Bu konudaki kullanıcılar: 1 misafir, 1 mobil kullanıcı
1
Cevap
0
Tıklama
0
Öne Çıkarma
tatil satın alırken dolandırılmayın; İşte dolandırıcıların hedefinde olan Türkiye’deki 68 otel

W winwin35 Konu Sahibi
4 ay (1435 mesaj)
Türkiye’de faaliyet gösteren onlarca otelin web sitelerini kopyalayan dolandırıcılar, korona nedeniyle zor günlerin yaşandığı 2021 yılında otelleri ve müşteriler zor durumda bırakacak.

Türkiye’deki 68 otelin web sitelerinin dolandırıcılar tarafından kopyalandığı ve bu siteler üzerinden insanlara sahte tatil satışı yapıldığı öğrenildi.
Almanya merkezli Hetzner’de host edilen sahte sitelerin içinden tespit edebildiklerini Türkiye’deki meslektaşlarıyla paylaşan Almanya’daki turizmciler, otelcileri dikkatli olmaları konusunda uyarırken, sahte rezervasyon sitelerinin listesinin de paylaştı.
M.Ferit Aktakka isimli turizmci, ‘’Listede bulunan otellerin BT yöneticilerini tanıyorsanız, lütfen onları da bilgilendirelim. BTK üzerinden hukuki süreçler haricinde yukarıdaki Betzner firmasına da ulaşıp bildirimlerde bulunuyoruz.’’ dedi.
Siteleri kopyalanan 68 otel ise şu şekilde sıralandı:
ujobodrumresort.com
miracleresortotel.com
maxroyals.com
maytermalsotel.com
adameveresort.com
dalyanresorts.com
royalasarlikbeachresort.com
cangardenresorts.com
clubmarvyresorthotel.com
delphineresorts.com
hapimagseagardenresort.com
salmakisotel.com
sahinnparadisehotels.com
adinhotelsbeachs.com
icresorthotels.com
akronestermalhotels.com
qprresorthotels.com
resortsvouchers.com
voyageresorts.com
elaqualityhotel.com
bofoteluludag.com
ziganaresortotel.com
latanyaparkresorts.com
limakgrouphotels.com
adinhotelsbeach.com
granadaresorthotel.com
rixoshotelsresorts.com
womeresortdeluxe.com
maythermals.com
robinsonhotelsresorts.com
cesmeboyalikbeach.com
granadaluxuryotels.com
susesiresorthotel.com
ladoniaresorthotels.com
corneliaresortotels.com
angelmarmarishotel.com
venosahotel.com
fameresorthotels.com
bellisresort.com
papillonresorthotels.com
akroneshotels.com
sellectumresorts.com
akkaresorthotels.com
baiaotels.com
alacatibiblos.com
basaranlartermalotel.com
angelsmarmarisotel.com
berahotelresorts.com
royalalhambrahotel.com
spiceotelresorts.com
crystalresorthotels.com
lablancheresorts.com
adenyabeachsresorts.com
yalikavakhotelsresort.com
bodrumholidayresorts.com
titanicresortshotel.com
kefalukas.com
adenyabeachsresort.com
angelesmarmaris.com
barutresorthotels.com
asteriahotelsresort.com
nashiraresorts.com
alibeyresortshotels.com
sentidobelazure.com
avantgardecollections.com
regeshotels.com
aquafantasyhotel.com
latanyaparkhotel.com
xanaduresorthotel.com
W winwin35 Konu Sahibi
3 ay (1435 mesaj)
Türkiye’deki otellerin internet sitelerini kopyalayarak binlerce insanın tatil hayallerini kabusa çeviren dijital dolandırıcılar, Türkiye’deki otelleri hedef almaya devam ediyor. Talebin yoğun olduğu ülkelerdeki otellerin sitelerine yoğunlaşan dolandırıcılar, Türkiye’de tatil yapmak isteyen tatilcilerin kabusu olurken Türkiye’nin ve otellerin imajına da büyük zarar veriyor.


