Bu konudaki kullanıcılar: 4 misafir, 3 mobil kullanıcı
7470
Cevap
649448
Tıklama
1
Öne Çıkarma
Cevap: Seboreik Dermatit (373. sayfa)

G glumerna
geçen ay (2523 mesaj)
Sirke o şekil geçiriyor bende bida hastalanmıyo 4 5 gün yıkamadan öyle sirkeli bırakıyorum su sabun bu hastalığı azdırır.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @StaatSanWalt

S StaatSanWalt
geçen ay (1671 mesaj)
Sizde de fena derecede kaşıntı yapıyor mu peki, sirkeyi direk kafaya dökerek uyguluyorum siz suyla mi karistiriyorsunuz, yardımınız için teşekkürler

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @glumerna

G glumerna
geçen ay (2523 mesaj)
Pamuğa döküyorum güzelce egzamalı yerleri siliyorum sirke ile bastıra bastıra
silince biraz kızarıyor ve asla yıkamıyorum
1 2 güne tertemiz egzamasız deri düzeliyor egzamalar kabuklanıp atıyor kısacası en ufak ilaç kullanmıyorum 3 4 yıldır sirke rulez.... Kaşıntı anında keser sirke
kaşıntı çok oluyor sürmezsem yoluyorum bazen. Egzamalarımı seviyorum alıştım artık 10 12 sene olmuştur heralde arkadaşlığımız. Vakit geçiriyorum ayıklayıp pullananları gayet güzel oluyor.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 2 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @StaatSanWalt

S StaatSanWalt
geçen ay (1671 mesaj)
Hocam çok güzel anlattiniz bizim bitmeyen derdimizi ve peşimizden ayrılmayan dostumuzu, benim daha 5-6 sene oldu ama ömrümüz ne kadarsa da pek ayrilmak istemeyecek gibi o süre boyunca, sizde saç derisinde mi acaba, sirkeyle ilgili okuduğum yazıya göre de bizim gibi rahatsızlığı olanların ciltlerinin ph dengesi bozulduğundan bu sorun oluyormuş sirkede o dengeyi aşırı bir tedbirde olsa tekrar sağladığı için sorunu kısmen de olsa düzeltiyor sanırım. Ah şu lise zamanlarında her gün saçımı yıkayan elime bilmem ne yapayım ben

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @glumerna

_ _Ulquiorra Schiffer_
geçen ay (495 mesaj)
Belki biri bakıp faydasını görür diye yazıyorum, vücudun neresinde olsun ketoral şampuan silip süpürüyor, hapı da varmış yeni öğrendim

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

G glumerna
geçen ay (2523 mesaj)
Ketoral 1 yıla kalmaz hiç etki göremezsin hepimizin ilk şampuanı gibi bişey 😁 ketotal konazol falan bi iki türevi var etki etmemeye başlarsa hed and şoldur clinikal strenght

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


Bu mesajda bahsedilenler: @_Ulquiorra Schiffer_

G glumerna
geçen ay (2523 mesaj)
Sebolarınla arkadaş ol çok kişi tanıdım 55 60 yaşında hala çekiyor negüzel oluyor ayıklaması boş vakit yok dert yok sıkıntı yok 😁😁😁😁 sirkeyi bas kabuğu ayıkla

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


Bu mesajda bahsedilenler: @StaatSanWalt

B buri7508
geçen ay (6 mesaj)
Ben kendimce şöyle bir çözüm geliştirdim eskiye göre daha iyiyim. Bir şampuanı sürekli değil de çok şampuanı dönüşümlü kullanıyorum. Şimdi bende konazol, vichy dercos yeşil, hs clinical, tto seboreik dermatit, katranı sabun var her banyoda saç yıkamada sırayla başkasını kullanıyorum. Bu sayede egzama ilaca daha geç alışıyor. Yine tamamen geçmese de büyük ataklar neredeyse hiç olmuyor. Öneririm.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


G gimmeluck
geçen ay (6690 mesaj)
quote:

Orijinalden alıntı: lamettrie

Ginseng+enginar+deve dikeni tabletlerinden kullanıyorum şu an. Karaciğer için özellikle bu üçünden deve dikeni çok etkili. Cilt hastalıklarının çoğu karaciğer kaynaklı .Bu yüzden faydalı olacağını umaraktan kullanmaya başladım 2-3 haftadır. Sizlerede tavsiye ederim. 3-4 ay kullanmak gerekli sanırım.
hocam,
çözebildiniz mi?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

