Kullanıcı Adı:
Şifre:
Bu konudaki kullanıcılar: 1 misafir
50
Cevap
0
Tıklama
0
Öne Çıkarma
Cevap: Tom Cruise uyardı! HDTV’nizin hareket yumuşatma özelliğini kapatın (3. sayfa)

O
onatba
2 hafta (57 mesaj)
Neler neler yazılmış çizilmiş. Kimsede dememiş bu herifler bu işin ustası, bir bildikleri vardır diye çok tehlikeli bir yer burası vallahi. Es kaza elinize dilinize düşmemek lazım.
Adamlar hareketli görüntülerde, çıplak gözle görülebilen gerçekliğe en yakın görüntüyü sunabilmek adına sinematografik etkiyi yaratmak adına 24fps çekiyorlar. Bilgisayar oyunlarıyla, youtube videolarıyla, sinemayı kıyaslamak büyük cahillik olur.
Sinemanın en büyük ihtiyaçlarından biri bize gerçeklik hissini vermektir. 24fps de bu yöntemlerden sadece biridir. Bu yöntemleri de en iyi yönetmen kontrol eder. Filmin film olduğunu unutturmayı amaçlıyorlar.

Adamlar zaten biz ayarlıyoruz bu kare görüntü oranlarını renkleri felan, sizde tv nizle fark etmrden bozuyorsunuz bu ayarları, daha iyi deneyim için bunu yapmayın demeye getiriyorlar. İyi niyetle uyarmışlar.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >


H
hib.96
2 hafta (427 mesaj)
Ilker canikligil(nami diğer ilker hoca) bi videosunda bu konuya değişmişti. Çekilen görüntü tv nin yüksek tazeleme oranına yetişemediği için yapılıyormus. Ama şükür ki fakirim ve böyle dertlerim yok :D :D

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >


D
DH Misafiri
2 hafta (53974 mesaj)
apple tv akilli hz yonetimi yapiyor. Bu ozelligi cok guzel bence. Izlediginiz film 24 frame icerdigi icin ekran tazeleme hizini da direk olarak 24 hz e cekiyor. Playstation yada pc de bakarken film 24 fakat ekran tazeleme hizi halen 60 hz. Bu da ekrana verilen kare sayisi ile panelin tazeleme hizinin ayni olmadigi anlamina geliyor. 24 hz ile film izlemek gercekten daha farkli oluyor. Tavsiye ederim.
A
ahmethi
2 hafta (135 mesaj)
Helal olsun , TV satın aldığımda ilk yaptığım motion smooting (hareket yumuşatmayı) bulup kapatmaktır. Yoksa bütün filmler , ucuz el kameraları ile çekilmiş hissi veriyor.
D
D][ABLO
2 hafta (148 mesaj)
benim tv dede var bu ozellik ve surekli acık. bu sekilde daha akıcı ve temiz bir goruntu olusuyor. eger kapatırsam busefer frame atlıyormus gibi oluyor.
U
Umutcan
2 hafta (9946 mesaj)
Bu zaten doğru ve bilinen gerçek, fps arttıkça sinematik etki yok oluyor.
100Hz motionflow vb. teknolojilerin ana çıkış sebebi spor sahnelerini daha gerçekçi bir hareket akışı ile gösterebilmekti.
TV'lerin birçoğu 24p denen 24hz progressive modunu destekliyor, birçok bluray de 24p destekli. Bu sayede 24fps'de atlamasız senkron görüntü sağlanıyor.
Ama gerisi kişisel zevke kalmış, soap opera effect rahatsız etmiyor aksine hoş geliyorsa isteyen öyle izlesin.
Ben de PC'de oyunlarda yüksek fps ve akıcılık sevenlerdenim ama iş film oldu mu 23.97-24fps tercihim olur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Umutcan -- 7 Aralık 2018; 15:8:56 >


K
Kirk Lee
2 hafta (871 mesaj)
Bu efektten şikayet edeceklerine adam gibi 60 fps film çekseler ya. Tabi 60 fps çekerlerse "sinema efekti" kaybolur, yani hareketli sahnelerdeki çekim hataları, aksiyon sahnelerindeki yapaylık göze batar hale gelir. Ondan "adam gibi" 60fps çekim işin içine ekstra maliyet katacağı için yanaşmazlar.

