Bu konudaki kullanıcılar: 2 misafir, 2 mobil kullanıcı
1095
Cevap
43734
Tıklama
0
Öne Çıkarma
Cevap: ##### TOBB ETÜ DONANIMHABER ÖĞRENCİ TOPLULUĞU ##### (54. sayfa)

C cplusgazoz
4 yıl (217 mesaj)
Eveeet. Sınavlar yavaştan yaklaşırken ilk topu ben atmak istedim Temmuz-Ağustos aylarında buralarda trafik olur. Ben şimdiden şuraya sorularımı bırakayım trafiğe yakalanmayayım

Acaba bu ortak eğitim mevzusu gerçekten işliyor mu merak ediyorum. Çok fazla torpil döndüğünü, bir iş yerinde staj yapmanın zor olduğunu (bazı şartlar varmış) okudum.

İktisat %50 burslu düşünüyorum. İktisat için olumlu şeyler okumuştum. TOBB ETÜ için ne diyebilirsiniz? Olumlu veya olumsuz? Ortak eğitim ve yurt dışında staj, yüksek lisans imkanlarına bakınca gerçekten gidilesi bir okula benziyor. ODTÜ mezunundan referans mektubu almanın bir ayrıcalığı olacaktır diye düşünüyorum. Ama işte bunların yüzde kaçını gerçekten öğrenciye yansıtabiliyorlar merak ediyorum. Kampüs konusunda sorunlar varmış, bu konuda çok fazla bir beklentim yok zaten. Akademik takviminin yoğun olması, öğrenciyi zorlamaları hoşuma gitti. Yani üniversiteye gittiğimde gerçekten üniversite okuduğumu, zorlanmayı ve dolayısıyla bu süreçte gerçekten kendimi geliştirmeyi istiyorum. Yurt dışında ki aşağı yukarı bütün üniversitelerin akademik takvimi yoğun. Öğrencilere 1-1,5 ay tatil kalıyor. Dersler yoğun oluyor. Bu yönden çağdaş bir izlenim bıraktı bende TOBB ETÜ.

Çevremdekiler bir de İktisat için para mı verilir tarzında yorumlarda bulunuyorlar, sizin düşünceleriniz nedir?< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >


V visioneer
4 yıl (202 mesaj)
Her ağaç taşlanır bizim ülkemizde. Ondan dolayı olumsuz yorumlara tabii ki itimat edeceksin ancak olumsuz ile karalayanlar arasındaki farkı ayırt etmen lazım :)

Ben stajlarımın hepsini iyi yerlerde yaptım. En ufak bir torpilim de yoktu. Hatta havelsandaki stajımda yaklaşık 10 kişiydik ve 1 kişinin bile bırak torpili havelsanda tanıdığı dahi yoktu. Ondan dolayı çok fazla torpil muhabbeti aslında pek geçerli değil. Eskiden olan bir kaç şey ben de duydum. Ama denildiği gibi eskiden.

Staj yaparken tabii ki bazı şartlar aranacak. Bu okulun 3 dönem eğitimi ve eğitim modelini üzerine dayandırdığı sistem stajlar bir kere. Bundan dolayı staj yerlerinde dikkatli olmaları gayet normal.

Şöyle bir mevzu var: Sen başarısızsan, laylaylom bir şekilde geçirmişsen o zamana kadarki okulu, okuldan mükemmel yerler bekleme. Herkes başarılı da olsa başarısız da olsa en iyi yerlere gidemeyince "okul bize bakmiyi" moduna giriyor. Yok kardeşim öyle bişey. Okul size öyle ya da böyle sizin de istekleriniz dahilinde adam akıllı bir yer illa ki ayarlıyor. Ama herkes kendi başarısızlığının faturasını okula çıkarıyor. Sistem işlemiyor demelerine de pek itimat etme yani. Normal hayatta da bu böyledir, staj yeri ararken de.

Yurt dışında staj için yerler var. Yurt dışına giden 10 un üstünde yakın arkadaşım da var. Ancak yurt dışındaki staj yeri sayısı az. Baştan söyleyim. Olan yerlerden veya kendin ayarlayarak gittiğinde de 3,5 aylık yurt dışı stajı tadından yenmiyor onu da söyleyim :)

Kampüs küçük. Ama sosyal aktiviteler eskisi gibi tek tük değil. Son 1-2 sene içinde sosyalliği ciddi derecede arttı okulun.

