Bu konudaki kullanıcılar: 2 misafir, 1 mobil kullanıcı
26
Cevap
0
Tıklama
2
Öne Çıkarma
Toyota CEO’su: İki yıldır kırmızı çizginin altındayız böyle giderse…

B
[email protected] Konu Sahibi
4 ay (2081 mesaj)
Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış AŞ Üst Yöneticisi (CEO) Ali Haydar Bozkurt, otomotiv sektörünün şu anda keyifli bir süreç yaşamadığına işaret ederek, normal olarak kabul ettikleri 1 milyon adetlik iç pazar satışının geçen yıl 620 bine düştüğünü bu yıl ise 470 bine gerileyeceğini söyledi.

Bozkurt, “Türkiye’deki mevcut bayi yatırımları belli bir rakama göre dizayn edilmiş. Satış adetlerinin 700-800 binin altına düşmemesi gerekiyor. 600 bin gibi bir kırmızı çizgi var. İki yıl üst üste bu kırmızı seviyenin altında olursa maalesef bazı bayiler sıkıntı yaşamaya başlıyor. Bayilerde küçülmeler başlar bazen kapanmalar da söz konusu olabilir. Distribütör firmalar küçülmeye gidebilir” uyarısı yaptı.

“Bizim ülkemizde bir şirket yönetiyorsanız öngörü yapmak gerçekten marifet” diyen Bozkurt, her şey böyle giderse hiçbir taş yerinden oynamazsa 2020’de 550 bin adet civarında araba satışı olabileceğini ifade etti. Türkiye’deki vergi sisteminin dünya ile uyumlu olmadığına dikkat çeken Ali Haydar Bozkurt, Türkiye otomotiv pazarını ve Toyota’nın hedeflerini Cumhuriyet’ten Şehriban Kıraç’a anlattı.

İşte o röportaj…

700-800 BİNİN ALTINA DÜŞMEMELİ

Türkiye otomotiv pazarı sıkıntılı bir süreç yaşıyor. Nasıl değerlendiriyorsunuz satışları?

- Normal diye kabul ettiğimiz 1 milyona yakın iç pazar satış adedi geçen yıl 620 bine geriledi. Bu yıl ise 470 binlerde kapanacak gibi görünüyor. Kolay bir süreç yaşamıyoruz. Türkiye’deki mevcut bayi yatırımları belli bir rakama göre dizayn edilmiş. Satış adetlerinin 700-800 binin altına düşmemesi gerekiyor. 600 bin gibi bir kırmızı çizgi var. 600 binin altına düştüğünüzde gerçekten ciddi sıkıntılar yaratıyor. Bunun etkilerini sektör yaşıyor. Gerçekten keyifli bir süreç değil. Arka arkaya kötü geçen ikinci yıl oluyor aslında. Son 1.5 aydır faiz indirimleri sayesinde birazcık rahatlama var. Ama şimdi de şöyle bir sıkıntı var; bu kampanyaya hazırlıklı araç stoğu yok büyük firmaların elinde. Aralık ayı sonuna kadar yaklaşık 4 bin aracımız daha olsaydı satabilirdik. Çünkü otomobil öyle düğmeye basınca hemen siparişler çıkmıyor, 6 ila 12 ay gibi bir süreç gerekiyor.

Faiz indirimi kampanyasını siz talep etmediniz mi, niye hazırlıksız yakalandınız?

- Bir sürü şey talep ediyoruz ama böyle bir şeyin geleceğini de bilmiyorduk. Bir sabah uyandık böyle bir kampanya açıklandı. Anında yurtdışına ya da buradaki fabrikalara üretim talebinizi gönderiyorsunuz. Vatandaşlar araç almak istiyor. Faizlerin düşmesi mutlaka olumlu yansıdı, dövizin sabit kalması da çok önemli.

SERVİS KAYBI DA VAR

Kırmızı seviye ve altında devam ederse, pazarda neler olabilir?

