Bu konudaki kullanıcılar: 9 kayıtlı üye, 31 misafir, 24 mobil kullanıcı
272356
Cevap
9123314
Tıklama
391
Öne Çıkarma
Cevap: Steam ve Tüm Dijital PC Oyun Fırsatları [ANA KONU] (13186. sayfa)

C Charles Bartowski
5 ay (9283 mesaj)
quote:

Orijinalden alıntı: the little prince

Merhaba, sanırım bazı sözlerim yanlış anlaşılmış. Ben de bu konuya açıklık getireyim.

Öncelikle, Easter Gamers TV'nin (Mete Özbey) paylaşmış olduğu bu üç saniyelik videoya kızmadım; kendisiyle de en ufak bir problemim yoktur.

Bu konu hakkında sanırım dün akşam Twitter'da Pintipanda'nın (Tuna Akşen) ağır saçmalamalarından gitmek daha mantıklı olur.

Playstation Türkiye ofisi iyi yönetilmiyor. En azından kamuoyuna oyunlara neden zam geldiği ya da neden bölgesel fiyatlandırma yapılamadığını düzgün bir şekilde açıklamıyorlar. Bunun sonucunda da Türkiye oyuncu pazarına yeteri kadar yatırım yapmayan Playstation Türkiye firmasına ulaşmak isteyen Türk oyuncu kitlesi genel olarak kendilerinin ciddiye alınmadığının ve yalnız bırakıldığının bilincinde. Dolayısıyla da sosyal medyadan Pintipanda, Easter Gamers TV ve Can Sungur gibi Playstation Türkiye ile sponsorlukları bulunan yayıncılara sosyal medya aracacılığı ile, bölgesel fiyatlandırma yapılan diğer alım gücü düşük ülkelerdeki gibi Türkiye'ye de bölgesel fiyatlandırma yapılma taleplerini dile getiriyorlar.

Dün akşam Twitter'da Pintipanda, bölgesel fiyatlandırma talep edenlere karşı ağza alınmayacak hakaretler ve argolar ile cevap verdi ve güncel Euro kurunu paylaştı. Fakat sanırım Pintipanda'nın anlamadığı bir durum var. Hepimiz ülke ekonomisinin çok kötü olduğunu, döviz kurlarının çok yüksek olduğunu ve bu durumun asıl sorumlusunun "kim/kimler" olduğunu biliyoruz. Steam, Amazon Prime, Xbox, Spotify, Netflix gibi firmalar Türkiye'ye bölgesel fiyatlandırma yaparken, neden Playstation da yapmasın ki biz bunu dile getirmeye çalışıyoruz.

Easter Gamers TV'nin The Last of Us Part II collectors edition alma muhabbetine gelirsek, üslubum için kusura bakmayın. Ama bu oyunun videolarını malum kişiden izleyen varsa dediklerimi anlayacaktır. Serinin ilk bölümlerinde "sırt çantalarını çok seviyorum, bu oyunun içinden Ellie'nin kullandığı çantanın aynısı çıkan bir collectors edition versiyonu var, keşke benim olsaydı." demişti. Sonuç olarak da Playstation Türkiye ona çok istediği collectors edition kutusunu göndermişti. Ayrıca, seri boyunca oyunu anlatışı, tavırları, tonlaması inanılmaz yapmacıktı ve bu kasıntı hareketlerinin üzerine Joel'u gördüğü her sahnede ağlayıp zırlaması... bilemiyorum, ben onun yerine utanmıştım.
Bu sponsorlu yayıncı tayfasının A haberden gram farkı yok. İkisi de yukarıdan aldıkları paralar ile halklarını/kitlelerini uyutuyor. Bazıları sadece susuyor bazıları da ses çıkartanları susturuyor. Yine de hepsini tek tek değerlendirmek gerekir diye düşünüyorum kime izlenme kazandıracağınızı iyi seçin.