Üniversite okuyup bütün hayatına yatırım yapacaksın, eğer durumun kötü değilse verilecek paranın koymaması lazım. Bu açıdan bakınca hayatını iktisatçı diploması ile geçirmeye karar verip verilecek paradan çekinmen biraz garip< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >


S SAHİPKIRAN1
3 yıl (105 mesaj)
Merhaba özellikle bilgisayar mühendisliği bölümünde okuyan arkadaşlar görüşlerini aktarabilirler mi üniversite nasıl akademik kadrosu,kampüs şartları (sanırım tam anlamıyla kampüsü yokmuş ) öğrenci kalitesi iş olanakları ve yabancı dil eğitimi ile avrupaya öğrenci değişim imkanları nasıl tobbun ?


Bu mesaja 1 cevap geldi.

C Chronotide
3 yıl (2077 mesaj)
Yabancı dil eğitimi : 10/10. Öğrenmeden hazırlıktan geçemiyorsun diyebilirim. Ben hazırlığı atladım ancak genel olarak öğretmenlerden memnunlar eğitim konusunda. Geçemeyen öğrenciler mırmırlanıyor sağda solda anca. TOEFL'ın itp olanından geçmen gerekiyor yanlış hatırlamıyorsam. 677 puan üzerinden yapılıyor. 500 normal bölümler için 550 ingiliz dili ve edebiyatı için gerekli.

Akademik kadro : 7.8/10. Her ne kadar bölümden bölüme değişsede genel olarak güçlü bir akademik kadro var. Yurt dışında eğitimini almış hocalardan ders alıyorsun. Bazı bölümlerin çok çok üst bir kadrosu var. Mühendisliklerde de durum iyi diye biliyorum.

Kampüs : 7/10. Evet katılmayanlar olabilir buna. Bazıları için kampüs otluk yayla olsun dolaşalım. Benim için merkezi olması, gereksiz bir ayrılığın olmaması ve ulaşımın çok rahat olması önemli etkenler. Gerekli her şey elimin altında. Oradan oraya dolaştırmıyor. Yok ben gün boyu yaylalara yayılayım otlanayım istersen beğenmezsin, küçük gelir. Ha şu noktada not kırabilirim, otoparklar. En son otoparklardan daha merkezi olanını akademisyenlere verdiler kendi yerleri olmasına rağmen. Eskiden en azından okul çevresine koyabiliyordun. Artık ''bomba olabilir'' şüphesiyle yol kenarında fazla araç parkettirmiyorlar. Sık sık çekiliyor araçlar. Ya risk alacaksın ya da mecbur okula uzak olan otoparkı kullanacaksın.

Öğrenci kalitesini puanlamaya gerek yok, standart özel üniversite öğrencisi. Siyasi olayları ruhuna kadar yaşayabileceğin devlet okulları gibi değil. Her kesimden bi tip var genelde ama ortak paydada eriyorlar.

İş olanakları? Okulda çalışmaksa bahsettiğin bir fikrim yok. Mezuniyet sonrası ise genel olarak diğer üniversitelerden önde başlıyorsun zaten 1 sene iş tecrübesiyle başladığın için.

Avrupa öğrenci değişim olayları ne konuda tecrübem yok yine. Ama gidenler var, memnun olanlarda var. İmkan var hani, sana bakıyor kullanmak.

Şunu söylemeden geçemeyeceğim, eğer 1 sene okuyup instagram'a arkadaşlarım tatilde ben okulda tşk tobb etü temalı story atacaksan boşuna gelme. Neyi seçeceğinin farkında ol. Yoğun bir tempoya gireceksin. Dönem aralarında tatilin bütlere kalıp kalmamana göre 2-4 hafta arası değişecek.

Başarılar seçimlerinde. İstersen özel olarak sorman için mühendislikte okuyan arkadaşlardan birisinin numarasını atabilirim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Chronotide -- 30 Temmuz 2018; 20:46:55 >
Bu mesaja 2 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @SAHİPKIRAN1

S SAHİPKIRAN1
3 yıl (105 mesaj)
teşekkür ederim .tobbun bilgisayar mühendisliğinin zor olduğunu duymuştum zaten ama iyi bir gelecek isteyen birisinin yatarak üniversite okuması gibi bir durum söz konusu olmuyor zaten.Yarın sonuçlar açıklanacak ona göre tekrar durum değerlendirmesi yapacağım .tobbda bir yıl üç dönemden oluşuyormuş sanırım bunun zorlukları var mı siz alışabildiniz mi gerçekten ağır bir temposu var mı okulun ?


Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @Chronotide

C Chronotide
3 yıl (2077 mesaj)
Umarım iyi bir sonuç alırsın.

Evet bir yıl üç dönemden oluşuyor. Şu an dersler yeni bitti final dönemindeyiz mesela. Bütünlemelere kalırsan Ağustos'un 15'ine kadar devam etme durumu var sınavlarının. Eylül başına okul açılıyor tekrardan.

