Kullanıcı Adı:
Şifre:
Bu konudaki kullanıcılar: 1 misafir, 1 mobil kullanıcı
7724
Cevap
154433
Tıklama
12
Öne Çıkarma
Sony Xperia™ XZ1 (Sony Mobile) - ANAKONU

P
Python
Konu Sahibi

2 yıl (4181 mesaj)
⚠⚠⚠BAŞLAMADAN EVVEL DİKKAT⚠⚠⚠


CEVABI İÇERİĞE EKLENMİŞ SORULAR KAALE ALINMAYACAKTIR!.. BU NEDENLE SORU SORMADAN ÖNCE İÇERİĞE DİKKATLİCE BAKINIZ!!!***TEMEL BİLGİLER***


Model Bilgileri = Tek SIM (G8341)
Çift SIM(G8342) {ÜLKEMİZDE HENÜZ BULUNMAMAKTADIR!!!},
Tek SIM (G8343) {Kanada Cihazlarının resmi kodu olup G8341 modeliyle aynı özelliklere sahiptir.}

Güncel Android Versiyonu = 8.0.0 Oreo

Mevcut Android Güvenlik Yaması Düzeyi = 1 Nisan 2018

Güncel Sürüm Numarası = 47.1.A.12.145

En Stabil Çalışan Sürüm Numarası = ???(Stabil olduğu rapor edilen sürümlerin TR.ftf ROM'ları bu bölüme yerleştirilecektir. Bu sebepten XZ1 kullanıcılarının cihazlarının durumlarını ve edindikleri deneyimleri düzenli olarak bildirmeleri ÖNEMLE RİCA OLUNUR!..)**TANITIM***
***DONANIMSAL ÖZELLİKLERİ***
***YENİLİKLER***


-3B Yaratıcı-
-Yenilenmiş Motion Eye Kamerası-
***İNCELEMELER******KUTU İÇERİĞİ***
1. Üst tarafta Sony Xperia XZ1 cihazınız.
2. MH-750 Model kulak içi mikrofonlu kulaklık.
3. Quick Charge 3.0 destekli UCH12 model seyahat tipi şarj aleti. (5V/2700mA, 9V/1800mA, 12V/1350mA)
4. USB 2.0 formattaki hızları destekleyen USB Type-C bağlantı kablosu.
5. Kullanım kılavuzu ve Garanti Belgesi.
6. Jelatinlenmiş yedek silikon kulaklık uçlar.

İlgilenenler için kutu içeriği videosu aşağıdadır:⚠⚠⚠⚠⚠⚠ CİHAZI ALIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR!!!⚠⚠⚠⚠⚠⚠


1. Alacağınız ürünün üzerinde cihazınızın modelinden tutun IMEI numarasına kadar pek çok bilgiyi barındıran bir etiket bulunmaktadır. O etiketin üst kısımlarında cihazınızın hangi parti üretimi olduğu "Rev #" olarak yazar. # değeri "1" ise cihazınız ilk üretilen partiye aittir ve cihazınızda üretim hatası olma ihtimali yüksektir. Bu nedenle Rev 1 ürünlerinden mümkün mertebe UZAK DURUN!..

2. İlk etapta telefonu açtınız. Simgelerin bol olduğu bir ekranda cihazınızı maksimum parlaklıkta ekranı sürekli açık kalacak şekilde bir 15-20 dk bekletin. Ardından Telefon uygulamasına girin ve *#*#7378423#*#* numaralı kodu tuşlayarak servis menüsünü açın.

3. Servis menüsünde "SERVICE TEST" sekmesine gidin ve oradaki tüm testleri uygulayın:
- ÖNEMLİ!!!: İlk olarak DISPLAY seçeneğine girip ekranınızda ışık sızması ya da Ghost Screen var mı kontrol edin!!!
- TOUCHSCREEN seçeneğine tıklayarak dokunmatiğiniz düzgün çalışıyor mu kontrol edin.
- BATTERY HEALTH TEST kısmından pilin akım kapasitesine bakın (değeriniz 2650000 ile 2800000 arasında olması gerekmektedir.)
- PRESSURE SENSOR kısmından cihazınızın IP 68 sertifikasını sağlayıp sağlamadığını gözlemleyin. (Testi gerçekleştirirken cihazın tüm kapaklarının kapalı olduğuna emin olun. Malum kısma girip parmağınızı ekrana bastırdığınızda ortada gözüken değer anlık 2-3 milibar artıyorsa cihazınız suya dayanıklıdır, şayet değer sabit kalıyorsa cihazın su alma ihtimali var demektir!!!)

Şayet bu saydığım kontrolleri gerçekleştirirken yolunda olmayan bir durumla karşılaşırsanız cihazınızı faturası ile beraber aldığınız yere teslim edip iade veyahut değişim talebinde bulunun. (TKHK 6502 sayılı kanununu (8-9-10-11-12-58.Maddeler) ile tüketicinin iade ve değişim talepleri güvence altına alınmıştır, uyulmaması dahilinde gerekli mercilere başvurup hakkınızı ISRARLA ARAYINIZ!..)

