Arama butonu
Bu konudaki kullanıcılar: 1 misafir
1184
Cevap
131778
Tıklama
16
Öne Çıkarma
Su Arıtma Cihazı - NSF58 Onaylı Su Arıtma Cihazı
T
5 yıl
Yüzbaşı
Konu Sahibi

DONANIM HABER ÜYELERİNE 250TL İndirim (indirim kodu için PM atınız)

NSF-58 ONAYLI EN KALİTELİ SU ARITMA CİHAZI

< Resime gitmek için tıklayın >
Ulusal Hijyen Vakfı ‘nın Onayladığı Güvenilir Su Arıtma Cihazı Lux Plus NSF/ANSI 58 sertifikalıdır. ABD merkezli Ulusal Hijyen Vakfı (NSF, bütün parçaları hijyenik özelliğe sahip) tarafından belgelenen Royal Green Lux plus su arıtma cihazı; içerisinde yer alan ABD malı Omnipure marka sediment filtre, granül aktif karbon filtre, Dupont Dow Filmtec membran filtre ile şebeke suyunu çamur, tortu, pas, kum, toz, ağır metal, organik maddeler, kötü koku vs. den arındırır. Biocera mineral pH filtre sayesinde de temiz suya musluktan akmadan önce mineral takviyesi yaparak suyu zenginleştirir. pH oranını düzenleyerek, düşük ORP’li antioksidan ve hidrojenli bir su elde edilerek, musluk suyunu içme suyuna dönüştürür.

< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >

NSF onaylı Royal Green Lux Plus serisi su arıtma cihazımız NSF/ANSI 58 sertifikasına sahip Amerikan malı filtrelerden oluşan en kaliteli su arıtma cihazlarından biridir. NSF/ANSI 58 belgesinin yanı sıra TSEK, ISO, CE, WQA sertifikaları da mevcuttur tüm sertifikalara bu bağlantıdan bakabilirsiniz.

< Resime gitmek için tıklayın >

Royal Green Lux Plus Serisi Su Arıtma Cihazında Kullanılan Filtreler
Omnipure K5605SS Tortu Filtresi
Omnipure K5628SS GAC Karbon Klor Filtresi
Omnipure K5628SS GAC Karbon Klor Filtresi
Dupont Dow Filmtec BW60-1812-75 GPD RO Membran Filtresi
10 İnç Biocera A.A Mineral, pH Filtresi
Omnipure K5633SS Post Karbon Filtresi
NSF/ANSI 58 Belgeli Royal Green Lux Plus Su Arıtma Cihazı Teknik Özellikleri
8 Litre TankPAC Marka RO-122 NSF/ANSI 58 Sertifikalı Çelik Su Depolama Tankı (TankPAC sayesinde 8 litre suyunuz her zaman hazırda bekler siz kullandıkça Lux Plus su arıtma cihazı eksilen suyu hemen geri tamamlar tüm işlemler otomatik olarak su arıtma cihazı tarafından yapılır.)

< Resime gitmek için tıklayın >

NSF/ANSI 58 Sertifikalı Easywell ZWDF-1002 Model Avrupa Krom Musluk (Kurşun içermediğinin ve insan sağlığı için hiç bir zararlı madde olmadığını Ulusal Hijyen Vakfı NSF tarafından ürün belgelendirilmiştir)

< Resime gitmek için tıklayın >

NSF/ANSI 58 ve FDA Sertifikalı Dünyanın En kaliteli Amerikan malı Dupont Dow Filmtec BW60-1812-75 GPD membran sayesinde günlük 280 litre su arıtma kapasitesine sahip (saatte 12 litre arıtım hızı)

< Resime gitmek için tıklayın >

Motorlu ve Motorsuz Seçenekleri (Motorlu model evinizin şebeke suyu basıncı düşük olduğunda (en az 3,5 bar olmalı) tercih edilmelidir. Motorsuz modelimizi 3,5 bar ve üzeri ise tercih edebilirsiniz. Motorsuz model Lux Plus su arıtma cihazına sonradan da motor eklenebilmektedir.

< Resime gitmek için tıklayın >

Kapalı kasa slim tankı dışında inline tabir edilen kullan at kapsül filtreler tercih edilmiştir.