İlk sene bi noluyor ayağına zorlansamda alışıyor sonrasında insan. Dediğin gibi üniversiteye gelme amacına bakıyor. Yatmaya gelen adam her gün ayrı çile çekiyor. Okumaya gelen ise en azından duruma hızlı adapte olabiliyor. Bence gayet yoğun bir tempo mevcut, ama ben hoşlanıyorum :)
Bu mesajda bahsedilenler: @SAHİPKIRAN1

F FlyingHigh
3 yıl (1999 mesaj)
tercih etme ettirme.!

tobb etü pişmanlıktır.
W whatif
3 yıl (1030 mesaj)
yabancı dil nasıl 10/10. 500 puanla hazırlık geçiyorsun ki bu intermediate seviyesine denk ve sonrasında derslerinde türkçe.
Yetersiz.


Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @Chronotide

C Chronotide
3 yıl (2077 mesaj)
Açıkçası İngilizce sınavlarına çalışmış bir insan değilim, o yüzden sınav konusunda bilgim sınırlı ancak okulu en azından orta-üst seviyede bir Ingilizce bilmeden bitirmen imkansız. Hazırlığı geçtikten sonra bölümde 4 adet Ingilizce ders alıyorsun 4 farklı dönemde. Her biri farklı bir alanda geliştiriyor ve ''yetersiz'' seviyede Ingilizce sahibi bir insan bu derslerden geçemez.


Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @merhaba_slm

W whatif
3 yıl (1030 mesaj)
sana göre yeterli olabilir..


Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @Chronotide

C Chronotide
3 yıl (2077 mesaj)
Mezun olan herkes 110 toefl almalı dimi kardeş kusura bakma benim hatam.

Insta'da itiraf sayfasına saydıran çöp tayfadansın belli ki lol.< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @merhaba_slm

W whatif
3 yıl (1030 mesaj)
instagram kullanmıyorum
Bu mesajda bahsedilenler: @Chronotide

W whatif
3 yıl (1030 mesaj)
bu arada ben tobb etüden memnunum. ama ingilizce eğitimi yetersiz
H Hsnzan
3 yıl (53 mesaj)
Tıp okuyan varsa bilgi verebilir mi acaba? Önerir misiniz? Dersler çoğunluk teorik mi pratik mi? Mezun olurken TUS için yeteri donanıma sahip oluyor mu öğrenciler?< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


T Tanura
3 yıl (921 mesaj)
Beyler bu okulun internetine pc ile nasıl bağlanıyoruz?< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

D DreamGod
3 yıl (933 mesaj)
Kablolu veya kablosuz baglanabilirsin. Kablosuz şifresi tobb1234< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 2 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @Tanura

T Tanura
3 yıl (921 mesaj)
quote:

Orijinalden alıntı: DreamGod

Kablolu veya kablosuz baglanabilirsin. Kablosuz şifresi tobb1234
Hocam mobilde bağlandım sıkıntı yok kablosuza, fakat pc'de trafik hatası alıyorum aynı bağlantıda.
eduroam yada etunet'e de bağlanamadım kullanıcı adı ve şifremle.
M mrttttttt
2 yıl (0 mesaj)
merhaba,tobb da çap yapmanın zor olduğunu okudum ancak merakımı gidermek adına her bölümden öğrenci her bölümde çap yapabiliyor mu?mesela bigisayar mühendisliğindeki psikoloji bölümünde yapmasına izin var mıdır?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mrttttttt -- 21 Eylül 2019; 22:4:46 >
Bu mesaja 2 cevap geldi.

V visioneer
2 yıl (202 mesaj)
quote:

Orijinalden alıntı: mrttttttt

merhaba,tobb da çap yapmanın zor olduğunu okudum ancak merakımı gidermek adına her bölümden öğrenci her bölümde çap yapabiliyor mu?mesela bigisayar mühendisliğindeki psikoloji bölümünde yapmasına izin var mıdır?
Bölümlerin kendi inisiyatifleri oluyor. Sonuçta ilk olarak bölümün sonra fakültenin kabul etmesi gerekiyor. Edebiyatta okuyup Bilgisayar Mühendisliği'nden yandal yapan var bir arkadaşım. Ama kabul ettirene kadar biraz acı çekti.
G GhostDede
2 yıl (0 mesaj)
TOBB ETÜ Bilgisayar Mühendisliği bölümüne yüksek lisans için başvurdum. Bilim Sınavı yapılıyormuş. Bilgisi olan arkadaşlar bilgi verebilirlerse çok mutlu olurum.