Bu konudaki kullanıcılar: 1 kayıtlı üye, 3 misafir, 1 mobil kullanıcı
12258
Cevap
565389
Tıklama
28
Öne Çıkarma
Cevap: Sızma Zeytinyağı Hakkında (613. sayfa)

M maviplanet
3 hafta (148 mesaj)
ben herkese değil sadece donanim habere ozel ekstra istemistim.

%10 ekstra bi indirim yapanlar firmalar var. Burda olmanızın yegane sebebi de bu olmalı. yoksa bedava müşteri kazanmış olursunuz.

siz firma sahipleri bizleri ikna ettiğiniz taktirde biz seçici müşteriler de çevremiz sizleri önerme yapabiliyoruz. ve eminim ki siz bunun farkındasınız ve işin kolay kısmı olan herkese indirim zaten yaptım diyorsunuz.
Bu mesajda bahsedilenler: @Attilao

D desmond86
3 hafta (50 mesaj)
Arkadaşlar herkese merhaba;

Ben de zeytinyağ ile bildiklerimi sizinle paylaşmak istiyorum.

Ege bölgesinde yaşayıp büyüdüğüm için ister istemez zeytinyağ ile tanışıyor ve anneniz evinizde kızartmaya kadar zeytinyağı kullanıyor. Bu durumda çocukluğumuzdan gelen bir tanışıklık var. Öncelikle zeytinyağ sadece kahvaltıda ekmeğin banıldığı bir yağ değil (bu da enfes o ayrı!), mutfağın vazgeçilmesi olması gerekmektedir. Ama maalesef ülkemizde yokluk(ekonomik şartlar), hile hurda ve yıllar boyu oluşturulan algı (zeytinyağlı yiyemem türküsü ve margarin bağımlılığı) zeytinyağı tüketiminin istenilen seviyede olmadığını göstermektedir.
Yanıbaşımızda italya ve yunanistan çatır çatır kaliteli yağ tüketirken bizler burada aldığımız yağın içerisinde başka bir yağ (kanola, fındık vs....) çıkmazsa seviniyoruz.

Ülkenin bu ekonomik durumu veya her ne sebepse artık toplumun ahlaki üzerinde de büyük bir çöküntüye yol açmıştır. bunu nerden biliyorum, bunu üreticiden, yağhaneye, paketlemeden, kargocuya ve hatta son kullanıcıya kadar her yerde bir düzensizlik ve hile hurda mevcut. Türkiye' de eğer doğru bir kanal bulamadıysanız asla pazardan, yoldan ordan burdan yağ almayınız. Büyük ihtimalle hileli.

Erken Hasat Zeytinyağ;

Bu yağ değil arkadaşlar, bu meyvesuyu. Bir furyadır gidiyor anlamış değilim, insanlara hem çok pahalı yağ satıyorlar hem verim kaybı yaşanıyor. Mutfakta sadece salatada kullanılan bu ağır aromalı yağı yemeklere katamıyorsunuz. Verimin 1 e 10 olduğu erken hasatta ülkenin kaynaklarının (olgun hasat 1 e 5 dir.) hoyratça kullanıldığı popüler kültürün ürünüdür. Biz zeytinyağı yemek istiyorsak olgun hasat(adeta dalında zeytinleri avcunuzda sıktığınızda suyu,yağı, çıkacak) yağları tüketmeliyiz. Tabi gene kullanan kullansın ama öyle bir hal aldı ki Tüm ülke bir anda erken hasata geçecek nerdeyse. Bu yaklaşım kabul edilemez. Devletimizin regülasyonla bunu kontrol altında tutması gerekmektedir.

Yağ Kalitesi;

Arkadaşlar yağ kalitesini tadımdan anlayabilirsiniz, fakat biraz deneyim gerekir, eğer yoksa renk, akışkanlık kokudan anlayamazsınız.

Rivivera Zeytinyağı;

Asla ve asla almayın, margarin yemek daha iyi.