NOT: Sony Xperia Müşteri Hizmetleri tarafından yapılan açıklamaya istinaden fatura bilgisi ile cihazda geçerli olan garanti süresi uyuşmayan kullanıcılar faturanın kesim tarihinin 2 yıl sonrasına kadar servise faturaları ile müraacat etmeleri dahilinde garanti kapsamında işlem görme hakkına sahiptir!..

⚠⚠⚠⚠⚠⚠ CİHAZIN KURULUMUNU GERÇEKLEŞTİRİRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR!!!⚠⚠⚠⚠⚠⚠

1. İlk kurulumu yaparken SIM katı takmadan, google girişi yapmadan, rehber ve uygulama yüklemeden önce sisteme ait bütün güncellemelerin yüklenmesini bekleyin.

2. Güncelleme sonrası performans kaybı yaşamak istemiyorsanız mümkün mertebe 0'dan kurulum yapmayı tercih edin.

Bu şekilde android alt yapı daha düzenli ve temiz olacaktır. Tüm bu adımlardan sonra SIM kart takıp, hesap girerek kendi şahsi verilerinizi ayarlamaya başlayabilirsiniz...

***KAMERA PERFORMANSI***


-Fotoğraf Performansı-


-Ön Kamera-


Tavsiye: Yumuşak yüz efektini kapatırsanız daha temiz ve daha keskin selfieler çekebilirsiniz.

-Arka Kamera-
Tavsiye: Mümkün mertebe Manuel Modda sahneye uygun en düşük ISO ve en optimal Enstantane ayarını tercih edin. İnce ayar için Pozlama telafisini (EV) kullanabilirsiniz. 17 ve 19 mp ayarları en keskin fotoğraf çekebileceğiniz ayarlardır, 12 mp'de yazılımın fotoğraflara uyguladığı gürültü indirgeme daha fazla olduğundan detaylar daha çok çamurlaşmaktadır. Düşük ışıklı ortamlarda cihazı mümkün mertebe sabit tutmaya çalışın, çok kritik bir pozsa burst çekim deneyip aralarından net olanlarını tercih edebilirsiniz.

-Video Performansı-


-FHD Video Performansı-
-UHD Video Performansı-


-5 Yönlü Stabilizasyon Performansı-
-960 Kare/Saniye Ağır Çekim-
Genel Yorumlar: FHD 30 fps'ye kadar tüm çözünürlüklerde 5 yönlü stabilizasyon inanılmaz derecede başarılı çalışıyor. Zoomu dijital olduğu için iyi değil. Diyaframın f2.0 olmasından ötürü gece çekimlerinde veyahut ters ışığa denk geldiği noktalarda yetersiz kalabiliyor ancak renk doğruluğu, detay zenginliği ve odaklama hızı bakımıdan fazlası ile tatminkar. 4K çekimlerde ısınma sorunu tamamen çözülmüş denilebilir. Ancak kesin bir yargıya varmak için yaz ayını beklememiz gerekecek.

960 kare/saniye modu gerçekten çok iyi işlere imza atıyor ancak çok kaliteli çekimler yapabilmeniz için çekeceğiniz sahnenin çok iyi derecede ışıklandırılması gerekiyor. Gün ışığı altında kullanımı gayet keyifli ve ideal, lakin yapay ışık kaynaklarında ışığın frekansına bağlı olarak kamera saçmalayabiliyor (özellikle floresan altında diskoya bağlıyor.) Ayriyetten dileyenler için eski tip montajlanmış ağır çekim modunu kullanabiliyorsunuz; lakin ben aynı şekilde 1080p 480fps gibi bir seçeneğin olmasını beklerdim kalitenin artması için.

-3 Boyutlu Tarayıcı Performansı-


!!!En kısa zamanda eklenecektir, lütfen takipte kalın!!!


***STOK ROM FLAŞLAMA REHBERİ***


UYARI: Gerekmedikçe bulunduğunuz bölgenin dışındaki Stok Romların kullanımını tavsiye ETMİYORUM!.. Fakat benim gibi siz de meraklısıysanız, bulunduğunuz bölgeni romunun verim ve performansından şikayetçi iseniz ve bulunduğunuz bölgede cihazınıza adam akıllı yazılım desteği sağlanamıyorsa siz de bu yöntemle cihazınızın kayıtlı olduğu bölgeyi değiştirebilir, güncellemelerinizi geçtiğiniz bölge üzerinden OTA yolu ile almaya devam edebilirsiniz. Bu işlem cihazınızı garanti dışı BIRAKMAZ!!! Ancak bölgelere göre değişen mobil standart farklılıklarından ötürü mobil bağlantınızda sorunlar OLUŞABİLİR!!!

