Bu konudaki kullanıcılar: 2 misafir, 2 mobil kullanıcı
83
Cevap
0
Tıklama
21
Öne Çıkarma
Squid Game'den beklenen rekor geldi! Netflix'in açık ara en çok izlenen dizisi!

Ö Özgür Eroğlu Konu Sahibi
2 hafta (6551 mesaj)Geçtiğimiz haftalarda Netflix üzerinden yayınlanan ve kısa bir süre içerisinde Türkiye dahil tüm dünyada büyük popülerliğe kavuşan dizi Squid Game, beklenen rekoru sonunda kırdı.En Çok İzlenen Dizi Squid GameGeçtiğimiz saatlerde Netflix'in yaptığı resmi açıklamaya göre Squid Game, 111 milyon hane tarafından izlenerek Netflix'in açık ara en çok izlenen dizisi oldu. Squid Game'e en yakın dizi ise 82 milyon hane ile Bridgerton. Buradaki sayıların kişi olmadığını hesap olarak sayıldığını tekrar belirtelim. 4 kişinin kullandığı bir hesapta 4 kişinin izlemesini de 1 kişinin izlemesini de Netflix, tek bir hane olarak sayıyor. Yani aslında gerçek sayı çok daha fazla.Ayrıca Bkz.Netflix dizisi Squid Game nasıl popüler oldu?: İlginç detaylarNetflix'in bu istatistiklerini tutma şekli de enteresan. Netflix, en çok izlenen yapımlarını ölçmek için yalnızca ilk 28 gün içerisinde izleyenleri sayıyor. Yani Netflix dizileri veya filmleri için gördüğünüz istatistikler yalnızca ilk 28 gün için. Bu da aslında gerçekten izleyenlerin sayısının çok daha fazla olduğunu gösteren başka bir kanıt. Son olarak Netflix'in bir haneyi izledi olarak sayması için o dizinin en az iki dakikasını izlemiş olması gerekiyor. İkinci dakikadan sonra kapatsanız bile Netflix sizi izledi sayıyor. En çok izlenen ilk 5 diziyi aşağıda bulabilirsiniz.
  1. Squid Game 1. sezon - 111 milyon hane

  2. Bridgerton 1. sezon - 82 milyon hane

  3. Lupin Part 1 - 76 milyon hane

  4. The Witcher 1. sezon - 76 milyon hane

  5. Sex/Life 1. sezon - 67 milyon hane
Kaynak:https://www.ign.com/articles/squid-game-biggest-netflix-launch-ever

 Haberi Portalda Gör

Klasik kore draması. Ucuz insanlık dersleri (hani pratikte kimsenin uygulamadığı). 80 iq kafaların "ahhhhhh nasıl mesaj vermişler, adam aslında onlara ders veriyor piuwwww" deyip çekird...
Yoruma Git
Yorumun Devamı Antikaruh - 2 hafta +64
Ekselansları ,Godot'u mu bekliyorsun ,bekle gelecek.

Ucuz insanlık numaraları demişsin de ; Yönetmen ve aynı zamanda Senarist ;
1-Tüm tarih boyunca ve günümüzde insan...
Yoruma Git
Yorumun Devamı sendemail - 2 hafta +42
Popüler olan herşeyi kötülemeye çalışanlar kadar cringe bir kesim yok şu dünyada. Anladık kardeşim en cool sensin.
Yoruma Git
The Imp - 2 hafta +24

T TncyKrmn
2 hafta (2146 mesaj)
Hayatımda ilk defa bir diziden uzak durmayı tercih ettim. Genelde yorumlara bakarak çoğu diziye başladım ama bu dizi bana nedense hiç izleme hissi uyandırmıyor. Çünkü her yerde bu dizi. İnstagramda, twitterda youtube da. Bıtkınlık getirdiğinden olsa gerek.< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
Bu mesaja 3 cevap geldi.

S Sarper Yasin Mutlubay
2 hafta (233 mesaj)
Editör hocam "111 milton" olmuş milyon yerine başlıkta bilgin olsun :)

T theraptorx
2 hafta (7343 mesaj)
Kore sinemasının yükselişi. Darısı başımıza.Bu mesaja 1 cevap geldi.

J jarvis
2 hafta (33 mesaj)
Valla adamlar çok disiplinli biz de popüler olup cebine 3 kuruş giren ya saçma sapan bir aydınlanma yaşıyor ya da kimi dikeciğini şaşırıyor.< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >


Bu mesajda bahsedilenler: @theraptorx

E El Prezidente
2 hafta (2448 mesaj)
sayko g.koreliler baya iyi dizi yapmış yapacak bir şey yok.
A Antikaruh
2 hafta (1529 mesaj)
Klasik kore draması. Ucuz insanlık dersleri (hani pratikte kimsenin uygulamadığı). 80 iq kafaların "ahhhhhh nasıl mesaj vermişler, adam aslında onlara ders veriyor piuwwww" deyip çekirdek çitlemeleri sonucu oluşmuş bir tablo.