Yöre farklılığı ;

Arkadaşlar TR' yi 3 bölgeye ayırabiliriz. Kuzey ege Marmara arası , aydın, Manisa Didim tarafı ve Hatay bölgesi. Yapılan araştırmalar 3 bölgenin de yağ asitleri oranının birbirine yakın olduğunu gösteriyor fakat tadımda bazı farklılıklar var. Bana en yakın olan belki de burada yaşadığım için kuzey ege tarafının yağıdır.

Hileler ;

Yağ içerisinde fındık, kanola katılabilir anlayamazsınız.
Yağhane' de eğer başında durmazsanız az sıkar alması gereken haktan fazlasını alır siz fark etmeyin diye de dip zeytinlerin olduğu bir düşük kaliteli yağı sizin yağa katıverir. Onun için başında bulunmak çok önemli.

Sıkıma gitmeden önce üretici dip ve dal zeytini karıştırıyor mu ? , çuvallara mı dolduruyor yoksa kasalarda mı muhafaza ediyor. Yoksa üretici başka bölgeden zeytin alıp kendi bölgesinde yağhaneye mi sokuyor bu bölgenin yağı diye. Bunlar hep yaşadık. TR' de kuzey ege yağı her zaman en pahalıdır. Aydın' dan, Hayat' dan yağ getirip Edremit'te karıştırıldı.

Doğru Bilinen Yanlışlar;

Yağ bekleyerek bozulmaz, kuru serin bir yerde ağzı hava almayacak şekilde bekler. İlk hasattan 1 yıl sonra altında ki tortunun alınması yeterlidir.


Bu mesaja 2 cevap geldi.

M mcroses
3 hafta (3664 mesaj)
o mantıkla soğuk sıkım yağda bence olmamalı onda da verim kaybı var. erken hasat yağ dediğin zaten toplam yağın kaçta kaçı onu da alabilen ilaç niyetine şişe şişe alıyor.
Bu mesajda bahsedilenler: @desmond86

C CSB yazmayan adam
2 hafta (4489 mesaj)
Şu şokta satılan verde erken hasatı denedim, 0,5 lt 20 tl. Çok fena boğazımı yaktı ve öksürttü. Güzel. Kokusu çok yok, meyvemsilik az ama yakıcı. Dilde de biraz acılık bırakıyor. Aroması yoğun gibi gibi. Aç karnına bi deneyin daha çok his alırsınız.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi CSB yazmayan adam -- 11 Ocak 2021; 6:25:8 >
Bu mesaja 2 cevap geldi.

S sansar64
2 hafta (0 mesaj)
Hocam çok güzel bilgiler vermişsiniz erken hasat hakkındaki görüşleriniz dışında dediklerinize katılıyorum,

Evet erken hasatta verim gerçekten düşük ancak ekstra lezzet ve sağlık faydaları olduğu sürece ki bu bilimsel bir gerçek, erken hasata her zaman talep olacaktır. Devletin erken hasat edemezsiniz gibi yasaklayıcı bir politika gütmesi işin kolay kısmı ve kesinlikle sürdürülebilir değil, üstelik sayıları az da olsa uluslararası çapta bilinen ve yurt dışına da ihraç edilen yağlarımız, böyle bir politika sonucu yurt dışı rekabet gücünü tamamen kaybeder.

Bunun yerine devletin yapması gereken zeytinyağı üreticisini destekleyerek daha verimli ve düşük maliyet ile üretmesini sağlamaktır. Bunun en geçerli yolu ise bence teknolojidir. Örneğin, özellikle İspanyada büyük zeytinliklerde kullanılan hasat makinalarının bizde de kullanımı yaygınlaştırılabilir böylece özellikle ciddi bir işgücü gerektiren hasat süreci daha verimli hale getirilebilir.

Tabi hepsinden önce sahte zeytinyağı ile çok daha sert bir şekilde mücadele edilmesi gerekir. Böyle bir mücadele olsa bakanlığın yayınladığı listelerde sürekli aynı üreticileri görmeyiz. Sahte yağdan kazandıkları para ile ödedikleri cezayı hayli hayli çıkardığı için bu sahtekarlar listelerden hiç çıkmıyor.