Ek olarak bu işlem biraz komplike olup uygulama aşamasında bir takım riskler içermektedir. Bu sebepten işlemler esnasında oluşabilecek herhangi bir terslik veyahut arıza durumunda SORUMLULUK KABUL ETMİYORUM!!!


-Neden Gerekebilir ?-


1. Bulunduğunuz romdaki bazı hatalardan şikayetçi iseniz,
2. Cihazınızı operatör yollu aldıysanız operatörün cihazınızda ön yüklü kurduğu uygulamardan kurtulmak istiyorsanız.
3. Güncel yazılım kullanmaya meraklıysanız,
4. Bulunduğunuz bölgedenin güncelleme desteğinden memnun değilseniz siz de farklı stok romlara geçiş sağlayabilirsiniz.

-Gerekli Uygulamalar--Newflasher Uygulama Method-


1.ADIM:XperiFirm'i indirin ve .zip içerisindeki XperiFirm.exe'yi herhangi bir dizine çıkartıp çalıştırın.

2.ADIM: Doğru yazılımı indirmek:Model numaranızı tıkladığınızda ortada kalan alanda yukarıdan aşağıya doğru yayınlanmış tüm romların listesini göreceksiniz;Bu ekranda mavi olan kısım bölgeleri, kırmızı olan kısım romun genel ya da operatör romu olduğunu, yeşil kısım ise o bölgede yayınlanan en son Android sürümünü gösterir.(Yeşil kısım ilk açılışta boştur, romların üzerine tıkladıkça sürüm numaraları gözükür.)

İndireceğiniz Stok ROM:
1. Operatör ROM'u OLMAMALI (Custom yazılı romları tercih edin),
2. Mümkün mertebe geniş bölgelere yayınlanan romlardan olmalı. (Örn. CE1: Central Europe, MEA: Middle East Asia)
3. İndirdiğiniz bölgeye ait operatör hizmetleri bağlı olduğunuz operatöre DESTEK VEREBİLMELİDİR. Aksi takdirde yazılım SIM kartınızı GÖREBİLMELİDİR. (Örn: Turkcell-TMobile, VodafoneTR-VodafoneDE(bu sebepten Custom DE romuna geçtim) vb.)

3.ADIM: ROM tercihimizi yaptığımıza göre indirme işlemine geçebiliriz. (Ben DE Romu üzerinden anlatmaya devam edeceğim).İşaretli yere tıkladıktan sonra önünüze gelecek pencerede program size ROM'u hangi dizine indirmek istediğinizi soracaktır. İstediğiniz dizine ayarlayabilirsiniz şahsen ben masaüstüne belirledim göz önünde olması için. Dizini ayarlayıp dosyanızın inmesini bekleyin (internet hızınıza bağlı olarak inme süresi değişecektir.). İndirme işlemi tamamlandığında dosyayı rahat çalışabileceğiniz bir dizine alın (Masaüstü, herhangi yeni boş bir klasör vs.). Asla bu klasörü .zip formatına GETİRMİYORUZ, .ftf'ye ÇEVİRMİYORUZ!.. Bu dosya sizin ROM'unuz olacak;4.ADIM: Newflasher kullanımı ve dosyaların ayarlanması; geldik işin en civcivli noktasına. Bu noktada ÇOK DİKKATLİ OLUN ve adımları İYİ TAKİP EDİN!.. En ufak bir detayı gözden kaçırdığınız takdirde cihazınızda KALICI HASARLARA sebebiyet verebilirsiniz.

+ İlk olarak indirdiğiniz newflasher_v10.rar içindeki dosyalar rastgele bir yerde açtığınız boş bir klasörün içine aktarın;
+ Ardından aynı klasöre indirdiğiniz ROM'un içinde bulunan tüm .sin uzantılı dosyaları aktarın.(alt klasörlere dokunmayın onlara ne yapacağınıza geleceğiz.);+ ROM klasörümüzün içinde bulunan boot klasörünü de olduğu gibi açtığımız klasörün içine atıyoruz;+ ROM klasörümüzün içinde ek olarak partition.zip adında sıkıştırılmış bir dosya göreceksiniz. Açtığımız klasörde partition adında bir klasör oluşturun ve .zip içindeki tüm dosyaları oluşturduğunuz klasöre aktarın;+ Tüm bunlara ek olarak açtığımız klasörün içine flash_session adında bir klasör oluşturun. Newflasher.exe'nin çalışacağı klasörün son hali;5.ADIM: Flaşlama işlemi; Eğer buraya kadar adımları doğru takip ettiyseniz, işlem sırasında bilgisayarınızın cihazla kesilmediği sürece hiçbir sorun yaşamazsınız. Olur da kesilirse tekrardan bağlantı kurmasını sağlayın ve flaşlama işlemine yeniden başlayın;

+ ilk olarak cihazınızdaki tüm dosyaların yedeğini alın. Ardından cihazınızı kapatın ve doğrudan bilgisayara bağlayın. Cihaz doğrudan flaş moduna geçecektir (geçmiyorsa telefonunuzun ses kısma tuşuna basılı tutarak USB’ye bağlayın). Led ışığı sabit bir şekilde yeşil yanıyorsa anlayınız ki bağlantı başarılı bir şekilde kurulmuştur. Olur da bilgisayarınız cihazınızı algılamazsa XZ1'e ait sürücüleri kurun. (link bu anlatımın en başında mevcuttur.)