- İki yıl üst üste bu kırmızı seviyenin altında olursa maalesef bazı bayiler sıkıntı yaşamaya başlıyor. Bayilerde küçülmeler başlar. Bazen kapanmalar da söz konusu olabilir. Distribütör firmalar küçülmeye gidebilir. Küçülmeyi düşünmek bizim hep kaçındığımız konudur. Çünkü yetişmiş kalifiye personelinizden vazgeçmiş oluyorsunuz. İnsanların işsiz kalması firmaların son çare olarak baş vurdğu yoldur. 2 yıldır zorlu süreç yaşanıyor, biz firma olarak böyle bir şeye başvurmadık. Sadece satış değil servis kaybı da yaşıyorsunuz. Otomobil firmalarının satış ve servis dışında geliri yok. Piyasada birinin işi bozulduğu zaman mutlaka zincirin diğer halkalarına da olumsuz yansıyor.

ARAÇ SIKINTISI VAR

Toyota’nın kaç bayisi var, azaltma planınız var mı?

- 59. Şu anda kapatma planımız yok. 2020’de 2 ya da 3 yeni bayi açacağız.

1 milyon adetlik seviyeleri yeniden yakalamanız ne kadar sürer?

- En az 2-3 yıl daha o seviyelere gelemez gibi görünüyor.

Siz şirket olarak 2019’u nasıl kapatacaksınız?

- Biz pazar payımızı artırdık. Burada da hibritin çok büyük katkısı oldu. Bu yılı 25 bin adet seviyesinde kapatırız. Ama 5 bin aracımız daha olsa son 3 ayda satardık.

Pazar daha çok küçülecek öngörüsüyle mi getirmediniz?

2019’un siparişlerini 2018’in ekim-kasımında belirliyoruz. O zamanki beklenti de pazarın 350 binler civarında olacağı yönündeydi. Biz de ona göre sipariş verdik. Şu anda diğer firmalarda da araç sıkıntısı var. Ama ekim ayında taşıt kredilerinde faiz indirimi olunca pazarda bir talep oluştu ondan dolayı bu ilave satışlar geldi.

ÖNGÖRÜ YAPMAK MARİFET

2020 ile ilgili öngörünüz nedir?

- 2019 ile ilgili 2018’in haziranında başladık 30 tane öngörü yaptık bugüne kadar. Her gün yeni bir şey yaşanıyor, kur yükseliyor... Bizim ülkemizde bir şirket yönetiyorsanız öngörü yapmak gerçekten marifet. Avrupa’da 3 yıllık plan yapsanız yüzde 3-5 sapar. Bizde öyle değil ki, bir bakıyorsunuz yüzde 50 sapmış. Bu yıl da gelecek yıl için bir sürü öngörü çalıştık tabii. Bugün durduğumuz noktada her şey böyle giderse, hiçbir taş yerinden oynamazsa iç pazar satışı 550 bin civarında olur. Satışları etkileyen iki temel faktör var: Biri kur diğeri faiz. Kur aracın maliyetini ve doğal olarak fiyatını belirliyor. Kredilerin yüzde 1’ler civarında kalması gerekiyor.

BAYİLER KAPANABİLİR

Otomotiv sektörü açısından şu anda ne tür riskler görüyorsunuz?

- Sektör için en büyük risk eğer pazarı tekrar 600 bin üzerine çıkaramazsak... Mevcut bayilik yapıları KOBİ ağırlıklı. İlk sıkıntılar orada yaşanıyor. Oralarda küçülme hareketleri olabiliyor, insanların işten çıkarılması söz konusu olabiliyor. Hatta sıkıntı yaşayan bayilik operasyonların kapanması söz konusu olabiliyor. İlk gördüğümüz risk bu. İkincisi pazar düşük gittiği zaman yatırım için pazara girmeyi düşünen firmaların cesareti kırılıyor. 1 milyon adetler nerede 500 bin adet nerede. 1 milyon dediğini zaman Avrupa’daki 6. büyük pazar oluyorsunuz, o zaman bu ülkeye gelinir diye düşünüyor firmalar. 400 bin dediğinizde ise Avrupa’da 11. büyük pazar oluyorsunuz. O zaman yatırımcıların da cesaretini kırmış oluyoruz. Bunun sağlanması için vergi sisteminin dünya ile uyumlu hale gelmesi lazım. Türkiye’nin 10 yıllık bir otomobil stratejisinin olması lazım ve bunun arkasında durulması lazım. Böyle bir plan bu pazara güven duyulmasını sağlayabilir.

