Bu konudaki kullanıcılar: 2 misafir, 1 mobil kullanıcı
65
Cevap
0
Tıklama
46
Öne Çıkarma
Starlink resmen Avrupa'da: İngiltere'de beta testleri başladı

L LKLC Konu Sahibi
7 gün (3806 mesaj)Elon Musk'ın uzaydan internet projesi Starlink nihayet Kuzey Amerika'nın dışına çıktı. Business Insider'da yer alan habere göre İngiltere'de şu anda beta testleri resmen başlamış durumda. Bazı kullanıcıların uydu setlerini teslim aldığı ve Starlink internetinin keyfini çıkarmaya başladığı belirtiliyor.Starlink internetin bir ülkede hizmete açılabilmesi için öncelikle söz konusu ülkenin resmi bir izin vermesi gerekiyor. İngiltere'de telekomünikasyondan sorumlu Ofcom, SpaceX'e bu izni sağlamış. Ofcom'dan izin alınmasıyla birlikte Starlink şimdi resmen ülkeye giriş yaparak rakipleriyle rekabet etmeye başlamış durumda.Starlink'in İngiltere'deki ücretlerine baktığımızda ise ABD ve Kanada'dakine benzer tarifelerin uygulandığını görüyoruz. Beta kullanıcılarının, Starlink ekipmanları için öncelikle 439 sterlinlik bir ücret ödemesi gerekmiş. Sonrasında ise aylık 84 sterlin abonelik ücreti isteniyor. Ayrıca Bkz.Starlink betasından ilk hız testi geldi: Etkileyici rakamlarKırsal bölgelere yüksek hızlı internet teklifiStarlink ücretleri ilk bakışta elbette epey pahalı geliyor. Ancak burada dikkat edilmesi gereken nokta, SpaceX'in Starlink'i daha çok internetin olmadığı veya internetin çok kısıtlı olanaklarla sağlandığı kırsal bölgelere satması. Kırsal alanlarda İngiltere ve ABD gibi ülkelerde bile günümüzde fiber olanakları çok zayıf, 10mbit gibi internet hızları için 100 doların üzerinde ücretler isteniyor. Starlink bu anlamda kırsal alanlarda yaşayanlar için çok büyük bir nimet olacak. Diğer taraftan merkezi bölgelerde oturanlar için genel anlamıyla pek mantıklı bir tercih değil.

Business Insider'a konuşan bir beta kullanıcısı, Starlink sayesinde internet hızının 0,5 mbit'ten 85 mbit'e çıktığını söylemiş. Starlink'in şu anda ABD ve Kanada'da devam eden testlerinde de benzer hızlar görülmüştü. Genelde 100-150mbit civarında hızlar bildiriliyor, ancak yer yer 200 mbit'i aşan testler de yapılmış. Elon Musk geçtiğimiz yaz aylarında yaptığı bir açıklamada Starlink'te gecikme değerlerinin 20ms civarında olacağını söylemişti. Şu anda beta sürecindeki rakamlar genelde 40ms civarında, yani değerler Musk'ın iddiasından biraz uzak. Ancak Musk zamanla burada önemli gelişmelerin olacağını söylüyor. Ayrıca hız değerleri de yine artış gösterecek. Elon Musk son olarak Starlink Versiyon 2 uydularıyla birlikte ileride gecikme değerlerinin 10ms'nin bile altına düşebileceğini ifade etmişti.SpaceX şu anda yörüngede 900'den fazla aktif Starlink internet uydusuna sahip. Bu uyduların neredeyse tamamı 2020 yılında fırlatılmıştı. SpaceX şu anda bu filoyu mümkün olduğunda hızlı bir şekilde genişletmek ve dünya genelinde servis verebilecek hale gelmek istiyor.
Kaynak:https://www.businessinsider.in/tech/news/internet-and-intranet-differences-you-need-to-know/articleshow/80215708.cms

