Bu konudaki kullanıcılar: 3 misafir, 3 mobil kullanıcı
138
Cevap
10153
Tıklama
19
Öne Çıkarma
Sahte hafıza kartlarına dikkat! İşte gerçek ile sahte kartları ayırma yöntemleri

O
Okisht Konu Sahibi
4 yıl (6706 mesaj) 

Hafıza kartları günümüzde en çok kullanılan depolama birimlerinden birisi. Akıllı telefonlar, fotoğraf makineleri, video kayıt cihazları gibi günlük hayattaki bir çok üründe depolama alanı olarak Micro SD kartlar tercih ediliyor. Son dönemdeki sahte hafıza kartları ise teknolojiyi gündelik olarak kullanan bir çok insanın canını sıkacak bir noktaya geldi.Gerçek ve sahte kartlar arasında teknik bir fark var mı?

 

Gerçek ve sahte kartları ilk olarak teknik açıdan ele alalım. Elbette Samsung, Kingston, SanDisk gibi büyük üreticilerin üretim bandından çıkan gerçek kartlarla, bunların kopyaları arasından teknik bir fark da var. Buradaki aldatmalardan en önemlisi kapasitesi yüksek gösterilen sahte kartlar.

 

Sahte bir hafıza kartı bazı yazılımsal işlemler sonucunda gerçek değerinden daha büyük bir depolama alanı sunuyormuş gibi gösterilebiliyor. Örnek vermek gerekirse 8 GB kapasiteli bir hafıza kartı yazılım ile 64GB kapasiteye sahipmiş gibi gösterilebiliyor, ancak karta veri yazmaya başladığınızda 8 GB'dan sonra kayıt yapamıyorsunuz. Bu durum hem verilerinizin kaybolmasına , hem de kartın bozulduğunu düşünüp çöpe atmanıza yol açabilir. Gerçek bir hafıza kartına sahip olmak için ilk önemli sebebimiz bu.Buradaki Kingston kartlarda ise ambalajlar sahte kartı açıkça ele veriyor. Sağ taraftaki orjinal kartın ambalajında bütün bilgiler net bir şekilde yazılırken, sol taraftaki kartın ambalajı şüphe uyandırıcı. Merak edenler varsa sol taraftaki ürünü alan kullanıcı kartın hafızasının 5 GB çıktığını belirtmiş.  

 

İkinci teknik fark ise okuma ve yazma hızlarında karşımıza çıkıyor.Hafıza kartlarının "Class" adı verilen sınıflandırma yöntemi sayesinde kartı satın almadan önce okuma ve yazma değerlerini bilmek mümkün, ancak sahte kartlar çoğu zaman bu değerlere uymuyor, hatta çok daha altında hızlar sunuyor. Karttaki okuma ve yazma hızlarının düşük olması ise burada depolanan verilerin daha yavaş kullanılmasına yol açacaktır. Örneğin sahte MicroSD karta yüklü bir oyun, gerçeğe göre daha geç açılabilir, sahte kartta saklanan fotoğraflar galerinizin daha geç açılmasına sebep olabilir, sahte karta kayıt edilecek bir fotoğraf çektikten sonra normalden daha uzun süre beklemeniz gerekebilir. Standart okuma ve yazma hızlarını aşağıdaki tablodan görebilirsiniz. Bilgisayarda ve akıllı telefonlarda kartınızın yazma hızını test edebileceğiniz uygulamalar mevcut, kendi değerlerinizi kartınızın üzerinde yazan Class'ınıza göre kıyaslayabilirsiniz.

 
 

Yukarıda 2 adet çok başarılı sahte kart örneği görüyorsunuz. Baskıdan ambalaja kadar çok başarılı olan bu ürünleri de piyasada görmek mümkün. Burada dikkat edilmesi gereken nokta ise fotoğraftaki gibi yüksek kapasiteli kartları asla 10-15$'lık fiyatlara satın alamayacağınız. Eğer alacağınız kart piyasa değerinden çok düşük bir fiyatla satılıyorsa büyük ihtimalle sahte bir üründür. 

 

Gerçek ve sahte hafıza kartlarını görünüm ile ayırt etmek mümkün mü ?

 

Bu soruya kısmen evet cevabı verebiliriz, ancak bu ayrımı yapabilmek için oldukça dikkatli olmak gerekiyor. Her şeyden önce ilk bilmeniz gereken gerçek kartların her ayrıntısının kaliteli olacağı. Eğer satın alacağınız ürünün üzerindeki yazılarda silinme veya kart kesimindeki ufak hatalar gözünüze çarparsa satın almaktan vazgeçmeniz daha yerinde bir karar olacaktır. Bunun yanı sıra kartın kutusu üzerinde de tüm bilgilerinin net ve açık bir şekilde yazdığından emin olun. Aşağıda bazı fotoğraflarda gerçek ve sahte kartları karşılaştırmalı şekilde görebilirsiniz.
Yukarıdaki fotoğrafta başarılı bir Sandisk kopyası görüyorsunuz, ancak dikkat ederseniz üst kısımdaki yazıların daha oturaklı ve net olduğunu görebilirsiniz. Üst kısımdaki 32 GB kapasiteli modelin (Orjinal olan) yüzeyi pürüzsüz ve yazılar oldukça net. Aşağıdaki sahte kart ise pürüzlü bir yüzeye sahip ve baskısı da daha kalitesiz.