< Resime gitmek için tıklayın >

Olabilecek yüksek su basınçlarına karşı Lux Plus su arıtma cihazını korumak için motorlu modellerde 50 PSI, motorsuz modellerde 70 PSI basınç koruyucu valf tercih edilmiştir.

Tüm bağlantı bileşenleri Quick (kolay tak çıkar) bağlantı parçaları ile çok hızlı bir şekilde el aletleri kullanmadan söküp takılabilmektedir.

Altı aşama filtre teknolojisi ile mineralli ve pH’lı su elde edilir.

2 Yıl garanti

Arıtma cihazı kaynaklı oluşabilecek zararlara karşı sigortalıdır.

81 ilimizde ücretsiz montaj hizmeti veriyoruz.

Royal Green Lux Plus Serisi Su Arıtma Cihazı Suyu Nasıl Arıtıyor Hangi Aşama ve Filtreler Kullanılıyor

Birinci Aşama Omnipure K5605SS Modeli Tortu Filtresi

Omnipure K5605SS 5 Micron tortu sediment filtresi; bu filtre şehir şebeke suyunda ya da herhangi bir su kaynağındaki suyun içerisindeki kil, tortu, çamur, mil gibi gözle görünür ya da görünmez partikülleri 5 mikron gözenekli filtreden süzer ve 5 mikron ve üzeri büyüklükteki parçaları üzerinde tutarak filtre eder. Genelde %100 polipropilen malzemeden üretilen contalı Omnipure K5605Ss filtremiz şebeke suyunun tortu oranlarına göre 12-24 ayda bir yenilenmesi gerekmektedir.

İkinci Aşama Omnipure K5628SS Granül Aktif Karbon (GAC) Filtresi

GAC karbon filtresi su arıtma cihazlarında Granül aktif karbonlu (GAC) bir filtre, bazı kimyasalları, özellikle organik kimyasalları sudan çıkarmak için kullanılan filtrelere karbon filtre denir. GAC filtreleri ayrıca hidrojen sülfür veya klor gibi suya uygunsuz koku veya tat veren kimyasalları uzaklaştırmak için kullanılabilir.

Aktif Karbon Neleri Tutar?

Klor ve bileşikleri, deterjan ve sanayi atıkları, hoş olmayan koku ve tat oluşturan organik maddeler, petrol ve asbest gibi maddeler insan sağlığına zararlıdır ve suyu kullanılmaz hale getirirler. Aktifleştirilmiş karbonun 100 kat arttırılan yüzey alanı (1200 m²/gr) ve yüksek absorbsiyon özelliği sayesinde bu kirleticilerden kaynaklanan renk, tat, koku giderilir.

Aktif karbon sistemleri fiziki-kimyasal arıtma yaparlar. Bu işlem fiziksel süzmenin yanında absorbsiyonu kapsadığı için uzman mühendis (servis) tarafından verilen kullanım ömrü sonunda aktif karbonun tamamen değiştirilmesi gereklidir. değişim süresi Lux Plus su arıtma cihazımızda suyun klor durumuna göre 12-24 aydır.

Karbon Filtreleri Nasıl Çalışır?

Su arıtma cihazında, zararlı maddeleri sudan uzaklaştırır. Kirli maddeleri fiziksel olarak bloke eden veya kimyasal olarak gideren filtrasyondur, Karbon filtreleri, granüler veya blok formunda, son derece gözenekli olarak işlem görmüş küçük karbon parçalarıdır. Sadece bir gram aktif karbonun yüzey alanı 500-3000m2’dir. Karbon filtrelerinin kirleticileri ve diğer maddeleri adsorbe etmede çok etkili olmasına izin veren yüzey alanı mevcuttur.

Yüzey alanına ek olarak, aktif karbon filtreleri çıkardıkları kirleticilerin boyutu bakımından farklı yeteneklere sahiptir. Aktif karbon filtreler yaklaşık 50 mikron ila 0,5 mikron arasındadır. Daha etkin ve küçük gözenekler ne kadar küçükse su akışını da o oranda azaltabilir!