Bunun dışında sizin de belirttiğiniz gibi riviera garabeti var bir de. Bu konuda bilgim yok ama dünyada herhangi bir ülkede "riviera" yağ diye fabrikasyon ve zeytinyağı ile alakasız bir yağ olduğunu hiç sanmıyorum. Üstelik bizim ülkemizde yönetmelik ile tescil edilmiş bir yağ. Önce bu garabetten kurtulmak gerekir. Mesela yönetmelik, erken hasat, olgun hasat ve naturel birinci şeklinde düzenlenebilir. Böylece alım gücü daha düşük olanlar naturel birinciye yönelip gerçek zeytinyağı tüketmeye devam edebilir.

Demem o ki erken hasatı yasaklamadan önce devletin hem zeytinyağı tüketimini hem de kalitesini artırmak için yapabileceği tonla şey var. Tabi ki bunun için öncelikle irade ve planlama gerekir ki bu konuda mevcut yönetimden beklentilerim çok düşük maalesef.


Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @desmond86

M mcroses
2 hafta (3664 mesaj)
Ben de aldım ama yeni sezon olup olmadığına emin olamadım daha tadına bakma fırsatım olmadı.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


Bu mesajda bahsedilenler: @CSB yazmayan adam

S semih_izmir
2 hafta (455 mesaj)
quote:

Orijinalden alıntı: CSB yazmayan adam

Şu şokta satılan verde erken hasatı denedim, 0,5 lt 20 tl. Çok fena boğazımı yaktı ve öksürttü. Güzel. Kokusu çok yok, meyvemsilik az ama yakıcı. Dilde de biraz acılık bırakıyor. Aroması yoğun gibi gibi. Aç karnına bi deneyin daha çok his alırsınız.
Selamlar...."Kokusu çok yok -Meyvemsilik eh ama- Aroması yoğun gibi" bu satirda anlatmak istediginiz nedir?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

C CSB yazmayan adam
2 hafta (4489 mesaj)
Yani meyvemsilik az, böyle erik, elma tadına benzer bir tat gelmiyor. Mesela palamidas geçen sene böyle bir şeydi meyve yermiş gibi bir tat vardı, şekersiz meyve gibi.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >


Bu mesajda bahsedilenler: @semih_izmir

C CSB yazmayan adam
2 hafta (4489 mesaj)
Riviera yapana kadar bu yağlardan sabun yapsalar ya. Palm yağından yapacaklarına bunla yapabilirler.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >


Bu mesajda bahsedilenler: @sansar64

E egeliyizbiz45
2 hafta (0 mesaj)
Erken hasat sızma zeytinyağı, eylül ,ekim - kasım aylarında toplanan henüz yeşil haldeki asit ve oksidasyon oranı düşük zeytinlerden üretilir. Olgun hasat zeytinine göre daha az ama daha kaliteli olduğu sanılan yağ elde edilir. Polifenol özelliği daha üst seviyededir. Olgun hasat zeytinyağında antioksidan E vitamini daha yüksektir. Ancak zeytinyağının hangi tipinin hangi hastalığa iyi geldiği hususunda bilimsel bir veriye rastlayamadım. 40-50 yıldır zeytinyağı kullanan ve margarin gibi yağları kapı gıcırtısı giderici olarak kullanan biri olarak erken hasat zeytinyağının herşeyde kullanımının gerekli olmadığını düşünüyorum. Keyfi olarak ve parası çok olanlar her yerde kullanabilirler, ama bence fazla üretimi milli servetin boşa harcanmasıdır.
Diyeceksiniz ki eskiden zeytinyağı kalitesi daha düşüktü, doğru, ama şunu söyliyeyim son 30 yıldır benim şahsi trigliserit ölçümlerim düzenli ilaç kullanmama rağmen 300 ün altına inmedi, ilaç kullanmayınca bini geçtiği oldu. Tıp otoriteleri kolesterolden daha tehlikeli diyorlar, Allaha çok şükür hala kalbim sağlıklı, on yaş daha genç görünüyorum, buna da sebeblerden biri olarak düzenli zeytinyağı kullanmaya bağlıyorum. Çok az miktarda erken hasat zeytinyagı kullandım, çoğunluk olgun hasat kullanmaya devam ediyorum. Aşırı erken hasat üretimini zeytinyağı üretimimizi yarıya düşüreceği ve fiyatları gereksiz yükseltiği için zararlı buluyorum.
O ozguruzden
2 hafta (0 mesaj)
Arkadaşlar merhaba,
Herkes zeytinyağına dair bir şeyler biliyor ve bildiklerini paylaşıyor, bu çok sevindirici.
Fakat paylaşılanlar arasında yanlış bilinenler ve/veya katılmadığım görüşler de mevcut. Bu yüzden iki kelam da ben etmek istedim.