Bknz: 48 FPS Çekilen Hobbit Serisi
Hobbit Üçlemesi Ne Kadara Mal Oldu?
Hobbit filmi serisinin maliyeti rekor kırdı

Yüksek FPS'nin filmlere yapaylık kattığını savunmak da bunun neticesinde ortaya çıkmaktadır. Hiç kaliteli 60 FPS film izlemediğimiz için buna katılmıyorum. Sonuçta hangi oyuncu "bu oyunda çok yapaylık var şunu 24fps'de oynayayım" demiştir ki?


Bu mesaja 1 cevap geldi.

U
Umutcan
2 hafta (9946 mesaj)
Aslında olay tam tersi, 24fps yapay olan. Ama o yapay düşük fpsnin verdiği hissiyat "klasik" film efektini veren şey. 60fps film de çekilebilir neden olmasın, 24fpsnin yarattığı hissiyat
sonuçta yıllardır alıştıra alıştıra benimsetilen birşey. 60fps yaygın olan olsaydı 24fps garip gelecekti belki de.
Oyunlarda ise olabildiğince realizm istiyoruz bunun için de yüksek fps şart. Mesela sanal gerçeklik de öyle, 120fps altında olursa o gerçeklik
hissiyatı azalıyor. Gerçek dünyada beynimizin algıladığı hareketsel değişim sayısı beyinle sınırlı mesela, bunu dijital ortamda yansıtabilmek için olabildiğince fazla kare üretmek gerekir.
Her bir karedeki veriyi beyin tek tek algılayamaz tabi ki ama hareketlerdeki akıcılık farkını hissedebilir.


Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @Kirk Lee

L
Lord Melkor
2 hafta (6205 mesaj)
Bu özelliğin tvlerde açık olması beni de rahatsız ediyor reklamlar bile değişiyor. Yotube da orda burda normal videolar izlerken 60 fps izliyorum ama aynı şey filmleri yapaylaştırıyor

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


L
Lord Melkor
2 hafta (6205 mesaj)
Bana 60 fps öyle gelmiyor ya bir araştırması felan var mı çok merak ediyorum. Gerçek hayat hissiyat olarak 60 fpsden daha yavaşmış gibi. Mesela stadyumda izlediğim maç dışarda denk geldiğim kavga vs sanki 24 fps e daha yakın. 60 fps de hızlandırılmış gibi oluyor.

Gerçek hayatta saniyede gösterilen kare diye bi kavram olmadığını biliyorum. Sadece hissiyattan bahsediyorum

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @Umutcan

U
Umutcan
2 hafta (9946 mesaj)
Hız konusu ayrı bir problem, gerçek hayata yakın olan kısmı fps arttıkça hareketlerdeki pürüzün azalması. Yani bir 400-500fps gerçek hayata daha yakın bir pürüzsüzlük verir.
Ama görüntüdeki hareketler gerçek hayatta olduğundan hızlı hareket ediyorsa o da kayıt kaynağının gerçek zamanla senkronlu olmamasından olabilir.
Bu tip problemler özellikle tvler veya yazılımlar tarafından interpolasyonla kare sayısı çoğaltılan görüntülerde oluşuyor, kareyi artırırken aslında örneğin bir adım atma hareketinin
videodaki süresini gerçek hayattakine göre kısaltabiliyor. Görüntü kaydedilirken kamerada yüksek fps ile kayıt edilmeli ve stüdyo ortamında gerçekteki hareketle eş zamanlama yapılması lazım sanırım,
tv'nin görüntü işlemcisi bunları dikkate almadan direkt interpolasyon yapıyor doğal olarak.
https://en.wikipedia.org/wiki/Motion_interpolation

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Umutcan -- 8 Aralık 2018; 17:32:11 >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @Lord Melkor

L
Lord Melkor
2 hafta (6205 mesaj)
Evet tam bundan bahsediyorum. Reklamlar bile çok çirkin oluyor. Çünkü kaynak düşük fps

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >


Bu mesajda bahsedilenler: @Umutcan