Su, karbon filtrelerden akarken, kimyasallar karbona yapışarak daha saf su çıkışı elde edilir. Etkililik suyun akışına ve sıcaklığına bağlıdır. Bu nedenle çoğu küçük aktif karbon filtresi düşük basınçlı ve soğuk suyla kullanılmalıdır.

Aktif karbon genellikle hindistan cevizi kabuğu, odun veya kömürden yapılır ve granül aktif karbon veya karbon bloklar olarak satılır. Burada odun ya da kömürden imal edilen karbon filtreli piyasada ucuz olarak çok miktarda satılmaktadır arıtma cihazında fiyatı belirleyen unsurlardan birisi budur. Omnipure K5628SS filtremiz %100 hindistan cevizi kabuğundan imal edilmiştir.

Üçüncü Aşama Omnipure K5628SS Granül Aktif Karbon (GAC) Filtresi

Lux Plus su arıtma cihazında 2 adet Omnipure K5628SS GAc karbon filtresi kullanılmıştır, bu yüzden 2 ve 3. aşamadaki filtreler birebir aynıdır. neden 2 adet seri bağlantılı GAC karbon tercih edildi; klor düzeyi yüksek bir su kullanıldığı için çok miktardaki kloru bazen tek karbon filtresi %100 kloru yok edemez bu yüzden tekrardan filtre edilmiş suyu 2. GAC karbon aşamasından geçirilerek filtre edilir ve daha lezzetli su elde edilmesini sağladığı gibi membran filtremizin de ömrünü bu sayede uzatmış oluyoruz.

Dördüncü Aşama Dupont Dow Filmtec BW60-1812-75 GPD Membran Filtresi

Arıtma cihazının suyu artık birçok maddeden ayrıştırıldı ve artık esas arıtma teknolojisi olan membran filtreye suyu vermeye geldi direk membran filtreye bu 3 ön aşama olmadan suyu verirsek membran filtremizin ömrü çok kısa olacağından membran öncesi bu 3 aşamayı kullanıyoruz.

Ters Ozmos Membran Filtre Ne Demek?
Ters ozmos, filtreleme işlemi sırasında suya basınç uygulanarak sudaki iyonları, molekülleri ve daha büyük parçacıkları içme suyundan uzaklaştırmak için yarı geçirgen bir membran kullanan bir su arıtma teknolojisidir mikropartiküllerin ve ağır metallerin ayrıştırılma işlemidir. Bilinen en etkin su arıtma yöntemine sahip olan ters ozmos su arıtma cihazları, önceki aşamalarda ayrıştırılması güç olan küçük boyutlu maddeleri sudan arındırma konusunda başarılıdırlar.

Ters ozmos teknolojisi sayesinde su; milimetrenin on milyonda biri çapındaki gözeneklerden geçer. Bu teknolojiye sahip olmayan su arıtma cihazlarında ise su 0,5 -10 mikron çapındaki filtrelerden geçmektedir. Yani ters ozmos filtrelerin gözenekleri 5 bin ila 100 bin kat arasında daha küçüktür ve bu nedenle su arıtma işlemi daha etkili bir şekilde gerçekleştirilmektedir.

Yine burada kabul görmüş FDA onaylı membran filtresi tercih etmemiz gerekiyor hem uzun ömürlü olması bakımından hem de kısa sürede deforme olup içtiğiniz suyun kalitesinden emin olamadığınız için kaliteli membranlar tercih edilmelidir. Dupont Dow Filmtec BW60-1812-75 GPD membranımızın 2 yılda bir yenisiyle değişim yapılması hijyenik ve kaliteli su elde etme bakından değişimleri yetkili servis tarafından yapılmalıdır.

Beşinci Aşama Omnipure K5633SS Post Karbon Filtresi

< Resime gitmek için tıklayın >

Membrandan çıkan su artık su tankımızda tutulmaktadır burada bekleyen su saf sudur. Membrandan geçebilecek uçucu klor gazları ya da bazı gazları da son post karbon yani GAC granül aktif karbon filtresinden son kez daha geçiyoruz ve burada suda oluşabilecek kötü kokuları tatlandırıcı diye tabir ettiğimiz karbon filtresi ile üzerinde tutuyoruz bu sayede su tatlanmış oluyor tat fitresi suya bir şeyler katmaz sadece tutma özelliği vardır 2 ve 3. Aşama da olduğu gibi. Buraya kadar olan kısım genel ev tipi ters ozmos su arıtma cihazı aşamalarıydı şimdi gelelim ileri seviye ro ters ozmos su arıtma sistemlerine yani suyu iyileştirmek ve insan sağlığı açısından faydalı hale getirmek.

