Bu konudaki kullanıcılar: 2 misafir, 1 mobil kullanıcı
131
Cevap
0
Tıklama
13
Öne Çıkarma
Cevap: Sıvı soğutma almayın. (7. sayfa)

V VicariouS
11 ay (1903 mesaj)
24 senedir pc kullanırım, 3 ay önce corsair sıvı soğutma aldım,pişman değilim.
1 128MilyarDolar
11 ay (5575 mesaj)
Ryzen 3600 ve 10+ yıllık HDT-D1284 var sıcaklıklar fazlasıyla iyi boşta 30 derece civarı, BF V gibi işlemciyi %60-70 kullanan oyunlarda bile 55 dereceyi geçmiyor fakat gel gör ki 120mm sıvı soğutma alma niyetim var, neden? daha derli toplu duruyor çünkü. Kasanın ortasında kocaman metal bir blok göze hoş gözükmüyor.
T tanerbaba396
10 ay (121 mesaj)
hocam dün aerocool pulse aldım. Bu postu gördüm kötü oldum. 6600k işlemci var 4.2lere çekmeyi düşünüyordum.


Bu mesaja 1 cevap geldi.

C carpediem76
10 ay (204 mesaj)
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
Fİyat konusunda evet, sıvı soğuttmalar özellikle AIO olanlar biraz pahalı ama iddia edildiği kadar değil.
Soğutma performanslarına katılmıyorum.
Kesinlikle sıvı soğutma daha verimli. Neye göre mi şöyle açıklayayım;
Konu sahibi ilk mesajında, soğutma mantıklarını anlatırken, bence hataya düşüyor. Her ikiside aslında hava ile soğutuyor iddiası biraz eksik ve maksatlı.
*Hava soğutma; CPU'nun sıcaklığını kendi üstüne alan bakır blokları, fan yardımıyla hava sürkülesi ile soğutur.
*Sıvı soğutma; Cpunun sıcaklığını bakır blok yardımıyla, sıvıya aktarır, sıvı pompa yardımıyla radyatörün kanallarında gezdirilir, gezdirilirken, radyatör hava ile sürekli sürküle edilir ve soğuyan sıvı, yine pompa yardımı ile tekrar, bakır kafanın içine, CPU'nun üstüne gelir. Bu devri daim ile devam eder.
şöyle düşünebilirsiniz; kışın bir ısıtıcının önüne fan bağlayıp, sıcaklığı odaya üfletebilirsiniz, ya da; Radyatörler yardımıyla, ısınan suyu radyatörde gezdirirsiniz gibi.
Aralarındaki farklar barizdir ve kesinlikle konu sahibinin anlattığı gibi aslında ikiside aynı mantıkla çalışıyor, sıvı soğutma sıvı falan değil, o da hava ile soğuyor ifadesi biraz eksik ve kasıtlı.
Her iki sisteminde kendine göre avantajları ve dezavantajları vardır.
Mesela; kule tip soğutmada;
*Soğutucu çok büyüktür, anakartta, kasada oldukça fazla yer kaplar, hatta bazen kasa yan kapağını yükseltmek bile gerekebiliyor. Anakart rem slotları, heatsinkleri cpu soketine yakınsa, yani anakartınız dar bir anakartsa, işiniz gerçekten zor.
*Hava soğutmalı soğutucular, sıvı soğutmaya göre sıcaklığı işlemciden çok daha hızlı alma yeteneğine sahiptir. Bakır, sıvıdan daha çabuk ısınır. Bu iyi bir şeydir. Ama; bir handikapı var, bakır blokları üfeleyen fanlar, sıcaklığı geri anakartın üstüne püsküreterek, bakır blokları soğutur. Sonuç olarak, hızla soğuyan bir işlemci, ama sürükli yüksek kasa içi sıcaklık ve bu yüzden tekrar geri ısınan işlemci. Önlem olarak, kasanıza çok iyi egzos fanları takmanız gerek. Bu da ek maliyet ve konu sahibinin iddia ettiği "daha sessiz" ünvanına gölge düşürür.
*Sıvı soğutmada anakartınızın CPU bölümü tertemiz, boş, sıkış-tıkış değildir. Ne diyordu konu sahipi; "Simple is the best"
*sıvı soğutmada, ısınan sıvı radyatör yardımıyla soğutulurken, sıcak hava direk egzos fanı görevi de gören, radyatör soğutma fanları ile dışarı atılır. Böylece, işlemcinin sıcaklığı kasanın içine değil, dışına atılmış olur. Radyatör fanları, aynı zamanda da egzos fanıdır. ve işlemciden alınan sıcaklık, direk anakartın üstünde değil, anakarttan uzakta, kasa egzos çıkışlarından uygun bir yerde, direk sıcaklık dışarı atılarak soğutulur.
Bence iki sistemin de bariz birbirine üstünlükleri veya zayıflıkları var.
Sorun, sisteminizde neyi istediğiniz ve ne için kullanacağınız. Benim anakartım çok dar, zaten heatsinkler ve remler yeri daraltıyor derseniz, sıvı soğutma seçmek mantıklıdır.
RGB ile görselliği de bence, hava soğutmaya göre çok çok üstün. Çok üst düze işlemciler ile Bakır-hava soğutma ikilisinde blokları çok büyütmeniz gerekeceği için handikaplıdır.
Ama; orta veya az orta üst bi işlemciniz var, maksimum göreceği sıcaklık stok fanla 80-85 derecelerdir. Bunun için sıvı soğutma bence biraz fantazi. Oyunlarda, işlemci sıcaklığına bağlı takılmalar, FSP düşüşleri istemiyorsanız, kule tip soğutma alınabilir.
NOT: 120 mm sıvı soğutma almanın bence hiçbir mantığı yok. Astarı yüzünden pahalı gibi bir şey. Yine de, bahsettiğim yer sıkıntısı anlamında sorunu alanlar tercih edebilir, saygı duyarım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi carpediem76 -- 13 Mart 2021; 21:50:6 >


