SURİYE-LİBYA-AKDENİZ GÜNDEMİ (08.10.2020)
 Sonuçları gör
Bu konudaki kullanıcılar: 2 misafir, 1 mobil kullanıcı
2359
Cevap
0
Tıklama
6
Öne Çıkarma
Cevap: SURİYE-LİBYA-AKDENİZ GÜNDEMİ (08.10.2020) (118. sayfa)

R ressi1 Konu Sahibi
geçen ay (2113 mesaj)
The approximate latest situation in Karabakh conflict.

via:@leventkemal


< Resime gitmek için tıklayın >
R ressi1 Konu Sahibi
geçen ay (2113 mesaj)

D DARTH_BLACK
geçen ay (2071 mesaj)
IKBY Şengal Komutanı Kasım Şeşo, Bağdat ile Erbil yönetimlerinin Şengal bölgesi için anlaştıklarını ve en kısa sürede anlaşmanın yürürlüğe gireceğini söyledi. Anlaşma PKK'yı da kapsıyor , Bölgede uzun süredir PKK da bulunuyordu ve bu anlaşma ile;

-Irak Yönetimi Şengal'den çekilecek ve yerini IKBY alacak.
-IKBY şehir güvenliğini değil çevre bölge güvenliğini kontrol edecek.
-Şengal seçilen Vali tarafından yönetilecek.

PKK, Şengal bölgesi ve civarından çekilecek ve bu bölgede kontrol sağlayamayacak. IKBY'nin ise Şengal'de 3 bine yakın askeri vardı ve bu bölgeye girmeleri PKK'nın kontrol alanlarının azaltılması anlamına geliyor.

< Resime gitmek için tıklayın >
R ressi1 Konu Sahibi
geçen ay (2113 mesaj)
Görüntüyü kaydetmişim ancak kaynağı kaybettim.

< Resime gitmek için tıklayın >

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >


D DARTH_BLACK
geçen ay (2071 mesaj)
-Yunan Donanmasına mensup HS KALLISTO mayın avlama gemisi bir konteyner gemisi ile çarpıştı. Yunan Gemisi şuan batıyor.

-Beyaz Saray: Başkan Trump, terörizme sponsorluk yapan ülkeler listesinden Sudan isminin kaldırılmasını onayladı.

-İsrail:Netanyahu, Trump’ın kaybetme ihtimaline karşılık uzun bir askeri malzeme listesi ile beraber Washington’a gidiyor. Listede;

Bir parti F35 filosu
2 Havada Yakıt İkmal Uçağı KC-46
V-22 Osprey’ler
Apaçi helikopterlerinin değiştirilmesi
Bunker-Bustet NEB’ler ve F-35’e karşı F-22 istiyor.

ABD'nin Birleşik Arap Emirlikleri'ne F-35 satışına karşı çıkmayacağını açıklayan Tel Aviv yönetiminin, bölgedeki hava üstünlüğünü korumak için Washington'dan F22 savaş uçaklarının İsrail'e satılmasını talep ettiği bildirildi.ABD üretimi olan ve savaş uçakları arasında en etkili ve güçlü bir yapısı bulunan F22 Raptor uçakları (çoğu otoriteye göre F35 lerden bile üstün olduğu söylenir)ABD ordusu harici hiç bir ülkede kullanılması ve satılması yasaklanmıştı.

-ABD, İran’ın petrol sektörüne yönelik yeni yaptırımlar uygulayacağını açıkladı. Bu kapsamda; İran Petrol Bakanlığı, İran Petrol Bakanı Bijan Namdar Zanganeh ve Ulusal Petrol Şirketi yaptırım listesine dahil edildi.

-Rusya Devlet Başkanı Putin: Afganistan'daki Amerikan askeri varlığının devam etmesinden memnunuz. ABD askerinin varlığı tüm bölgenin güvenliği için olumlu ve faydalı bir durum.

-Saddam döneminin ikinci adamı sayılan ve Halepçe katliamının sorumlularından olan İzzet İbrahim el Duri bu sabah hayatını kaybetti. 2003’ten sonra yeraltına çekilen ve yakalanamayan Duri, ABD işgaline karşı “Nakşibendi Tarikatı Ordusu” ismin bir silahlı örgüt kurmuştu.

-Fransa'daki IKBY temsilciliği, Fransız ürünlerini boykot etme çağrılarının ardından Fransa'ya destek mesajı yayınladı.

-Barzani’ye bağlı Peşmergeler, PKK'nın Gara bölgesinde varlık gösterdiği alanlara üs kurmak için girdi. PKK kaynakları, Peşmergelerin Türkiye adına bölgeye girdiğini iddia etti. TSK jetleri, Peşmergelerin konuşlandığı noktaların yakınlarında bulanan PKK'lıları vurdu.

-Terör örgütü PKK’nın Yürütme Komitesi Üyesi terörist Murat Karayılan'dan KDP'ye Çağrı: Sayın Mesut Barzani'ye bu duruma son verme çağrısında bulunuyorum.KDP Savaşa hazırlanıyor, PKK Kürtler arası savaşa karşıdır.

-IKBY Güvenlik Konseyi, PKK/HPG’nin bölgedeki birçok saldırısının engellendiğini açıkladı. Engellenen saldırıların, bir ülkenin diplomatik temsilciliği, bir batılı şirket ve bir IKBY valisine dönük olduğu bildirildi.

-IKBY'ye bağlı güçlerin bir hücreye gerçekleştirdiği operasyonda, Erbil'deki Türk konsolusluğuna ve Türkiye'ye saldırı hazırlığındaki çok sayıda PKK'lı terörist gözaltına alındı.
IKBY, konu hakkında dış istihbaratlara ve hükumetlere bilgi verildiğini açıkladı.

-Libya Savunma Bakanı Selahaddin en-Nemruş: İmzalanan ateşkes anlaşması, müttefiğimiz Türkiye ile var olan askeri anlaşmaları kapsamıyor. Türk müttefiğimiz ile süren ve sürecek olan askeri eğitim programlarının devam edeceğini ve ortaklığımızı güçlendireceğimizi vurguluyoruz.

-Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti ve Katar arasında, istihbarat paylaşımı, mali suçlarla mücadele ve kapasite geliştirme gibi konularda 3 yıllık bir güvenlik-işbirliği anlaşması imzalandı.

-Muhalifler, Rusların dün yaptığı saldırıya misilleme olarak gece saatlerinden bu yana İdlib güneyi ve doğusu, Halep batısı ve Hama kuzeyinde çok sayıda rejim mevzisini ateş altına aldı ve aralıklarla almaya devam ediyor.Yapılan saldırılarda 6'sı subay olmak üzere 40'tan fazla rejim/rus/şii milis öldürüldü, 4 topçu mevzisi imha edildiği aktarılıyor.

-Muhalifler, Serakib'i vuruyor.UKC sözcüsü Naci Mustafa, yapılan top atışları neticesinde Rejim'in 40 kaybı olduğunu açıkladı.

-HTŞ'nin İdlib güneyinde yer alan Kafranbel beldesini vurması sonucu en az 15 rejim askeri öldürüldü.

-HTŞ Sözcüsü: Kibene,Kafranbel ve lazkiye ekseninde 2 araç imha edildi. 6 milis öldürüldü, 15 yaralıları var.2 Rus subay ve 3 İranlı topçu subayı öldürüldü,Salma yakınlarındaki karargahları imha edildi.


< Resime gitmek için tıklayın >

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DARTH_BLACK -- 27 Ekim 2020; 12:50:44 >


B BlackGhost12
geçen ay (2475 mesaj)
İsrail'in F22 ve V22 Svtol alması bölgenin en teknolojik hava gücüne sahip olmasını sağlar.

Şuan Türkiyeyi uçak olarak zorlayacak F15 ve Yenilenmiş F16 ları var İsrailin. Sayısal olarakta bizden fazla uçakları var.

Ben Türkiye'nin askeri envanterinin bilerek güçsüz bırakıldığını düşünüyorum.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 2 cevap geldi.

Ç çiko miko
geçen ay (19 mesaj)
Şu an İsrail ile bir çıkar çatışmamız,sürtüşmemiz yok.Aksine Suriye'de biz Kuzeyden,İsrail güneyden,ABD ise doğudan olmak üzere zalim Esed,Rus Milisleri ve kafir Şii İran yanlısı güçlere karşı mücadele ediyoruz.İşbirliği yapıyoruz.
Bu mesajda bahsedilenler: @BlackGhost12

M muammer816
geçen ay (1145 mesaj)
quote:

Orijinalden alıntı: BlackGhost12

İsrail'in F22 ve V22 Svtol alması bölgenin en teknolojik hava gücüne sahip olmasını sağlar.

Şuan Türkiyeyi uçak olarak zorlayacak F15 ve Yenilenmiş F16 ları var İsrailin. Sayısal olarakta bizden fazla uçakları var.

Ben Türkiye'nin askeri envanterinin bilerek güçsüz bırakıldığını düşünüyorum.
son cümleye birebir katılıyorum.

bunu gören ve bilenler belki ruslardan uçak alırlar/alabilirler :)
D DARTH_BLACK
geçen ay (2071 mesaj)
-ABD (Beyaz Saray):Esad rejimi ile müttefikleri Rusya ve İran'ın askeri zafer arayışları bölgenin istikrarını tehdit ediyor.Rejim yanlısı güçlerin eylemleri çatışmayı uzatıyor ve Suriye halkının acısını derinleştiriyor.Acil ateşkes çağrılarına güçlü desteğimizi yineliyoruz. Esad rejimi ve müttefiklerinin Suriye halkına karşı gereksiz, acımasız savaşına son verme zamanı gelmiştir.

-Suriye-İdlib: Rejim, Muhaliflerin kontrolündeki Ariha'yı vuruyor.

-Suriye-Deyrizor'da DAEŞ'e ait toplu mezarlar bulundu.

-DAEŞ, El-Bukemal hattında Şii milislere saldırı düzenledi.

-KDP (IKBY), PKK'nın Türkiye ile iş birliğinden dolayı kendilerini tehdit etmesine yanıt verdi: PKK, uzun yıllardır haraç ve halkın mal ve mülküne el koyuyor. PKK’nın yaptıklarının bedelini Kürt halkı ödüyor. PKK, Kürt halkı için tehdit.

-Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığının, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel MACRON’un İslam Karşıtı Açıklamalarının telin ve teşhir edildiğine ilişkin bir tezkeresi kabul edildi.

-Ak Parti Sözcüsü Çelik: Yunanistan sahada fiili durum yaratmaktan vazgeçerse müzakere kapısı her zaman açık. Türkiye'nin S-400'leri kullanması kendi güvenliği için zorunluluk. Avrupa'daki Müslümanları taciz etmek, oradaki ırkçıların, faşistlerin işine yarar.

-Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Lideri Putin arasında Telefon görüşmesi yapıldı. Yapılan görüşmede Karabağ ve Suriye'de ele alındı.Vladimir Putin, Karabağ'daki askeri eylemlerden duyduğu endişeyi dile getirdi.

-Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Kovid-19 tanısı konulan biriyle temaslı olduğunun anlaşılmasının ardından kendisini karantinaya aldı.

-Selçuk Bayraktar: "Yüzde 93 yerlilikle üretilmiş olan, kendi sınıfının en iyisi olduğunu tüm dünyanın kabul etmeye başladığı, BAYRAKTAR TB2'ler aralıksız uçacak"

-Cezayir, Fransa'dan arşivlerini almak ve ileride hukuki yollara müracaat etmek için uluslararası yargıya veya tahkime başvurabileceğini açıkladı.

-Cezayir Cumhurbaşkanı Tebboune hastaneye kaldırıldı, durumu ciddiyetini koruyor.

-ABD Savunma Bakanı Mark Esper, Perşembe günü İsrail’de üst düzey bir toplantı gerçekleştirecek

-Financial Times’e konuşan Uluslararası Stratejik Araştırmalar Enstitüsü Orta Doğu uzmanı Emile Hokayem: Türkiye ve Birleşik Arap Emirlikleri kapışması şu anda Ortadoğu siyasetini tanımlayan mücadeledir. Bu, birçok yerde doğrudan ve vekaleten oynanan bir rekabet.
R ressi1 Konu Sahibi
geçen ay (2113 mesaj)
Telephone conversation with President of Turkey Recep Tayyip Erdogan
Vladimir Putin had a telephone conversation with President of the Republic of Turkey Recep Tayyip Erdogan at the initiative of the Turkish side.

The two presidents discussed in detail interaction on the Syrian track, stressing the importance of cooperation in implementing the existing agreements on stabilising Idlib and the east bank of the Euphrates. The leaders also shared opinions on the issues of political settlement in Syria, including with support from the Astana process guarantor states.
The Libyan agenda was also covered, including prospects for further normalisation of the situation and stepping up intra-Libyan peace talks.
In addition, developments in the Nagorno-Karabakh conflict zone were discussed. The Russian side expressed deep concern over the ongoing hostilities and the increasing involvement of Middle East terrorists. Vladimir Putin informed his counterpart about his meetings with the leaders of Azerbaijan and Armenia and the efforts to reach a ceasefire and deescalate the crisis as soon as possible.
It was agreed to maintain coordination between Russian and Turkish foreign and defence ministries as well as the two countries’ special services.

http://en.kremlin.ru/events/president/news/64289


< Resime gitmek için tıklayın >
D DARTH_BLACK
geçen ay (2071 mesaj)
-Libya Devlet Yüksek Konseyi ve Trablus Parlamentosu, Başbakan Serrac’tan görevini sürdürmesini talep eden bir açıklama yayınladı. Başbakan Serrac, Ekim ayı sonunda görevi bırakacağını açıklamamıştı.

-Beyaz Saray, BAE’ye satılacak F35’lere dair kongreye bilgi verdi. BAE’ye 10,5 milyar $ değerinde 50 adet F-35 satılması planlanıyor.

-İsrail Enerji Bakanı Yuval Steinitz, Suudi Arabistan ve Katar’ın, er ya da geç ABD’den F35 alacaklarını söyledi.

-Yunan Estia gazetesinin haberine göre ABD Dışişleri Bakanı Pompeo'nun Eylül'deki ziyareti sırasında Yunanistan'a 20 #F35 satışı için anlaşmaya varıldı. 2022'de teslim edilecek ilk 6 uçağın Türkiye için üretilen ancak alıkonanlar olacağı iddia ediliyor.

-ABD’nin Suudi Arabistan Büyükelçiliği, ülkedeki Amerikan vatandaşlarını "Riyad'a yönelik potansiyel füze veya insansız hava araçları saldırısı” konusunda uyaran bildiri yayınladı.
Yeni SİHA projesi TB3 bitirilme aşamasında

Suriye,libya ve son olarak Azerbaycan'ın karabağ harekatında çok etkili şekilde kullanılan ve büyük başarılara imza atan SİHA TB2 modeli Selçuk Bayraktar ve ekibi ile yeni bir model yükseltilme sürecinde girdi.Buna göre TB2 modeli ile Akıncı modeli arasında bir model olacak olan,TB2 den daha üst seviyede bir ara model geliştirilmesi yapıldı.Son günlerde TB2 siha'lar ile alakalı çeşitli ülkelerin bazı parçalar konusunda ambargo koyması ve siha'ların yerlilik noktasında tartışmaların başlatılması üzerinde son günlerde Selçuk Bayraktar kendi tweeter hesabından konu ile ilgi cevaplar vermeye ve bunu yeni TB3 siha arge çalışmalarını gösterek yapmaya başladı.

Selçuk Bayraktar tarafından dün paylaşılan Bayraktar TB-2’de ve yeni TB-3'de, Aselsan üretimi CATS elektro-optik kamera sistemi kullanılacak.Türkiye'nin ilk millî havacılık motoru TEI-PD170 modeli TB3 sihalarda olacak.Gelecek yıl envantere sokulması beklenen TB3 siha projesinin ana hedefi %100 yerlilik noktasında civatasının dahi üretilebilir hale getirmek.TB2 siha'larda ise bu oran %93dü ve genel olarak bazı parçaların üretim maliyetlerini düşürmek adına yurtdışından temin ederek tamamlanıyordu ancak en son kanada hükümetinin optik lens ihracını kesmesi uzun vadede sıkıntı yaratmaması için aselsanın geliştirdiği CATS optik kamera sistemlerinin arge çalışmalarını hızlandırdı ve yeni TB3 sihalarda kullanılır seviyeye getirdi.şuan TB2 siha envanterlerinde herhangi bir parça sıkıntısı yok ve ilerde gerek görülür isede bazı parçaları değiştiriledebilir.

TB3 siha araçları ayrıca yeni geliştirilen ve Türkiye'nin ilk insansız denizaltı aracı olacak olan ULAQ SİDA(Silahlı İnsansız Deniz Aracı) ile aynı anda sahada hem deniz altından hemde havadan operasyonel olarak koordineli harekatlar icraa edebilecek,yani farklı senaryolarda TB3 sihalar görev alanlarında SİDA araçlarını ek takviye güç olarak kullanabilecek (yada tam tersi olarak SİDA'lar SİHA'ları)
Videoyu izlemek için tıklayınız

https://twitter.com/Selcuk/status/1321843857139605504

https://twitter.com/Selcuk/status/1321844057770000385

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DARTH_BLACK -- 30 Ekim 2020; 0:46:45 >


D DARTH_BLACK
geçen ay (2071 mesaj)
Libya Başbakanı Feyyaz El Serrac, istifa etmeme kararı aldı.
D DARTH_BLACK
geçen ay (2071 mesaj)
Barzani-PKK arasındaki gerilimde ilk çatışma yaşandı.

PKK terör örgütü Duhok/Amediye'de Peşmerge'ye saldırdı. 1 Peşmerge gücü öldü, 3'ü yaralandı.

IKBY: "PKK kırmızı çizgiyi aştı. Güvenliği sağlamak için gerekenleri yapacağız."
D DARTH_BLACK
4 hafta (2071 mesaj)
ABD, Birleşik Arap Emirlikleri'ne 50 F-35 savaş uçağı ve 18 MQ - 9B drone'un 26,34 milyar dolara satışını resmen onayladı.
D DARTH_BLACK
4 hafta (2071 mesaj)
-Cumhurbaşkanı Erdoğan: Ülke halkının iradesiyle biçimlenecek yeni bir Suriye'nin inşası için, Rusya başta olmak üzere, bölgede etkin olan güçlerle yakın çalışmaya hazırız.

-Doğu Akdeniz'de Oruç Reis Gemisi 23 Kasım'a kadar sismik araştırma yapacak.

-ABD'nin önde gelen dergilerinden Forbes, Türk SİHA'larını "sihirli mermi" olarak nitelendirdi.

-ABD öncülüğündeki Koalisyon Hava Kuvvetleri Irak/Salah-El-Din Namrin Dağlarındaki İşid Militanlarına Hava Harekatı Düzenledi.

-Bingazide hafter'a karşı söylemleriyle bilinen gazateciye suikast düzenlendi gazeteci öldü.


Bu mesaja 1 cevap geldi.

Ç çiko miko
3 hafta (19 mesaj)
‘CAMDAN EVİ OLAN BAŞKASININ EVİNE TAŞ ATMASIN’ DER RUS ATASÖZÜ.ACABA Günümüz Türkiyesini anlatmıyor mu?


Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @DARTH_BLACK

V Vanished Man
3 hafta (552 mesaj)
O lafı zamanında çin lideri uygur konusunda erdoğan konuşunca söylemişti. Bir daha da uygur falan demediler.
Bu mesajda bahsedilenler: @çiko miko

D DARTH_BLACK
3 hafta (2071 mesaj)
BM Libya Misyonu Temsilcisi, Tunus'taki Libya Diyalog Konferansı'nda 18 ay içinde seçimlerin gerçekleştirilmesi konusunda anlaşıldığını açıkladı.
D DARTH_BLACK
3 hafta (2071 mesaj)
Suudi Arabistan Kıdemli Alimler Konseyi, İhvan'ı Terör Örgütü İlan Etti Suudi Arabistan Yüksek Alimler Konseyi yayımladığı bildiride, "İhvan-I Müslimin, İslam’ı temsil etmeyen bir terör örgütüdür" ifadesini kullandı.


Bu mesaja 1 cevap geldi.

D DARTH_BLACK
3 hafta (2071 mesaj)
-Letonya Savunma Bakanı PABRİKS: Türkiye ile ilgili ne düşünürseniz düşünün Dağlık Karabağ, Libya ve Suriye'de Rus Hakimiyetine Meydan Okuyan Konumda'dır. Bunu başka kimse yapamazdı. Ne Avrupa Ne'de Amerika..

-Macaristan büyükelçisi Viktor Matis: Macaristan Türk dünyasını çok önemsiyor.Macaristan zaten Türk dünyasının bir üyesidir

-Akdeniz'de konuşlu rus gemilerinden İdlib batısına füze saldırısı düzenlendi. Arab Said köyüne rus uçakları tarafından 6 saldırı dyapıldı. Ölü ve yaralılar var. Rusya'nın bugün 3. saldırısı oldu.

-İdlibin Güneyindeki Cebel Zaviye Hattında Bulunan Rus Özel Kuvvetleri Mayınlı Araziye Girdi. 1 Araç Mayına Bastı ölü ve yaralıların oldugu bildirildi.

-ABD ordusunda çalışan Iraklıların isimlerinin Haşdi Şabi’ye sızdırıldığı ortaya çıktı. Iraklı yetkililer, ABD’nin Iraklı isimlerin adresleri ve sicil hizmet numaralarını çalışanların Irak genelinde rahatça hareket edebilmeleri için Iraklı yetkililere verdiğini söyledi.

-Pakistan Başbakanı İmran Han, ülkesinin İsrail'i tanıması için baskı altında olduğunu, İslamabad yönetiminin ise Filistin meselesi çözülene kadar "siyonist" devleti tanımayacağını söyledi.

-Rus heyet Karabağ için Ankara’da
Rus heyeti, Karabağ’da ortak denetim ve gözetleme merkezinin ayrıntılarını konuşmak üzere Ankara’ya geldi. Dışişleri yetkilileriyle görüşen heyet, Milli Savunma Bakanlığında temaslarda bulundu.Görüşmeler yarında devam edecek.

< Resime gitmek için tıklayın >