Altıncı Aşama Biocera A.A Mineral pH Filtresi

< Resime gitmek için tıklayın >

Piyasada birçok mineral pH filtresi vardır ama bunlardan sadece Biocera güvenilirdir. Bu yüzden biz daha çok güvenilir olanın üzerine yoğunlaşma yapmak istiyoruz. Güvenilir olmayan mineral filtrelerini kesinlikle kullanmayın buraya kadar suyu temizledik bundan sonra da suyu tekrar kanserojen olarak kirletmeyin bu yüzden kaliteli mineral filtreleri tercih ediniz.

< Resime gitmek için tıklayın >

FDA onaylı şu an Türkiye’de satılan tek mineral topları olan filtre Biocera marka antioksidan pH ve mineral filtresidir. Bu filtre kendini yapılan klinik testlerle kanıtlamış ve güvenli yerlerden de geçerli sertifikalarını aldığı için bu filtreyi 6. Aşama olarak arıtma cihazlarımızda ileri seviye ters ozmos su arıtma olarak tasarlıyoruz.

< Resime gitmek için tıklayın >

Biocera filtresi suya kalsiyum, magnezyum, potasyum ve sodyum gibi mineralleri suya geri kazandırır bunların yanında suyun Hidrojen iyonlarını yükselterek suyun ph değerini 7,5 ve üzerine çıkarır aynı zamanda eklediği mineraller sayesinde 5ppm olan arıtma suyunu 20-30 ppm değerlerine kadar iletken hale getirir ve suyu saflıktan çıkarır ve insan sağlığı için faydalı bir su haline dönüştürür.

< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >

Royal Green Luxplus Su Üretim Performans Testi

< Resime gitmek için tıklayın >

Royal Green Luxplus Ürün Ölçüleri

< Resime gitmek için tıklayın >

Ürün Resimleri

< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >
https://royalgreen.com.tr/urun/ro-lux-plus-su-aritma-cihazi/

ürün satın almak için tıklayın su arıtma cihazı

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tersosmos -- 18 Kasım 2021; 14:35:2 >


Bu mesajda bahsedilenler: @burak jr
Ben kapalı kasa 9 aşamalı su arıtma cihazını n11 de 299 tl ye aldım daha yeni bütün komşular beğendi hatta diğer komşuda ihlas vardı sizin su arıtma daha iyi dedi

Bu arada hocam sen &...
Yoruma Git
Yorumun Devamı Assur - 5 yıl +51
En kaliteli su arıtma cihazı yoktur en kaliteli filtre vardır. En kaliteliyse filtreler den toplasan bu fiyata iki cihaz çıkar çok pahalı
Yoruma Git
halilcc - 5 yıl +27
Yoruma Git
Yorumun Devamı tersosmos - 5 yıl +12
U
5 yıl
Yarbay

tezgahaltı modelinizi almıştım.almasaydım bunu kaçırmazdım< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.
A
5 yıl
Onbaşı

Ben kapalı kasa 9 aşamalı su arıtma cihazını n11 de 299 tl ye aldım daha yeni bütün komşular beğendi hatta diğer komşuda ihlas vardı sizin su arıtma daha iyi dedi

Bu arada hocam sen çok pahalı satıyorsun bunun sıcak fırsat ile ilgisi yok< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 3 cevap geldi.
H
5 yıl
Binbaşı

En kaliteli su arıtma cihazı yoktur en kaliteli filtre vardır. En kaliteliyse filtreler den toplasan bu fiyata iki cihaz çıkar çok pahalı< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.
S
5 yıl
Yarbay

Ben de arıtma cihazı bakıyorum şu sıralar ama bana da fiyatı fazla geldi. Farkı nedir 300 liralık olanla?


