yüzüme 10 cm mesafe bırakacak şekilde yaklaştırdı ve bu şekilde bağırdı. bu esnada ben her seferinde "vereceğim, veriyorum" dememe rağmen aracımın tavanına sağ eli ile 3-4 kez vurdu. eşimin çektiği videodan gördüğüm kadarı ile tavana vurduktan sonra elini tabancasının kılıfına götürdü ve kılıfın çıtçıtını açıp, elini tabancasına koyarak sordu "veriyor musun vermiyor musun?" bende vereceğim dedim. zaten hiç ağzımdan "vermem, alabiliyorsanız alın" tarzı birşey asla söylemedim. sadece bağırmayın arabada çocuk var dedim.

155'le görüşmem esnasında tartaklandığım için, baktım iş iyi bir yere gitmiyor, telefonla video çekmeye başladım, eşimde aracın içinden çekmiş. 3 yaşındaki kızımın "yapmayın amcalar" demesi aklımdan hiç çıkmıyor.

155 ile görüşmem bitince kendilerine ehliyet ve ruhsatımı vermeme rağmen, polise kesinlikle mukavemet etmememe rağmen sırf benim cezalandırılmam saikiyle hareket ederek takviye ekip çağırdılar. gelen polislere "bize mukavemet ediyor, alın şunu" dediler. bu arada bana sürekli bağıran polis memuru " ver bakalım aracın anahtarını" dedi bende vermedim. neyse polis aracının ön kısmına geçtik ve bana yazılan cezayı imzalatmak istediler. bende ceza makbuzuna şerh düşeceğimi söyledim, buna da itiraz ettiler yazamazsın falan dediler ama şerhimi yazdım. 47-1a(trafiği düzenleme ve denetimle görevli trafik zabıtası veya özel kıyafetli ve işaret taşıyan diğer yetkili kişilerin uyarı ve işaretlerine uymamak) ve 61-1-o(taşıt yolu üzerinde özürlülerin araçları için ayrılmış park yerlerinde park etmek) olmak üzere 2 maddeden 552 tl ceza yazmışlar. bana imzalattıkları ceza makbuzunun üzerine aracımı park etmediğimi, içinde olduğumu, trafiği engellemediğimi, polislerin uyarılarına uymamam diye birşeyin söz konusu olmadığını, aracımı tam oradan çekmek üzere hareket ettiğimde tehdit edildiğim için durduğumu, yoksa zaten oradan ayrılacağımı belirttim. ceza makbuzunun şerh düştüğüm nüshası onlarda, şerh yazmayan diğer nüsha bende kaldı. daha sonra bendeki nüshayı almaya çalıştılar ama vermedim.

polisler beni ekip aracının arka bölmesine bindirdi. hastaneye oradanda sincan polis merkezine götürüldüm. 17:40 civarında geldiğimiz polis merkezinden ayrıldığımızda saat 22:00'a geliyordu.

hakkımda düzenlenen tutanağı gördüm. ben ehliyet ve ruhsatı güya vermemişim, onlarda bunun üzerine takviye ekip çağırmışlar falan fıstık. elimizdeki videolarda benim ehliyeti de ruhsatı da verdiğim belli. kesinlikle polislere bir fiziksel temasım söz konusu bile değil.

polis merkezinde trafikçi bir komiser yardımcısı telefonumdaki videoyu silmeye bile çalıştı. telefonumu istedi vermedim, izlemek istersen telefon elimdeyken izleyebilirsin dedim, izlemedi. ceza makbuzunun bende kalan yani üzerinde şerh düşülmemiş suretinin fotoğrafını çekmek istediler bunu da kabul etmedim.

neyse polis merkezinde ifadem alındı ama olay adı kısmında "görevi yaptırmamak için direnme, görevli memura mukavemet yazıyor. bende ifademin sonunda; "kafanı kırarım" diyerek beni tehdit ettiği için 1. polisten, beni tartakladığı, aracımın tavanına vurduğu, yüzünü yüzüme 10 cm kalacak şekilde yaklaştırıp sağlımı tehlikeye attığı için 2. polisten şikayetçi olduğumu belirttim.

polise mukavemet etmedim ama sırf karakollarda sürüneyim, cezamı böylelikle çekeyim diye takviye ekip çağırdılar, ben, annem, eşim ve 3 yaşındaki kızım 22:00'a kadar karakolda bekledik. elimdeki videoyuda ifade alan memura teslim ettim.

-155'e yaptığım ihbar sonucunda ne gibi işlemler yapıldığını cimer'e bilgi edinme hakkı kapsamında başvurarak sordum. bakalım ne cevap gelecek.

-cezaları iptal ettirmek için dilekçe hazırlayacağım, park etme eyleminin gerçekleşmediğini düşünüyorum. ben oradan ayrılmak üzere 1 metre geri geri çıkmışken, yani polisin uyarısı üzerine ayrılacakken aramızda tartışma çıkması üzerine ayrılamadığım için polisin uyarısına uymama nedeniyle yazılan diğer cezanında haksız olduğunu düşünüyorum. bu konuda tecrübesi olan varsa ve paylaşırsa sevinirim.

