Bu konudaki kullanıcılar: 2 misafir, 2 mobil kullanıcı
20
Cevap
0
Tıklama
0
Öne Çıkarma
Cevap: Tecil bozup bedelli yapmak için başvurduğumda kaç ay sonra giderim? - 2021 (2. sayfa)

A Araştırmatör
geçen hafta (8 mesaj)
Soru cevaplanmış aslında ama sanırım aradığınız cevap; 2 yıllık erteleme hakkım bittikten sonra yararlanabilir miyim? sorusuna gelecek bir cevap. Siz şayet önceden yoklama ve muayene yaparak erteleme almadıysanız; ertelemenizin biteceği haziran ayında hemen askere alınmazsınız.Önceden yoklama ve muayeneniz olsa bile 1 Hazirandan sonra yoklama yaptırdıysanız; kasım celbine tabii olursunuz. Yoklama ve muayene yoksa zaten ilgili senenin 31 Aralık tarihine kadar yoklamaya tabii durumunuz olur. Askerlik işlemleri için en geç bu tarihte e devlet veya bizzat şubeden başvuru yapıp muayene olmalısınız. Muayene sonucu ertesi yıl ocak ayına sarksa bile bir şey olmaz. Ama hiçbir işlem yapmayıp 1 Ocak'ta yoklama ve muayene yaptırmak isterseniz sistemde yoklama kaçağı işlemine tabii tutulursunuz. Bundan dolayı da askerlik hizmet tercihi işlemlerinde bedelli askerlik seçeneğini seçemezsiniz. Ayrıca celp dönem tercihi de yapamazsınız; 28 şubat son tarihine kadar yoklama ve muayene yaptıracaklarla beraber mayıs celbinde 3 kafileden birine sınıflandırılırsınız.

Yoklamaya tabii iken yüksek lisans'a kayıt olursanız; öğrencilik nedenli erteleme alırsınız ama tezsiz için 1 sene 6 ay ; tezli için 3 sene 4 ay. Ayrıca okul bittiğinde 32 yaşından büyük değilseniz 1 sene de mezuniyetten dolayı sevk geciktirmesi alabilirsiniz. Herhangi bir erteleme nedeni ile erteleme süresi içinde bedelli askerliğe yoklama ve muayene sonucu hizmet tercihi yaparak başvurursanız; ücreti yatırdığınız sürece bedelli askerlik hizmet tercihiniz sonuçlandırılmış olur. Bedelli askerliğe hak kazanırsınız. Başvuru kontenjan sayısını aşarsa; kuraya da kalınabiliyor. Ama henüz kura uygulamasına rastlanmadı. Yani yüksek lisans yapma hakkınız var. 28 yaş; yükseköğretim kurumlarında 2 ve 4 yıllık eğitim için son yaş. Yüksek lisans enstitülerinde 32 yaş sınırı var. Ayrıca 4 yıl ve daha uzun süreli yükseköğretim kurumu mezunları için de mezuniyet nedenli erteleme son yaş sınırı 32. Yani 28'i aşınca bedelli yapılmaz diye bir resmi gazete maddesi yok. 28 yaşını aşınca yoklama kaçağına düşerseniz, erteleme hakkınız da yoksa yani yoklama kaçağına düşmeden önce bir yüksek lisansa başvurmamışsanız bedelli hizmet tercihi yapamazsınız.
Bu mesajda bahsedilenler: @CLuB4R

C CLuB4R
7 gün (327 mesaj)
Cevaplarınız için çok teşekkür ederim. Lisans programından mezun olduktan sonra askerlik şubesine giderek muayeneye falan gerek olmadan sadece imza atarak 2 yıllık tecil etmişlerdi. Tecilim bu haziran ayında bittiği için bedelli başvurusuna tecilim bitmesine 2-3 hafta kala başvuru yapmak en mantıklısı sanırım ?


@a-f-h @Araştırmatör

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi CLuB4R -- 19 Şubat 2021; 21:39:35 >


Bu mesajda bahsedilenler: @Araştırmatör , @a-f-h
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.