PintiPanda ile başlayalım adamın babası Sony TR olsa bu kadar savunmaz. Kendisini eleştirenlere attığı tweetleri gördüm yine lağım ağızlılığını konuşturmuş. Kuru bahane edip bu fiyat farklarını savunmaya çalışıyor. Aynı zamanda gördüğüm en kötü oyunculardan birisi :d o kadar kötü oynuyor ki oyunu satın alıp oynayasım geliyor.
CS yani Can "Çöp" Sungur ile devam edelim kendisi Panda'nın azılı halidir uzun uzun anlatmaya gerek yok zaten direk tweetinin altına da üşüşmüştü.

Easter Gamers da Sony sponsorlu birisi. 3 saniyelik olmaz videosu ile tepki gösterdi ama tepkiyi kime gösterdi bu önemli. Panda ve CS'nin aksine sadece susuyor, tepki gösterenleri susturmuyor kötünün iyisi denebilir. Yayınlarındaki hareketleri bazılarına itici bazılarına samimi geliyor bu konuda yorumum yok fiyatları düşününce gram umurumda da değil açıkçası.

Multiplayer videosunu izledim açıkça bazı oyunların düşük bazı oyunların yüksek olduğunu ve kafalarına göre iş yaptıklarını söylediler. Konsola oyuna çok para vermeyin dediler. Gidip PlayStation TR ofisini basalım demeseler de Sony Türkiye ve diğer yerli büroları hedef gösterdi.https://www.youtube.com/watch?v=2bVuhWs8wes
Jahrein'in tweet attığını görmedim ama Panda'nın tweeti altında bölgesel fiyatın olmasını savunmuş.https://twitter.com/jahreindota/status/1310931741608206343

Bazı yayıncıların susması ve susturması benim sinirimi bozuyor. Susanı geçtim -ki geçmemek lazım- susturanlar nasıl insanlar ya. Sana kurun üzerinde oyun satıyorlar ama 1 kelime edemiyorsun ettireni de susturuyorsun. Kurdan hepimiz rahatsız oluyoruz ama Steam'de oyunda 61 dolardan çıksın bu konu karışır çünkü kimse 1 kuruş fazla vermek istemiyor. Oyunu alanların sayısı azalınca izleyenlerin sayısı artacak her türlü kâr ediyorlar bir taraftan da firma bonusu var her türlü win win.

