Bu konudaki kullanıcılar: 2 misafir, 1 mobil kullanıcı
15
Cevap
0
Tıklama
3
Öne Çıkarma
Tam F/P KZ kulaklıklar, biri net tavsiyem “KZ EDX, ZSN PRO X, ZSX incelemesi“

B burakesan Konu Sahibi
geçen hafta (1991 mesaj)

KZ, 2008’de kurulan, kurucularından biri eski Audio Technica mühendisi, biri de Batı klasik müzik sanatçısı olan bir marka. KZ EDX, ZSN PRO X ve ZSX’i görüyorsunuz, EDX ve ZSN PRO X’in kutusu biraz daha sade, kılıfı çıkarınca bir vitrin ve kulaklığın odağıyla alakalı tanımı görüyorsunuz. İçlerinden tipler ve dökümanlar çıkıyor. ZSX’in kutusu fiyatı dolayısıyla biraz daha özenli, kapağında koyu renkte “Unutmayın, kulaklık takmanın temel amacı müziğin keyfini çıkarmaktır” şeklinde bir yazı var, kesinlikle haklılar. Bunun da içinde tipler ve küçük bir döküman bulunuyor.

EDX, üç kulaklık arasındaki en uygun fiyatlı çözüm, beyazı var siyahı var, belki de daha az ilgi çekmesi adına siyahı daha uygun, zevk renk meselesi gerçi. Bakır renkli bir kablo ve 3.5mm açılı bir jack görüyoruz, bu telefon cebinizdeyken eğildiğinizde jack tabiri caizse gövdenize saplanmasın, uzun vadede de kırılmasın diye böyle. Uzunluğu gayet yeterli, kulağınıza taktıktan sonra yaklaşık 25cm kadar pay da kalıyor.

Örgü kolay kolay birbirine girmiyor, kırılacakmış gibi bir his de vermedi. Bir avantajı da şu, haznelere pinlerle bağlı, yani kablo bozuldu diyelim veya rengi hoşunuza gitmedi, yenisini alın değiştirin, bu fiyatı segmentinde öyle her zaman görebileceğiniz bir şey değil, en azından ülkemizde.Bir ünite var burada, üzerindeki tuşla müziği durdur, geç, geri gel, akıllı asistanı başlat, arama cevapla, böyle temel görevleri yerine getirebiliyor.

Yapıları çoğu kulaklıktan, şu ana kadar kullandıklarınızdan farklı olabilir. Kablo hazneyle birleştiği kısımda sert şeffaf bir malzemeyle kaplı, kulağınızın arkasından dolanıp tutunacak bir form veriyor. Bu sayede kanatçıklı bir yapısı olmasa da atladığınızda zıpladığınızda kulağınızdan düşmüyor. Tip seçimini iyi yapın, hem kulakta durması, hem ses yalıtımı hem de konforu için çok önemli. Hafifler ve kulak kanalına çok baskı uygulamıyorlar, saatlerce uyuşturmadan kullanılabilir. Kabloların üstü hafif yumuşak olduğundan hareket anında gövdenize kulağınıza hışır hışır bir ses iletmiyorlar.

ZSN PRO X. Siyah ve altın renk seçeneği var, dışarıya bakan kısmı renkli, içe bakan kısmı şeffaf ve gayet endüstriyel, gayet hoş görünüyor bence. Bunun kablosu gümüş renkli, yine üzerinde butonlu mikrofonlu ünite var, jack da açılı, haznelere pinlerle bağlanıyor. Yine bir miktar pay bırakıyor size, telefonumun yanına iliştiriyorum kalan payı. Sürücü ızgarası EDX’e göre gözle görülmeyecek kadar daha büyük ve çok az daha ağır, fark ediliyor ama yine EDX kadar iyi, tekrar söylüyorum, kutudan çıkan tiplerin hepsini denemeden konforu hakkında karar vermeyin.

