Arama butonu
Bu konudaki kullanıcılar: 1 misafir
0
Cevap
461
Tıklama
1
Öne Çıkarma
Tatlı yerken limonlu siyah çay içmenin avantajı
P
2 yıl
Yüzbaşı
Konu Sahibi

Eğer tatlı, pasta ve unlu mamüller gibi şeker içeriği yüksek besinler tüketiyorsanız, tatlıyı yedikten sonra kısa süreliğine kana çok miktarda şeker emilir. Kandaki şeker seviyesi çok hızlı artar. Bu şekeri hızlıca düşürebilmek için vücudumuz bol miktarda insülin hormonu üretir.

Kandaki şeker ve insülin hormonunun hızla yükselmesi, zamanla insülin direnci gelişmesine ve tip 2 diyabet hastalığına zemin hazırlar.

Tatlıların yanında meyve suyu veya kola gibi sıvıların tüketilmesi kandaki ani şeker yükselmesini daha da arttırır. Bu durum tip 2 diyabet hastası olma riskini arttırır.

quote:

Tatlı yanında şekersiz çay içmek tatlı nedeniyle kan şekeri yükselmesini bir miktar dizginleyebilir. Siyah çaya limon eklenmesi kan şekerini dizginleme gücünü arttırabilir.
>
Basit bir örnekle, baklava ile kola tükettiğinizde hem baklava hemde kola içerisindeki şeker kan şekeri seviyesini ayrı ayrı yükseltir. Ancak baklava ile birlikte limonlu siyah çay tükettiğinizde, baklava kan şekeri seviyesini yükseltirken hem çay içerisindeki hem de limon içerisindeki flavonoidler baklavanın yükselttiği kan şekeri seviyesini düşürmeye yardım eder. (1, 2, 3)

Siyah çayın daha sağlıklı ve daha faydalı olmasını istiyorsanız;
  • Şekersiz için
  • Çayınız bir miktar soğuduktan sonra üzerine limon sıkın. Böylece C vitamininden daha fazla faydalanabilirsiniz. Yüksek ısı, C vitamini miktarını düşürebilir. En büyük fayda için siyah çaya buz atın ve soğuduktan sonra üzerine bolca limon sıkın.
  • Çayınıza tarçın, nane veya zencefil ekleyebilirsiniz, bunlar limonla güzel bir aroma oluşturabilir

Kaynak: https://hekimimyanimda.com/saglikli-yasam/beslenme-ve-diyet/limonlu-siyah-cay/#h-tatl-yerken-limonlu-siyah-ay-i-menin-avantajDH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.