Olayın özüne gelirsek geçen gün dediğimi tekrarlıyorum; Sony, bölgesel fiyat mantığını anlamamış daha doğrusu bizde anlamamış. Avengers fiyatlarına baktım 60 dolar/euro/sterlin fiyatında ama Endonezya için 55 dolar fiyatı var 5 dolar devasa değil ama kötü de değil. Bize gelince keşke 60 dolar olsun diye düşünüyor insan çünkü değil. Öncelikle ülkemizi Avrupa bölgesinde görüyorlar bu tamamen saçmalık ne bizim para birimimiz euro ne de Avrupa birliği üyesiyiz dümdüz orta doğu ülkesiyiz o yüzden öncelikle fiyat kuru dolar üzerinden olmalı. Oyun 60 dolarsa bizde bölgesel fiyatla 50-55 dolar olmalı en azından diyoruz ama fiyat çok fena hazır olun. Avengers PS4 fiyatının dolar karşılığı tam şu saniyede 87.32 dolar neredeyse %50 daha fazlası. Dolar kuru ister 1 olsun ister 10 olsun aradaki 27 dolarlık farkı savunanlar için söyleyecek çok fazla hakaret-vari ifadeler var ama kullanmak istemiyorum. Dolar kurunu düşürme şansımız var mı bence yok ama o aradaki 27 dolarlık farkı düşürme şansımızın olduğunu düşünüyorum ve bunlara bence ses çıkarılması lazım. Gölge etme başka ihsan istemem diye bir söz vardır Sony TR şu an sadece gölge ediyor. Sony TR kapansa ve ABD mağazasından satın alma imkanı gelse bir çok oyunda daha ucuza gelecektir. Bölgesel fiyat ne zamandan beri bölgesel kazık olmuş. Sony TR bürosu bakacak bu insanların ekonomik durumu şöyle bunlara bindirim değil indirim lazım diyecek ama nerede. Steam bugün bile dolar kurunu 1.55 öneriyorken bu kan emiciler kuru 10 falan alıyor herhalde. Steam'de son söz dağıtıcının tabii ama Steam abi sen daha iyi bilirsin bu bölgede kaça koyalım dediğinde kur 1.55 öneriliyor firma da yok o kurtamıyor 4-5 lira yapalım diyor 10 lira yapalım demiyor. Hem bu konu ile alakalı hem alakasız bir durum aslında. Alakalı olan kısım gamepass fiyatları falan da oynayabilir çünkü MS tarafında da bir zamlanma falan olursa şaşırmam. Steam tarafı dediğim gibi düşük kur önerse de dağıtıcının borusu ötüyor 505 Games gibi 400 liraya oyun koyanlar da mevcut. Oyun sistemleri zaten uçmuş bari eldekilere oyun alalım diyoruz onlar da dünya parası olmuş. Keşke en kötü günümüz böyle olsa demek istiyorum ama bugünleri de arayacağız gibi geliyor. Dolar 7.77 olmuş oyun alınmaz bu zamanda...
D d41mon
5 ay (701 mesaj)
Bizim DH Steam konusunda da ne oyun sektörü duayenleri varmış be. Daha düne kadar torrent oyun çeken, steamde oyunu 3 kuruş daha ucuza alcak diye ölücülük yapıp senelerce bekleyen kitle şimdi epic in verdiği bedava oyunları eleştirmeye ve üstüne ülkede çok niş bi kısma hitap eden AAA oyun yayıncılarına laf etmeye başlamış.
Panda, Cs, Enis, konsolüssü, Multiplayer, EasterMete, Videoyun gibi yayıncıları sevmiyorsanız gidip lol, cs go, valorant ve para yolucu mobil oyunları pohpohlayarak oynayan diğer yayıncıları izleyin!
Yetmedi mi? Yine de Sonynin fiyat politikasını mı eleştirmek istiyorsun? Alma abi yeni PlayStation u. Git xbox+gamepass kullan. Tutan mı var?

Hayır salyalı mobil ve f2p oynayan ve amacı tamamen hızlı izlenme kasmak olan yayıncı tayfasına laf yok ama 3 5 kaliteli oyun oynayan yayıncılara hemen eleştiri.
Bu kadar yüzsüz olmamalıyız bence.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

N Ninika
5 ay (141 mesaj)
quote:

Orijinalden alıntı: torkema61

Bu videoyu hatırladım yazınızı okurken.Yorumunuz saçma diye demiyorum ama nedense bunu hatırlattı
herkezin hayatına kimse karışamaz
S shad0w
5 ay (1096 mesaj)
bilader bu nasıl mesaj yahu. midem bulandı kusasım geldi. ülke yangın yerine dönmüş sen gelmişin pinti pandayı cs yi falan eleştirmeyin demişsin. yahu yeri gelir anamı babamı bile eleştiririm sony den bizene pinti panda'dan bize ne. nedir bu milyar dolarlik firmayı yada yayıncıları savunmanın mantığı söyle biz de bilelim. o adamlar oyunlara para vermiyor Pc kasalari ekran kartlari konsollar hediye geliyor sponsorlardan. sen niye savunuyon onları?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @d41mon

K keremec
5 ay (3915 mesaj)
Burada boşuna dil dökmeye gerek yok. Bu fiyatlar böyle kalırsa 2-3 seneye yayıncılara oyun gönderecek bir Playstation Türkiye de kalmayacak.
B b0Ni
5 ay (26166 mesaj)

K Kinyas22
5 ay (196 mesaj)
Panda ve Mete dolar 1 de olsa sony 700 tlye oyun sattığında savunacaklar.Çünkü tuzları kuru hele de yıllarca borç ödüyorum acıtasyonu yapıp sonra kadıköyde eve taşınan panda


Bu mesaja 1 cevap geldi.

