Bu konudaki kullanıcılar: 1 misafir, 1 mobil kullanıcı
3
Cevap
0
Tıklama
0
Öne Çıkarma
Şeytan hakkında Anlamadığım bir şey

K Koks34 Konu Sahibi
2 ay (911 mesaj)
islami açıdan benim anlamadığım nokta burada insanoğlu allahı inkar eden ve inanmayanlar veya müslüman olup her türlü günahı işleyenler Direk cehenneme gönderilecek deniyor peki isyan eden şeytan neden cehenneme direk atılmak yerine mühlet verilenlerden olmuş burada bir haksızlık çıkmaz mı insanların şeytan gibi 2.şansı olmayacak olmasıda var tabi

ayeti kerime'de böyle geçer

Allah şöyle buyurdu: “Haydi sana mühlet verildi! Sen belirli bir vakte kadar izinlisin.”
- İblis: “Öyle ise” dedi, “senin izzetine yemin ederim ki ben de onların hepsini şaşırtacağım. Ancak Senin ihlasa erdirdiğin kullar bundan müstesnadır.”
- Allah buyurdu: “İşte bu doğru! Ben de şu hakikati söyleyeyim ki cehennemi, seninle, senin cinsinden olanlarla ve insanlardan sana uyanlarla dolduracağım.” (Sad, 38/75-84)

ayet'den anladığım kadarı ile isyan eden şeytanı direk cehenneme göndermek yerine bir şans daha verilmiş insanları saptırması için burada bir gariplik yok mu biz insanoğlunu yaratan ruhumuza iyilik ve kötülük kavramını veren allah değilmidir zaten şeytanın saptırmasına gerek varmıydı bunu bi türlü anlayamıyorum bi çelişki var sanki arkadaşlar

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Koks34 -- 31 Ocak 2021; 16:46:41 >


K Kuasar.p
2 ay (26 mesaj)
İblîs dedi ki: "Bundan böyle benim sapmama izin vermene karşılık, ant içerim ki, ben de onları saptırmak için senin doğru yolunun üstüne oturacağım." Araf 16

İblis önce kibirlenip Yaratan'ın emrine karşı geliyor. Sonra Yaratan'a beni sen saptırdın diyor. Yani kibrinden dolayı yaptığı hatadan dolayı kendini kınamıyor. Yine kibirlenip suçu Yaratan'dan biliyor. Ve sonuç olarak Yaratan'ın rahmetinden kovularak lanetleniyor. Mühlet ona 2.bir şans vermek değil. İnsanları da saptırmak, kendisine benzetmek için yapacağı işler için onu serbest bırakmak anlamındadır.

Hz. Adem ise işlediği günahtan dolayı kibirlenmiyor, kendi nefsini kınıyor. Cennetten çıkarıldıktan sonra, senelerce ağladığı ve nihayet affa mazhar olduğu söylenir.

Bu iki olay bize kibrin neden en büyük günahlardan biri olduğunu anlatıyor aslında.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Kuasar.p -- 5 Mart 2021; 11:3:6 >


K Kütahyalı 77
2 ay (2131 mesaj)
Kardeş bunu anlamayacak ne var ? Şeytan olmasaydı imtihan olmazdı

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


T torlofan
2 ay (1092 mesaj)
Kur'an daki bazı konular aşırı derecede tartışmaya açık şekilde yazılmıştır. Bu husus da onlardan birisi. Konuşan herkes tefsir/yorum yapmak zorunda çünkü net bilgi yok. Aşırı kısa ve başka ayetlerle de birleşip bütünü oluşturmadığı için muallak bir hikaye.

Şeytan nedir? Cin nedir? Cinler bir çeşit melek midir? Şu anda ne yapmaktadırlar? Yerler mi içerler mi? Ölürler mi? Dünyadaki canlılar gibi ürerler mi? Yoksa bu evren için ölümsüzler midir?

Bunların hiç birisinin cevabını bulamazsın. Peki senin şeytan hakkında anlamadığın şey bu sorduğun mudur sadece? Üstteki soruların cevabını merak etmez misin?

Yoksa amacın bilmediğin bir konuda; yazarı tarafından bilerek cevaplanmamış, aşırı derecede tartışmaya açık bir şekilde yazılan ifadeden kafana göre tefsir/yorum ve mantık çıkarmak mıdır? Peki çıkarsan bu bilmediğin şeyi bildiğini iddia etmek olmayacak mı?

Şeytan ifadesi Kur'an da önceki kitaptakilerden çok farklı bir şekilde anlatılır, yine de ne olduğu hakkında çok az bilgi verilir. O sebepten de zaten şeytan kavramı önceki dinlerdekilerle birleştirilerek bir kavrama oturtulmaya çalışılmıştır. Mevcut baskın mezhepsel öğretiye göre bir sürü safsata uydururlar, hiç biri gerçek bilgiye dayanmaz; çünkü yazar/Allah bilgi vermemiştir.

Özetle; bahsettiğin ayetlerden çok az bir şey anlaşılır, o da orada yazan kadardır; fazlasını talep edersen şeytana uymuş olursunDH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.