Öncelikle erken hasat konusunda bir şeyler anlatmak istiyorum;
Ne yaparsanız yapın bu ülkedeki tüm zeytinlerin erken hasat edilmesi mümkün değil. Hasat öyle iki günde yaptım bittim denilecek bir olay değil ve bunu bir sürece yaymak durumundasınız. Haliyle farklı dönemlerde farklı olgunluklarda ve kalitelerde üretilen bir ürün çıkıyor ortaya. Erken hasat bir furyaymış gibi anlatılıyor fakat erken hasat yağların polifenol oranının yüksek olduğu aşikar ve polifenollerin sağlık faydası konusunda son 10 yılda çok fazla akademik çalışma yapılmış, ispat edilmiş ve hala araştırılmakta olan konular mevcut. Bu tür makalelere akademik veri tabanlarından ulaşmanız mümkün. Bunun yanında, bu üretilen erken hasat yağlar ile ülkemizin zeytinyağı kalitesini uluslararası pazarda söz konusu hale getiriyor, milli servetimizi dünyaya pazarlamaya çalışıyoruz. Onlarca butik üretici yıllardır ülke zeytinyağını global piyasada tanıtabilme için ne türlü maliyetlere katlanıp kaliteli yağlar üretmeye çalışıyoruz ve bunların hepsi erken hasat sayesinde oluyorken yasaklamayı nasıl konuşabiliyoruz çok şaşırdım. Bir yandan da erken hasat edilmeye başlayan ağaçlarda sonraki yıl verim kaybının azaldığı, var-yok yılı kavramındaki o aradaki makasın oldukça daralabildiği de biliniyor. Bu konuyu popüler kültür ürünü diye lanse ederseniz haksızlık edersiniz.

Eskiden hasat yapmak için Aralık-Ocak ayının neden beklendiğini bilir misiniz? Çünkü taş baskı denen eski yöntemlerde yeşil zeytin hamuru çullara konulduğunda baskı press yükü altında çullar istifte durmaz, yıkılırdı. Bu yüzden zeytinler iyice olgunlaşsın diye beklenir, öyle hasat edilirdi. Ha bu arada, zeytinler olgunlaştıkça zeytin zararlılarının özellikle zeytin sineğinin daha çok hedefi haline geliyor ve asit oranları yükselmeye başlıyor. Haliyle, elinizde değeri daha düşük bir ürün oluyor.

Yani neymiş, öyle milli servet israfı demek değilmiş bu konu, işin bambaşka teknik konuları ve detayları varmış.

Zaten büyükbaşlar bizim gibi butik üreticilerin farkını ortadan kaldırabilmek ve pastalarını kaybetmemek için etiket ve tenekelerimize erken hasat yazmayı yasaklıyorlar bir de bu konuya regülasyon gelmeli, yasaklanmalı vs. deniyor. Afedersiniz her kuşu sevdik; bir bu kaldı. Hileyi, tağşişi önledik, çiftçiyi örgütledik, maliyetleri düşürdük, zeytinyağının kilosuna 0.8TL (0,1Euro'dan az!) olak desteklemeleri arttırdık vs. de tek derdimiz katma değer yaratan bir ürün erken hasat kaldı.

