Bu konudaki kullanıcılar: 1 misafir, 1 mobil kullanıcı
18
Cevap
0
Tıklama
0
Öne Çıkarma
Telekom tarife yardımı

B burakcankose Konu Sahibi
geçen yıl (624 mesaj)
Selamlar,

Yeni taşınacağım evde FTTB şeklinde Türk Telekom alt yapısı var haliyle TT ve Milenicom harici kimse fiber hizmeti vermiyor. TT için 100 MB tarifesi gereksiz pahalı Milenicom idare eder ama herkes çok şikayetçi sizce nasıl aksiyon alınmalı fikriklere açığım. Ayrıca FTTB ile FTTH arasında çok kayıp yaşanır mı ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi burakcankose -- 23 Mayıs 2020; 2:9:3 >


E erkaninn59
geçen yıl (2325 mesaj)
denemekten zarar gelmez millenicomu deneyin derim türk telekomun saçma fiyatları var cidden
B burakcankose Konu Sahibi
geçen yıl (624 mesaj)
Başka önerisi olan var mı ?
N NT2L
geçen yıl (2808 mesaj)
Millenicom taahhütsüz, tek zararınız kurulum ücreti. Ucuz başka alternatif yok sanırım.


Bu mesaja 1 cevap geldi.

B burakcankose Konu Sahibi
geçen yıl (624 mesaj)
Aşırı saçma kurulum ücretide geçişten gelene bedava yeni kullanıcıya paralı


Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @NT2L

N NT2L
geçen yıl (2808 mesaj)
Geçişten gelene kurulum yapılmıyor. Aynı devreyi kullanıyorlar.< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >


Bu mesajda bahsedilenler: @burakcankose

C Charmlander
geçen yıl (2303 mesaj)
Millenicom sözleşmesini baştan aşağı bir oku.
Numaranı bırakarak onların seni arayıp abonelik işlemlerini başlat.
Baktın, umduğun gibi değil hizmet;En kötüsü THH'ye gidip cezalardan kurtulma ihtimalin var.

Düzgün yapılandırılmış FTTB, aslında FTTH'dan daha iyi sonuçlar verebiliyor.< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

B burakcankose Konu Sahibi
geçen yıl (624 mesaj)
Tahhüt yapmadıktan sonra ne cezası çıkıyor ki, memnun değilim değiştiyorum onu bağlayan ne olabilir ?


Bu mesaja 2 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @Charmlander

C Charmlander
geçen yıl (2303 mesaj)
Bildiğim kadarıyla Milleniom FTTx aboneliklerde taahhüt istiyor.< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


Bu mesajda bahsedilenler: @burakcankose

C Charmlander
geçen yıl (2303 mesaj)
Sözleşmede aksini belirtmiyorsa süperonline, kurulum bedeli adı altında çok fena geçiriyor...
SoL.THH
nın ilk sol..< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


Bu mesajda bahsedilenler: @burakcankose

T TulparHAN
geçen yıl (6684 mesaj)
THH ile tahüt den kurtulamazsın cezaları da ödemek zorunda kalırsın.
TT ye geç kafan rahat etsin milenium la türknetle uğraşmana deymez
M mehmet_alp
geçen yıl (4296 mesaj)
2016 da Apartma FTTB kabin kuruldu. Fiber gelip telefon hattı olarak dağıtım yapıyor. Fixnetle başladım 24Mbit hız. 2020 Nisan da ise 100Mbit değil mecburen 75Mbit Turknet e geçtim. FTTB kabinden hat değeri olarak modem ekranından 86 Mbit hız alırım çıkıyor. Oysa çok yakın olan dolapdan 100Mbit alabilmem gerekirdi diye düşüncem vardı..

< Resime gitmek için tıklayın >


< Resime gitmek için tıklayın >


Bu mesaja 2 cevap geldi.