+ Oluşturduğunuz klasördeki newflasher.exe'yi çift tıklayarak çalıştırın. Açılan komut penceresindeki ilk önermeye "n" yazıp enterlayın (eğer cihazınızı görmüyorsa Gordon Gate’i kurarak da deneyebilirsiniz);+ Ardından yazılım flashmode'da bağlı olan cihazınızı algılayıp yazma işlemine geçecektir. İşlem tamamlanana dek cihazınızın bağlantısını kesmeyin ve bilgisayarınızı kapatmayın (ort. 5 dk sürüyor).

+ Kontrol panelinde ''Ending Flash Session", "Please unplug and start your phone" tarzı yazılar yazıyorsa işlem tamamlanmış demektir. Bağlantısını çıkarın ve güç tuşu+ses açma tuşlarına beraber basarak cihazı çalıştırın. Bitti mi; tabii ki de BİTMEDİ!..

SON ADIM: Telefonumuzu açtık, güzel bir şekilde ana ekranına gelmeyi başardık fakat ROM içindeki TA uzantılı dosyalardan mahrum kaldık. Bu durumu düzeltip telefonumuzu sağlıklı bir biçimde kullanabilmek için PC Companion'dan Yazılım Onarma gerçekleştireceğiz. Böylelikle eksik olan TA birimleri de cihazımıza yüklenmiş olacak ve TEBRİKLER STOK ROM YÜKLEMEYİ BAŞARDINIZ!..

-Flashtool Uygulama Method-


1.ADIM: Flastool kurulumu; ilgili bölümde eklediğim linkte Windows yazılı yere tıklayarak kurulum uygulamasını indirin. İndirme tamamlandıktan sonra kurulumu gerçekleştirin.

2.ADIM: Sürücülerin kurulumu; Flashtool'u kurduğunuz dizine gelin:Drivers dosyasının içine girin ve Flashtool-drivers.exe'yi çalıştırın.

NOT: Windows 8 aşağısındaki tüm windows sürümlerinde kuracağınız sürücülere "yine de kuruluma izin ver" demeniz yeterlidir; ancak 8 ve sonrasında bilinmeyen kaynaklı sürücüleri kurabilmeniz için sürücü imzası zorlamasını devre dışı bırakma'nız gerekmektedir. Bunun için şu linkteki adımları takip etmeniz yeterlidir.

Flashtool-drivers.exe'yi çalıştırdık ve şu tercih ekranına kadar geldik, hangisini seçeceğiz ve listede neden XZ1 yok diye söylendiğinizi duyar gibiyim, bunlara hiç gerek yok, XZ1'in driverlarını harici olarak zaten sizlerle paylaştık. Oradaki dosyaları kurmanız cihazınızın flash modda iken algılanması için yeterli olacaktır. Gelelim tercih listesinde neleri seçeceğimize, aşağıdaki resimdeki gibi flastool drivers ve fastboot drivers seçeneklerini seçip kurulumu tamamlamanız kafi olacaktır:

-Avantajları-


+ Güncel yazılım deneyimine erken erişim imkanı sağlaması.
+ Ülkemizde inaktif olan bölgesel bazı hizmetlerden yararlanma imkanı.
+ Kısmen de olsa daha stabil bir sürüm deneyimi imkanı.

-Dezavantajları-


- Bölgedeki modem standartlarının farklı olmasından kaynaklı olarak VoLTE, VoWiFi vb. hizmetlerden faydalanamamak.
- İrili ufaklı operatör kaynaklı çekim gücü problemleri.
- Siz söyleyin :)

***AKTİF KULLANIMDA PİL TÜKETİMİNİ AZALTMAK İÇİN TAVSİYELER***


XZ1'in 2700 mah'lık bataryası rakamsal olarak kullanıcıya az gelmesine karşın sahip olduğu optimizasyon ve yazılım verimliliğinden ötürü günlük ihtiyacı fazlası ile karşılamaktadır. Buna ek olarak pil tüketimini biraz daha azaltmak ve daha uzun kullanım süreleri elde etmek istiyorsanız fotbes nickli arkadaşımızın tavsiyelerini uygulayabilirsiniz ;

1. İlk günler pil biraz çabuk bitiyor, kullandıkça açılıyor. Öncelikle telefonda şu uygulamaları devre dışı bırakın:

AVG antivirüs,
Amazon Kinddle,
Amazon Shopping,
Google Chrome
Başka kullanmayacağınız uygulama varsa devre dışı bırakabilirsiniz.