Gelelim riviera zeytinyağı konusuna;
Bu ülkede veya tüm dünyada sadece yemeklik (Naturel Sızma veya Naturel Birinci) zeytinyağı mı üretildiğini sanıyoruz? Veya böyle bir şeyin mümkün olduğunu mu düşünüyoruz? Eğer böyle ise çok yanılıyorsunuz. Milli servet diyoruz ya hani, daldan düşen, toprağa dökülen veya zeytin sineklerine mama olan zeytinlerden edilen bozuk zeytinyağlarını ne yapacağız? Sadece sabun mu? Bu ürünlerin de maalesef işlenmesi ve değerlendirilmesi lazım. Bunu da çeşitli yöntemlerle yapıyorlar ve riviera da bunlardan biri. Yurt dışında da bu zeytinyağı çeşidi var, pure olive oil diye geçiyor. Zeytinyağı öyle kıymetli bir ürün ki, her damlasından gıdım gıdım da olsa o yağı çıkarıp değerlendirmek lazım. Naturel Sızmayı, naturel birinciyi ürettik sağlık için veya yemeklik kullandık. Sonra bozuk zeytinleri de sıkıp rafinajlık yağ yaptık. Bu yağları rafinasyon fabrikalarına gönderdik, riviera zeytinyağı yaptık. Yetmedi, pirinanın içinde kalan eser miktarda yağı da elde ettik, bunu da ürettik. Pirinayı da yakacak olarak değerlendirdik. Bu işin olması gereken budur. 

Ve yine yanlış bilinenin aksine, riviera zeytinyağı herhangi bir diğer sıvı veya katı yağdan daha sağlıklıdır çünkü yağ zincirleri yapısı diğerlerine göre yine farklı ve sağlıklıdır. Üstelik, zeytinyağı rafinasyon işleminde diğer yağlardan çok çok çok daha az kanserojen toksik madde üretmektedir. Bununla ilgili Avrupa Gıda Güvenliği Konseyi (EFSA) tarafından açıklanmış çok sağlam araştırma verileri var. Hani zamanında zeytinyağlı yiyemem aman diye türküler yazıp margarine alıştıranlar vardı ya. Riviera yerine margarin önermek de ne bileyim, biraz aynı kefeye çıkıyor... Bu garabeti yasakladığınızda bu ürünlerin ne yapılması gerektiğine dair somut bir öneri de paylaşırsanız sohbetimiz daha keyifli olabilir.

Benim butik bir üretici olmam, ülke gerçeklerini görmemezlikten gelmek veya reddetme lüksümün olduğunu göstermez. Bu yüzden benim bu konudaki bakışım çok bütüncül. Evet, kaliteli yağ tüketmenizi istiyorum ve kaliteli yağ üretmeye çalışıyorum. Fakat bu ülkede koşullar ne kadar iyi olursa olsun her düşük kalitede zeytinyağları üretilecek ve bunların bir damlası bile çok kıymetli. Yanlış ve eksik veriyle asalım keselim yasaklayalım demek pek de gerçekçi gelmiyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ozguruzden -- 12 Ocak 2021; 17:55:33 >


M M.akif61
2 hafta (0 mesaj)
Son yorumları okudukça buraya değer katan arkadaslarımızın varlığının bizi mutlu ettiğini belirtmek istiyorum.
Zeytin ve zeytinyağı konusunun bir derya olduğunu ve her tarafa çekilebildiğini görüyorum. Polifenol konusuna gelecek olursak aslında 120 kalori zeytinyağında olan polifenol değeri 30 mg iken 120 kalori marulda ise bu oran on katından fazla (329 mg polifenol ) bulunduğunu bir doktordan dinlemiştim. Antioksidan çok diye zeytinyağına yönelen arkadasların göbeğine ve kalçasına yerleşen gereksiz kalorileri aldığını ve tip 2 şekere yol açabildiğini belirtiyordu. Kısacası aynı polifenolü 10 katı daha az kalori alarak sebzelerin cogundan alabilirsiniz diyordu.
Bir diğer konu ise Özgür Bey yazınızın önemli kısmını üretici gözüyle bakmışsınız birazda tüketici gözüyle yorumlarsanız birbirimizi daha iyi anlarız diye düşünüyorum. Riviera zeytinyağını siz ailenize yediriyormusunuz onu merak ettim ?


Bu mesaja 2 cevap geldi.