 Haberi Portalda Gör

en cok gemilerde yatlarda seyahat edenlere yarayacak. ucaklara genis band internet hizmetinide getirebilir. ucak demisken dijital iletisim caginda karakutu aramak artik komik oluyor. ucaklarin hepsi i...
Yoruma Git
Yorumun Devamı darkaura - 6 gün +70
Kablo döşeme maliyetinin olmaması maliyet olarak büyük avantaj. Ayrıca kablo için firmayı beklemene gerek yok.
Kazı yapıldı, kablo koptu internet gitti derdin yok.
Bir de kul...
Yoruma Git
Yorumun Devamı ÖzdalDoğru - 7 gün +58
Reis bunu sevmedi. Nasıl yasaklarız dibine kadar vergi sokarız diye çoktan çalışmalara başlamıştır teknoloji düşmanları.
Yoruma Git
bio technolog - 6 gün +56

Ö ÖzdalDoğru
7 gün (655 mesaj)
Kablo döşeme maliyetinin olmaması maliyet olarak büyük avantaj. Ayrıca kablo için firmayı beklemene gerek yok.
Kazı yapıldı, kablo koptu internet gitti derdin yok.
Bir de kullanıcı kendisi kurulum yapabiliyor ve istediğin yere taşıyabiliyor isen adres değişikliği ile falan uğraşmaya gerek yok.
Diğer taraftan piyasayı domine eden bir kaç firmaya olan bağımlılıktan kurtuluyorsun.
Yaygınlaşması durumunda ilk kurulum ve aylık maliyetleri de düşecektir.
Bence neresinden bakarsan bak iyi proje.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 2 cevap geldi.

S SuperVisör
7 gün (488 mesaj)
kur farkından heveslenmeyin vergisi vs 1000 tl bulur
1 12 Angry Men
6 gün (10623 mesaj)
Bize gelmesi yıllar alır heveslenmeyin.


Bu mesaja 1 cevap geldi.

H hollowman_
6 gün (2368 mesaj)
Aselsan, Havelsan, Türk telekom ve Turkcell'in birleşip bu işe yatırım yapması gerekiyor. AB ve Çin de benzer işlere girişecek. Baştan bu trende girersek önemli gelir sağlayabiliriz. Tabi daha uygun fiyatlarda bir hizmet vererek.


Bu mesaja 2 cevap geldi.

G g.k.
6 gün (16 mesaj)
Yetiş Starlink.
D darkaura
6 gün (6533 mesaj)
en cok gemilerde yatlarda seyahat edenlere yarayacak. ucaklara genis band internet hizmetinide getirebilir. ucak demisken dijital iletisim caginda karakutu aramak artik komik oluyor. ucaklarin hepsi internete baglanip gercek zamanli ucus bilgileri aktarilabilir. bir kaza oldugunda ucak nerede neden dustu diye aranmaz, hemen kaza yerine gidilip kurtarma calismalarina baslanir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi darkaura -- 12 Ocak 2021; 10:48:9 >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

B bio technolog
6 gün (1358 mesaj)
Reis bunu sevmedi. Nasıl yasaklarız dibine kadar vergi sokarız diye çoktan çalışmalara başlamıştır teknoloji düşmanları.


Bu mesaja 1 cevap geldi.

A alemburda34
6 gün (5161 mesaj)
hocam abd çin kendi uydularını uzaya kendileri yollayabiliyor önce biz ülkemizden uydu gönderme işini çözmeliyiz.


Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @hollowman_

N necoka26
6 gün (16 mesaj)
Teknoloji düşmanları he gerçekten komiksin.2002 den önce ucuyordunda bizim mi haberimiz yok.gozluklerini çıkarda begenmedigin adamın yaptirdigi yenilik ve teknoloji alanındaki gelişmeleri objektif değerlendir.sonrada aynaya bak len ne kadar nankormusum bide utanmadan bunları sosyal mecrada yazmışım de


Bu mesaja 3 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @bio technolog

K kaireis06
6 gün (119 mesaj)
En az 5 10 sene hocam

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kaireis06 -- 12 Ocak 2021; 10:57:14 >


Bu mesajda bahsedilenler: @12 Angry Men

C Cheyenneee
6 gün (27 mesaj)
Harika bir haber bilim ve insanlık adına sevindirici.
B BalkanGöçmeniBirBey
6 gün (453 mesaj)
ben diyorum 2040 yılında tam anlamıyla geçeriz.
_____________________________

Eski kullanıcı adı: avmevsimizamanıM Medullitus
6 gün (225 mesaj)
OLLEY bee
B Boomcu
6 gün (288 mesaj)
al işte bir tane daha gözümden kaçmış , o dönemle şuan bir mi, yurtdışında da durum şuanki ile aynı mıydı , şimdi adamlar ev tarifelerine 10gbps hız seçeneği ekliyorlar , evet bizimkiler teknoloji düşmanı olmasaydı çok daha iyi durumda olurduk, teknolojik herşeye kol gibi vergi daya kısıtlama getir altyapı yatırımı yapma sonra önceden uçuyor muyduk ne güzel memleket la , bir de nankörsünüz yazmış ne utanmaz yüzü kızarmaz insanlarsınız la siz , telekomu peşkeş çektiğin yıllarda hollandada adamlar evlerde 100 mbps tarifelere geçmeye başlamış neredeyse standart olma yoluna gelmişler aç da eski haberlere bak yabancı sitelerde, zaten hiçbir şey yapmasalardı yine şuanki durumda olurduk , bu ülkedeki gelişmeler çok çok büyük oranda globaldeki gelişmeler sayesinde oldu yoksa bize kalsa bir bok yapacağımız yoktu hiçbir anlamda

ekleme : sen izmire yeni yapılan yoldan ve köprülerden git , giderken de camı aç da biraz yol köprü havası al kendine gel yol yabdılar

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Boomcu -- 12 Ocak 2021; 11:1:39 >


Bu mesajda bahsedilenler: @necoka26

T Türkois
6 gün (2 mesaj)
Aklımda efsane bir komplo teorisi var şimdi bu starlink uydularına ayna benzeri yansıtıcı yüzeyler koyulacak tabi hareketli. Amerikadan çok kuvvetli bir lazer bir uyduya gönderilecek ordan sektire sektire dünyada istedikleri her yeri lazerle vurabilecekler.
B Batin sari
6 gün (21 mesaj)
Türkiyedede var aga
F furkann406
6 gün (87 mesaj)
Çok pahallı hangi kafayla bunun tuttacağını düşünüyorlar şaşıyorum ekipmanı ayrı para abonelik ayrı para ilerde ya fiyatları düşürürler yada projeden vazgeçerler.


Bu mesaja 1 cevap geldi.

P ProfXavier
6 gün (741 mesaj)
Süleyman amca: sipeys ix den mi görüşüyom, abi bu internet gidip gidip geliyor.

Elon : Modemi aç kapa düzelir.
H hollowman_
6 gün (2368 mesaj)
quote:

Orijinalden alıntı: alemburda34

hocam abd çin kendi uydularını uzaya kendileri yollayabiliyor önce biz ülkemizden uydu gönderme işini çözmeliyiz.
2026-2028 gibi alçak yörüngeye düşük ağırlıkta uydu gönderme işine başlarız muhtemelen ama bu iş için illa olmasına da gerek yok. Parasını verince ABD'si de Rus'u da Çin'i de uydunu fırlatıyor zaten. Elbette kendi uydu fırlatma platformumuza sahip olmamız stratejik bir mesele fakat bu tür ticari konular için çok sıkıntı yaşamayız.

Esas bu tür trendlere zamanında girip makul fiyatlarda servis hizmeti sağlayabilirsek telekominikasyon firmalarımıza güzel bir ihracat geliri sağlanmış olur.