2. Google Chrome yerine SAMSUNG tarayıcı yükleyin, çok az pil harcar. Ayrıca ADBLOCK reklam engelleyiciyi de samsung tarayıcı ayarlarından ekleyin.

3. Google uygulamasını açıp ayarlara gelin. Bildirimlere tıklayın. Orada "Özet akışı" göreceksiniz. Onu açıp "kartı göster"i kapatın. Veri tasarrufu açık olsun. Ve altta almak istemediğiniz tüm bildirimleri listeden tek tek kapatın.

4. Facebook Messenger asla kullanmayın. Messenger tam bir pil katilidir.

5. Konum bilgisi (gps) sadece gerekli zamanlarda açın. Boşu boşuna açık kalmasın, o da pili çok sömürür. Ben hergün kontrol ederim, açık unutmuşsam hemen kapatırım.

6. Ekran ışığını gereksiz yere aşırı parlak kullanmayın. Ev veya mekan içinde kısın. Ben dışarda bile full ışık açmaya gerek görmüyorum, yetiyor.

7. Dileyenler stamınayı performans modunda açıp daha uzun pil süresi alabilir. Ancak bunu yapmanın, performansı biraz düşürdüğünü belirtmeliyim.


***S.S.S.***


S.1. Pili sizce küçük değil mi? 2700 mah batarya günlük kullanımda nasıl gidiyor?
C.1. Pili rakiplerine kıyasla akım kapasitesi bakımından küçük olmasına karşın günlük kullanımda rakiplerinden aşağı kalır bir pil performansı sunmuyor bize. Hatta XZ Premium ile kafa kafaya gidiyorlar diyebiliriz. Hatta öyle ki PC mark Work 2.0'da 8,5 saate yakın bir pil süresi sunuyor.

S.2. Cihazda herhangi bir kronik sorun mevcut mu?
C.2. Rev4 ürünlerin bazılarında kronik olarak maalesef dokunmaya dayalı gerçekleşen ve ağırlıklı olarak Beyaz ve Gri tonlu arka planlarda keşfedilen paralel çizgilenme problemi mevcuttur, (Ekranı parlak kullanıyorsanız daha rahat fark edebilirsiniz). Aldığınız ürünün Rev 5 ve üzeri olmasına dikkat edin.

S.3. Cihazın ses performansı nasıl?
C.3. Önceki modellere göre hem seviye, hem de kalite olarak başarılı ancak halan hoperlör ses şiddeti rakiplerinin bir tık aşağısında. Buna ek olarak bas karakterlerin biraz zayıf kaldığını söylememiz lazım. Kulaklık deneyimi oldukça iyi.

S.4. Kamerası RAW formatını destekliyor mu?
C.4. Maalesef hayır.

S.5. Kamerada OIS mevcut mu?
C.5. Hayır ancak çoğu senaryoda OIS kadar başarılı sonuçlara imza atıyor.

S.6. Bu cihazda hızlı şarj desteği olmasına karşın neden şarj süresi uzun?
C.6. Cihazda mevcut bulunan pil koruma teknolojileri cihazın %60 şarjdan sonra hızlı dolmasına müsaade etmemektedir, ancak cihaz yarım saat şarjda %40 kapasite, 1 saat şarj sonunda %70 kapasitede şarj sunmaktadır.

S.7. Bu cihaza uyumlu ekran koruyucu cam ve koruyucu kılıf nereden temin edebiliriz?
C.7. Maalesef piyasada XZ1 ekran ile tam uyumlu bir cam bulamadık. Ancak imkanı olanların şunu denemesini tavsiye ederim (Maalesef TR'ye shipment'ı bulunmuyor.). Ha kenarları sarmasa da olur yeter ki genelini kaplasın diyorsanız Nillkin 9H+Pro Temperli cam deneyebilirsiniz.
Dooqi Koruyucu Cam
Nillkin 9H+ Pro Temperli Cam


Koruyucu kılıf olarak bir çok tercih mevcut. Şahsen ben kılıfsız kullanmayı seviyorum, henüz bir çizikle karşılaşmadım. Ancak şu kılıflar görsel olarak bence hoş duruyorlar, deneyenler varsa bana geri dönüşlerini bildirsin.
Koruyucu Kılıf (Roxfit Slim Soft Touch)
Koruyucu Kılıf Alternatifi (Nillkin Frosted Shield Case)(olur da ilk paylaştığım kılıfı stoklarda bulamazsanız diye söylüyorum, bunun desenli dokusu Lg V10'un arka yüzeyini andırıyor, fena değil hissiyat olarak.)