KZ ZSX. Dışı metal malzemeden, soğuk metal hissi harika, rengi de oldukça oturaklı, bunun da içe bakan yüzeyinde farklı renk seçenekleri var, mavi, siyah ve mor şeklinde, buna mavi demişler ama zümrüte çok daha yakın bence. Kablosu da koyu renkli, değiştirilebilir pinli kablo yine, genel toplamda en şık kombinasyon ZSX’te bence. EDX ve ZSN PRO X’in ağırlıkları benzer ama bu hepsinden belirgin şekilde ağır. Başta kaliteli bir his veriyor bu ağırlık ama zamanla yorucu hale gelebiliyor.

Temel farklar ve teknik özelliklere inelim. EDX’te 1 tane 10mm dinamik sürücü var, 10Hz-20KHz dinamik aralığa sahip. ZSN PRO X’te 1 tane yüksek frekans dengeli, bir tane de 10mm çift manyetikli düşük ve orta frekans sürücü var, 7Hz-40KHz gibi fiyatına göre pek inandırıcı bulmadığım bir frekans aralığına sahip. ZSX’in içinde ise 1 tane çift manyetikli dinamik, 2 tane DWEK orta ve yüksek frekans odaklı, bir tane de yüksek frekans odaklı sürücü var. Yüksek frekanslının amacı özellikle çözünürlüğü ve detayı arttırmak, DWEK sürücülerin de görevi orta frekansları güçlendirmek. Farklı frekans aralıkları için sadece o aralığa optimize sürücüler kullanmak kağıt üstünde ideal bir seçenek ama asıl mesele ünitedeki toplam akustiği kontrol edebilmek, dengede tutabilmek, şimdi testlere geçelim.

EDX. Maksimum sesi kullandığınız kaynağa göre değişir lakin Samsung Galaxy S10+ ile gayet yüksek, %80 civarlarında kullandım en fazla, sonrası kulağımı çınlatıyor. Rap ve Trap parçaların özünü yansıtmaktan öte hayli keyif alabileceğiniz derinlikte ve vuruculukta bas sesler alabilirsiniz ama tabii ki ekolayzır ayarıyla sesini şekillendirmeniz gerek, bunun için Poweramp Equalizer veyahut PC’de PC Equalizer kullanabilirsiniz.

Baslar orta sesleri perdelemiyor ama sürücü çok hızlı bir sürücü değil, dolayısıyla vokalleri elle biraz açmakta fayda var. Tizlere geldiğimde Folk Rock, Enstrümental Rock seven birisi olarak detaylarda, ton ayrımında fiyatına göre beklediğimden kesinlikle çok daha iyisini buldum. Dinamik aralığı yeterli düzeyde, sağ sol ayrımı fena değil, sahne başarımı da aynı şekilde. Toplamda gayet kabul edilebilir, segmentinde mutlu edecek bir kulaklık.

ZSN PRO X. Maksimum sesi yine gayet iyi telefonda, %80’in üstü çınlatır. Bas tarafında EDX ile aynı baslar, derinlikleri vuruculukları güzel. İki sürücülü olduğundan ekolayzıra daha iyi tepki verebiliyor, sesi şekillendirmesi daha kolay. Midler, orta frekans aralığı daha iyi, akustik gitardan, enstrümental parçalardan daha çok keyif aldım, vokal sesler daha ideal bir noktada. Tizler, yüksek frekanslı sesler EDX’den iyi, çözünürlük daha iyi, detaylar daha belirgin, normal bir dinleyici olarak da deneseniz dinamik aralığının daha iyi olduğunu kolaylıkla fark edebilirsiniz ama 40KHz, bu biraz fazla iddialı. Toplamda neredeyse iki EDX fiyatında ama şöyle özetlenebilir, EDX mutlu eder, ZSN PRO X çok daha mutlu eder, aralarındaki Fiyat/Performansı en yüksek kulaklık bence bu.