-savcılığa sunacağım videoyu internette yayınlamamın suç olup olmadığını bilmediğim için şimdilik yayınlamıyorum.Hakkınızı sonuna kadar arayın. Herkesin cebine silah ve yetki verirlerse olacağı buydu zaten.
Yoruma Git
eski_nesil - 2 yıl +356
Muhakkak, KESİNLİKLE bir avukata git ve hukuki yardım al, hatta ver vekaletini, avukatın olarak mahkemeni/suç duyurunu takip etmesini sağla, mahkeme sonucunda %90 tazinat alacağın için burad...
Yoruma Git
Yorumun Devamı nativen - 2 yıl +259
Dostum sana yeni olan ve çok kişinin bilmediği bir bilgi vereyim.

Bu şekilde kolluk kuvvetlerine ( asker polis bekçi vs. ) ilişkin şikayetler artık kaymakamlıklarda yapılacak. Elinizdeki...
Yoruma Git
Yorumun Devamı tuketiciserdar - 2 yıl +195

E El Topo
2 yıl (2585 mesaj)
Geçmiş olsun, sürecin devamını da yazarsanız ileride güzel olur ne olacak acaba merak ettim

Edit: ekşi'de de açılmış aynı konu, o da sizin mi yoksa kandırıldık mı

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi El Topo -- 16 Mart 2020; 2:32:8 >

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


_____________________________

Eski kullanıcı adı: C0NSI

Bu mesaja 1 cevap geldi.

E eski_nesil
2 yıl (422 mesaj)
Hakkınızı sonuna kadar arayın. Herkesin cebine silah ve yetki verirlerse olacağı buydu zaten.< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


V Veronicaa
2 yıl (1016 mesaj)
Sonuna kadar okudum. Haklısınız hocam ama yerinizde olsam en baştan uğraşmaz basar giderdim. Sizde de iyi sabır varmış.< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


U UmutxTR Konu Sahibi
2 yıl (195 mesaj)
Ordaki başlıkta bana aittir.< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >


Bu mesajda bahsedilenler: @Kuyucaklı Joseph

T Tiglera Beta
2 yıl (113 mesaj)
Geçmiş olsun hocam, hepsini okudum, umarım mağduriyetiniz en kısa zamanda giderilir. Böyle memurların sonunun gelmesi ümidiyle...< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >


P pp_pp
2 yıl (328 mesaj)
Takipteyim, umarım adalet yerini bulur.< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


M Mekatroniks
2 yıl (1695 mesaj)
Çok çok çok geçmiş olsun . Ciddi anlamda tartaklanmadığınıza çok sevindim . Size bir öneri . Video yu Mansur Yavaşa yollamanız ve burada yazdıklarınızı ona yazmanız .< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >


L linkorn
2 yıl (142 mesaj)
Geçmiş olsun. Up< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >


S Sonöysmbükücü
2 yıl (877 mesaj)
Ip< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >


N nativen
2 yıl (276 mesaj)
Muhakkak, KESİNLİKLE bir avukata git ve hukuki yardım al, hatta ver vekaletini, avukatın olarak mahkemeni/suç duyurunu takip etmesini sağla, mahkeme sonucunda %90 tazinat alacağın için buradaki yazdığımı da hatırlayıp bana bir dua edersin. ASLA ama ASLA AVUKAT TUTMADAN UĞRAŞMA. Bu işin o zorbalığı yapan zibidilerin yanına kar kalmasını istemiyorsan, AVUKAT TUT, aksi takdirde mağdurken suçlu gibi ceza alırsın; benden söylemesi.. Geçmiş olsun.
T ttor9896
2 yıl (0 mesaj)
Show tv ihbar hattina basvurun istediginiz sonucu alirsiniz haber sayesinde ayrica birfok kisiyede yol gostermis olursunuz

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ttor9896 -- 16 Mart 2020; 7:15:53 >

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

Y yunus_7888
2 yıl (200 mesaj)
Tavsiyem bu konularda yeterli bilgi ve donanıma sahip bir avukat ile görüşüp vekalet verip süreci birlikte takip etmeniz inşallah sonucu alırsınız , iyi haberlerinizi bekliyoruz< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


O OrQuN
2 yıl (5520 mesaj)
Sayfalarca yazı yazılır bu polisler hakkında fakat ne desek boş..< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


P Paco de Lucia
2 yıl (719 mesaj)
Karşı tarafı da dinlemedikten sonra istediğini yazabilirsin. Haksız olan umarım cezasını alır.< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >


- -Rusher-
2 yıl (7701 mesaj)
Böyle polislerin ... .....

Geçmiş olsun kızınız etkilenmemiştir inşallah hocam.< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


S shakircan
2 yıl (2382 mesaj)
Doktoru polisi vs. Hepsi aynı bunların...< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >


C Cosmic Love
2 yıl (471 mesaj)
Sen ne hakla bizim polisimizi itibarsızlaştırmaya çalışırsjajdsjhxn

Geçmiş olsun hocam inşallah adalet yerini bulur.< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


M meself
2 yıl (908 mesaj)
Geçmiş olsun hocam.< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >