Bu konudaki kullanıcılar: 2 misafir, 2 mobil kullanıcı
143
Cevap
42133
Tıklama
9
Öne Çıkarma
Cevap: Su Soğutma ile Hava Soğutmanın Farkları (8. sayfa)

M Mete Can Karahasan
5 yıl (15920 mesaj)
@meke Vortez'deki Ehume siz misiniz?
Forumda konusu açılmış mı diye ararken burasını bulabildim.

Şu başlıkta Corsair H60'tan H100'lere kadar su soğutucularındaki pompanın akım miktarı yazıyor: "0.11 galon/dakika". Bu metrik birimlerle 24,983717748 ~25 litre/saat ediyor tam devrindeyken.

Suyun özgül ısısı 1 kalori olduğu için bunu watt cinsinden değerlendirebiliriz. "Q=c.m.Dt" dengesinde hacimsel ısı kapasitesi, su için kilogram ile litre aynı hacimler olduğundan özgül ısı ile kütle çarpımı, geride kalan Dt ise sıcaklık farkıdır. Bu ısı kapasitesi su için 1 kalori/gramdır; bakır içinse 0,092 gram kaloridir. Saatte 25 litre su taşıyan pompa, bir diğer deyişle 270 kg bakırın ısısını aktarır. Su soğutucuların motor verimliliği olarak ne kadar verimli çalıştığı buradan görülebilir.

Bunun bizim için güzel tarafı, su soğutucu ile sıcaklık dalgalanmalarını 11 kat azalttık, ani ısınmaları çözdük. Sadece saatte 25 kilogram taşımakla, ısıyı bakırla uzaklaştırmaya kalksaydık saatte 272 kg'lık yapmamız gerekecek işi yaptırabiliyoruz. Bu sayede 11 kat pompayı düşük yük için seçerek çalıştırma imkanımız oldu.

Yalnız bunun bir götürüsü de mevcut, ısı kapasitesi en fazla sıcaklık farkı kadar ısı taşıtabilir. Dolayısıyla erken ısınan bir hava soğutucu, daha az ısı saklar ve daha "iletken" şekilde çalışabilir. Su soğutucular ısı kapasitesini petekten uzunca süre yalıttığından, petekteki su sıcaklığı farkı azalınca petekteki soğutucu verimimizi azaltıyor. Her bir derece düşük Dt sıcaklık farkı için, petekten daha yüksek akımda hava geçirmemiz gerekiyor, bu da bize düşük sıcaklıklarda su soğutucuları dengede tutmak istiyorsak daha soğuk petekleri nedeniyle normal bir hava soğutucudan daha büyük boyutlu petek alanı ihtiyacı veya daha yüksek gürültüyle çalışan fan hızı olarak geri dönüyor.

Kullanıcı bu süre zarfında daha düşük sıcaklıklarla daha geç bir ısınma evresi boyunca serinlikten yararlanabilir. Bununla beraber, soğuma evresinde de yalıtkan özellikleri olacağı için, su soğuyana kadar petekler daha uzun bir süre sıcak kalacaktır. Fan sesinden çabuk kurtulmak isteyen kullanıcılar bu sebeple, düşük işlemci sıcaklığı ile düşük petek verimliliği arasında bir tercih yapmak durumundalar.
Bunları şuradan aklıma geldiği için paylaşıyorum:

Videoyu izlemek için tıklayınız


Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @meke

M meke Konu Sahibi
5 yıl (5998 mesaj)
Selam, hayır ben değilim.< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


Bu mesajda bahsedilenler: @Mete Can Karahasan

D Defenderops
3 yıl (21 mesaj)
aircooled hp ler< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >


D Defenderops
3 yıl (21 mesaj)
watercool aoc en iyisi< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.