 

 

Yukarıdaki fotoğrafta' da benzer bir sahte örneği görüyoruz. Soldaki (Orjinal) kartın yazıları oldukça temiz ve düz gözükürken sağdaki kartın baskıları silik ve kalitesiz görünüyor. 

 Yazımızı okudunuz, yukarıdaki kartların hangisinin sahte olduğunu söyleyebilir misiniz? Muhtemelen doğru tahmini yapmışsınızdır. Açıkça görüldüğü gibi sağ taraftaki kartın sağ alt köşesinde ufak bir kesim hatası bulunuyor. Ayrıca kartın çerçevesi de siyah renkte. Yine de sağ taraftaki kopyanın oldukça başarılı olduğunu itiraf edelim. Her iki kartın da benzer fiyatlarla (41$-37$) satıldığı not düşülmüş. Bu karşılaştırma da bize alışveriş yaparken her zaman güvendiğimiz satıcıları tercih etmemiz gerektiğini gösteriyor.Eğer hafıza kartınızın sahte olduğunu düşünüyorsanız ve faturanız duruyorsa çekinmeden satıcıya başvurabilirsiniz. Kartını test etmek isteyenler Android platformundaki SD Insight ve A1 SD Bench gibi uygulamaları kullanabilir. 


 


 Haberi Portalda Gör


balaca70 bu mesajı paylaştı
En Çok Beğenilenler Tümü Tüm Yorumları Aç
Aynı makale 3 gün önce aynı görseller ile PhoneArena'da yayınlandı. Ne desem bilemedim.
Yoruma Git
HeavyClocker - 4 yıl 0
Evet bunda sorun olan ne var? PhoneArena zaten bir çok haberine yer verdiğimiz bir kaynak. Herkes oradaki içeriği ingilizce olarak takip edecek bilgiye sahip değil. Ben de makaleyi Türk...
Yoruma Git
Yorumun Devamı Okisht - 4 yıl 0
Üçünü de eklerseniz kimsenin itiraz edeceğini zannetmiyorum özellikle de herhangi birine aşırı benzerlik varsa.
Yoruma Git
mbald - 4 yıl 0

S
SERDARbdrm
4 yıl (291 mesaj)
Amazon amerikadan 64gb 4k için en iyisinden samsung kart aldırdım kuzene 2 sene önce. Adam aldı, getirdi kartı çalışmadı. Takıyorum, görüyor kartı hatta yazdırıyorum yazıyor fakat tekrar karta bakıyorsun içinde bişey yok. Ben olayı çakana kadar kuzen geri döndü kartta bana patladı. Heryer üçkağatçı!
O
ObtObt
4 yıl (885 mesaj)
Satın alınan yer önemli. Bazen uygun fiyatlı diye alıyoruz ama dikkat etmek gerek.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


Y
yusuf24
4 yıl (2950 mesaj)
Kesinlikle güvenilir yerden almak lazım.
P
Patren
4 yıl (12543 mesaj)
ben bu bimde satılan usb belleklerden hafıza kartlarında şüpheleniyorum en ucuzu hep pnlar satıyor


Bu mesaja 1 cevap geldi.

H
HeavyClocker
4 yıl (3674 mesaj)
Aynı makale 3 gün önce aynı görseller ile PhoneArena'da yayınlandı. Ne desem bilemedim.


Bu mesaja 1 cevap geldi.

A
arel.gr
4 yıl (3498 mesaj)
sahte kart kesinlikle pürüzlü, oturaksız ve yazılar net olmiyacak kurali dogru degil.
sahtekarinda turlu bin yeteneklisi var.
M
machinarium
4 yıl (245 mesaj)
Benim elimde de sanırım sahte bir ürün var. Geçen yıl arkadaşım çinden hediye olarak getirmişti. sandisk 64 gb micro sd hdhc ibareli bir ürün. fakat sandisk sitesinde 64 gb hdhc yani high capacity sınıfında bir ürün yokhc ibareli ürün en büyük 32 gb 64 olunca xc sınıfına geçiyor. ayrıca ambalajında 64 gb olan yer sticker olarak yapıştırılmış. henüz açmadım ambalajını öylece duruyor.
C
cumur
4 yıl (6535 mesaj)
Benimde başıma geldi ebaydan alınan 64 gb kart 8 gb çıktı malesef, içindeki yazılımları silince anladım gerçeği yani formatlayinca
W
wolf silver
4 yıl (2393 mesaj)
Adamlara bazen orjinalden Daha orjinal yapıyorlar Xaomi 10400 Powerbank almıştım. Dün geldi. Adamların Sitesine bakıyorum videolara bakıyorum herşey aynı. Ama kutunun üzerinde gelen 20 sayıyı siteden yazınca sahte olduğu anlaşıldı. Şimdi geri mi vereyim? Kutu falan yırttım attım. Gelmedi diye mi şikayet edeyim bilmiyorum..