A ali222
2 hafta (2211 mesaj)
quote:

Orijinalden alıntı: M.akif61

Son yorumları okudukça buraya değer katan arkadaslarımızın varlığının bizi mutlu ettiğini belirtmek istiyorum.
Zeytin ve zeytinyağı konusunun bir derya olduğunu ve her tarafa çekilebildiğini görüyorum. Polifenol konusuna gelecek olursak aslında 120 kalori zeytinyağında olan polifenol değeri 30 mg iken 120 kalori marulda ise bu oran on katından fazla (329 mg polifenol ) bulunduğunu bir doktordan dinlemiştim. Antioksidan çok diye zeytinyağına yönelen arkadasların göbeğine ve kalçasına yerleşen gereksiz kalorileri aldığını ve tip 2 şekere yol açabildiğini belirtiyordu. Kısacası aynı polifenolü 10 katı daha az kalori alarak sebzelerin cogundan alabilirsiniz diyordu.
Bir diğer konu ise Özgür Bey yazınızın önemli kısmını üretici gözüyle bakmışsınız birazda tüketici gözüyle yorumlarsanız birbirimizi daha iyi anlarız diye düşünüyorum. Riviera zeytinyağını siz ailenize yediriyormusunuz onu merak ettim ?
Bence gayet tüketici gözüyle de bakmış. Bu ülkede riviera yağa bile ulaşamayan, onlar icin lüks olan çok sayıda insan var. Ben markette o zaman litresi 5 tl olan ayçiçek yağını alamayıp görevliye bundan daha ucuz bir yağ var mı diye soranlar gördüm.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


O ozguruzden
2 hafta (0 mesaj)
quote:

Orijinalden alıntı: M.akif61

Son yorumları okudukça buraya değer katan arkadaslarımızın varlığının bizi mutlu ettiğini belirtmek istiyorum.
Zeytin ve zeytinyağı konusunun bir derya olduğunu ve her tarafa çekilebildiğini görüyorum. Polifenol konusuna gelecek olursak aslında 120 kalori zeytinyağında olan polifenol değeri 30 mg iken 120 kalori marulda ise bu oran on katından fazla (329 mg polifenol ) bulunduğunu bir doktordan dinlemiştim. Antioksidan çok diye zeytinyağına yönelen arkadasların göbeğine ve kalçasına yerleşen gereksiz kalorileri aldığını ve tip 2 şekere yol açabildiğini belirtiyordu. Kısacası aynı polifenolü 10 katı daha az kalori alarak sebzelerin cogundan alabilirsiniz diyordu.
Bir diğer konu ise Özgür Bey yazınızın önemli kısmını üretici gözüyle bakmışsınız birazda tüketici gözüyle yorumlarsanız birbirimizi daha iyi anlarız diye düşünüyorum. Riviera zeytinyağını siz ailenize yediriyormusunuz onu merak ettim ?
Zeytinyağı'nın en yüksek polifenole sahip gıda olduğunu iddia eden varsa yanılıyordur. Fakat zeytinyağının diğer gıdalardan ayrılan özelliği, bu bahsettiğimiz polifenoller yağ formunda tüketildiğinde vücut emilimleri çok çok çok daha yüksek oluyor. Zeytinyağının alameti farikası budur. Doktorlar sağlık konusunda her şeyi çok iyi bildiklerini sanmakla beraber, zeytinyağı konusunda gerçekten doğru bilgilere sahip çok az doktor gördüm.

Gelelim benim riviera yeme-yememe mevzuma :) Afedersiniz ama sorunuzu okuduğumda minik bir tebessüm ettim, nasıl cevap versem bilemedim. Ama anlatmaya çalışacağım. Benim ailem 1953 yılından bu yana zeytinyağı üretiyor, ben doğduğumdan bu yana zeytinyağı'nın içinde büyüdüm ve evimizde kullandığımız zeytinyağını hiç bir zaman bir marketten veya başka bir kaynaktan satın almadık. Ufak aile işletmesi olduğumuz için, riviera yapmak gibi yüksek yatırım maliyeti olan bir işletme altyapımız mevcut değil, bu yüzden riviera yağ evime girmedi. Benim riviera tüketmeme sebebim bir şeylerden imtina etmek değil, ailemin üretici olması, bu ürüne ihtiyaç duymamamdı.