S.8. ROOT yetkisi veriliyor mu?
C.8. Ne XZ1'de, ne de XZ Premium'da daha keşfedilebilmiş başarılı bir ROOT yöntemi bulunmamaktadır. Bu konuda hassasiyeti olan kullanıcılar varsa XDA'daki şu konuya bakıp imkanları varsa geliştiricilere gereken desteği yapmalarını öneririm. Bkz:https://forum.xda-developers.com/xperia-xz1/how-to/xz1-xz1-compact-lb-root-drm-backup-t3672176

DİPNOT: SORULAR GÜN GEÇTİKÇE GELİŞMELERE BAĞLI OLARAK GÜNCELLENECEKTİR!..

***İMZA***


Yakamoz Mavisi

[center][link=https://forum.donanimhaber.com//mesaj/yonlen/128420183][center][image]https://store.donanimhaber.com/42/83/3f/42833f4cea1a2c3af04771b5fb7ed9d2.png[/image][/center][/link][center][link=https://forum.donanimhaber.com//mesaj/yonlen/128420183][/center][center][b]Sony Xperia™ XZ1[/b][/link][/center][size=1][center][b]2,45 GHz Octa-Core İşlemci | Qualcomm MSM8998 Snapdragon 835 | 4 GB LP-DDR4x Ram | 64 GB Dahili Hafıza   256 GB Micro SD | LTE 1Gbps | Android 8.0 Oreo [/center] [center] Full HD HDR 1920 x 1080 IPS LCD  | 5.2 Inc | 424 PPI | sRGB 138 | 16 M Renk | 19 Mp Motion Eye Kamera | 720p 960 fps Slow Motion Video | 2.700 Mah Batarya[/b][/size][/center]


Siyah

[center][link=https://forum.donanimhaber.com//mesaj/yonlen/128420183][image]https://store.donanimhaber.com/16/13/d4/1613d48b03d165739558a2c742f4edff.png[/image][/link][/center][center][link=https://forum.donanimhaber.com//mesaj/yonlen/128420183][center][b]Sony Xperia XZ1[/b][/center][/link][/center][center][size=1][center][b]2,45 GHz Octa-Core İşlemci | Qualcomm MSM8998 Snapdragon 835 | 4 GB LP-DDR4x Ram | 64 GB Dahili Hafıza + 256 GB Micro SD | LTE 1Gbps | Android 8.0 Oreo [/center] [center] Full HD HDR 1920 x 1080 IPS LCD  | 5.2 Inc | 424 PPI | sRGB %13138 | 16 M Renk | 19 Mp Motion Eye Kamera | 720p 960 fps Slow Motion Video | 2.700 Mah Batarya[/b][/size][/center]


Sıcak Gümüş

[center][link=https://forum.donanimhaber.com//mesaj/yonlen/128420183][image]https://store.donanimhaber.com/54/a0/c1/54a0c1dcad0a2747a71968148a1f03bf.png[/image][/link][/center][center][link=https://forum.donanimhaber.com//mesaj/yonlen/128420183][center][b]Sony Xperia XZ1[/b][/center][/link][/center][center][size=1][center][b]2,45 GHz Octa-Core İşlemci | Qualcomm MSM8998 Snapdragon 835 | 4 GB LP-DDR4x Ram | 64 GB Dahili Hafıza + 256 GB Micro SD | LTE 1Gbps | Android 8.0 Oreo [/center] [center] Full HD HDR 1920 x 1080 IPS LCD  | 5.2 Inc | 424 PPI | sRGB %13138 | 16 M Renk | 19 Mp Motion Eye Kamera | 720p 960 fps Slow Motion Video | 2.700 Mah Batarya[/b][/size][/center]


Venüs Pembesi

[center][link=https://forum.donanimhaber.com//mesaj/yonlen/128420183][image]https://store.donanimhaber.com/ee/fd/2c/eefd2c17b202a6a9fb8db9685c22f8e6.png[/image][/link][/center][center][link=https://forum.donanimhaber.com//mesaj/yonlen/128420183][center][b]Sony Xperia XZ1[/b][/center][/link][/center][center][size=1][center][b]2,45 GHz Octa-Core İşlemci | Qualcomm MSM8998 Snapdragon 835 | 4 GB LP-DDR4x Ram | 64 GB Dahili Hafıza + 256 GB Micro SD | LTE 1Gbps | Android 8.0 Oreo [/center] [center] Full HD HDR 1920 x 1080 IPS LCD  | 5.2 Inc | 424 PPI | sRGB %13138 | 16 M Renk | 19 Mp Motion Eye Kamera | 720p 960 fps Slow Motion Video | 2.700 Mah Batarya[/b][/size][/center]


Kaynak:https://www.sonymobile.com/tr/products/phones/xperia-xz1/
http://www.gsmarena.com/sony_xperia_xz1-8804.php
http://www.epey.com/akilli-telefonlar/sony-xperia-xz1.html

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Python -- 27 Nisan 2018; 12:36:32 >