İnsanlar araba alırken öncelikle neye dikkat ediyorlar?

- Tüketicimiz çok bilinçli. Öncelikle ihtiyaçlarının ne olduğuna bakıyorlar. Sonra fiyatına bakıyor. Aracın işletim maliyetine bakıyor. Ne kadar yakıt yakıyor vergileri ne kadar servis giderleri ne olacak vs. Sonra arabayı satarken değer kaybetme oranı nedir diye ve ne kadar hızlı satarım diye bakıyor. Corolla’nın çok satılma sebeplerinden birisi odur. Hem değerinde hem de hızlı satılır. Çevrecilik de yavaş yavaş devreye girmeye başladı.

Fiyatlar da artıyor, bu kriz ortamında yurttaş arabaya para ayırabilir mi, daha çok temel ihtiyaçlarına bakmıyor mu?

- Tabii ki genel ekonomik seyirle toplam satılan araç sayısı etkileniyor. Ekonomide bir sıkıntı varsa bu satışlara yansıyor. 1 milyondan 470 bine düştü: Bu şu demektir; otomobil alan insan sayısında yarı yarıya azalma var. Ama bu şu demek değil, alamayanların hepsi ekonomik gücünü kaybettiği için alamıyor değil. Tasarrufunu başka şekilde değerlendiriyor. Ama otomobil fiyatı artıyor mu elbette artıyor çünkü dövizden kaynaklı.

VERGİ SİSTEMİ DEĞİŞMELİ

Otomotiv sektöründe vergi oranları da çok yüksek, bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

- Vergi oranları bizim en çok üzüldüğümüz taraf. Evet vergi oranları yüksek, ama vergi sisteminiz de dünyayla uyumlu değil. Motor hacmine dayalı bir vergi sistemi var bizde, böyle bir sistem kalmadı. Teknoloji o kadar gelişti ki aracınızın motoru 1.6 mı 2 litre mi olmuş, aracınız buna göre lüks olmuyor. Yurtdışında birçok ülkede çevreye verdiğiniz zarara göre bir vergi ödersiniz. Bunları anlatan bir vergi sistemine ihtiyaç var. Bu yüzden de yeni teknoloji araçları ülkemize getiremiyoruz. Bu konuda biz yıllardır bir şeyler yapılmasını bekliyoruz. Avrupa’da bir otomobil aldığınız zaman KDV’sini ödeyip alıyorsunuz, yüzde 19.3 Bizde ise aracın 3 katına kadar çıkan vergiler var. 100 liralık bir araba alıyorsunuz ödediğiniz para 280 küsür lira. Sırf bu vergi sisteminden kaynaklı.

Bu yıl araba fiyatları ne kadar arttı?

- Döviz kuru kadar artmadı. Döviz yüzde 40-50 bandında arttıysa otomobil fiyatlarının artışı ortalama yüzde 35 seviyelerinde kalmıştır. Çünkü onu bir anda yansıttığınızda oto satışları tamamen duruyor.

Toyota olarak 2020’de satış öngörünüz nedir?

- Biz gelecek yıl 39 bin adetlik araç satabileceğimizi düşünüyoruz.

2020’de arabalara yeni zam olur mu?

- Keşke hiç böyle bir öngörümüz olmasa. Kurlar böyle seyrederse büyük büyük zamlar olmaz. Yarın sabah uyandığınızda kurun nereye varacağını kestiremiyorsunuz ki

Türkiye satılan araçların yüzde kaçı Sakarya fabrikanızda üretiliyor?

- Şu anda Corolla ve C-HR dediğimiz iki modeli Türkiye’de üretiyoruz. Bu iki modelimizin toplam satışlar içindeki yapı yüzde 85. Fabrikamızdan 100’den fazla ülkeye ihraç ediyoruz.

HİBRİTTE SIRA VAR

En çok tercih edilen modelleriniz hangisi?