S StaatSanWalt
geçen ay (1671 mesaj)
Bilindiği gibi denize girdikten sonra bu egzema dostumuz nedense bir azalma eğilimi gösteriyor, bende bunu acaba evde kendimiz yapabilir miyiz diye düşündüm ve İngilizce kaynaklarda deniz tuzu veya Epsom tuzu ile egzema bölgelerini yıkamanın etkili olabileceğini öğrendim acaba bu yöntemi kullanan var mı Epsom tuzu satın almayı düşünüyorum etkiliyse

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi StaatSanWalt -- 28 Eylül 2020; 18:26:16 >


A Ayva
geçen ay (2018 mesaj)
Bir kaç senedir saçımda çıkmayan şey şu karantina döneminde sanırım evde durmaktan yine çıktı. Stresli değilim gerçi. Vichy Dercos kullanıyorum fakat değiştirme vakti geldi sanırım.

Vichy dercos ve head shoulderslar aşırı pahalı. Daha ucuza kullandıklarınız var mı?
J JimmyCool1907
geçen ay (780 mesaj)
Önceki mesajları okumadım, muhtemelen çok kez yazılmıştır ama, Vichy DERCOS (yeşil kutu), semptomlarınıza iyi gelir. Daha ucuz olarakta Ceradolin önerebilirim.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >


E emolity
4 hafta (190 mesaj)
Arkadaşlar selamlar tekrardan. Bu hastalığı 5 yıldır çekiyorum. Öncesinde de vardır belki ama anlayamamış olabilirim. 5 yıldır başlangıçta, t bölgemde sonrasında ise sakal ve kulak bölgemde vardı bu illet. Ama saçımda hiç yoktu ve ben hep kendi kendime "iyi ya saçımda yok buna da şükür" diyordum. Ta ki 4 ay öncesine kadar. 4 ay önce saça da sıçradı sağ olsun.

Yaklaşık 1,5 ay önce tesadüfen gittiğim sabun, cilt malzemeleri konusunda çok iyi olduğunu öğrendiğim Mardin'de ünlü bir dükkandan eşeksütü sabununun şampuan halini aldım. İlk 1 ay gerçekten çok memnum kaldım ama son 15 gündür her şey kötü gitmeye başladı. Kaşınmalar, kızarıklar ve kabuklanmalar tekrar geldi.

Benim burada sizlere sormak istediğim; sizlerde de saçlarda sürekli olup olmadığı. Yani inanın anlayamıyorum. 5 senedir yüz bölgemde var bu illet ama mesela 3 hafta falan hiç semptom yaşamadığımı bilirim. Saçta ise o bahsettiğim 1 aylık şampuan macerası dışında hep ama hep oldu. Sadece belirli günler biraz daha hafifti.

Bunların dışında bir de duş almaktan korkar oldum. Duştan sonra özellikle ilk 4-5 saat muazzam bir kuruluk, kabuklanma var. Saçımı eskiden beridir 3 numara kesen biri olduğum için baya belli de oluyor (bu arada saçı kısa tut baya rahatlarsın diyenlere inanmayın, yok öyle bir şey maalesef). Tek yapabildiğim duş sonrası çok belirgin olan kabukları saçıma minimum zarar vererek koparıp saçımı biraz suyla ıslatmam oluyor. Böyle yaparak kötü görüntüyü minimuma indiriyorum.

Allah aşkına bir yardım edin, tavsiyede bulunun. İyice kafayı yedim artık...
L lamettrie
4 hafta (2535 mesaj)
quote:

Orijinalden alıntı: gimmeluck

hocam,
çözebildiniz mi?

Alıntıları Göster
SEDEF HASTALARINDA BESLENME NASIL OLMALIDIR?

Sedef hastalarının beslenmelerine dikkat etmesi gerekiyor. Glutensiz diyet uygulayanlarda lezyonlar geriliyor.
Sedef hastalarında metabolik sendrom diğerlerine göre daha sık görülür. Yağlanmanın artması, fazla kilo ve obezite, sedefe yakalanma riskini artırır. Sosyal izolasyon, sağlıksız diyet alışkanlıkları ve azalmış fiziksel aktivite kilo alımına yol açabilir.