Ben cihazın hiçbir renginde ve sürümünde sorun olduğunu düşünmüyorum.. Sadece bazı arkadaşların gözleri çok keskin ve hdr ekranın iç yapısındaki ü
Yoruma Git
Yorumun Devamı Guest-4CF12F62C - geçen yıl +29
Sony xz1 in 2400 TLye satıldıgı devirde
Yoruma Git
Yorumun Devamı Thales44 - geçen yıl +11
Uçak kedi iyi olmuş.
&
Yoruma Git
Yorumun Devamı mga93 - geçen yıl +8
Selam XZ1 bekleyicileri. Sony'nin piyasaya sürdüğü son amiral gemisi olan XZ1'in buz mavisi rengini inceleme fırsatını buldum Marmara Forum'daki Teknosa mağazasında ve edind
Yoruma Git
Yorumun Devamı BRC_KHAN - geçen yıl +7
Dün deneme yaptık arkadaş ile ekranda bastırınca iz oluşuyormu diye birşey göremedik sonra arkadaşın motosiklet ile ekranın üstünden geçtik o zaman belli belirsiz bir çiz
Yoruma Git
Yorumun Devamı serkanky - 10 ay +6
< Resime gitmek için tıklayın >

Yoruma Git
Yorumun Devamı BRC_KHAN - geçen yıl +6
Pil ömrünün iyi olması için tavsiyeleri şöyle düzenli şekilde topladım. Bunu telefona da kaydettim. İlerde soran olursa kopyala yapıştır yaparız :

* İ
Yoruma Git
Yorumun Devamı fotbes - geçen yıl +6
Öncelikle herkese selmalar,

Yoruma Git
Yorumun Devamı Hüsnü Değirmenci - 6 ay +5
Bir arkadaş pm'den sormuş ancak cep tel olmadan pm yazamıyorum.

"Hocam, 2 yıllık xperia m5ten sonra her şey çok daha hızlı.

Yoruma Git
Yorumun Devamı denizci34-85 - geçen yıl +5

S
Sonyxperiaailesi.com
2 yıl (21 mesaj)
Metal çerçeveye sahip

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


F
fbyram
2 yıl (1115 mesaj)

B
BRC_KHAN
2 yıl (2353 mesaj)
Adamlar resmen infinity displaycilere ''Siz gidin Samsung'un kıytırık AMOLED'li ekranlarına para kıyın zevksiz *½#ler!..'' demiş biz bence boşuna beklenti içine giriyoruz dostum


Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @fbyram

F
fbyram
2 yıl (1115 mesaj)
Aynen hocam. Hata Sony den fütüristik bir adım bekleyen bizlerde mi anlayamadım. Sony geleneklerine sıkıca bağlı kalmayı tercih ediyor
Bu mesajda bahsedilenler: @BRC_KHAN

D
DreamRiver
2 yıl (2306 mesaj)
Sony alt ve üst çerçeveleri inceltmez, inceltemez, adamlarda öyle bir beceri yok. Telefonları ancak pantolonları delik deşik etsin, çerçeve izi bıraksın... Başka da bir işe yaramaz

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DreamRiver -- 16 Ağustos 2017; 23:43:0 >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

B
BRC_KHAN
2 yıl (2353 mesaj)
Hem o hem de 6 inçlik kasaya 3600 mah sığdıran telefonlar var. Sony'nin tasarım konusundaki AR-GE'si kesinlikle aşırı zayıf, kim ne derse desin. Senelerdir aynı tasarımı, aynı ekran kasa oranını sunmasının başka mantıklı izahi bir açıklaması olamaz.
Bu mesajda bahsedilenler: @DreamRiver

M
MSCEO
2 yıl (271 mesaj)
Nedir bu? Çerçeveden telefonu göremiyorum. Sony her zaman bildiğimiz gibi ÇÖP :D Samsung'un tasarımına bak bir de buna :D u*an LG bile tasarımını yeniledi :D gel de dalga geçme :D bildiğiniz çöp telefon asdfasdf :D
N
Not Today!
2 yıl (4728 mesaj)
Konseptlerde efsane tasarımlar vardı bu nedir abi. büyük ihtimalle alırım diyordum bu modeli ama şuna bak. Halen kalın alt üst köşe. Xa ya benzetselerdi yine kafi de bu hiç premium bir cihaz gibi durmuyor açıkçası.Xperia ailesi de incelemeyi kaldırmış :D

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


S
Sonyxperiaailesi.com
2 yıl (21 mesaj)

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


İ
işleredom
geçen yıl (920 mesaj)
Ulan ben sıkı sony fanboyu bile sıkılmaya başladım tasarımdan bu ne arkadaş azcık değistır artık ya

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >


K
kurt gibi açım
geçen yıl (1390 mesaj)
Xperia Z1 kullanıyorum açıkçası benim telefonun tasarımı en azından şık duruyor bu cidden olmamış yıl olmuş 2017 :-)
Bir samsungların tasarımına bakıyorum bide buna kesinlikle sınıfta kalıyor artık ve acayip fazla model çıkartıyorlar böyle giderlerse zor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Randy_Rhoads -- 23 Ağustos 2017; 4:25:10 >


_____________________________

Eski kullanıcı adı: Randy_Rhoads

Bu mesaja 2 cevap geldi.