- En çok Corolla tercih ediliyor. Dünyada da en çok satılan modeldir. Sedan’ı daha çok tercin ediliyor, hibrit ve benzinli versiyonu var. Biz dizel satışlarımızı bu yıl durdurduk. Dünyadaki birçok üretici önümüzdeki 3 yılda dizel üretimini sonlandıracağını beyan etti zaten. Biz en erken adımı atan marka olduk. Hem kullanım konforu hem yakıt ekonomisi açısından hiybrit araçlar kullanıcıyı çok memnun ediyor. Biz Türkiye’de hibritlerin satışına başladık. Şu anda bizde hibritlerde sıra var. Şu anda Corolla satışlarımızın yüzde 50’den fazlası hibrit, ama elimizde araç olsa yüzde 80’i hibrit olacaktır.
https://odatv.com/toyota-ceosu-iki-yildir-kirmizi-cizginin-altindayiz-boyle-giderse-02121944.htmlBiraz talep görünce bir yerleri oynayan , üç kağıtçı bayilerin kapansın bence de. Faiz indiriminden önce görüştüğüm toyota bayisi baktığım corolla i&#...
Yoruma Git
Yorumun Devamı Apoly - 4 ay +46
110 binlik corollaya saçma sapan şeyler ekleyip 140 bine kitlemeye çalışmasınlar o zaman
Yoruma Git
lojistisyen - 4 ay +22
Müşteri görünce nasıl geçirsem diye düşünüyorlar, sonra da öldük biz bittik biz.
Yoruma Git
III I II III I I - 4 ay +8

A
Apoly
4 ay (207 mesaj)
Biraz talep görünce bir yerleri oynayan , üç kağıtçı bayilerin kapansın bence de. Faiz indiriminden önce görüştüğüm toyota bayisi baktığım corolla için 110.000 teklif veriyordu. Faiz indi talep arttı şimdi aynı otomobil 130.000 lira diyor. Bu fiyat ne deyince işinize gelirse diyor. Müşteri yokken batıyoruz ölüyoruz bilmem ne , iki müşteri görünce hemen kazıklamanın derdinde. İşin bir diğer ilginç yanı aynı otomobil ötv indirimi varken de 108.000 tl idi. İndirimi de yansıtmıyorlardı tam anlamıyla. Vergisininde , bayisininde , toyotasınında diyor insan.
_____________________________

Eski kullanıcı adı: alpercan26I
III I II III I I
4 ay (2455 mesaj)
Müşteri görünce nasıl geçirsem diye düşünüyorlar, sonra da öldük biz bittik biz.
L
lojistisyen
4 ay (12266 mesaj)
110 binlik corollaya saçma sapan şeyler ekleyip 140 bine kitlemeye çalışmasınlar o zaman

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


J
JustOffer
4 ay (715 mesaj)
Avrupa’da 1000 kişi başına 500 otomobil düşüyor bizde ise 150. Romanya’da bu rakam 350 civarı. Vergi sistemimiz rezalet.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


D
deoks
4 ay (2105 mesaj)
Toyota corollayı lansman fiyatlarına çeksinler bak nasıl satıyorlar. Hiç ucuz olup da sürümden kazanma fikri gelmiyor mu akıllarına?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

Z
zx636
4 ay (2783 mesaj)

J
Jeremy Klakson
4 ay (8582 mesaj)
diyene bak faizlerden önce 110 bin olan corolla şimdi oldu 130-140 bin...
M
MaDMaxiBo
4 ay (12217 mesaj)
ula adamlar halen zam derdinde. neymiş efendim:

"kurda değişiklik olmazsa büyük bir zam gelmezmiş" bak bak bak, küçük küçük ekleriz biraz da biz sakal yapalım diyor resmen
T
turgay0651
4 ay (889 mesaj)
quote:

Orijinalden alıntı: deoks

Toyota corollayı lansman fiyatlarına çeksinler bak nasıl satıyorlar. Hiç ucuz olup da sürümden kazanma fikri gelmiyor mu akıllarına?
Fabrikanın çalışma planı kapasitesi öngörüleri var ona göre tedarik parça girişi olur 1 yıl önce planlanmış hangi ülkeye ne kadar gideceği.hedef tutturuldu satıldı ise tok satici olurlar kalanı hemen eritip boş oturmak yerine fiyatı artırır.cek satış takas konusunda bile Trendyol çekleri böyle satılıyor😀