ZSX. Maksimum sesi telefonda kulaklarını biraz aşındırmış biri olarak %100’de doyurdu, amfiyle kulaklarınızı acıtacak kadar ses alabilirsiniz. Bas tarafında aslında EDX ve ZSN PRO X’ten farklı değil, ikisiyle de aynı şekilde baslar ve vuruculukları güzel, gayet keyifli, ayara göre kulakları gıdıklıyor hatta. Orta frekanslar fena değil, vokaller ortada, basların altında kalmıyor ama ZSN PRO X’ten sonra beklediğim sıçramayı duyamadım, göremedim. Tizler tarafında ekolayzırda ince ayar yapmak gerekiyor, kulak tırmalayıcı, yorucu noktalara ulaşabiliyor ses. Detay anlamında baskın seslerin arka planda bırakabileceği küçük detayları dahi duyuyorsunuz, senelerce dinlediğiniz parçalarda yeni şeyler duymanızı sağlayabilir, ZSX dediğim gibi stüdyo seçtirir. Sahnesi fena değil ama ZSN PRO X’ten sonra yine daha iyisini beklemiştim, dinamik aralık baya baya iyi.

KZ EDX 120TL civarı, ZSN PRO X 220TL, ZSX ise 480TL civarı. Açıkçası EDX’in fiyatı civarında bütçesi olanlara, tizleri, detayları sevenlere biraz daha para biriktirin, Mi Pro HD alın diyordum, artık KZ EDX alın diyebilirim rahatlıkla, basıyla tiziyle çok daha geniş bir kitleye hitap ediyor. ZSN PRO X Fiyat ve Performans dengesini çok tatlı bir noktada yakalamış, EDX’ten dinamik aralıkta belirgin bir şekilde iyi, ZSX ile arasında dağlar olmayan bir kulaklık, fiyatı günümüz şartları, uzun süre kullanacağınız düşünülürse gayet makul, net söylüyorum alınır, telefonla da rahatlıkla beslenir. ZSX fiyatı dolayısıyla daha fazlasını bekleten bir kulaklık, bir noktadan sonra artık küçük detaylara para yatırdığınızı söylüyor size ama benim meselem artık küçük detaylar diyorsanız olabilir. Lakin tekrarlıyorum, aralarında en çok sevdiğim, tavsiye edebileceğim kulaklık ZSN PRO X’tir. Haberi Portalda Gör


P paco_ct
geçen hafta (597 mesaj)
ZSX ve baseus ba03 bluetooth (bence kulaklık amfisi de denebilir) ikilisini kullanıyorum bu ikiliyi kullandıktan sonra TWS kulaklıklarımı kullanmaktan vazgeçtim müzik dinlemek için çok harika bir ikili kulaklıkların hakkını vermesinide sağlıyor ba03 sanırım 2 yıldır kullanıyorum bu ikiliyi belki daha fazlada olabilir. Tek başına zsx ihtiyaçlarını telefonun 3.5 çıkışının kaliteyi karşılamadığını düşünüyorum ayrıca bu kulaklıkların KZ markası altında kendi bluetooth modülleride bulunuyor kabloyu çıkartıp bluetooth modülü takıp kullanabilirsiniz. son versiyonlarda TWS hybrid versiyonları var daha deneme şansım olmadı ama yeni modellerinde iyi modeller var gibi duruyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi paco_ct -- 14 Eylül 2021; 19:21:56 >Z Zuko
geçen hafta (5460 mesaj)
Hepsi tikacli olanlardan.
Y YaKuBuX
geçen hafta (215 mesaj)
Elimde KZ ES3 var ve tavsiye edebileceğim bir kulaklık.Basslar ve tizler olması gerektiği gibi.Sennheiser cx-300'den sonra bu kulaklığa geçtim ve iyiki geçmişim diyorum.

K kunglao1
geçen hafta (135 mesaj)
Kz serisine iyi diyenler audio technica dinlememişler. Bana göre kötü kulaklıklar.Bu mesaja 1 cevap geldi.

M Mr. Jingles
geçen hafta (18635 mesaj)
Kullandığınız model nedir?< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @kunglao1

D DeepBluee2
geçen hafta (83 mesaj)
KZ ZSX için 480 tl gibi bir fiyay yazmışsınız google a yazıdğımda çıkan siteden satın al dediğimde bana 2 site öneriyor 1. si amazon türkiye orada ki fiyatı 529 tl önerdiği 2. site ise trendyol orada da 529 tl o fiyatı nerde gördüğünüzü de belirtirseniz daha iyi olur.