G Guest-BE4136C48
10 ay (71 mesaj)
Hacılar, işlemcinin stok soğutucusunu değiştirmeyi düşünüyorum. Ancak kasam 140mm boyundan düşük soğutucu alabiliyor sadece. Bu boyutta kaliteli hava soğutucu da bulamadım hiç. Kasam sıvı soğutma için dizayn edilmiş daha çok. Ancak bu konuyu görünce de tırsmadım değil. Ne yapsam yardımcı olabilecek bir allahın kulu var mı? Sıvı soğutmanın sızdırma vb riski ne kadar ve sürekli kontrol ve bakım gerektiriyor mu?
U unstained
10 ay (1845 mesaj)
Bu tartışmalar eski zamanda kaldı 😀 noctua NH-D15 1700-2100 TL, be quiet dark pro 1000 TL o paraya 360 lık sıvı soğutmalar var. Tuniq 120 extreme benim anakartımı çatlatmıştı. h80i ve h100 i kendi fanı dışında fan takınca pompaları bozulmuştu. 5 senedir h100i extreme kullanıyorum ben hiç birinde pompa sesi duymadım ama fanlar sesli evet. Sıvıdan da havadan da muzdarip oldum yani. Hava mı sıvı mı bence hepsi boş ve de şans işi fiyatına göre beğenen beğendiğini alsın. Yıllar sonra hava soğutmaya dönesim geldi ama dediğim gibi istediklerimin fiyatları uçmuş. Silverstone pf360 planlıyorum bende dh15 black o paralara bulamazsam.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi unstained -- 30 Mart 2021; 23:10:32 >

