Arama butonu
Bu konudaki kullanıcılar: 1 misafir
54
Cevap
1557
Tıklama
3
Öne Çıkarma
Tam Zamanlı Karavan Yaşamımızdan Tecrübeler
V
3 ay
Teğmen
Konu Sahibi

Merhabalar.

Eşimle tam zamanlı karavan yaşamına geçeli iki ayı bir hafta geçtik.

Nasıl olacak, yapabilir miyiz, sabit işlerimizi bıraktık ama geçinebilir miyiz derken ne ara iki ay geçti anlamadık.

Foça, Urla, Bornova ilçelerinde geçirdik bu geçen iki ayı.

Yolda güzel insanlarla tanıştık, anıları, sohbetleri paylaştık.

Foça'da çok sevdiğimiz öğretmenimizi ziyaret edip, ona misafir olarak başladığımız tam zamanlı karavan yaşamımız Urla ile devam etti.

Urla'da bir kaç gece kalacağız dediğimiz bir kampingte 17 gece kaldık. Üzerine o süre içinde bir de kampingte çalıştım. Dört günlük ücret ödedik ama hem çalışıp o tutarı geri ödeme olarak aldık hem de dört gün sonrası ücretsiz konaklama şansımız oldu.

Derken Bornova'da konaklamaya başladık.

Burada ne iş yapabiliriz derken, 12 Eylül gününde bir anma konseri vardı. Su ısıtıp, termosumuza doldurup suyu, konser alanı önünde Nescafe çeşitleri, su, kraker, gofret satmayı denedik. Konser bittiğinde bir şeyleri başardığımızı hissedip bu tarz bir şeyle yaşama devam edebileceğimizi anladık. Tabi bu arada Bursa'dan bu yola çıkarken yanımıza aldığımız tırmanış pantolonlarını da satarız diyorduk. O hafta sonu da gittigimiz tırmanış alanında bir kaç pantolon sattık.

Derken bize göre bir iş tecrübesi edinince, bir süre kalıp hem borçlarımızı kapatalım hem de biraz buranın yaşamını tecrübe edelim diye İzmir'de yaşama devam edelim dedik.

Neyse, İzmir'de kalma ve geçinme kısmı bu şekildeydi. Tecrübe ettiklerimize gelirsek,

Karavanımızın iç tasarımından memnunuz. Genel olarak ferah ve kullanışlı geliyor.

Su depolama, kıyafet ve diğer depolama alanlarımız yeterli geldi.

Depolama derken, enerji depolama alanımız yetersiz gibi geldi. Yazın sorun yok ama şimdilerde 2 adet 100 amper akümüz, 2 adet 205w değerindeki güneş panelleriyle yetersiz geliyor. Genelde sabaha karşı bazen de gece yarısı akıllı inventör 220v olan priz ve dolap için akım göndermeyi kesiyor. Ve bu, Mppt ekranında 12.0v değerine düşünce aküdeki güç gerçekleşiyor. Bu nedenle biraz borçlanıp, 1 akü daha almayı, mexxsunn marka Mppt cihazımızı, Havensis marka cihazla değiştirmeyi düşünüyoruz. Hatta duruma göre Havensis'in Dual Charge adını verdiği, hem Mppt hem de araç alternatöründen yaşam aküsünü dolduran cihazı tercih etmeyi düşünüyoruz. Akü ve Mppt için yer var ama araç alternatöründen içerideki mptt cihazına kablo nasıl çekilecek, nasıl montaj yapılacak bunu düşünüyoruz. Çünkü araç yapılı ve bir yerleri açıp kablo çekmek imkansız gibi. Belki vardır tecrübeler ve dinlememiz gerekiyordur bilemiyoruz.

Akü ise jel akü olacak. İki tane Orbüs marka jel akümüz var. Yanına bir tane daha ekleyeceğiz. Mppt yenileme nedenimiz ise bir abimizin, daha iyi bir Mppt cihazıyla akülerin daha iyi ve hızlı şarj olacağı yönünde olan yorumuydu. Varsa fikirleriniz yazmanızı isteriz.

Onun dışında dışa açılır camımız yok. İki adet tavan hekimiz, bir adet de sürgülü kapıdaki sürgülü camımız mevcut. Kapıdaki sürgülü cam ve tavan hekilerimiz havalandırma için yeterli ancak yağmurlu havaya denk gelmedik. Yağmurlu bir havada içeriye yağış almadan havalandırma sağlamak için bir fikir içindeyiz. Sürgülü kapıdaki sürgülü cama dışarıdan, ölçülere uygun bir banyo havalandırma menfezi takmak. Hiç estetik olmayacaktır ama en düşük maliyetli çözüm bunu olduğunu düşündük. Dışa açılır bir cam taktırmak 3-4 bin TL'den başlıyor. Bakalım oraya menfez ve çözüm için bu hafta bir araştırma yapacağız. Yine fikirlerinizi bekleriz.