“Turizm sektörü kendisin korumalı”

Konuyla ilgili değerlendirme yapan Prodaft firmasının ortağı, Zeki Emir Demirci, dolandırıcıların milyonlarca dolar para kazandıkları ve yargıdan kaçabildikleri için çok profesyonelce ve ciddi paralar harcayarak otellerin internet sitelerini kopyaladığını belirterek, “Türkiye’de turizm sektörü de günümüz siber tehditlerinden etkilenen diğer sektörler gibi, kendini koruma altına almalı” dedi.

“Milyonlarca dolardan bahsediyoruz”

Otel web sitelerini kopyalama dolandırıcılığının uzun zamandır yapıldığını belirten Demirci: “Bu dolandırıcılık türü son yıllarda ülkemizde özellikle turizm sektöründe de çok fazla arttığı için fark edilmeye başlandı. Dolandırıcılar, bir otelin ismine çok benzeyen domain adresleri alabiliyor ve markanın sayfasının tüm içeriğini birebir kopyalıyorlar. Tatilci, sayfayı açtığı zaman aradığı otele girdiğini sanıyor. Kopya siteler çok profesyonelce ve ciddi paralar harcanarak hazırlanıyor. Ciddi paralar harcıyorlar çünkü çok ciddi miktarda para kazanıyorlar. Milyonlarca dolardan bahsediyoruz. Bu durum sadece Turizm sektörüne mahsus olmamakla beraber maalesef yaygın olarak birçok kişinin başına gelebiliyor. Prodaft olarak son 1 yılda içinde tüm sektörleri barındıran 800.000’in üzerinde dolandırıcılık teşebbüsü vs. gibi amaçlar için açılmış sahte veya zararlı içeriğe müdahale ettik” şeklinde konuştu.

“Türkiye’ye gelmek istemeyebiliyor”

Kopya site dolandırıcılığı ile otellerin itibar, tatilcilerin ise para kaybettiğini ifade eden Demirci, “Dolandırılan aile otele geldiği zaman rezervasyonunun olmadığını görüyor. Otel de dolandırılan misafirine üzülerek uygun fiyata odasını açıyor. Aile de yarı dolandırılmış vaziyette tatil yapıyor ancak, bu en pozitif senaryo. Dolandırıcılık ülkemizdeki tesisler hedeflenerek gerçekleştirildiği için tatilciler bir daha ne o tesise ne de Türkiye’ye gelmek istemeyebiliyor. Tatilciler para kaybederken otellerimiz ve ülkemiz ise ciddi bir imaj ve güven kaybına uğruyor. Bu noktada otellerimizin ve sektörün bütüncül olarak da ciddi önlemler alması gerekiyor” dedi.

“72 saat içinde kapatılmasını sağlıyoruz”

Kopya sitelerin tespitinin çok zor olduğunu ifade eden Demirci, kopya sitelerin tespiti için çok ciddi bir teknik kapasiteye ihtiyaç bulunduğunu söyledi. Demirci: “Zararlı kopya siteler belirlendiği zaman normal adli süreçler ile kapattırmak 1 yıldan fazla sürebiliyor. Bu sitelerin yüzde 30’luk bir kısmını ise kapatmanız mümkün değil, Prodaft’ın diğerlerinden farkı da bu konuda öne çıkıyor, bu konuda ihtiyacı olan her firmaya hizmet verebiliyoruz. Bankacılık, sigortacılık ve havacılık şirketlerine hizmet veriyoruz. Tesislerin kopya site sorununu kendi dijital departmanları ile çözmeleri çok zor. Mutlaka uzmanlaşmış teknik destek almaları gerekiyor. Tek bir siteyi kapatabilirsiniz ama bu siteler çok çabuk yeni isimler altında açılmaya devam ediyor olabiliyor. Dolayısı ile sürekli tespit yeteneğinizin olması önemli. Otellerimiz genellikle avukat tutarak sorunu çözmeye çalışıyor ama iş uzuyor, zaman ve para kaybediyorlar. PRODAFT olarak hedef kopya sitenin 72 saat içinde kapatılmasını sağlıyoruz. Tamamen teknik bir süreç ile sorunu çözebiliyoruz” diye konuştu.DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.