Bu konudaki kullanıcılar: 2 misafir, 1 mobil kullanıcı
18
Cevap
0
Tıklama
2
Öne Çıkarma
Tofaş, yapay zeka destekli araç içi sesli asistan geliştiriyor

B brscnk17 Konu Sahibi
2 ay (2774 mesaj)Tofaş ve Sestek iş birliğinde geliştirilen, Türkiye'nin ilk yapay zeka destekli araç içi sesli asistanı için geri sayım başladı.Türk otomotiv sektöründe bir ilk olacak Araç İçi Sesli Asistan Projesi, sürüş esnasında sürücü ve sanal asistan arasında sesli diyalog kurulmasını sağlayacak. Proje, ses ve yapay zeka teknolojileri şirketi Sestek ile birlikte hayata geçirilecek. Tofaş Fabrikası'nda üretilen binek ve hafif ticari araçlarda kullanılabilecek olan sesli asistan uygulamasının geliştirilmesine TÜBİTAK da finansal destek sağlayacak.Türkiye’nin ilk yapay zeka destekli Araç İçi Sesli Asistan Projesi Fiat araç kullanıcılarına, rota ve yol durum bilgisi verecek, kullanıcısının sürüş karakteristiğine özel öneriler sunacak ve anlık sesli uyarılar ile sürüş güvenliklerini destekleyecek.Araç İçi Asistan uygulaması, ilerleyen dönemde "Fiat Yol Arkadaşım Connect" bağlantılı araç teknolojisine entegre edilecek. Halihazırda 15 bin kullanıcısı bulunan, Tofaş'ta geliştirilen ve otomobil ile sürücüyü birbirine bağlayan Yol Arkadaşım Connect ile Fiat binek ve ticari araç sahipleri uzaktan otomobilin kapı ve bagaj kilitlerini açma-kapama, lastik basınçlarını, yakıt ve akü durumu ile geçmiş servis işlemlerini takip edebilme, yol üzerinde bulunan kaza tehlikesi yüksek bölgelere dair uyarı alma gibi ayrıcalıklı özelliklere sahip olabiliyor.Ayrıca Bkz.Kia'dan elektrikli araç atağı: 2027'ye kadar 7 yeni model geliyorKullanıcılar, Connect teknolojisi ile aracının park konumu ve sürüş detaylarını görebilme, hız ve mesafe limiti belirleyerek bildirim alabilme, acil yol yardımı ve kaza anında ambulans hizmeti gibi birçok faydalı fonksiyona da sahip oluyorlar.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Tofaş Bilgi ve İletişim Teknolojileri Direktörü Özgür Çetinoğlu, şirketin başlatmış olduğu dijital ve teknolojik dönüşüm faaliyetlerinin hız kesmeden süreceğini belirtti. Çetinoğlu sözlerini şöyle sürdürdü:"Tofaş olarak yenilikçi teknoloji kullanımına verdiğimiz önemle müşterilerimize yönelik geliştirmekte olduğumuz çözümlerimizi her geçen gün artırıyoruz. Araç İçi Sesli Asistan Projesi yenilikçi bakış açımızı yansıtmasının yanında, araçtan alınan verileri işleyerek kullanıcıya sesli destek veren ilk yerli asistan olarak da fark yaratacak. Proje kapsamında geliştireceğimiz araç içi sesli asistan teknolojisi sayesinde kullanıcılar, otomobilleriyle sesli etkileşim kurabilecek. Böylelikle hem güvenlik hem de kolaylık ve konfor açısından daha ileri bir sürüş deneyimi yaşanacak.Uygulamanın bilinen sanal asistanlardan en büyük farkı otomobilden çekilecek çok sayıda anlık veriyi analiz edebilecek olması. Bu sayede geri bildirimler ve analizlerden yola çıkılarak kullanıcıya destek olacak bilgiler de sunuluyor olacak. Araç İçi Sesli Asistan, söylenenleri anlamlandırarak gerekli cevaplarla dönüş yapabilecek ve ek bilgiye ihtiyaç duyduğunda sürücüye çeşitli sorular yönelterek detaylı bilgi talep edebilecek."Sestek Ar-Ge Koordinatörü Tuba Arslan Kır ise "Bugüne kadar akıllı ev asistanlarından chatbotlara uzanan geniş bir alanda kullanılan diyaloğa dayalı yapay zekâ teknolojilerimizi ilk kez bir araç içi uygulamada konumlandırmanın heyecanını yaşıyoruz. Tofaş ile gerçekleştireceğimiz bu projenin Türkiye otomotiv sektöründe öncü bir çalışma olacağına ve sektörde benzer uygulamalar gerçekleştirmeyi hedefleyen firmalar için ilham verecek bir örnek olacağına inanıyoruz." ifadelerini kullandı. Haberi Portalda Gör