Eğer durumlar farklı olsaydı, zeytinyağı üreticisi olmasaydım, ekonomik durumum sızmayı tercih edemeyecek durumda olsaydı vs. evet riviera tercih ederdim. Her ne kadar evimde riviera tüketmemiş olsam da, rivieranın tadını da, teknolojisini de ve sonucunda üretilen ürünün muhteviyatını da biliyorum. Gidip riviera yerine margarin yiyin demek çok büyük hatadır çünkü zeytinyağının rafinasyonunda karsinojen madde miktarı eser miktardayken, palm yağında bu oran çok yüksek olduğu için avrupa ayaklandı. Altta da bu konuyla ilgili, rafine edilen yağlarda, rafinasyon sonrasında oluşan kontaminantların oranlarını gösteren bir tablo paylaşıyorum.
< Resime gitmek için tıklayın >


Demem o ki, zeytinyağı'nın en rafine edilmiş en beğenmediğimiz hali bile, sorfadaki diğer rafine yağlardan sağlık açısından çok daha iyi. Sağlık faydası sızma zeytinyağına göre çok çok çok daha düşük olabilir fakat sağlığa zararı da diğer yağlara göre çok çok çok daha düşük.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ozguruzden -- 15 Ocak 2021; 9:12:36 >


O ozguruzden
2 hafta (0 mesaj)
@Tuna4242 Bey benim doktorculuk oynadığım yok, haşa, ne haddime. Tüm sağlık çalışanlarına, doktorlar özelinde ise aldıkları eğitime ve yaptıklarına saygım çok büyük. Fakat hala ne kadar fazla doktorun "sızma zeytinyağı kanser yapar, riviera zeytinyağı" kullanın dediğini, gelip zeytin sütü garabetini çok sağlıklı uf uçuyor kaçıyor diye ballandırdığını, hastalarına kullanmak için "tavsiye" ettiğini biliyor musunuz acaba? Ben çok canlı örnekle karşılaştım, tartıştım da. Gelip doktorum bize böyle dedi, böyle yağ arıyoruz diyen, o kadar hatalı yolda olan, çaresizlik içinde şifa arayan kişiyle karşılaştık ki.

Benzer bir örneklem ile; pandeminin başında da, bu salgınla ilgili konusunda uzman olmayan pek çok doktorun televizyonlarda nasıl görüş beyan edip, insanları nasıl yanlış yönlendirdiklerini unutmadık. Türk genimiz vardı mesela, bize bir şey yapmazdı bu virüs. Ya da bir onkolog 3 ayda biter bu iş vs. falan diyordu hatırladınız mı? Ben bir mesleği itham etmiyorum, işini iyi ve doğru yapan her meslekten herkese saygım sonsuz fakat doktorluk mesleği içinde de hatalı davranan ve her konuda çok iyi bildiğini sanan karakterlere de tepkim büyük. Bu ülkede herbokolog çok, maalesef doktorlar içinde olduğu gerçeğini değiştirmiyor.

Ortalık doktorum diye ortalarda dolanan medya şaklabanlarıyla doluyken, pek çok konuda yalan yanlış bilgiler havada dolanırken, ne söylemeye çalıştığımı cımbızla cümle çekip manipüle etmeyin rica ederim.

Üstüne gelmiş "Keşke doktor olmak yerine aileden zeytin işletmem falan olsaydı, hem şu orta gelir tuzağından da kurtulurdum." diyorsunuz, ne kadar irrite edici bir laf bu. Benim ne kazandığımı, ailemin nasıl bir yaşam standardına sahip olduğunu vs siz ne bilirsiniz? Sizin ne haddinize böyle bir laf söylemek. Kazandığınız her kuruş annenizin sütü gibi helal olsun fakat kim daha fakir kavgası yapmayın bence doktor haliniz ile. Bu söylediğiniz söz karşında saygı sınırlarımı aşmamak için gerçekten pek çok şey yazdım yazdım sildim, umarım şu lafın çirkinliğini bir an önce fark edersiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ozguruzden -- 15 Ocak 2021; 12:42:32 >