K Kinyas22
5 ay (196 mesaj)
Kampanyalı wallet alabileceğim bi yer var mı 50 alırsan 20 si hediye vs gibi
S Skor_Taraftarı
5 ay (2645 mesaj)
quote:

Orijinalden alıntı: Kinyas22

Panda ve Mete dolar 1 de olsa sony 700 tlye oyun sattığında savunacaklar.Çünkü tuzları kuru hele de yıllarca borç ödüyorum acıtasyonu yapıp sonra kadıköyde eve taşınan panda
Ne hayret evini Sony hediye etmemiş adama...
_____________________________

Eski kullanıcı adı: Arthur.MorganT The Frost
5 ay (1731 mesaj)
Yok artık. Bir de bu adamlara her yayınlarında para gönderen cins bir kitle var. Aynı kitle sağda solda "sistem toplayacak param yok, oyun alacak param" yok diye yazan kitle bu arada. Siz Twitch'i nasıl görüyorsunuz bilmiyorum ama ben koca bir çöplük olarak görüyorum. Sağa sola ağzından tükürük saçarak küfür eden tiplerin toplandığı bir ortam gibi görüyorum. Belki arada düzgün yayıncılar vardır ama bu ülkedeki popüler yayıncılar ve onların ergen takipçileri yüzünden Twitch'e önyargılıyım.

Twitch'den kaçıyoruz, Youtube'da yakalanıyoruz videolarına. "X Kişisi Y Oyununu Oynayan Z Kişisini İzleyen A Yayıncısına Bağış Gönderiyor" tarzı videolar görünce kusasım geliyor. Mesela Jahrein kim ki ben onun bir konu hakkında yorum yaptığı videosunu izleyip yorumlarını dikkate alayım? Veya RDR2 gibi efsaneleşmiş bir oyunda "Dead Eye" açıp kurt vuramayan, hatta nişan bile alamayan bir adamın RDR2'yi sildiğini gördükten sonra "Vay be, RDR2 bir kötü oyunmuş Pintipanda Rockstar'a ayar verdi" mi demem lazım? Bu adamları yolda görsek yüzlerine bakmayız ama bazı insanlar ilahlarıymış gibi savunuyor. Gerçi bu ülkede Twitch'de sohbet için yayın açan kızlara durduk yere para atanlar olduğu sürece bu dediklerim de boş.
Bu mesajda bahsedilenler: @b0Ni

D d41mon
5 ay (701 mesaj)
"Elestirmeyin, elestiremezsiniz, bu yayincilarin falan faniyim" demiyorum, sadece elestirinin de bir dozu var demek istiyorum ama yine de bo no bocom mosoj diyorsunuz. Tr oyun piyasasinda adam akilli icerikler yapan bi bu yayincilar var demek istiyorum. Yine elestirin ama seviyeli elestirin. Gidipte "bo odomlor noyo Sony o honkormoyor, ozol goyot ostoyoroz omo bonlor bozom oyologomozo ostomoyor" demeyin. Malum sahis ekonominin icine etmis, ulke yangin yeri ama yayincilari elestirem de sony den kod almasinlar, sponsorlardan kasa almasinlar ehehem. Niye abi?
Neyse ya. tamam her sey istediginiz gibi olsun. Bir sey demiyorum. Ekonomiyi birilari skiyor, millet yayincilara cemkiriyor.
Git kus biyere ne diyim.


Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @shad0w

T Tranquillity
5 ay (3747 mesaj)
Yayıncılar bu işin içinde olan, büyük kitlelere seslenebilecek kişiler olduğu için buradaki insanlar ''siz niye tepki göstermiyorsunuz?'' diye şikayet ediyor olabilirler mi? Yayıncılara sponsorlarla oyunlar, ürünler geldiği için seslerini çıkarmıyorlar. Ne şiş yansın ne kebap durumu yani.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Tranquillity -- 30 Eylül 2020; 18:47:59 >


Bu mesajda bahsedilenler: @d41mon

W Winter Is Coming
5 ay (7105 mesaj)
Dolar 7.7 olmuş oyun alınmaz bu zamanda...