Şimdilik böyle. Bir de dizel ortam ısıtıcı için tecrübe paylaşacağız. Çünkü o da apayrı bir yazı. 😁

Son olarak, YouTube, İnstagram, Facebook ve Tiktok'ta kanal açtık. Video için yaşamıyoruz ama yiyecek ekmeğimiz çıkar diye açıkçası, biraz da tecrübe paylaşmak amacıyla Vanosfer adında bir kanal açtık. Linklerini aşağıya paylaşacağım. Kanalımızı takip edip destek olursanız çok seviniriz. 😻


Konunun devamını getirmek dileğiyle, görüşmek üzere.

Sevda&Semih
Kullanıcı adımız: Vanosfer

Youtube:www.youtube.com/@vanosfer

İnstagram:www.instagram.com/vanosfer

Facebook:www.facebook.com/Vanosfer

Twitter:www.twitter.com/vanosferr

tiktok: @vanosfer_

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Vanosfer -- 4 Ocak 2023; 20:20:54 >

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >


_____________________________

Eski kullanıcı adı: Yoloji


V
3 ay
Teğmen
Konu Sahibi

Dün insanlık için küçük, bizim için büyük bir adım attık: evimize yani karavanımıza dizel ısıtıcı montajı yaptırdık. 🎉🎈
Kış geceleri artık daha sıcak tabi mazota paramız yettiği sürece. 🙄
Bu ısıtıcıyı bulmamızın ve montajının da bir hikayesi var, uygun zamanda detaylıca paylaşacağız.

Montaj noktasında desteği için HEM Karavan sahibi Halit Bey'e ve ekibine teşekkür ederiz. < Resime gitmek için tıklayın > < Resime gitmek için tıklayın >

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Vanosfer -- 10 Kasım 2022; 21:14:3 >

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >


_____________________________

Eski kullanıcı adı: Yoloji


Ö
3 ay
Teğmen

Benimde ilerleyen zamanda tam zamanlı yaşam olmasa da bir karavan hayalim var takipteyim konunuzu :)


Bu arada dizel ısıtıcı günlük ne kadar yakıt yakıyor acaba ?


Bu mesaja 1 cevap geldi.
V
3 ay
Teğmen
Konu Sahibi

Elektrikle ilgili sorunumuz var Elektrik noktasında güneşlenme süresi azaldığından, bir panel eklemesiyle akülerin tam dolumu, bizi biraz daha rahatlatır diye düşündük.
Bir çözüme ihtiyacımız var ama bakalım. Araç tavanında iki tavan heki yani penceresi olmasından mütevellit, üçüncü panel için yer yok.
Bir diğer durum ise, farklı ve daha yüksek watt değerine sahip iki panel alıp, eldekileri satışa çıkarmak. Bahsettiğim paneller de 340w ve ikisini takınca yine tavanda yer olmuyor. Buna bir çözüm üretme gunlerindeyiz.< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >


_____________________________

Eski kullanıcı adı: Yoloji


V
3 ay
Teğmen
Konu Sahibi

Merhabalar. Umarım tez zamanda keyifle karavanınıza kavuşursunuz. 😊

Dizel ısıtıcı için kendimize ait kullanıcı tecrübemiz henüz mevcut değil. Farklı kullanıcıların tecrübeleri 5-6 saatte, fan hızı yani seçilen sıcaklığa göre değişir bu değerler, 1 litre mazot yaktığını söylüyor. Bu bizim için yüksek bir değer. Bu nedenle bir kaç arayışımız da mevcut. Gazlı hermatik LPG/Doğalgaz sobaları. Eğer uygun boyutta bulabilirsek pek kullanışlı olacak gibi görünüyor. Tabi yakıt değerlerini de kontrol edeceğim. Muhtemelen dizel ısıtıcıdan daha uyguna gelecektir.< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >


_____________________________

Eski kullanıcı adı: YolojiBu mesajda bahsedilenler: @ömer-faruk
Ö
3 ay
Teğmen

Teşekkür ederim 😊 kış aylarındayayız 10 12 saat açık dursa günde 2 litre mazot günlük 50 60 lira demek çok yakıyormuş.. Karavancılık zor iş hele birde sizin gibi karavanı ev yapmak çok daha zor Allah kolaylık versin. İnşallah bahsettiğiniz sobalar daha ucuza ısınma imkanı sağlıyordur< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.
V
3 ay
Teğmen
Konu Sahibi

Maalesef. Mini odun sobası da alternatifler arasında. Bakmaya devam ediyoruz. Bir alternatif bulmamız şart.< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >


_____________________________

Eski kullanıcı adı: YolojiBu mesajda bahsedilenler: @ömer-faruk
V
3 ay
Teğmen
Konu Sahibi

Evet, karavanda yaşama geçip, tam dolu olmayan bir tüple başladığımız yolda, 2.5 ay sonra tüpümüz bitti. Milangaz marka 12 kg'lık tombul tüp mevcut, yine Milangaz tercih edeceğiz sanırım.
_____________________________