Ne sinematografik bir alaşımı var ne derinlikli bir kapalı okuması. Çer çöp stüdyo dizisi. Üstüne birde bol bol arka sokaklar tadında, yüzler, mimikler, yalandan aptal, saf takılmacalar (ana karakterin oyunculuğu gerçekten çok kötü). Ucuz yollu liseler arası düzenlenen bir tiyatro oyunu izliyormuş gibi hissettim. Basit olaylara, abartılı tepkiler falan... Tam bizim Türk dizileri gibi.

Yolda bir adam diğerini görüyor, AĞĞĞĞĞĞĞĞĞ UĞĞĞĞ WAOOOOOOWWWW, gözlerden yaş falan akıyor :D :D

Mantık hataları sınır tanımıyor, ama artık onlara alıştık.

Peki bu eleştiriyi önemli kılan ne ? Bok atmak, atmamak dışında... Sinemanın bittiğinin resmidir. Bu rekorlar, bu rakamlar çok kötü geri dönüşlere sebep olacak.

Her tarafta klonları olacak, bu seviye ve katmanda çokça dizi yapılacak, önümüzdeki 3-5 yıl situmulant bu olacak.

Ha şunu söyleyeyim, hala La Casa de Papel'den iyidir. Latin dramasının üstüne koymak için, Korelilerin biraz daha çalışması lazım xD Herkes salya sümük, herkes ağlıyor, herkes dertli, herkesin süper bir özelliği var, herkes aşık, herkes romantik, bütün dünya Tolstoy olmuş falan. Tiksiniyorum böyle yapımlardan. Ama işte artan tüketici sayısı ve yaş ortalaması, olumsuz etkiliyor maalesef. Eskiden sinema denen şey parası olan adama, statüsü olan insana hitap eden, olgun bir medya aracı iken, şimdi çocukların cebinden baba harçlığı çalmacaya döndü. Süperkahramanlar, basit dramlar, her yerden mantar gibi çoğalan liseli lgbt dizileri ... Ahh ahh !Bu mesaja 9 cevap geldi.

T TurboBoosted
2 hafta (15689 mesaj)
güzel dizi. sarıyor insanı. sürükleyici. tebrikler g. kore.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TurboBoosted -- 13 Ekim 2021; 11:26:49 >


A absamet
2 hafta (622 mesaj)
4. Bölümde bıraktım. Neden bu kadar popüler oldu anlayamadım. Sadece konusu farklı.< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @TncyKrmn

D darkaura
2 hafta (6856 mesaj)
globallesme cok ilginc, tum zenginlligin ufak bir azinligin elinde toplanmasina neden olarak gelir adaletsizligini yukselttigi gibi ayni zamanda yuz yildir var olan muzik ve sinema studyolarinin tekellerini kiriyor. eskiden olsa yerli dizilerin yaninda amerikada cekilmis belli basli bir kac diziyi bilirdik, simdi koreden bir anda bir dizi cikip global fenomen olabiliyor. iki yonlu etkisi var. ama hangi yone hizmet ederse etsin iyi yapilan islerin butun dunyaya pazarlanabilmesine imkan sagliyor.

J JourneyToTheWest
2 hafta (317 mesaj)
Hak ediyor.

S Shrikeen
2 hafta (594 mesaj)
Son bölüm hariç diğer bölümleri çok güzeldi. Saçma sapan dizi diyenleri de anlamıyorum açıkçası. Abi neresi saçma güzel dizi işte.


Bu mesaja 1 cevap geldi.

S SilenthillDream
2 hafta (884 mesaj)
O kadar paraya bu forumun yüzde 80 i o oyunu oynar :)< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >


Ç Çavuş Woods
2 hafta (470 mesaj)
Diyenler yaz dizileri izleyenler😄< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >


Bu mesajda bahsedilenler: @Shrikeen

M madonos
2 hafta (433 mesaj)
Sen ne izliyorsun ÇOK KÜLTÜRLÜ arkadaş ? "Sinematografik" film sürükleyici değil ama çok güzel sinema teknikleri uygulanmış filmler için kullanıyorsan, izleyicinin umurunda değil. İzleyici son ürüne bakar, sürükleyiciliğe oyunculuğa bakar.

Her popüler olan şeyde kötü demek değildir ya da tam tersi, her popüler olmayan şeylerde iyi ya da derin demek değildir. Bu dizi hem popüler, hem iyi bir dizidir.

Bu mesajda bahsedilenler: @Antikaruh

M madonos
2 hafta (433 mesaj)
Popüler olan şeye karşı antipatin oluşmuş bu doğal bir şey. Bu yüzden diziyi izlesen bile ön yargılı yaklaşıp, "Haha herkes aptal bu dizi bu kadar iyi değilmiş" demek için elinden geleni yapacaksın.