Bu mesaja 1 cevap geldi.
M
5 yıl
Yarbay

n11 veya g.g bakın alacaklar
önemlı olan filitrenın kalitelı olanıdır
hepsı aynı işi yapıyor< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.
T
5 yıl
Yüzbaşı
Konu Sahibi

quote:

Orijinalden alıntı: Assur

Ben kapalı kasa 9 aşamalı su arıtma cihazını n11 de 299 tl ye aldım daha yeni bütün komşular beğendi hatta diğer komşuda ihlas vardı sizin su arıtma daha iyi dedi

Bu arada hocam sen çok pahalı satıyorsun bunun sıcak fırsat ile ilgisi yok

cin malı yada Taiwan malı cihaz alırsınız gayet normaldir aldığınız fiyat. ama bu cihaz usa malı dikkatinizi çekerim tüm kalite sertifikaları mevcut sizin aldığınız arıtma cihazı değil zehirleme makinası maalesef hiç bir sağlık kuruluşundan belgesi olmayan arıtma cihazını nasıl alıp kullanabilirsiniz. su işi sağlık işidir.

sizin dediğiniz fiyata bu cihazın yarı filtresini alamazsınız. kaliteli gerçek sağlıklı su içmek istiyorsanız NSF WQA belgeli filtre kullanmanızı tavsiye ederimT
5 yıl
Yüzbaşı
Konu Sahibi

quote:

Orijinalden alıntı: Sah!n

Ben de arıtma cihazı bakıyorum şu sıralar ama bana da fiyatı fazla geldi. Farkı nedir 300 liralık olanla?

filitre farkı var efendim bunda kullanılan filtreler usa malı NSF WQA belgelidir. cin malı filtre değildir. Dünyanın en kaliteli filtre üreticisi olan dow filmtec ve omnipure markadır. 300 liralık arıtma cihazının komple filtresi 60 tl iken bizim cihazın tek filtresi 70 TLT
5 yıl
Yüzbaşı
Konu Sahibi

quote:

Orijinalden alıntı: MüdavimBey

N11 den alın orada en çok satan model var sistem organizasyon satıcısının canavar gibi kullanıyorum tat muazzam

cin malı yada Türk malı ürün istiyorsanız 50-60 dolara satılıyor oradan alın piyasada çok var n11 gittigidiyor heryerde var.

** araştır bak ama hiç bir onay belgesi yok filtrelerin.T
5 yıl
Yüzbaşı
Konu Sahibi

quote:

Orijinalden alıntı: halilcc

En kaliteli su arıtma cihazı yoktur en kaliteli filtre vardır. En kaliteliyse filtreler den toplasan bu fiyata iki cihaz çıkar çok pahalı

toplayın hortumundan fittings bağlantı parçası musluk filtre komple nsf wqa belgeli cihaz iki tane çıkartın garantisini verin servis hizmetini verin öyle konuşun lütfen öyle balıklama dalmaya gerek yok
piyasada millet 50 dolarlık arıtmayı 300-1400 arasında satıyor. siz kalkmışsınız tüm parçaları %100 orjinal 1. sınıf arıtma için söylediklerinize katılmıyorum

bu cihazın birde satış sonrası hizmeti var sadece ürün maliyeti ile bitmiyor 200-300 e satın aldığınız arıtmalar da evinize gelip ücretsiz servis hizmetimi veriyorlar. bugün alırsınız oralardan arıtmayı 2 yıl sonra çöpe atarsınız her yeri paslanır. cihazın yüzüne bakacak hali kalmaz kaldı ki o cihazdan arıtılmış su içeceksiniz.

ama bunda kullanılan filtreler en iyisi ve kapsül şeklinde kullan at sistemi her filtre değişiminde hijyenik oluyor diğerleri gibi aynı filtre kabını kullanmazsınız.


