Bu konudaki kullanıcılar: 2 misafir, 1 mobil kullanıcı
21
Cevap
3541
Tıklama
0
Öne Çıkarma
Cevap: teknede yaşamak için tekne seçimi, sorularım var.. (2. sayfa)

H halleycem
5 yıl (121 mesaj)
Tekne işi zevkli ama masraflı iştir. Eli bağzı şeylere yatkın olmayanların bu işe bulaşması aşırı masraflı olur. Teknede bir sorun oldumu oturup kendin yapabilmelisin öyle, yok pervane kastı, sintineye su doldu, boyası attı v.b durumlarda her seferinde tekneyi çektirip ustaya verirseniz 1 sene içinde iflas edebilirsiniz.

Eliniz tamir tadilat işlerine yatkınsa yedek parçaları alıp kendiniz yaparsanız masrafları %80 azaltırsınız. Zahmetli iştir tekne ama zaten vakit geçirmek için bir uğraştır.

Tekne bakım ürünleri ve yedek parçaları ve daha bir sürü ekipmanı bulabileceğiniz bir çok site mevcut. Aşağıdaki siteye de göz atabilirsiniz.

http://www.yatmalzemeleri.com/
S sancar10
6 ay (538 mesaj)
Konuya tatmin edici bir cevap yazılmadığından, yelkenli baktığımdan ve forumda da çok atıl bırakılan bir alan olduğu için affınıza sığınarak hortlatıyorum.

-Yelkenlilerde motor gücü önemlidir. geneli ağır olan yelkenlilerin düşük beygirli, kısıtlı devir aralıklı dizel makinaları vardır. hava patladığında dalgaların insafına kalıp kalmamanı bazen 10-15 beygir belirler. bazı yelkenliler çanakkale akıntısını geçip istanbula dönemiyor zayıf motorları yüzünden. insanların zamanı kıymetli olduğundan çoğu yelkenli %70-80 motorla kullanılıyor zaten. yoksa uygun rüzgarı bekle, yolu uzat vs.
-maddiyat çok önemlidir bu konuda. marina, bakım filan aşırı pahalıdır. karaya alıp bakım yaptıracağım dediğinde 20 binden açarlar kapıyı.
-yelkenliler çok az, motoryatlar bayağı kalın yakar.

şahsen onca değişkeni göz önüne aldığımda zengin olmayan biri için en mantıklı tekne 8 metre civarındaki ve römorka alınabilen macgregor 26x.
-bahçende kışlatarak rezidans kirasını bulan marina ücretinden ve marinaya girmek için şart koşulan kaskomsu tekne sigortasından(adamlar haklı milyon dolarlık teknelerin arasına giriyorsun) yırtıyorsun. tek masrafın 5 yılda bir 800 liralık bi vergi.
-fiber, yılın çoğunda denize maruz kalmıyor, bakımı ucuz, zaten römork üzerinde kendin bakımını yapar, gerekirse de boyayabilirsin. Vinç+platform+personel kirasından yırttın
-motoru 50-60 beygirlik, yüksek devirli benzinli. 6 knt ile saatte 2.5 litre civarı yakıyor, safrası da boşaltılabildiğinden hava patladığında 40 km/h ile kıyıya kaçabilirsin. bozulursa da dıştan takma, sök, at bagaja, götür sanayiye(tekneye usta getirmenin katlarca ucuzu).
-salması hareketli, 30-40 cm suya girebiliyor.
-içi boyutuna göre geniş, tuvaleti, 4-5 kişinin yatacağı yatağı, iç-dış masası, mutfağı filan var.
-modifiyeye çok uygun.DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.