Klinik çalışmalar, kilo vermenin belirgin şekilde semptomları azalttığını gösteriyor. Düşük kalorili bir diyet ve kilo kaybı, yaşam kalitesini artırıyor. Obezite cerrahisi uygulanan hastalarda hem semptomların hem de kullanılan ilaç dozlarının azaldığı ortaya çıktı.

Alkol tüketiminin sedefi tetiklediğine dair kanıtlar var. Bu hastalarda alkolizm daha yaygın. Alkolizm, sedefin şiddetini de artırır. Sedef hastalarında tedavi direnci de daha fazladır. Alkolik hastalarda tedaviye bağlı karaciğer zehirlenmesine sık rastlanır.
Doymamış yağ asitlerinin tüketimi sedefin semptomlarını azaltır. Bazı bilimsel çalışmalar, balık ve balık yağının semptomları düzelttiğini gösterirken, bu bulguyu desteklemeyen çalışmalar da var.
Celiac hastalığı ve sedef bazen birlikte görülebilir. Bu hastalar glutensiz diyetle beslendiklerinde lezyonlar geriler
Hastaların önemli kısmında folik asit eksikliği görülür. Folik asit seviyesinin düşüklüğü, hastalığın şiddetini artırır. Folik asit tedavisi, kalp hastalıklarından koruyucu etki de gösterir.
Sedef lezyonlarında yüzeysel olarak kullanılan D vitamininin etkinliği iyi bilinir. Ancak oral alınan D vitamininin etkinliği tartışmalı. D vitamini tedavide kullanılan ilaçların yan etkilerini, metabolik sendrom semptomlarını ve kardiyovasküler riskleri azaltabilir.
Sedef hastalarında artmış oksidatif stres ve kanda serbest radikallere rastlanır. Özellikle selenyum, E vitamini ve beta karoten gibi antioksidanlar bu oksidatif stresi dengeleyip ortadan kaldırabilir.
http://psoriasisdernegi.org/menu/45/sedef-hastalar%C4%B1nda-beslenme-nas%C4%B1l-olmal%C4%B1d%C4%B1r
D Det.Harvey Bullock
3 hafta (1508 mesaj)
quote:

Orijinalden alıntı: xmRipper

Arkadaşlar 1 senedir her gün Elidel krem kullanıyorum. Kortizon içermeyen tek tedavi yöntemi bu.
Prospektüsünde cilt kanseri uyarıları var. Ancak başka çözümüm yok, risk almak isteyen kullansın.
Ayrıca kulak ve burun içine yanlışlıkla temas ederse yanma yapıyor. Bu tarz yan etkileri var.

--
İşin hikayesini okumak isteyenler buradan devam etsin;

Şu an 28 yaşındayım, kendimi bildim bileli burun kenarlarımda bir kuruluk vs. olurdu. Pek önemsemezdim, yüzümü yıkadıkça daha fazla kuruluk olurdu bu yüzden yüz yıkamanın zararlı olduğunu düşünüp, yüzüme sabun/jel sürmezdim. Sadece suyla yıkayıp nemlendiricilerle idare ederdim. Saçlarımda kepek de olurdu, ama onlarla da bir şekilde idare ediyordum, hiç doktora gitmedim.

Bu olay yıllar geçtikçe git gide ilerledi, kaşlarıma sıçradı vs. derken işi ciddiye almaya başlayıp araştırdım. Bunun Seboreik Dermatit olduğunu öğrendim. Eksisozluk'den, forumlardan vs. okuduğum çeşitli kremleri denedim, pek çoğu birkaç ay güzel idare etti, ancak sürekli etkisini yitirip başka şeyler kullanmam gerekti. Birkaç sene bu şekilde geçti, bu arada asla kortizonlu bir krem kullanmadım.

