Bu konudaki kullanıcılar: 2 misafir, 1 mobil kullanıcı
22
Cevap
0
Tıklama
1
Öne Çıkarma
Cevap: Sonsuz Cehennem Adil Değildir (2. sayfa)

H
HADO77
2 ay (6203 mesaj)
Teorik olarak had ve tazir cezayı dünyevi kılar zira yaratıcıya zarar veremezsin. İnsanlar haddi ve taziri yeterli görürse yaratıcı salt inkar sözünü boşa geçmiş bir öngörü düşünsel çaba saçma bi söz olarak değerlendirir.

Ben varken bana yok diyen adam bomboş konuşmuştu buna ceza ise heba ettiği hayattadır.

.........

Bu açılardan sonsuz cehennem ömürlerle mukayyet zaman dilimleri olabilir.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


Y
y9t
2 ay (280 mesaj)
Zaten mesele o. İradem Allah'tan bağımsız şekilde, onun iradesi altında olmadan tamamen bana aitse o halde Allah İslamiyette bahsedildiği şekliyle var olmuyor demektir. İradesi mutlak değil demektir, yani eğer durum buysa, çünkü mutlak iradeden bağımsız bir irade var olabiliyorsa o halde o irade nasıl mutlak olur? Ki İslam der ki Allah her şeyin hakimidir, kadir-i mutlaktır. O halde kadir-i mutlak bir canlının iradesi altında benim iradem nasıl olur da ondan bağımsız var olur?

Eğer diyorsan ki Allah'ın iradesi mutlaktır fakat senin de bir raddeye kadar iraden var, o zaman da benim iradem ancak onun buyruğu altında bir iradedir. O halde ben ondan bağımsız bir karar alamıyorum demektir çünkü mutlak iradeye sahip olan o. Bu durumda da eylemlerimden sorumlu tutulamam, zira bendeki irade ancak sınırlı, Allah'ın iradesinin altında bir irade demektir.

Yani iki farklı argümanla Allah'a sorumlu olamayacığımı izah ediyorum sana. Çünkü bir rotayı takip ettiğimde görüyorum ki mutlak irade kavramı ve benim ondan bağımsız bir iradem olması çelişiyor. Bu durumda Allah bahsedildiği gibi mutlak irade sahibi değil demektir, ki bu Kur'an ile çelişir. Yani Allah'ın var olduğu iddiası da sarsılıyor, geçerliliği ciddi bir şüpheye düşüyor çünkü hatasız olması gereken kitabında bir mantık hatası görüyorum. Diğer yoldaysa görüyorum ki benim iradem ancak onun mutlakıyeti altında var olabilir, o halde de ben sorumlu tutulamam zira benim iradem onun mutlak iradesinin altında yer alan, ondan habersiz, bağımsız var olamayacak sınırlı bir iradedir. Aldığım her karar onun da iradesiyle alınıyor demektir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi y9t -- 5 Nisan 2020; 20:34:12 >


Bu mesajda bahsedilenler: @forvet09

F
forvet09
2 ay (12739 mesaj)
Örneği kendimiziz. Karar vermemiz de bir zorlama yok, seçimlerimiz dışında da hiç bir şeyde gücümüz yok. Kader ve kaza, Allah CC varlığı akıl terazisine ağır geliyor. Mutlak varlık, evveli olmayan, hiç birşeye benzemeyen, zamandan mekandan ayrı, ilmi ile tüm mahlukatı kuşatan varlığın iradesinin dışında olması imkansızdır.
İmam-ı Rabbanî'nin manevi keşiflerini anlattığı Mektuat-ı Şerif'i vakit buldukça açıklamalı okumanı tavsiye ederim.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.