Eski kullanıcı adı: Yoloji


C
3 ay
Er

Hocam tebrikler ve mutlu günler videolarınızı izledim güzel gözüküyor. Soğukta zor olmuyor mu/olmaz mı acaba?< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.
T
2 ay
Binbaşı

Konuyu , konu dışına açarsanız daha çok kişi görür< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.
V
2 ay
Teğmen
Konu Sahibi

Teşekkür ederim. Soğukta en azından İzmir'de şu anlık ısıtıcı vs kullanmadan dahi sıkıntı yok. Daha önce -15'te bir çekme karavanda kaldık. Webasto adı da verilen dizel ısıtıcı mevcuttu. İçeride tişörtle oturduk uyuduk.
Bizim araçta da dizel ısıtıcı var ama daha az yakacağız sanırım çünkü maliyetli bir ısınma modeli.< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >


_____________________________

Eski kullanıcı adı: YolojiBu mesajda bahsedilenler: @ChristoBangalter
V
2 ay
Teğmen
Konu Sahibi

Bugün 3. evlilik yıl dönümümüz! 🎈🎉🎊
3 yıl önce bugün, çok özel bir anı bıraktık geride ve bu 3 yıl bizi karavanda tam zamanlı yaşama taşıdı.
Ve o günü, tırmanış yaptığımız kayalıklarda gerçekleşen nikahımızı sizle de paylaşmak istedik. 😍😺
Klasik olacak ama nikah gününe dair detaylar video açıklamasında.

Link:https://www.youtube.com/watch?v=_SiVA9FhTvw&feature=youtu.be


Sevda & Semih < Resime gitmek için tıklayın >

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Vanosfer -- 17 Kasım 2022; 21:31:32 >

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >


_____________________________

Eski kullanıcı adı: Yoloji


V
2 ay
Teğmen
Konu Sahibi

Karavanımızda jel akü kullanıyoruz. Bir süredir problem olduğunu düşündüğüm bir noktayı paylaşmak istedim. Bir haftadır, güneş ne zaman batsa, akünün de voltajı direkt gidiyor. Yani akü şarj tutmuyor.
Bu sorunu nasıl aşabilirim?
Bunu araştırmaya başladım.
Aküleri çıkarıp dışarıda şarja mı vermeli?

Aküler 100+100 ah Orbus Nano Karbon Jel akü.
205w+205w güneş panellerimiz var.< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >


_____________________________

Eski kullanıcı adı: Yoloji


G
2 ay
Binbaşı

takibe alıyorum umarım ufakta olsa bi desteğim olabilir.


Bu mesaja 1 cevap geldi.
V
2 ay
Teğmen
Konu Sahibi

Aküleri birbirinden ayırıp ölçüm yaptım 11.5 değerleri ikisinde de gördüm. Yani akünün biri ölüp, diğerini etkilemiyor. Muhtemelen ki aslında büyük ihtimal bizim sorun güneşlenme süresi... Kısa güneşlenme süresinde şarj hızını yükseltmenin formülü ise panel sayısını arttırmak.
Tavanda bulunun iki panel, iki tavan havalandırması ve tavan kliması nedeniyle bir panele daha yer yok. Muhtemelen tavan klimasının üzerine olacak şekilde bir yükseltme yapıp, oraya montaj yapabilirim ek paneli.< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >


_____________________________

Eski kullanıcı adı: Yoloji


V
2 ay
Teğmen
Konu Sahibi

Teşekkür ederim. :) İlla ki olacak desteğiniz. Selamlar.< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >


_____________________________

Eski kullanıcı adı: YolojiBu mesajda bahsedilenler: @GuitarxtanbuL
Z
2 ay
Yüzbaşı

Bir kaç soru sormak isterim izninizle. Bildiğim kadarıyla 1 m2 lik bir alana 100w'lık güneş paneli takılabiliyor yaklaşık olarak. Karavanızın üstü kaç m2? Tamamını güneş paneli ile kaplamayı hiç düşündünüz mü? Düşünüp yapmadıysanız bunun bir nedeni var mı? Herhangi bir dezavantajı vs.

Isıtma için klima kullanmama nedeniniz var mıdır? Elektrik sarfiyatını karşılayamaz mısınız yukarıda dediğim yöntemle? Soğuk ürünleri taşıyan araçlarda klima benzeri bir sistem bulunuyor, karavanlar için de yok mu benzeri bir sistem? Ev için konuşursak klimayla ısınmak antalya izmir gibi bölgelerde doğalgazdan vs çok daha mantıklı. Klimalar gerçekten çok verimli aletler. Siz de bir şekilde elektrik ihtiyacını karşılayabilirseniz dizelden daha uyguna gelecektir masrafı.


Edit: 100w'ı az demişim. 150-200W gibi bir değermiş her m2 için, tabi güneşin en iyi durumda olduğu zamanlar için geçerli bu.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Zireael -- 23 Kasım 2022; 0:45:3 >