Film ve dizi için sosyal medyaya değil, belli başlı yerlere bak.

İyi filmlerin ve dizilerin fragmanlarını izleme, reviewlerini okuma. Bir film ve diziden en yüksek hazzı almanın yolu o dizi film hakkında hiç bir şey bilmemektir.Bu mesaja 3 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @TncyKrmn

K Kartal Göz
2 hafta (14812 mesaj)
Şu dizinin adını 1-2 hafta önce duyduğumda izlesem mi acaba demiştim. Daha sonradan her yerde adını sanını, reklamını, haberini duymaya başlayıp incelemelerini filan görünce diziden fena hâlde soğudum. Muhtemelen popüler kültürün vasatlığı övme alışkanlıklarının tepemize çıkardığı balon dizilerden biridir. Kalite yoksunluğundan ötürü insanlar vasat işleri görünce şaheserleştiriyor ne yazık ki.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Kartal Göz -- 13 Ekim 2021; 12:17:35 >

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


A Antikaruh
2 hafta (1529 mesaj)
Maalesef zaman değerli. İnce ince eleyip, o şekilde zamansal olarak yatırım yapmamızı gerektirecek bir çağdayız. Puanına, incelemelerine bakmadan izlediğim pek çok yapım üzdü beni.

Popülarite %100 kötü demek değildir, buna katılıyorum, ancak dönemsel popülarite, platformsal popülarite, içeriksel popülarite diye farklı katmanları var bunun.

La casa ve bu gibi diziler dönemsel/platformsal popülarite katmanına giriyorlar.

Oscarlık oyunculuklar, müthiş bir gider listesi, inanılmaz bir hikaye, türünü tanımlama gibi güçler, müthiş görseller, eleştirmenleri titreten bir yapım yok burada.

Herkesin 5-10 liraya aldığı bir stream platformundan rahatlıkla izleyebileceği "farklı konsept" bir yapım sadece. Bu sayede bu kadar tuttu zaten. Squid eğer bir sinema filmi olsa ve Box office için sinemalarda oynatılsa 3-4 puanı geçemeyecek bir yapım olurdu.

Ama herkesin neredeyse bedavaya izleyip, akşam kafasının üstünden bir tutam dumanı atmasını sağlayan bir yapım olduğu için, eleştirmek istediğimizde en büyük silahlarımızı çıkarmamıza engel oldu. Baltalar ile, roketler ile girmedik yani yapıma.

Ucuz, hızlı, basit, eğlenceli. Nokta. O yüzden eleştirende genelde baltayı değilde, yağ bıçağını falan değdiriyor. Attığın taş, ürküttüğüne değmiyor çünkü.

Ama bütün bu altyapıyı es geçip. Net bir şekilde "X" zaman harcanacak yapım denklemine aldığınızda, gayet 5-6 puanlık standart, fast-food bir yapıma dönüşüyor. Emin olun popülaritesi için eleştirmedim bu yapımı, zamanında bizde Lost'ların peşinden az koşmadık. Chernobyl yine izlediğim en iyi yapımlar arasında, popülaritesi de ortada.

İzlediğim yapımları sormuşsunuz... Bu gibi yapımların, yine "Squid Game", "La Casa de Bilmem Ne" gibi yapımlar yüzünden gelmeyeceğini bildiğim için bir fırsat bilip yazayım o zaman size;

Band of Brothers, Sopranos, Deadwood, Sherlock, Fargo, True Detective, Chernobyl, Downton Abbey, Six Feet Under, The Boys, Crown, Wire, Office, Friends, House of Cards, Boardwalk Empire, Peaky Blinders, GoT (ilk 5 sezon), Dark, Fleabag, OZ, Westworld, Hannibal ... vs vs vs

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Antikaruh -- 13 Ekim 2021; 13:58:30 >
Bu mesaja 3 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @madonos

A amma velakin
2 hafta (1158 mesaj)
Netflix'in pazarlama gücü İnanılmaz. Çevremde hiç alakası olmayan insanların bile bu dizi için Netflix satın aldığını gördüm. Warez bile izlemiyorlar direkt satın alıyorlar. Netflix resmen insanların izleme alışkanlığını yönetmeye başladı. Yorumlarda da söylendiği gibi ben de bir şey aşırı popüler olunca bir soğuyorum. İzleyesim gelmiyor ki son zamdan sonra iptal ettiğim Netflix'e abone olmak için yeterli sebebi bulamadım henüz.Bu mesaja 1 cevap geldi.

K kakarikikiri
2 hafta (1024 mesaj)
kore sineması ya da dizi dünyasına dair baştan sona izlediğim en kötü iş bu diziydi ama bu kadar kinli bir eleştiri de fazla sanki.

Bu mesajda bahsedilenler: @Antikaruh