Bu konudaki kullanıcılar: 2 misafir, 2 mobil kullanıcı
2
Cevap
4995
Tıklama
0
Öne Çıkarma
Termodinamik katı yakıtlı kazan bakımı

İ ilhan3535 Konu Sahibi
10 yıl (2113 mesaj)
Merhaba.
Evimde Termodinamik katı yakıtlı kazan kullanıyorum. Yıllık bakımlarını yaptıran varsa nelerin yapıldığını yazabilirler mi?
S Sebahattin.35
8 yıl (1 mesaj)
Dostum aynı makineden çok yakın bir arkadaşın tavsiyesiyle bende aldım. Yıllık bakım için birisini bulduysan bana da bilgi verirsen sevinirim.
B barkos
8 yıl (1 mesaj)
2 yıldır kullanıyorum...bana temizliğe gerek yok demişlerdi ama daha önce başka kazanda temizliğini gördüğüm için şart...ve bana kaloriferi kuran firma soba bacası kullan dedi..çıkışa özel kapak yaptırdım kahverengi soba bacasını koydum...aşırı terledi...her taraf battı..teliyor dedim geçer dediler..bizde de oluyor dediler...havalardandır dediler...bacanın bütün bağlantı yerlerinden zift akıyordu...sonra tekrar büyük baca borusu yaptırdım şu an sıkıntı yok. ayrıca geçen sene kömürün yarısını yakıyordu yarısını yakmıyordu kuran arkadaş ne dedi hatırlamıyorum...meğerse arka fanın altında küçük bir vidayla oynamak gerekiyormuş...teknik servise 40 tl vererek vidanın ne işe yaradığını öğrendim...geçen haftadır fandan ses geliyordu...servis 3 gün sonra geleceğini söyledi..bende fanın fişini çekip açtım .temizledim vidaları yagladım...tertemiz oldu..tekrar vidaladım. (alyan ve ingiliz anahtarı şart) ve ses kesildi...bu arada manuel butonuda pörtledi kazan kafasına göre kömür çekmeye başladı onuda paneli açıp devre dışı bıraktım..elektrikçi akrabam var basit bi haraketle tamir eder.kısaca teknik servislik bir iş bırakmadım.. kendi işimi kendim yaptım 3. gün sonunda teknik servisi aradım gelmeyin dedim...
bu sene başıma gelebilecek olaylar kömür çeken helezona hiç dokunmadım yağlama olur mu bilmiyorum....Genleşme Tankı lastiği daha önce kullandığımız başka marka kazanda 2 sene gitmişti onun lastiğinin yırtıldığı anlayamayacağım söylenmişti...alt katın kömür haznesinin altındaki 2 adet vidalı bölümde dolmadığı için fazla bakmıyorum;birde kazanı bahar temizliğinde tıkalı delikleri şişle açıyorum...kime sorduysam ayrıntı vermedi...baştan söylenseydi bu kadar sorun yaşamazdım...fazla teferruatlı bir kazan değil ama teknik servis iş yapsın diye ya da ufak tefek meseleler olarak görüldüğü içindir belki kazanı kuran firmada garantiyi veren öteki firmada temizlemene gerek yok dedi...
kısacası arka haznede kapaklı bölümü ve kömür yanan mangalın altındaki küçük kapaklı yerleri arada bir kontrol edin...birde kömürü boşaltınca helezonu ve mangalı boşaltın derim....DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.