Arama butonu
Bu konudaki kullanıcılar: 1 misafir
49
Cevap
2132
Tıklama
7
Öne Çıkarma
Cevap: Tim Cook açıkladı: Apple'da çalışmak istiyorsanız bu dört özelliğe ihtiyacınız var (3. sayfa)
D
2 ay
Binbaşı

Saygı sınırlarını zorlayan, tepeden bakan beylik lafları değildir. Bir gerçeği anlatmaya çalıştığımı gösteriyor. Yani, senin ihtisasın ne, selahhiyetin ne, sen dilbilimcisi misin, bu konuda ordinaryüs profesör müsün, yetkin ne ki bu konuda bir değişimden bahsediyorsun demenin daha kısa kestirme yolunu kullandım. Bak, bunu dahi saygı sınırlarını zorlayan bir durum olarak algılıyorsun, bunu dahi anlayamıyorsun, gelmiş burda yaratmak kelimesi hakkında bir inatlaşmaya gidiyorsun.

İnsanların koyduğu kurallar eleştirilebilir, sorgulanabilir ama herkes uymak zorunda yanlış mıyım? Sen de eleştirdiğin ve sorguladığın insanlar tarafından konulmuş kurallara, kanunlara yasalara vs kuzu kuzu veya paşa paşa uyuyorsundur.

Onlara uyuyorsun ama burdaki yasağa uymuyorsun. Dinimiz belirtmiş; bu kelimeyi mahlukat için kullanmayın diye, o zaman buna niye uymuyorsun?

Ez cümle: Müslüman olmadığın için bahse konu olan kelimenin gücünü, önemini ve hassasiyetini kavrayamıyorsun. Bu yüzden daha fazla yazmayacağım

Not: müslüman olmadığın için yazdığım soruların muhatabı sen değilsin. Örnek için yazılmıştır
Bu mesajda bahsedilenler: @Kartal Göz
K
2 ay
Yarbay

Yine de o şekilde yazılmaz. Bu şekilde yazarsın doğru anlaşılır. Benlik bir şey yok üslubunda bir dalgalanma var farkında değilsin.

İnsanların koymuş olduğu kurallar zorunluluktandır. Sebebini kendin de çözebilirsin, düşünerek bulabilirsin. Bulamasan bile sorup öğrenebilir mantığını anlayabilirsin. Bu kuralların ardında somut sebepler vardır kurallara uyulmazsa o sebepler gerçekleşir ve insanlar bundan zarar görür. 120 sınırı olan yere 200'le girmek yasakken girersen kaza yapma olasılığın yüksektir. Para-hapis cezasını ödemesen de hayatınla ödeyebilir başka insanların hayatlarını karartabilirsin. Bak somut sebep burada, akıl ve mantık burada mevcut.

Ben inançlı değilim bu soru bana değil galiba. Velev ki öyle olsun inancımı sarsardı, ne saçma ne alaka der sorgulamaya başlardım sanırım. Bu sonsuz kudret sahibi tanrı beni tanımıyor mu, ne demeye çalıştığımı bilmiyor mu amma şekilci filan diye düşünürdüm sanırım.

Neyse, kısır döngüye girdik. İyi forumlar.< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.
D
2 ay
Binbaşı

Bi kimse zenginden çalıp çırpsa, sonra, "ben bu çaldıklarımı fakirlere dağıtıyorum veya onları satıp parasıyla fakirlerin ihtiyaçlarını karşılıyorum" dese, yani "çaldığım herşeyin kuruşu kuruşuna fakirleri doyurmak için harcıyorum" dese, onları giydirip doyursa, buna iyi kişi mi denir yoksa hırsız mı? Onun bu niyeti onu hırsız olmaktan kurtarır mı? Veya bu yaptıklarını hakime anlatsa serbest mi bırakılır? Bak burda hırsızın niyeti ortada; ele geçirdiklerini muhtaçlara dağıtmak..

Sen de biliyorsun ki onun bu niyeti, onu ne hırsız olmaktan kurtarabilir, ne hapsi boylamasından ne de işlediği haramdan. Niyet farklı olsa da onun sonu cezalandırılmaktır ve toplum tarafından eleştirilmek.

Bu verdiğim örnek, niyetin ne olursa olsun fiiliyat dinen yasaklanmışsa, akıbetinin de kötü olacağını gösteriyor; aynen yaratmak kelimesini başka niyetle söyleyenlerin uğrayacağı akıbet gibi...

Dinimizde haramlar iyi niyetle işlense de yine haramdır.

Sonuç? Sonuç, farklı niyetlerin bile insanları kurtaramayacağı gerçeği...

Sen bu adama hayırsever mi derdin yoksa hırsız mı? "Hırsız" diyeceğini ikimiz de biliyoruz. O adam sana gelse ve dese ki; sen bana hırsız diyorsun, amma, sonsuz kudret sahibi beni tanıyor, niyetimi biliyor, amacımı, hedefimi biliyor. O zaman niye haram oluyor veya neden bana hırsız diyorsun? diye sorsa ne diyeceksin?

Yani son paragrafta yazdıkların orda duruyorken, hırsız senin o yazdığın cümlelerini sana karşı mermi gibi kullanırdı ve seni sustururdu..

Not: Yazmayacaktım ama bunu da yazmadan edemedim


Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @Kartal Göz
K
2 ay
Yarbay

Ben bu argümana da muhalefet olurdum da sıkıldım. Yazdım yazdım sildim, yoksa bu bitmeyecek bende o mermiyi durduracak zırh mevcut
İnanıyorsanız bu kurallar dogmatiktir, sorgulanamaz. Ya uyarsınız ya uymazsınız, ortası yoktur diyorsunuz. Eyvallah.< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


Bu mesajda bahsedilenler: @dekareme
S
2 ay
Yarbay

Türkiye'de çoğu yerde çalışmak için yalakalık ve yanar dönerlik en önemli meziyetlerdir.
İ
2 ay
Çavuş

işbirliği merak önemli
S
2 ay
Binbaşı

Tim yiyorsa gel benim restorantta çalış bakayım becerebilcen mi ?< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

K
2 ay
Binbaşı

D
2 ay
Binbaşı

Neden burdaki bir sürü insana kendi kullandığın tabletleri gösterme ihtiyacı hissediyorsun? Hazımsızsan "hazımsızım" de olsun bitsin


Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @kuasudba
K
2 ay
Binbaşı

< Resime gitmek için tıklayın >< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >


Bu mesajda bahsedilenler: @dekareme
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.