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


U unstained
10 ay (1845 mesaj)
kötü olmayın, bir sürü kriter var. ses, görüntü, performans. Bende yıllarca Aerocool limited editon, corsair 500r kasalardan sonra pencereli kasaya geçtim, 420 mm ye kadar radyatör desteği var argb li ışıklı mışıklı. o yüzden h100i extremi sattacağım 360 mm rgb li sıvı pompa bakıyorum görsellikte olsun diye, arada hava soğutmayı da düşünsem de.
Bu mesajda bahsedilenler: @tanerbaba396

H Huseyin-ZST
10 ay (7580 mesaj)
Bana göre, sıvı soğutmaya çok para vermek şekil çok önemli değilse saçmadır. Ne yaptığını biliyorsan, sıvı soğutma hem sessiz hem de performanslı olabilir.

Mesela:

Diyelim ki bilgisayarın durduğu odanın balkonu kapalı balkon ve doğrudan güneş almıyor. Su soğutma sistemlerinde kullandığınız güçsüz zavallı pompalardan değil de, yukarı çok su basma becerisi olan bir akvaryum su pompası kullanıp, radyatör, su kabını balkona atabilirseniz, hiçbir hava soğutmalı sistemin sahip olamayacağı bir sessizliğe ulaşabilirsiniz. Ancak bu şekilde bir soğutmayı hava soğutmalı bir sistemle yapamazsınız. Ben geçmişte böyle sistem kurdum. Tek fan PSU fanı idi. Ne kadar sessiz olduğunu şöyle anlatayım: 2000'li yılların başlarında kaliteli ramlerde bile bir kulak tırmalayan coil whine'a benzeyen küçücük bir gürültü olurdu. Onu duyar ve rahatsız olurdum. Pc'deki en gürültülü parça da HDD idi (o zaman SSD yok tabi).

Yani, az aklınızı kullanın.

----

Su soğutmanın performans açısından fark açabildiği konu yük altındaki sıcaklıktır. 7 saat yük altında çalışan ve çok ısınan bir gpu-cpu'yu hava ile soğutmaya göre su ile sogutursaniz, yük altında tatmin edici derecede daha düşük sıcaklıklar okuyabilirsiniz. Ancak, çoğu kullanıcı için, ürküttüğünüz kurbağaya değmeyecektir. Çünkü hemen hemen kimse bir pc'yi böyle kullanmamaktadır.

Zaten tam olarak bu yüzden yıllardır pc'mi su ile sogutmuyorum. Gerek yok çünkü.

-----

Yıllar önce PC'im hem hi-fi, hem oyun içindi. O zaman ses büyük bir sorundu. O zamanlar dandik bir PC kurmak da pek ucuz olmadığı için, mevcut pc'yi sessiz kılmak benim için muhimdi.

Şimdi ise, leş parasına topladığımız üçüncü nesil i5 bir sistem ideal bir gündelik PC olabildiği için, hi-fi için böyle bir sistem kurmak ve 1kg ağırlığında fansız soğutma bloğu ile soğutmak falan mümkün. Ki bunu da yıllarca kullandım. Bu sistemde PSU olarak 12v lineer PSU kullandım. Onu da akü ile besledim. Çünkü hi-fi için pc elektriğini 220v'dan ayırmak şart gibi.

Özetle, yıllar geçtikçe su soğutma benim için gereksiz oldu. ANCAK, her koşulda gereksizdir demek doğru olmaz. Bir acayip render farmda zorunluluk haline gelebilir. Sizi hiç fan sesi sebebi ile alt kattan şikayete geldiler mi? Bana geldiler. ofiste bunu yaşadım. Zaten o yüzden şimdi tekrar "geri dönüyorum huleyn!!"

Laptop ekran kartlarının fan sesini kısmak için, soğutma peteklerini mineral yağa batırmayı ve ısınan mineral yağı da radyatörle soğutmayı düşünüyorum.

Yani, bu kadar yıl sıvı soğutma ile uğraşmış biri olarak, ben de, normal bir kullanıcı için sıvı soğutmanın hayli gereksiz olduğunu söyleyebilirim. Bazı ekstrem durumlar hariç...

