Bu konudaki kullanıcılar: 2 misafir, 1 mobil kullanıcı
0
Cevap
161
Tıklama
0
Öne Çıkarma
Sony Kardeş Katili - Limit 5 ten 2 ye iniyor

Y yucak Konu Sahibi
10 yıl (67 mesaj)
Arkadaşlar bugun Bloglarında okuduğum haber ile yıkılmış bulunmaktayım.Daha önce siteden kardeşliklere katılmadım ama arkadaşlarımla oyun almaya başlamıştım Psn üzerinden.Eskiden 5 Kişi alabiliyorken oyunu Sony aldığı karar ile bu sınırı oyun yapımcılarını korumak adına 2 ye indirmiş.Anladığım kadarıyla Kasım 18 den önce alınan oyunlar da böyle bir uygulama olmayacakmış ,ingilizcesi iyi olan bir teyit edebilir.

quote:

We’d like to inform you of some upcoming changes to the usage policies for PlayStation Network game content. As of November 18, 2011, the number of devices that can be activated on one PlayStation Network account for game content purchased from the PlayStation Store will be updated.

For game content purchased after November 18, 2011, a new policy will apply and the number of devices that can be activated will be as follows:

PS3: Users will be able to play the game on up to 2 activated PS3 systems.

PSP: Users will be able to play the game on up to 2 activated PSP systems.

Please note that this update will not affect game content purchased before November 18. The PSP rights include PSP-1000/2000/3000 series as well as the PSPgo system.

PlayStation Network users are able to change the activation setting through each device, and Sony Computer Entertainment plans to provide a new PlayStation Network account management website where users will be able to deactivate particular devices attached to their PlayStation Network account via their PC.

For more details on how to activate/deactivate the devices, please read this guide or contact consumer services.


Kaynak : BLOG EU PSDH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.