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


E
ezicioyuncu
4 ay (1798 mesaj)
Iyi güle güle o zaman

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


Z
zeytinkoy
4 ay (8951 mesaj)
Herkes atıp tutmuş da adamın söyledikleri doğru.
M
Malvolorne
4 ay (2204 mesaj)
Tek derdimiz 80lerden beri neredeyse 40 yıldır her ay kar açıklayan otomobil şirketleri idi.İnsanlar biraz 9-10 yıl aynı arabaya binmeyi öğrensin ,sizlerde 7,8 yıl küçülün bir şey olmaz.
Gidip araçlarınızı artık başka ülkelerde satın,Türkiyenin sizin buzdolabı araçlarınıza 2 yılda bir yenileyip, verecek doları kalmadı.
40 yıldır yediğiniz yeter.Servisten kazandığınızla idare edin artık.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


G
Göleli_At_Hırsızı
4 ay (2740 mesaj)
Satış adetleri küçülünce sürüm ekonomisi olmaz. Hatta fırsatını buldumu max. karı yapıştırır.

Toyotanın tek karın ağrısı hibride teşvik verilmemesi. Teşvik istiyorlar. Satış adetleri 300k altına düşsün önce kapasite düşürür sonrada fabrikayı kapatırlar. Bak o zaman teşviğin kralını yaparlar.

Artık yeni Türkiye düzeninde tüketicinin ucuzs mal alma şansı kalmadı. Ya devlet kazanıyor veya bayiler. Bu düzende cari açık direk kuru oynattığı için faizleri de etkiliyor. Bknz bu ay tekrar açık yükseliyor. Artık yeni türkiyede max. bu satışlar olur. Bir yıl cari açık olur tekrar 300k ların aşağısı konuşulur sonra cari açık kapanır bu hemen tüketime yansır. Yeni norm 300 400k arası.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


G
Göleli_At_Hırsızı
4 ay (2740 mesaj)
Satış adetleri küçülünce sürüm ekonomisi olmaz. Hatta fırsatını buldumu max. karı yapıştırır.

Toyotanın tek karın ağrısı hibride teşvik verilmemesi. Teşvik istiyorlar. Satış adetleri 300k altına düşsün önce kapasite düşürür sonrada fabrikayı kapatırlar. Bak o zaman teşviğin kralını yaparlar.

Artık yeni Türkiye düzeninde tüketicinin ucuzs mal alma şansı kalmadı. Ya devlet kazanıyor veya bayiler. Bu düzende cari açık direk kuru oynattığı için faizleri de etkiliyor. Bknz bu ay tekrar açık yükseliyor. Artık yeni türkiyede max. bu satışlar olur. Bir yıl cari açık olur tekrar 300k ların aşağısı konuşulur sonra cari açık kapanır bu hemen tüketime yansır. Yeni norm 300 400k arası.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


Y
yabancı34
4 ay (1150 mesaj)
vag grubu arac almak icin siraya girip 6 ay bekleyip zamlaninca aradaki farki odeyenlerin hic sesi cikmiyordu simdi adam az arac uretip talep cok olunca fiyat artiriyor milllet isyanda...

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


M
maligezgin
4 ay (2510 mesaj)
ne zaman bir ötv indirimi oldu
1 haftaya tüm firmalar aradaki farkı zamla kapattı
o yüzden yemezler
hayvan gibi kazanıp ilk yokuşta ağlamayın hemen
=
=PistoLeRo=
4 ay (357 mesaj)
aracı Türkiye'de üret sonra döviz bazlı fiyat uygula. nah satarsın. ilk önce haddini bileceksin çöpe atacak parası yok insanların.
M
[email protected]
4 ay (4241 mesaj)
Dolar olmuş 6 birim tl yine de iyi millet araba alıyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi [email protected] -- 2 Aralık 2019; 16:4:28 >


E
emreplt
4 ay (498 mesaj)
tutan yok, güle güle