Bu söylediklerim şu an için geçerli. Zaman zaman teknolojinin sınırına dayanıyor ve yeni teknoloji gelene kadar elektrik tüketiminin arttırılması göze alınarak ek hız elde ediyor üreticiler. Bu durumlarda hava soğutma yetersiz kalıyor. Bu gibi dar boğazlar da bugüne kadar bilgisayar sektöründe iki kere yaşandı sadece. Sadece bu durumda iken, bu derece abartılı ürünler kullanıyorsanız, o zaman sıvı soğutma şart olur. Bu durum da dediğim gibi nadiren yaşanır ve geçicidir. Bir alt nano üretimin önü açıldığı an, tekrar düşük elektrik tüketimine ve dolayısı ile düşük ısı yaymaya geri dönülür.< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


K KaplanGiray
4 ay (596 mesaj)
hava sogutma rısksız ve en ıyısı bence
A aRiSe*
3 ay (2097 mesaj)
Sıvı soğutma da en önemli kıstas hava alma olayıdır. Havayı bir şekilde döngüye sokmanız lazım. Yani dengeli bir hava akıntısı yaratacak şekilde fanları konumlandırırsanız sisteminiz gayet yeterli ve düzgün eşkilde soğuyacaktır. Normal işlemci fanları düzensiz hava akımları yaratır.

Mesela bende sugo sg13 küp kasa mevcut önde 120mm masterliquid sıvı soğutma mevcut anakart üstünde PSU fanı pompanın üzerinden havayı emiyor. Hava önden girip anakarta yayılmadan PSU ile dışarı atılıyor. Normalde PSU tam tersi şekilde takılıyor kasaya dışardaki havayı alıp dışarı atıyordu.

Olay tamamen hava sirkülasyonu ile alakalı.< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >


S Sirbeyin
3 ay (553 mesaj)
Sadece ekran kartı için sıvı soğutma yapmak mantıklı mı işlemcim için zaten cooler master sıvı soğutmam var.
H heyysanadiyom
3 ay (3486 mesaj)
güzel bilgi , bilmiyordum


konu konuyu açsın , bilgisayarlarda iş yükünü dengeli şekilde arttıran ve azaltan program yapılırsa , sizin yazdıklarınızda boşa çıkmış olmaz mı?< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @L.Croft

S ShadowWyvern
3 ay (599 mesaj)
şuanda öyle bir program yok zaten iş yükü altında sorun olmuyor mesela 10saat render alırken sorun yok ama render bittiğinde anında soğuma meydana gelmesi sorun oluyor.
Bu mesajda bahsedilenler: @heyysanadiyom

G gurmer
3 ay (1945 mesaj)
R5 3600 kullanıyorum.oyunlarda 85 dereceleri görüyordum.sivi soğutucu aldım 240 Luk.sicaklik 77 kere kadar düştü.sonra undervolt yaptım yazılanlara göre işlemci 4.2 ye gerektiğinde çıkabiliyordu.simdi 3.6 ya sabitlendi ve cpb yi de kapattım.sicaklik yük altında 52 dereceye kadar indi.win 11 kullanıyorum.32 GB ram ve rtx 2060 ile Asus b550 m plus wifi anakart var sistemde oyunlarda çok kastiranlar dışında pek fps düşüşü yaşamadım ancak yoğun sahnelerde anlık droplar oluyor eskiye nazaran.peki şimdi ben sıvı soğutmayı boşuna mı aldım.stok fan ile dediğim işlemleri yaparak yine aynı sıcaklıkları elde edebilirmiydim.benim bildiğim oc yapmayacaksınız ama islemciniz sıcak çalışıyorsa alırsınız bir hava veya sıvı soğutma geçer gidersiniz.ne undervolt ne cpb kapatma yapmazsınız.yaniliyormuyum.o zaman ne yapmalıyım sizce sıvı soğutmayı geri verip stok fana geçeyim mi.< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.