Bu mesajda bahsedilenler: @Tuna4242

E egeliyizbiz45
2 hafta (0 mesaj)
Maalesef Tıp fakültelerimizde yeterli beslenme eğitimi verilmiyor. o yüzden sık sık farklı görüşler oluşuyor, bizim sağlık için önemli sıkıntılarımızdan biri bu. Maalesef doktorlarımızın birçoğu beslenme konusunda her zaman danışma ihtiyacımız olduğu halde çok farklı fikirler beyan ediyorlar. Yıllarca trigliseriti düşürmek için yağ yeme tavsiyesini dinledim. Neden kanımda yediğimden fazla yağ dolaşıyor diye kendime sordum durdum. Şimdi karbonhidrat yeme , meyve yeme deniyor. Tahlillerde metabolik bozukluklarla ilgili istek çok az yapılıyor. Alternatif tıbba bu yüzden rağbet var. Keşke bizde de bilimsel araştırmalar artırılsa, batının eskimiş bilgilerine saplanıp kalmasak. Maalesef doktor ilaç yazar, eczacı ilaç satar durumuna düşüyoruz. Bizim üniversitelerimizde lokman hekimlere ihtiyacımız var.
C CSB yazmayan adam
2 hafta (4489 mesaj)
Her doktor da eşit değildir, kendi aralarında felsefeciler gibi türlü türlü ayrılırlar. Kimi der Kant, kimi der Hegel. Ama riviera da en sağlıklı yağ demezsin yani. Buna kargalar bile güler.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >


M Marvelklein
2 hafta (0 mesaj)
Özgür beyi yıllardır tanırım, buradan takip ederim. her zaman sadece kendi uzman olduğu konuda yorum yapar, söylediklerini destekleyen bilimsel argümanlar da sunar. Kuru sıkı sallamaz.

Burada kimsenin rivieranin en iyi yağ olduğunu söylediğini göremedim, bu çıkarıma nereden varıldı anlamadım. Özgür bey riviera nın diğer rafine yağlardan daha iyi olduğunu söyledi sadece. Paylaştığı tablodan da görüldüğü üzere rafine yağlar içinde en az kanserojen madde içeren yağ yine rafine zeytinyağı. Kaldı ki riviera zeytinyağının içinde en az %10 sızma zeytinyağı bulunur. Bu bile başlı başına riviera yı diğer rafine yağlardan öne çıkarır. En iyi yağ riviera demiyor kimse, diyeceğini de sanmıyorum. Ama bi ayçiçek yağı, mısır yağı, pamuk yağına göre çok çok daha sağlıklı, sağlığa çok çok daha az zararlı. Asıl burda mısır, ayçiçek, pamuk yağı riviera dan iyidir diyen olursa bu gülünç olur.

5 litre ayçiçek yağı olmuş 80 90 tl. Özgür beyin kastettiği eğer bir insanın gücü sızma almaya yetmiyorsa, mısır, ayçiçek yağı yiyeceğine riviera yesin. Bir çok riviera litresi 20 tl civarına bulunabiliyor. 80 90 tlye ayçiçek alacağınıza 100 tlye riviera alın diyor adam.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


D daywalkerrrr
8 sa. önce (185 mesaj)
quote:

Orijinalden alıntı: Attilao

Sayın @Sancu merhaba,
Ajansın, sayfaya, bu yılın erken hasat bilgilerinin girişini yaparken tüm ambalaj cinslerine kopyala yapıştır yaptığını biz de sonradan fark ederek düzelttirdik.
Polifenol değerleri, filtre edilmeden önce , tüm tanklarımızın karışımından ölçülmüştür.
2 Litre ve 5 Litrelik ürünlerimiz, aynı tanktan dolum yapılmakta olup aynı üründür.
Biz teşekkür ederiz, sevgi ve selamlar
@Attilao , Benim de merakım şu 5 LT diye satılan yağ NET 4550g , başka bir firmadan aldığımda net 5000 lt . Aradaki fark az değil 500 ml yağı 50-55 TL ye satıyorsunuz. Bu konuyu merak ettim sadece

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi daywalkerrrr -- 27 Ocak 2021; 19:31:53 >

DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.