A akanzii
geçen yıl (123 mesaj)
Mevcu telefon kablonuzu kaliteli bir Cat 6 ile değiştirmeyi deneyin. Eğer tesisat kaynaklı değilse TT ile görüşüp kontrol etmelerini isteyin.< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @mehmet_alp

N NT2L
geçen yıl (2808 mesaj)
T11 ve benzeri kabinler fazlasını vermiyor genelde, normal.< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >


Bu mesajda bahsedilenler: @mehmet_alp

R Rena34
geçen yıl (2432 mesaj)
quote:

Orijinalden alıntı: akanzii

Mevcu telefon kablonuzu kaliteli bir Cat 6 ile değiştirmeyi deneyin. Eğer tesisat kaynaklı değilse TT ile görüşüp kontrol etmelerini isteyin.
hocam herkes bu şekilde öneri veriyor ama herkes mi mustakil evde yaşıyor.
ben apartmanda yaşıyorum. ankastre giriş katta, ben 3. kattayım. Zamanında müteahhit ankastreden kabloyu çıkarıp duvarın içinden odadaki telefon girişine kadar getirmiş 15 sene önce. Şu an bunu nasıl yenileyebilirim ki? duvarların içinden geçiyor sonuçta kablo ve prizde bitiyor.
15 senelik kablo sonuçta ve allah bilir müteahhit hangi kabloyu kullandı, ama bunu değiştirmem mümkün değil. :(


Bu mesaja 1 cevap geldi.

A akanzii
geçen yıl (123 mesaj)
Hocam müstakil evde yaşamınıza gerek yok bunun için. Bende 3.katta oturuyorum ve benimde ankastrem girişte. Elektrikçi mevcut kabloya yeni kabloyu bağlayarak kanaldan aşağıya kadar çekiyor ve kablonun 2 ucunu reglete çakıyor. Olay bundan ibaret. Ha derseniz ki kablo kanalın içinden geçmiyor içerisi tıkanık. O zaman sizin oturduğunuz kattan itibaren ankastreye kadar küçük delik açılır apartmana kablo oradan geçirilir. Hatta bu daha iyi olur çünkü diğer kablolarla temas etmeyeceğinden gürültü ve parazit oranı önemli seviyede düşer. Bende ilk kanaldan geçirmeyi denedim 1 kat indikten sonra baktım gitmiyor toplam 4 tane delik açtım aşağıya kadar kablomu mis gibi çektim. Hatta binadaki diğer uyanıklar benim açtığım delikten kendi kablolarını da çekmişler< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @Rena34

R Rena34
geçen yıl (2432 mesaj)
quote:

Orijinalden alıntı: akanzii

Hocam müstakil evde yaşamınıza gerek yok bunun için. Bende 3.katta oturuyorum ve benimde ankastrem girişte. Elektrikçi mevcut kabloya yeni kabloyu bağlayarak kanaldan aşağıya kadar çekiyor ve kablonun 2 ucunu reglete çakıyor. Olay bundan ibaret. Ha derseniz ki kablo kanalın içinden geçmiyor içerisi tıkanık. O zaman sizin oturduğunuz kattan itibaren ankastreye kadar küçük delik açılır apartmana kablo oradan geçirilir. Hatta bu daha iyi olur çünkü diğer kablolarla temas etmeyeceğinden gürültü ve parazit oranı önemli seviyede düşer. Bende ilk kanaldan geçirmeyi denedim 1 kat indikten sonra baktım gitmiyor toplam 4 tane delik açtım aşağıya kadar kablomu mis gibi çektim. Hatta binadaki diğer uyanıklar benim açtığım delikten kendi kablolarını da çekmişler
hocam apartman boşluğu+evdeki buatlar zaten çok dolu ve karmaşık, muhtemelen aynı sizin gibi o kanaldan kablo geçmez, tıkanır bi yerde. O yüzden zamanında döşerken iyi ve temiz döşenmiş olması lazım işte. Sonra böyle uğraşırız, maalesef Türkiyedeki ustalar usta falan değil.

