Bu konudaki kullanıcılar: 2 misafir, 1 mobil kullanıcı
4
Cevap
96
Tıklama
0
Öne Çıkarma
Sürücülere müjde! O cezayı ödemeyebilirsiniz

Y Yeur Konu Sahibi
6 yıl (1973 mesaj)
Jandarma Trafik ekiplerinin karayolunda radarlı hız denetimine takılan Mehmet Değerli isimli sürücüye, hız limitini yüzde 30 oranında aştığı gerekçesiyle para cezası uygulandı.

Sürücü, habersiz ve uyarı levhası olmadan yapılan denetim sonucu uygulanan bu cezaya itiraz ederek, Düzce Sulh Ceza Mahkemesi’nde dava açtı.

Mahkeme, verdiği kararda, yasa ve ilgili yönetmelikler gereği karayolunda yapılacak radarlı hız denetimlerinin hangi yol güzergahlarında ve hangi sürelerde yapılacağının önceden sürücülere bildirilmesi gerektiğini, idarenin her konuda sürücüleri önceden bilgilendirmek zorunda olduğu, karayolundan yararlananlara yol, trafik durumu ve yakın çevre ile ilgili gerekli bilgileri vermek, yasaklamaları ve kısıtlamaları önceden bildirmek suretiyle trafik düzen ve güvenliğini sağlamak amacına yönelik olarak karayolundaki her türlü düzenleme ve denetimlerin trafik işaret ve levhalarıyla yapılması gerektiğini vurguladı.

Kararda, “Dolayısıyla radarlı hız denetiminin karayolunun hani kesiminde ve hangi sürelerde yapılacağı hususunda sürücülere her şeyden önce trafik işaret levhaları ile bilgilendirilmesinin zorunlu olduğu, kişilerin can ve mal emniyetinin sağlanması amacıyla yapılması gereken denetimlerin yol kullanıcılarına ceza vermek amacıyla bilgilendirme yapmadan, kural ihlalini yapmasını beklemenin trafik kurallarının konuluş amacına uygun olmadığı gibi, araç sürücülerine tuzak kurulması anlamına geleceği ve bu durumun hukuk devleti ilkeleriyle bağdaşmayacağı açıktır. Bu gerekçelerle, verilen para cezasının iptal edilmesine hükmedilmiştir” denildi.


Ödeyen mutlaka vardır. Bu dava emsal olacaktır.
J jizzy quatily
6 yıl (1380 mesaj)
kaymak
M Muten Roshi
6 yıl (2743 mesaj)
Hort konu zannettim resmen.
Forumdan bir arkadaş dava açıp, radar cezası ödememişti hatta, vardı konusu.
H Havya Makinesi
6 yıl (4324 mesaj)
La zaten bu adam dh li< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


L lTUBORGl
6 yıl (1576 mesaj)
Uyarısız olmamalı abi
Bursada otomatik kameralı radar var 50 km hız sınırı koymuşlar ama trafik öyle hızlı akıyorki sen levhaya göre 50 km hızla gitsen mutlaka arkadan biri çarpar ve böyle yolda radar dan ceza yiyorsunuz çoook saçma

Ayriyetten trafiği yavaşlarmışım için bide polisten ceza yersin o yol da levhalara göre gitsen

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi lTUBORGl -- 4 Nisan 2015; 16:34:04 >

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.