Arabaya binince "ooo reyiz hoşgeldin", hızlı gidince "gardaş yavaşla la" falan....
Yoruma Git
theJuDGe_41 - 2 ay +12
Tüm firmalar otomobil fotolarında en üst donanımlı, uçak kokpiti gibi fotolar paylaşırken Fiat mauel vites yola devam.
Yoruma Git
tahir40 - 2 ay +7
Tebrikler diyeceğim ama bir yandan da önce otomatik vitesli araba üretmeyi öğrensinler diyorum
Yoruma Git
Yorumun Devamı kkvan - 2 ay +6

K kkvan
2 ay (7319 mesaj)
Tebrikler diyeceğim ama bir yandan da önce otomatik vitesli araba üretmeyi öğrensinler diyorum

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

T theJuDGe_41
2 ay (5971 mesaj)
Arabaya binince "ooo reyiz hoşgeldin", hızlı gidince "gardaş yavaşla la" falan....
T tahir40
2 ay (3418 mesaj)
Tüm firmalar otomobil fotolarında en üst donanımlı, uçak kokpiti gibi fotolar paylaşırken Fiat mauel vites yola devam.
G gun
2 ay (9110 mesaj)
Alexa, Siri ve Google Assistant gibi bizimde olsun ama Tofaş’ın değilde başka birisi olsa daha iyi olur sanki.


Bu mesaja 1 cevap geldi.

C CoreXXX
2 ay (3823 mesaj)
Madem türk malı olacak. Küfürde koyun. Yanlış yola girince napıyon a.... Desin. 😁😁
D DoğanGörünümlüToros
2 ay (1790 mesaj)
Çıtçıtlı manuel vites ve yapay zeka.
C CMFT
2 ay (89 mesaj)
- Hey Tofaş müzik aç!
+ Ne tarz müzik açmamı istersin?
- pAtLaMaLıQ
+ Patla bırrrrimee
A azizfikri
2 ay (694 mesaj)
Kimi tercih edersin?


Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @gun

E Emekkk
2 ay (2477 mesaj)
Toggada koysunlar

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >


E elophidae
2 ay (1571 mesaj)
Hey Şahin
G gun
2 ay (9110 mesaj)
Bilmem öyle yapay zekalı asistan olabilecek bir teknoloji devimiz yok ki. Zamanında televizyon devi iken Vestel yatırım yapıp LCD veya OLED kursa idi tv merkezli akıllı ev ile olurdu belkide.
Bu mesajda bahsedilenler: @azizfikri

K Kalsiyum 17
2 ay (5112 mesaj)
Yani keşke olsa da, olsa olsa sesli komut v2'dir o, AI asistan olsa duramazsın.

Şöyle kabaca birkaç milyar dolardan başlıyor finansmanı ai şirketlerinin şimdilik, nasıl olacak asgari ücret bordrolarla, kdv desteğiyle filan mı? Varsa ortada irade kutlarım ama işte kuru kuru var demekle de olmuyor ki.

Sonra AID = Artificial Intellectual Disability. Sonra bu çocuk olmuş mu.

Bakın böyle olacaksa baştan anlaşın Amazon'du, Apple'dı Google'dı ... zor değil. Kaldırın o dandik ekranları da konsolun ortasından, mobil telefonlar için üniversal bir tutucu ile 5+1 bluetooth ses sitemi. Yeter. Rekor kırarsınız.

C CMteria
2 ay (288 mesaj)
Hey siri deyince devreye giriyorsa Ali Cengiz. Abboewww
X XPerience
2 ay (1630 mesaj)
Asistan kullanımı hala zor ve eziyetli, ya da bizim dilimize uygun yapılamadığındandır bilmiyorum ama pratikte bir karşılığı pek olmuyor özellik olarak yer alıyor sadece
B bluefour
2 ay (177 mesaj)
doğan slx lerde olacak mı bu sistem

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >


A Axenfeld-Rieger
2 ay (2491 mesaj)
quote:

Orijinalden alıntı: kkvan

Tebrikler diyeceğim ama bir yandan da önce otomatik vitesli araba üretmeyi öğrensinler diyorum
Onu tofaşa değil de fiata söylemek lazım.
W wehrmacht
2 ay (5758 mesaj)
Ford 021c konseptini murat 124 olarak tekrar üretse Tofaş...
M mithrandir24
2 ay (893 mesaj)
Kaza anında fırlatma koltuklu şahinlerden sonra basit bir teknoloji olmuşDH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.