bu konuda şöyle bi soru sorayım: mesela benim evde 4 odada da telefon girişi var. rj11 yani.
bu 4 odanın yalnızca 2 tanesi ev telefonunu çalıştırabiliyor, diğer 2 sine ev telefonunu taktığımda çalışmıyor. Yani zamanında sadece 2 odadaki prizden duvarın içinden doğru kablo çekip giriş kattaki ankastreye mi götürmüşler ? yoksa farklı bir durum olma olasılığı var mı?
( bu arada o da bir garip, duvardaki pirizin arkasındaki kablo taaa nereye gidiyor duvarın içinden. :D )

siz sanırım apartman boşluğunda yere, tavana ve en son dairenizin girişine matkapla delik açıp kabloyu oradan geçirdiniz dimi? sonra da o kabloyu modemle buluşturdunuz. bunun sıkıntısı şu: sıkıntılı insanların olduğu bi apartmansa eğer, apartman boşluğunda kabloya zarar verme ihtimalleri var, evde de görüntü kirliliği yapabilir.
aslında keşke hiçbirimiz lanet apartmanlarda değil de müstakil evlerde otursak...

bir de siz bu cat6 kablolamayı yaptığınızda hat zayıflamanızda, snr marjininizde ve internet hızınızda dramatik bir değişim gördünüz mü?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Rena34 -- 30 Mayıs 2020; 1:32:25 >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

A akanzii
geçen yıl (123 mesaj)
Hocam öncelikle telefon girişlerine gelirsek 4 taneden 2 sinin çalışmaması büyük ihtimalle bağlantısının olmamasından kaynaklıdır. Çalışan 2 tanesi de ankastreden gelen ana kabloyu 1 tanesine bağlıyorlar diğeri için ana kablodan paralel çekiyorlar. Yani birine modemi takıp internete bağlandığında öbüründe bağlanamazsınız. Hatta siz öbür prizde de deneyin belki ana hat oraya bağlıdır ve hat değerleriniz gözle görülür şekilde iyileşebilir (binanın yaşı ve içinde kullanılan kablo çok önemli iki telli telefon kablosuysa çok beklentiniz olmasın). Şimdi aklıma geldi o boştaki 2 tane telefon prizi ikinci bir telefon veya internet bağlantısında kullanılmak üzere boşta bırakılmış olabilir. Yani aslında aşağıdaki ankastreye bağlıdır ancak 2.hat olmadığı için kullanılmıyordur.

Evet bende apartman boşluğunda yere tavana ve benim dairemin duvarına delik açmıştım. Kiracı olmama rağmen düzgün hizmet alabilmem hakkım olduğu için bina sahibiyle konuşup haber vermiştim. 8 daire var apartmanda yani ortalama kalabalıkta bir apartmandan bahsediyoruz haliyle giriş çıkış çok oluyor belli saatlerde. Kabloyu ben çektikten sonra kroşelerle duvara sabitlediğim için benim kablomda herhangi bir görüntü kirliliği olmuyordu. Daire içinde de aynı şekilde yapmıştım. Ancak benden sonra aynı delikten çeken uyanıklar benim kabloya kelepçeyle bağlayarak çekip ve bazılarının açılmasıyla birazcık çirkin bir görüntü oluşuyor. Ancak dediğim gibi iş düzgün yapılırsa bir sorun yok. Ben çektiğimde gayet nizami duruyordu. İsterseniz gün içinde fotoğrafları da atabilirim.

İyileşme konusuna gelirsek o zaman ADSL'e mahkumdum. 16mbitlik paketten 6-7mbit anca alıyordum 18yıllık çürümüş kabloyla. Yeni kabloyu çektiğimde ise bariz bir şekilde SNR değerim arttı, hat zayıflaması düştü. Alabileceğim maksimum hız 19mbite kadar yükseldi ve benim sözleşmemde hakkım olan 16mbiti tam anlamıyla almaya başladım. Onun da modem değerlerini bulabilirsem eklerim ancak biraz zor 2 sene oldu çünkü. Şu anda VDSL 100mbit kullanıyorum acaba eski kablo olsa VDSL geldiğinde kaç alacaktım 50-60?