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


N
N. Chomsky
4 yıl (9097 mesaj)
Alibaba, Ebay gibi yerlerde satılan ucuz kartların sahte olduğu belli zaten. O tür yerlerden alışveriş yapanlar da bunu göze almıştır.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


G
GAMEHUNTER
4 yıl (696 mesaj)
Yazısı şöyle görünüşü böyle demeye gerek yok.

Kurarsınız test yazılımlarını yazılımsal olarak test yapıp, hafızasını ve yazma hızını teyit edersiniz sahte olup olmadığı anlaşılır.

Zaten 3$ verip 32 / 64 GB SD Kart sahibi olmak mantık dışı. Asıl kapasiteleri 8 GB ve çok çabuk arızalanıyorlar.


Bu mesaja 1 cevap geldi.

O
Okisht Konu Sahibi
4 yıl (6706 mesaj)
Evet bunda sorun olan ne var? PhoneArena zaten bir çok haberine yer verdiğimiz bir kaynak. Herkes oradaki içeriği ingilizce olarak takip edecek bilgiye sahip değil. Ben de makaleyi Türkçe'ye çevirerek yayınladım.

Neden kaynakta yer almadığını soruyorsanız tek bir kaynaktan yazılmış bir makale değil. 3 farklı kaynaktan ortak olarak hazırladım, kaynak olarak hangisini göstersem "orada böyle bir şey yazmıyor" diyen çıkabilir. Bu nedenle birden fazla kaynak olan yazılara link eklemiyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Okisht -- 30 Ocak 2016; 13:53:13 >
Bu mesaja 7 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @HeavyClocker

W
WikiKiwi
4 yıl (51 mesaj)
H2testw programını öneririm şüphesi olan arkadaşlara.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


B
burakcoskunofficial
4 yıl (111 mesaj)
quote:

Orijinalden alıntı: patren

ben bu bimde satılan usb belleklerden hafıza kartlarında şüpheleniyorum en ucuzu hep pnlar satıyor

Bimden de A101 den de birçok hafıza kartı ve USB disk aldim. Bi sıkıntısı yok.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


R
Redunay
4 yıl (9704 mesaj)
Anladığım kadarıyla bu kartların sahtesini yapmak çok kolay dikkatli olmak lazım.
E
ensei
4 yıl (249 mesaj)
GG den 64 gb sandisk xc1 59 tl görünce atladım gel görki dışı sizi içi beni yakar ödeme onayida vermis bulundum anlicaniz bumm...


Bu mesaja 1 cevap geldi.

Z
zkurt86
4 yıl (634 mesaj)
İyi de kartı aldıktan sonra her türlü anlarız. Önemli olan almadan anlamak. Forumda 256 gb 3 dolara aldım başlıkları mevcut bu kadar salak değiliz ama bazen gerçekten indirimli fiyat gibi olabiliyor.
M
mbald
4 yıl (938 mesaj)
quote:

Orijinalden alıntı: Okisht

Evet bunda sorun olan ne var? PhoneArena zaten bir çok haberine yer verdiğimiz bir kaynak. Herkes oradaki içeriği ingilizce olarak takip edecek bilgiye sahip değil. Ben de makaleyi Türkçe'ye çevirerek yayınladım.

Neden kaynakta yer almadığını soruyorsanız tek bir kaynaktan yazılmış bir makale değil. 3 farklı kaynaktan ortak olarak hazırladım, kaynak olarak hangisini göstersem "orada böyle bir şey yazmıyor" diyen çıkabilir. Bu nedenle birden fazla kaynak olan yazılara link eklemiyorum.

Üçünü de eklerseniz kimsenin itiraz edeceğini zannetmiyorum özellikle de herhangi birine aşırı benzerlik varsa.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mbald -- 30 Ocak 2016; 15:33:08 >


N
nForcer
4 yıl (10343 mesaj)
quote:

Orijinalden alıntı: burakcoskunofficial


quote:

Orijinalden alıntı: patren

ben bu bimde satılan usb belleklerden hafıza kartlarında şüpheleniyorum en ucuzu hep pnlar satıyor

Bimden de A101 den de birçok hafıza kartı ve USB disk aldim. Bi sıkıntısı yok.
Hem koskoca şirketler bu sahteciliği yapacak kadar topluma karşı sorumsuz davranamaz. Davrandılar mı, anında karizma çizilir ve itibar yerle bir olur.