B
BRC_KHAN
geçen yıl (2353 mesaj)
Hocam yalan olmasın ama Z2'im bile daha şık duruyor özellikle o üst alt hoperlor çizgileri ve üsttekinin altına gizlenmiş ledi ile. Bari hoperlorleri kenara gizleselermiş dedirtiyor insana...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BRC_KHAN -- 23 Ağustos 2017; 8:56:50 >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @Randy_Rhoads

K
kurt gibi açım
geçen yıl (1390 mesaj)
Katılıyorum z2 z3 falan hoş telefonlardı.

ama bilmiyorum bu telefon eksik geliyor.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


_____________________________

Eski kullanıcı adı: Randy_Rhoads

Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @BRC_KHAN

B
BRC_KHAN
geçen yıl (2353 mesaj)
Arka kısımı düzgün, hiç değilse komple metale geçiyorlar diyoruz da o yan taraftaki anten çizgileri hakkaten öyle amele gibi sırıtacaksa Sony'nin tasarım dili şıklıktan ve zerafetten fazla uzak. İnsanda bir göz zevki olması lazım. Hadin geçtim çoğu şeyi ben seviyorum bu tasarım dilini tamam da bari içini geliştir be Sony, hayvan gibi kasa var elinde, halan 3000 mah'larda batarya koyuyorsun, yap şunu bi 3.5-4 k zaten gerisi Z serisinden beri aynı. Samsung minimal yapıyı dibine kadar kullanıyorken Sony'nin gelenekçi bir tutum sergilemesini yakıştıramıyorum hocam ben.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BRC_KHAN -- 23 Ağustos 2017; 15:28:15 >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @Randy_Rhoads

K
kurt gibi açım
geçen yıl (1390 mesaj)
Haklısınız hocam Sony bu konuda ısrarla aynı şeyi yapıyor bakalım.Çok sevdiğim marka idi ama böyle giderlerse bir sonraki telefonum Sony olmayacak gibi.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


_____________________________

Eski kullanıcı adı: Randy_RhoadsBu mesajda bahsedilenler: @BRC_KHAN

B
BRC_KHAN
geçen yıl (2353 mesaj)
Videoyu izlemek için tıklayınız

Kutu açılışları ve ilk izlenimler yayımlanmaya başlanmış. Her ne kadar tasarım ve bataryası ile Xperia hayranlarını hayal kırıklığına uğratsa da Sony, geri kalan özellikleri ile XZ1 bayağı sağlam gelecek. Bir çok telefon Android Nougat'ın yarattığı pil tüketim sorunu ile uğraşırken XZ1'in Android Oreo ile gelmesi de gayet takdire şayan. Ayrıca videoyu dikkatlice izlerseniz 10 dk'lık bir gezintide telefonun sadece %3 şarj yediğini rahatlıkla görebilirsiniz. Bunu düz hesapla yüzdeye vuracak olursak günlük WiFi üzerinden kullanımda ort 5 saat içinde pilin %10 seviyesine gelebileceği çıkarımını yapabiliriz. Yekpare metal kasasına rağmen IP68 su geçirmezlik sertifikasını koruyan XZ1, bu yönüyle HtC U11'e atıfta bulunduğunu söyleyelim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BRC_KHAN -- 3 Eylül 2017; 1:48:33 >


B
BRC_KHAN
geçen yıl (2353 mesaj)
Bunlar da Hoperlör Ses Seviyesi Testleri:

Videoyu izlemek için tıklayınız

Videoyu izlemek için tıklayınız

Hoperlörleri seleflerine nazaran daha başarılı olsa da HtC U11'e kıyasla hem şiddet hem de zenginlik olarak (özellikle basslarda) halan geride...
M
Midnightmrt
geçen yıl (1982 mesaj)
< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >Kaynak: Sonyxperiaailesi.com

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


T
TearsForFears
geçen yıl (12436 mesaj)
Beyler telefon iyi güzel ama şu konuyu okuyupta hala Sony alacak var mı? Ben bu modelin compact ını bekliyordumda servis sorunlarını görünce vazgeçtim. Bence konuya bir bakın sadece konu sahibi değil başka yorum yapanlarda şikayetçi. Ben birde 6s den geçecektim ne büyük hata yaptığımın farkına bu konu ile vardım. Apple ile yola devam pahalıya alırız ama servislerde koşturmayız.


https://mobile.donanimhaber.com/sony-tr-ve-kvk-skandali-sonuca-baglandi-tuketici-hakli-bulundu--121695034

Xz1 e gelirsek gsmarena testinde batarya iyi sonuçlar almış. Tasarım olarakta sony telefonlar benim hoşuma gidiyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TearsForFears -- 18 Eylül 2017; 18:29:11 >
Bu mesaja 2 cevap geldi.