Bu mesaja 1 cevap geldi.
T
5 yıl
Yüzbaşı
Konu Sahibi

quote:

Orijinalden alıntı: ufuk-34JD58

tezgahaltı modelinizi almıştım.almasaydım bunu kaçırmazdım

bu model yeni geldi efendim ilerde komple filtre değişiminde bu cihazı değerlendirebilirsiniz.T
5 yıl
Yüzbaşı
Konu Sahibi

quote:

Orijinalden alıntı: Mnr980


n11 veya g.g bakın alacaklar
önemlı olan filitrenın kalitelı olanıdır
hepsı aynı işi yapıyor

bu cihazda kullanılan filtrelerden daha kalitelisi ve pahalı yok efendim zaten en üst seviye ve kalitede filtre kullanıldı gerçekten nsf ve wqa belgesi olan Amerikan malı filtre sistemi bunlar uzak doğu üretimi felan değil direkt USA ithalatıM
5 yıl
Yüzbaşı

usa malı filtrelere gram güvenim yok kısırlık yapıyor diyorlar.abd en son güvenilecek ülke bence.


Bu mesaja 1 cevap geldi.
T
5 yıl
Yüzbaşı
Konu Sahibi

quote:

Orijinalden alıntı: MüdavimBey

usa malı filtrelere gram güvenim yok kısırlık yapıyor diyorlar.abd en son güvenilecek ülke bence.

Anlıyorum sizi ama yersiz düşünceniz. NSF belgesi alaçak WQA belgesi alacak iso belgeleri alacak ve hiç bir belgesi olmayan filtre sizin dediğinizi yapmayacak uzak doğu üretimi filtreleri de gördük yüzüne bakılmıyor.
***şu filtrelerle uzak doğu filtreleri yan yana koyun 10 metre geriden bakın kalite farkını kör olan anlar dokunarak dan.**

yapmayın bu kadar yüzeysel bakmayın bu işlere bu sağlık için önemlidir. bunu üreten mühendislerden daha iyi biliyorsanız anlatın bilmediğimiz konularda aydınlanalım


Bu mesaja 1 cevap geldi.
U
5 yıl
Yarbay

bu sıcak fırsatlar ahalisi bi tuhaf.telefonun en kalitelisini pahalısını bakarlar.iş sağlığa gelince 300 liralık çöp tenekesi fiyatına cihaz alırlar< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.
O
5 yıl
Yüzbaşı

Ben de tercih etmiyorum american filtreleri kendileri basıyor onayı kim biliyor.Dış ülkelere değer veren bir usa bana hiç mantıklı gelmiyor.Uzakdoğu gibisi yok amerihaya değişmem uzak doğuyu bu kadar da alaşağı etmeyin.Amerihanın ne hayrı dokundu şimdiye kadar size haa.


Bu mesaja 1 cevap geldi.
T
5 yıl
Yüzbaşı
Konu Sahibi

quote:

Orijinalden alıntı: ufuk-34JD58

bu sıcak fırsatlar ahalisi bi tuhaf.telefonun en kalitelisini pahalısını bakarlar.iş sağlığa gelince 300 liralık çöp tenekesi fiyatına cihaz alırlar

Aynen kore çin malı muadil telefon alıyorsun ama tam işlevli olarak çalışmıyor. orjinal kaliteli malzeme ile kalitesiz ucuz malzemeyi bir tutmalarını bende anlam veremiyorum. kalkıp ucuz ürün satmasını bizde biliyoruz bize neden akıl vermeye kalkıyorlar onu anlamıyorum. 250 TL ye bende cin malı arıtma satabilirim garantisiz servissiz. ama 1-2 yıl sonra cihaz çöp olacak ve değeri kalmayacak.


Bu mesaja 1 cevap geldi.
M
5 yıl
Yüzbaşı

Samsung ve LG de kore malı kalite ortada.


Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @tersosmos@gmail.com
T
5 yıl
Yüzbaşı
Konu Sahibi

quote:

Orijinalden alıntı: MüdavimBey

Samsung ve LG de kore malı kalite ortada.

orjinal ürüne laf söylediğimiz yok efendim yanlış anladınız siz sanırım. biz taklit kalitesiz belgesiz ürünlere diyoruz.


Bu mesaja 1 cevap geldi.
M
5 yıl
Yüzbaşı

O zaman sıkıntı yok hocam hayırlı işler olsun.Alıp almamak önemli değil bilginizden istifade ederiz en azından diye düşünüyorum.
Bu mesajda bahsedilenler: @tersosmos@gmail.com