S SHADOW
geçen hafta (3535 mesaj)
Geçmişte uzun süre kz zse kullanmış ve onun kablosunda temassızlık yaşadıktan sonra kz ed12 almış biri olarak uygun fiyatlı ürünlerini tavsiye ederim.
K kunglao1
geçen hafta (135 mesaj)
Ath cks 1000-Ath cks 99 - Ath cks 77-Ath cks 90-Ath cks 55X ve Ath Ckm 1000 siz bu kulaklıkları Bir dinleyin ama yanında amfi ve sağlam Sony oynatıcı ile bakalım Kz nin yüzüne bakıyormusunuz?< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 2 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @Mr. Jingles

M Mr. Jingles
geçen hafta (18635 mesaj)
Bende o kulaklıkların alayını solda sıfır bırakacak türden kulaklık var zaten. Ben KZ kullanmıyorum ki. CKS77/90 kullandım. İkisinin de sesleri rezalet. Diğer bahsettiğiniz kulaklıklar da kalite olarak kötü.< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @kunglao1

K kunglao1
geçen hafta (135 mesaj)
Cks 77 ve 90 rezalet mi? Bu kadar da olmaz ama sallamayın Kz kulaklıklar dan çok daha iyiler sallamayın< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @Mr. Jingles

D DH Misafiri
7 gün (75854 mesaj)
Bir zamanlar (yaklaşık 4 yıl önce) KZ ZS3 kulaklığı aliexpress den 63tl ye almıştım. Hey gidi günler. Şimdi ise o fiyatlara yurtdışından almak hayal oldu. Ses kalitesi gayet tatmin edici. Bence malzeme kalitesi de piyasadaki kaliteli dediğimiz kulaklıklardan daha iyi.Bu mesaja 1 cevap geldi.

M Mugetsuga
7 gün (5341 mesaj)
Birkaç ay önce 180 liraya zst pro modelini aldım kendi sitesinden. Oldukça memnunum açıkçası.
M Mr. Jingles
7 gün (18635 mesaj)
Ben o kulaklıkları kullandım. Çok da iyi kulaklıklar değil. İlk aldığımda çok beğenmiştim. Daha sonra Monster WH-920 aldım ve CKS77’nin yüzüne bakmadım. Hemen sattım. Arkadaşıma da dinlettim. Onda da aynı kulaklıktan vardı hemen Monster aldı. Daha sonra Monster’ın üstüne HTC MAX 310 aldım. HTC Monster’dan da iyi çıktı. Sırf meraktan Sennheiser CX300s ve urBeats3 aldım. Bunlar en kötüleriydi. HTC bunlar içinde en iyisiydi. HTC sonrası Hidizs Mermaid MS2 ve onu da satıp şu an en son Hidizs Mermaid MS4 aldım. Üç dengeli armatür ve bir dinamik sürücülü bir model. Bahsettiğiniz kulaklıklar tek dinamik sürücülü ve şu an kullandığım kulaklığın yanından dahi geçemez.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mr. Jingles -- 16 Eylül 2021; 9:44:46 >

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >


Bu mesajda bahsedilenler: @kunglao1

H hib.96
6 gün (838 mesaj)
Kz zs3 ümü otobüste unutuna kadar 3 yıl kullandım. 2014 de almıştım 50 60 tl falandı Gearbest te güzel kulaklık fakat kulaktan düşebiliyor biraz daha hafif olması lazım< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


Bu mesajda bahsedilenler: @DH Misafiri

C Celonfix
5 gün (4315 mesaj)
quote:

Orijinalden alıntı: kunglao1

Ath cks 1000-Ath cks 99 - Ath cks 77-Ath cks 90-Ath cks 55X ve Ath Ckm 1000 siz bu kulaklıkları Bir dinleyin ama yanında amfi ve sağlam Sony oynatıcı ile bakalım Kz nin yüzüne bakıyormusunuz?
Sennheiser HD660S ve Beyerdynamic DT1990 Pro kullanıyorum DAC'la birlikte, yürüyüş falan yaparken ise KZ Terminator kullanıyorum LG G7 ile. Ve evet KZ'nin yüzüne bakıyorum, fiyatına göre gayet iyi kulaklıklar üretiyor< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.