Uzun lafın kısası hocam eğer yapabiliyorsanız yapın. Kabloda sıkıntı olduğuna inanıyorsanız yapabilirsiniz. Ancak tavsiyem öncelikle TT'den eleman çağırın ve başında durup sıkıştırın her şeyi tesisata atmasınlar. Değerleri ölçsün baksın eğer sıkıntı yoksa işte o zaman gerçekten kabloyu değiştirme zamanı gelmiştir.< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @Rena34

R Rena34
geçen yıl (2432 mesaj)
quote:

Orijinalden alıntı: akanzii

Hocam öncelikle telefon girişlerine gelirsek 4 taneden 2 sinin çalışmaması büyük ihtimalle bağlantısının olmamasından kaynaklıdır. Çalışan 2 tanesi de ankastreden gelen ana kabloyu 1 tanesine bağlıyorlar diğeri için ana kablodan paralel çekiyorlar. Yani birine modemi takıp internete bağlandığında öbüründe bağlanamazsınız. Hatta siz öbür prizde de deneyin belki ana hat oraya bağlıdır ve hat değerleriniz gözle görülür şekilde iyileşebilir (binanın yaşı ve içinde kullanılan kablo çok önemli iki telli telefon kablosuysa çok beklentiniz olmasın). Şimdi aklıma geldi o boştaki 2 tane telefon prizi ikinci bir telefon veya internet bağlantısında kullanılmak üzere boşta bırakılmış olabilir. Yani aslında aşağıdaki ankastreye bağlıdır ancak 2.hat olmadığı için kullanılmıyordur.

Evet bende apartman boşluğunda yere tavana ve benim dairemin duvarına delik açmıştım. Kiracı olmama rağmen düzgün hizmet alabilmem hakkım olduğu için bina sahibiyle konuşup haber vermiştim. 8 daire var apartmanda yani ortalama kalabalıkta bir apartmandan bahsediyoruz haliyle giriş çıkış çok oluyor belli saatlerde. Kabloyu ben çektikten sonra kroşelerle duvara sabitlediğim için benim kablomda herhangi bir görüntü kirliliği olmuyordu. Daire içinde de aynı şekilde yapmıştım. Ancak benden sonra aynı delikten çeken uyanıklar benim kabloya kelepçeyle bağlayarak çekip ve bazılarının açılmasıyla birazcık çirkin bir görüntü oluşuyor. Ancak dediğim gibi iş düzgün yapılırsa bir sorun yok. Ben çektiğimde gayet nizami duruyordu. İsterseniz gün içinde fotoğrafları da atabilirim.

İyileşme konusuna gelirsek o zaman ADSL'e mahkumdum. 16mbitlik paketten 6-7mbit anca alıyordum 18yıllık çürümüş kabloyla. Yeni kabloyu çektiğimde ise bariz bir şekilde SNR değerim arttı, hat zayıflaması düştü. Alabileceğim maksimum hız 19mbite kadar yükseldi ve benim sözleşmemde hakkım olan 16mbiti tam anlamıyla almaya başladım. Onun da modem değerlerini bulabilirsem eklerim ancak biraz zor 2 sene oldu çünkü. Şu anda VDSL 100mbit kullanıyorum acaba eski kablo olsa VDSL geldiğinde kaç alacaktım 50-60?

Uzun lafın kısası hocam eğer yapabiliyorsanız yapın. Kabloda sıkıntı olduğuna inanıyorsanız yapabilirsiniz. Ancak tavsiyem öncelikle TT'den eleman çağırın ve başında durup sıkıştırın her şeyi tesisata atmasınlar. Değerleri ölçsün baksın eğer sıkıntı yoksa işte o zaman gerçekten kabloyu değiştirme zamanı gelmiştir.
kablo işine belki ilerleyen zamanda girerim ancak şu an asıl ben vdsl'e geçmek istiyorum.
şu an 16 lık adsl kullanıyorum. 24 mbpslik hipernet vdsl denemek istiyorum. müşteri hizmetlerinden geçiş talebi oluştursam 24 lük pakete acaba hemen geçişim sağlanır mı yoksa 2-15 gün arası bekleme muhabbetine mi girerim?
şu an internet üzerinden ödev yaptığım için internetin kesilmesi beni bitirir. bundan emin olmak istiyorum.DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.