Bu konudaki kullanıcılar: 2 misafir, 2 mobil kullanıcı
4
Cevap
1021
Tıklama
0
Öne Çıkarma
Şaseleme hakkında küçük bir yardım!

G Game_King Konu Sahibi
11 yıl (22 mesaj)
Mrb.Soruma vereceğiniz yardımdan dolayı şimdiden teşekkür ediorum.

Ya ben bu şasenin ne olduğunu anlamış değilim elektronikcilere gidiorum adam ben bilmiom işim var fln dio.Uyuz oldm araştırdım googleden az az bilgi edinsemde tam analayamadım hala.

Şase nedir?
Devreye nasıl bağlanır?
Arastırdıgıma gore toprakmıs burdan bi kablo cekip toprağa flnmı batıracaz :D eğer boyle ise toprağa batırmadan plastik elektrik bandıyla fln bantlasak olurmu
Şaseleme yapılırken hangi malzemeler kullanılır?

Şuana kadar 5 tane fm verici yaptım hiçbirinde şaseleme fln yoktu.birisi 3 metre diğeri 12 -13 metre diğer 3unu calıştıramadım.Artık cok basit devrelerle ugrasmak istemiorum.Entegreli fln bayağa uzun bi devre vardı goruyorum Üçgen simgesi çizgiler var üstünde araştırdım şaseymiş şasenin anlamını tam bilmiorum.
Birde ben kocaelide oturuyorum.Frekanslar yoğun olsada genede boş yerler var.Bana 150 metrelik bir fm verici lazım.12-13 metrelikten memnunda değilim ses durmadan gidip geliyor.Bildiğiniz bir devre varmı acaba?Şuana kada yaptığım devreler sözde 40 50 60 metreydi
en fazla 12metre oldu.Aslında bana lazım olan 60 metre mesafeli temiz net sesli bir fm verici lazım 150 metre dememin sebebi belkide burda frekanslar yogun oldugundan yani sesi tam net alabilmem için 150 metrelik yapmalıyımki en azından 40 50 60 tam net gelir.
Yaptığım 12 metre çeken devrede resmini koydugum
G Game_King Konu Sahibi
11 yıl (22 mesaj)
Cevap vericek kimse yokmu acaba?
Bekliorum hala..
B burak_gsk
11 yıl (487 mesaj)
şase olan - ye bağlanır diye biliyorum.ayrıca parazit olmasın diye faraday kafesi yapıp onuda - ye bağlanmanı tavsiye ederim
S Shinning Star
11 yıl (565 mesaj)
şase olayını hocam şöyle anlatmıştı. eğer devrede sıkça bağlantı yapılacak bir hat, bir iletken varsa bu iş için devrenin gövdesi, kasası kullanılır. örneğin arabalarda akünün - ucu kaportaya bağlanır ve devre kaporta üzerinden tamamlanır. bu da kablodan tasarruf, bağlantı kolaylığı falan sağlıyormuş. bununla birlikte de bazı noktalarda 0 volt referans noktası olmasını istediğimizde şaseyi toprağa bağlarız falan filan. hocamız böyle anlattı ama kafa karıştırmamak için hafiften sallamış da olabilir.
G Game_King Konu Sahibi
11 yıl (22 mesaj)
teşekkür ederim :)DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.