Bu mesaja 1 cevap geldi.

C Celephais
5 ay (3781 mesaj)
quote:

Orijinalden alıntı: Winter Is Coming

Dolar 7.7 olmuş oyun alınmaz bu zamanda...
Ya araba süreyim desen benzin uçmuş. Tatile gideyim desen ateş pahası. İçeyim kafamı dağıtayım desen verginin allahını oradan alıyorlar zaten. Hobi edineyim, bir şeyler yapayım desen o bile ateş pahası. Kitap fiyatları bile uçmuş. Oyuna gelene kadar

Hepsini geçtim futbol izleyeyim bari en azından desen ligin kalitesi bile yerlerde, Drogba - Alexlerden Belhanda Thiam seviyelerine düşmüş lig

En kötüsü ulan bir sigara yakayım bari, biraz derdim dağılsın dese o da çok para ona da dayamışlar vergiyi
_____________________________

Eski kullanıcı adı: Mr Sherlock Holmes

Bu mesaja 1 cevap geldi.

T Turcopolo
5 ay (594 mesaj)
quote:

Orijinalden alıntı: Celephais

Ya araba süreyim desen benzin uçmuş. Tatile gideyim desen ateş pahası. İçeyim kafamı dağıtayım desen verginin allahını oradan alıyorlar zaten. Hobi edineyim, bir şeyler yapayım desen o bile ateş pahası. Kitap fiyatları bile uçmuş. Oyuna gelene kadar

Hepsini geçtim futbol izleyeyim bari en azından desen ligin kalitesi bile yerlerde, Drogba - Alexlerden Belhanda Thiam seviyelerine düşmüş lig

En kötüsü ulan bir sigara yakayım bari, biraz derdim dağılsın dese o da çok para ona da dayamışlar vergiyi

Alıntıları Göster
Evinizde buzdolabınız var mı? Bitti. Dolarla mı maaş alıyorsunuz? Bitti. Ben hep 50 liralık oyun alıyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Turcopolo -- 30 Eylül 2020; 19:30:27 >


M MoÇü
5 ay (3144 mesaj)
Konu yine pornoya dönmüş. Tatmin edin bakalım birbirinizi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MoÇü -- 30 Eylül 2020; 20:6:58 >


F FORZAFATHER
5 ay (5704 mesaj)
Pintipanda'yı sevmem, Mete ve CS'i ise severim. Hoş benim ne düşündüğümün pek önemi yok, arada sadece CS'in videolarına bakıyorum. Tek üzüldüğüm kısım ise Konsol Üssü, Disket Kutusu gibi yerler varken bunların revaçta olup prim yapması.


Bu mesaja 1 cevap geldi.

D D.
5 ay (2972 mesaj)
Overwatch'ı ücretsiz almak isteyenler için... Zip yerine ABD eyaletlerinden birini yazmanız lazım. Netten bakarsınız ona da

https://twitter.com/Wario64/status/1311354586880327682


Bu mesaja 6 cevap geldi.

J Johnny Silverhand
5 ay (14307 mesaj)
Sen altın yumurta yumurtlayan tavuğun başını keser misin? Pintipanda, Tuna da aynı şekilde söz söylettirmiyor hiçbir şekilde. Durduğu yer çok yanlış, ama burada ona yüklenmek yeterince gereksiz ve zaman kaybı. Yapılacak en basit iş playstation ve ps exc oyunu olsun olmasın oyunları almamak. En iyi cevap budur. Ya çekilirler ya da düşük kur uygularlar. Ama ps kullanıcıları 4 haneli rakamlar görmek istiyorlar sanırım.
Bu mesajda bahsedilenler: @BST_06

W Winter Is Coming
5 ay (7105 mesaj)
quote:

Orijinalden alıntı: D.

Overwatch'ı ücretsiz almak isteyenler için... Zip yerine ABD eyaletlerinden birini yazmanız lazım. Netten bakarsınız ona da

https://twitter.com/Wario64/status/1311354586880327682
teşekkürler