Zaman geçtikçe seborik git gide daha fazla problem olmaya başladı. Kremler idare edemez duruma gelmeye başladı.
En son bebek gibi bir cildi olan arkadaşımın da sohbet sırasında Seboreik Dermatit olduğunu öğrendim, ve ayda 1-2 gün kortizonlu krem kullanarak idare ettiğini söyledi.
Ben de onun kullandığı kremi alıp 3 gün kullandım ve sonuç mükemmel oldu. Hayatımda ilk defa bebek poposu gibi bir cildim olmuştu.
Bunca sene boşu boşuna çile çekmişim dedim. 3 günden fazla kortizonlu krem kullanmazsam bu şekilde idare ederim diye düşünüyordum.

Aradan 1-2 hafta geçti ve yüzüm eskisinden daha sert bir şekilde tepki göstermeye başladı. Kortizon kullanmadan idare ettim.
Sonraki ay tekrar 3-5 gün kullandım ancak kullandıktan 1 hafta sonra seboreik tekrar başladı.
Derken en son iş daha da ciddileşti ve yüzümde kaşıntılı kabarcıklar olmaya başladı (sivilce gibi değil). (bu kortizondan hemen önce mi, yoksa sonra mı oldu emin değilim)
Kremlerle idare edilemeyecek kadar ciddi bir durum olduğunu farkedince doktora gittim en sonunda.

Doktor bana "kortizon da kullanmışsın zaten" diyip son çare 3-5 kutu Elidel yazdı. Her gün kullanmamı söyledi.
1 senedir her gece yatmadan kremi kullanıyorum. Son Elidel'im bitmek üzere.

Elidel kullanırken yüzüm kortizon kullandığım zamanki gibi bebek gibi olmuyor, ancak idare ediyor, "fena değil" diyebiliyorum.
Son zamanlarda aşırı bir sivilcelenme olmaya başladı, bunun nedeni Elidel mi bilmiyorum, Corona karantina mevzularından sonra tekrar doktora gitmeyi planlıyorum.

--

Edit: Arkadaşlar aşırı sivilcelenmeden dolayı 15 senedir ilk defa şeker'i bırakmayı denedim. Elidel'i de kestim. 1-2 hafta geçti ve şu an Seboreik Dermatit %90 bitti gibi, inanılır gibi değil. Bütün olay şekerde bitiyormuş. Hala kaçamaklar yapıyorum, tamamen bırakırsam geçecek gibi.
Hocam geçtiğimiz yıl göz kapağı ve göz altında çıkan egzamalar nedeniyle 7 ay falan bu kremi kullandım. Bu yıl göz kapağımda yine egzama çıktı. Doktora gittim, önce kortizonlu kullan sonra bunu kullan yine dedi. Geçene kadar sür falan dedi. Eczane de aynı şekilde bunu 1-2 yıl kullananlar var dedi. Şimdi ben krem hakkında araştırmalar yaparken bu ciddi yan etki ile karşılaştım ve aşırı derecede moralimi bozdu. Bu ilacı toplamda 7 aydan fazla kullanmamışımdır, sizce ben de sıkıntıya girmiş miyimdir? Yarından itibaren kullanmayı düşünmüyorum.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


D Det.Harvey Bullock
3 hafta (1508 mesaj)
quote:

Orijinalden alıntı: Gncbilgi_Gnc

Elidel Krem Niçin Kullanılır? burada detayli anlatim olmuş bakmanızı tavsiye ederim.
Hocam bu ilacı toplamda 6-7 ay kullandım geçen sene. Bu yıl göz kapağında çıkan egzama nedeniyle doktor önerisi üzerine yeniden başladım ancak ilk defa korkutan yan etkiyi okudum. Nadiren görülür demiş ama moralimi çok bozdu. Açıkçası kafamı karıştırdı. Kullanımı durdurmayı düşünüyorum, siz ne önerirsiniz?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


E emolity
3 hafta (190 mesaj)
quote:

Orijinalden alıntı: StaatSanWalt

Bu problemin asıl nedeninin şampuan kullanmak olduğundan artık adım gibi eminim, ama sampuansiz çok yağlı hissettirmiyor mu hocam özellikle saç derisi, veya bu bizim asıl sorunumuz seboreik kaşıntısı nuksetmiyor mu diyorsunuz, merak ettim denesem ilk 10 günde eminim bu head shoulders clinical strength kullanmazsam seboreik coşacak ama kullanmayinca geçer mi çok değişik bir öneri deneyebilirim şimdiden teşekkürler.
Hocam şampuan kullanımı yüzünden demişsiniz ama mesela ben de uzun yıllardır var bu rahatsızlık ve saçıma uğrayalı 4 ay oldu henüz. Uzun süre yüzümde yaşadım. Şampuanların muhakkak olumsuz bir etkisi vardır ama dediğiniz gibi doğrudan bir etkisi olsaydı ilk olarak saçımda (hatta direkt olarak sadece saçımda) olması gerekmez miydi?Ha bu şampuanlar zamanla cildimizin pH'ını falan değiştiriyordur ve bu sadece kullanıldığı yer olan saç bölgesini etkilemiyordur falan orasını bilemiyorum tabii. Ama benim düşüncem, bu hastalıkta hem genetik yatkınlık var, hem de "içeriden" kaynaklı sorunlar var. Kullandığımız kremler, şampuanlar falan odadaki pisliği halı altına süpürmekten farksız. Sorun içeriden ama ne? En büyük muamma burada yatıyor. Modern tıbbın da bu konudaki çaresizliği (hatta sadece sd değil, normal egzama, sedef, roza gibi birçok cilt rahatsızlığında) insanın canını sıkıyor. Aslında belki sizlere saçma gelebilir ama aklımda tam olarak netleştiremediğim bir fikir var. Bu platform, ekşi sözlük, facebook grupları, youtube vs. buralardan ulaşabildiğimiz kadar kişiye ulaşsak ve insanların günlük olarak dolduracağı formlar hazırlayıp bu insanlara doldurtsak cidden işe yarar sonuçlara ulaşabiliriz.Bu formun genel şablonunda neler olacak derseniz; o günün tarihi, o günkü seboreik dermatit seviyesi (10 üzerinden puanlandırılabilir), o gün neler yenildi, neler içildi, stres durumu nasıldı, o gün duş alındı mı, su ne kadar tüketildi, kaçta uyundu, kaçta kalkıldı vs vs. sorular daha da güzel hale getirilebilir.Düşünsenize 5000 kişinin 6 aylık verisinin elimizde olduğunu. Bence her türlü olumlu sonuçlar elde edilir. Ama dediğim gibi uygulanması zor bir olay.
L LoooooL
3 hafta (20 mesaj)
Yüzünüzde varsa maalesef maske kullanımı ile şiddeti artacaktır. Maske özellikle burna yapıştığı için ve dandik plastik kimyasal malzemeler olduğu için hastalığı ciddi şekilde azdırıyor. Aylardır yüzümde burnumda yara yoktu maske zorunlu olduktan sonra yüzümde yara olmayan gün yok. İşin kötü yanı yüzümde artınca kafamda da artıyor. Geceleri kaşıntı atakları oluyor dün gece sabaha kadar 50 defa uyandım. Hastalığın en şikayetçi olduğum yanı kaşıntı ve yanma.

Şu maske saçmalığı kalkana kadar maske takmamak için sokağa pek çıkmayın. Cildin hava alması çok önemli eğer almazsa hastalık artıyor. Aynı şey saçlarda da geçerli. Saçlarım uzun olunca siyah tişörtüm beyaza dönüyor ama 3 numara kesiyorum sıfır kepek. Bu arada çok kepek yapan bölgelere vazelin iyi geliyor abartmamak şartıyla 1-2 defa sürünce iyi geliyor.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


M megatr670
2 hafta (219 mesaj)
Merhaba 13 aydır Allah belamı veriyor, saçlarım aşırı çok dökülüyor, hafiften ağıra doğru gitti.Yüzümde veya saçımda görünürde kızarıklık yok fakat doktorlar egzama diyo hiçbirşey bilmiyorum gerçekten.

Benim için kepek,yağ sıkıntı değil fakat saç dökülmesini durdurmak için ne yapmam gerekir acil cevap istiyorum herekese yardım eden arkadaşlardan.Her ağızdan farklı ses çıkıyo

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
Bu mesaja 2 cevap geldi.

G glumerna
2 hafta (2523 mesaj)
bende 10 yıldır egzama var 1 tel bile dökülmedi genetikdir dökülme kellenme varsa 40 yıllık egzamalı tanıdığım var ondada saçlar gür hiç bir dökülme yok


Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @megatr670