Bu konudaki kullanıcılar: 2 misafir, 1 mobil kullanıcı
3
Cevap
0
Tıklama
0
Öne Çıkarma
Sosyal Medyada Yazarken İmlâ Kurallarına Neden Uymuyoruz?

: :::Banner::: Konu Sahibi
10 ay (9135 mesaj)
Arkadaşlar merhaba,Uzun zamandır çok rahatsız olduğum bir konuyu dile getirmek istiyorum. Donanım Haber Forum, Ekşi Sözlük gibi sık sık yazı yazılan en popüler platformlar başta olmak üzere, Twitter, Facebook, Instagram gibi sosyal medyalarda gençler ne Türkçe dilbilgisi kurallarına uyuyorlar ne de imlâ kurallarına uyuyorlar.50 yaş üstü ilkokul mezunu insanlara bir şey diyemiyorum ama ilkokul ve lisede eğitim görmüş genç arkadaşlar bile tek cümle yazarken çok sayıda hata yapıyorlar.İnternette yorum yazan insanların %90'u aşağıdaki hataları yapıyorlar.1) "Şey" her zaman ayrı yazılır ama insanlar ısrarlar herşey, hiçbirşey yazıyorlar. 2) Dahi anlamındaki "de" ayrı yazılır. Daha basit olarak eğer "de" ekini çıkarttığımız zaman cümlenin anlamı bozulmuyorsa ayrı yazmamız gerekiyor. Böyle de anlamak zor geliyorsa İngilizce "too" kelimesini düşünebilirsiniz.Örnek:O da temizler. (He cleans too)Oda temizler. (He cleans room)3) Virgül ve noktadan sonra bir karakter boşluk bırakılır. Birçok insan virgül ve noktadan sonra boşluk bırakmadan diğer kelimeyi yazıyor.4) Kelimenin yarısında Türkçe karakter kullanıp yarısında kullanmamak. Hiçbir Türkçe karakteri kullanmasa, yurtdışında yaşıyordur belki Türkçe klavyesi yoktur diye düşüneceğim ama kelimenin yarısında Türkçe harf kullanıp yarısında kullanmamayı anlamıyorum.Örneğin şöyle bir cümle okumaktan rahatsız olmuyor musunuz?Arkadasla tavuk durum soyledik ,üstünede tatli gömdük.Hesapda iyi geldi.Hersey basariliydi.Sizler ne düşünüyorsunuz? Eğitim sistemi tamamen çökmüş durumda mı? Gençler kendi dillerinde bile yazmayı öğrenemeden mi mezun oluyorlar? Müşterilerle yazılı iletişimde olduğunuz bir şirket sahibi olsanız, bu kadar basit kuralları bile bilmeyen insanları işe alır mıydınız?Umarım geçmiş mesajlarımdan hatalarımı bulup konuyu amacından saptırmaya çalışmazsınız.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi :::Banner::: -- 19 Ağustos 2020; 20:48:58 >


S SAY10
10 ay (1438 mesaj)
vala aga ben sürekli duzgun yazmaya calisiyorum. ben ce gayet iyi yaziyorum sizi bilemem tabi ki .
V vjdrsjejv
10 ay (2200 mesaj)
Virgülden sonra büyük harfle başlamışsın kalanını okumuyorum kusura bakma.< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >


A arapaşığı
10 ay (78 mesaj)
Derde bak. Şey ayrımı yazılmış, de ayrımı yazılmış. Hastamısın kardeşim başka işin gücün yokmu. Oku geç işte anlamıyorsan sorunu kendinde ara< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.