Bu konudaki kullanıcılar: 2 misafir, 1 mobil kullanıcı
7
Cevap
0
Tıklama
0
Öne Çıkarma
Sahte - Gerçek Transistör

F FISION Konu Sahibi
5 ay (211 mesaj)
Bu transistörlerin içinde olan yarı iletken maddenin küçük ve büyük olanları var.

Biri 100W verirken diğeri 200W veriyor.

Zamanında elime sahte transistörler geçti hemen yanıyorlar.

Piyasada gerçekleri bulmak biraz zor sanırım.< Resime gitmek için tıklayın >


< Resime gitmek için tıklayın >


< Resime gitmek için tıklayın >
L limbesh
5 ay (580 mesaj)
Orjinal satan yeri tespit edip onaylayıp, koli ile almak gerekiyor galiba.
D dergul
5 ay (3973 mesaj)
piyasa değerinin çok altındaki her ürüne şüphe ile bakmak lazım. insanlara internetten satış yapanalar sitelerden en ucuzunu aradıkça, kutulardan hıyar çıkmaya devam edecektir. ben karaköy'de bildiğim, düzenli ziyaret ettiğim dükkanlardan alışveriş ediyorum. gene internetten kolayca ulaşabileceğim siteleri tercih ediyorum. evet daha fazla para veriyorum ama, bir sorun olduğunda, karşımdakiyle muhattap olabiliyorum. çözüm basit, en ucuz olana değil, güvenirlik ve iletişim kurabilmeye öncelik vermektir.


Bu mesaja 1 cevap geldi.

P PERİSKOP
5 ay (6038 mesaj)
Evet belki biraz ücret farkından olsa gerek,piyasada merdiven altı tabir edilecek çok ürün var.Kalite ücret ile birkilkte düşmüş oluyor.
Bu mesajda bahsedilenler: @dergul

S stresstest
5 ay (419 mesaj)
Bilindik transistörlerin sahtesi çoktur.

Sahte mi gerçek mi uğraşmak yerine Farnell Digikey RS gibi yerlerden alım yapın.

Piyasadan alacaksanız bu tip transistörlerde dışı aliminyum olanları tercih edin. Mümkünse numune 1 adet alıp önce deneyin.

Yüksek adet lazımsa zaten yukarıda yazdığım sitelerde fiyat daha uygun olur.


Bu mesaja 1 cevap geldi.

P PERİSKOP
5 ay (6038 mesaj)
quote:

Orijinalden alıntı: stresstest

Bilindik transistörlerin sahtesi çoktur.

Sahte mi gerçek mi uğraşmak yerine Farnell Digikey RS gibi yerlerden alım yapın.

Piyasadan alacaksanız bu tip transistörlerde dışı aliminyum olanları tercih edin. Mümkünse numune 1 adet alıp önce deneyin.

Yüksek adet lazımsa zaten yukarıda yazdığım sitelerde fiyat daha uygun olur.
S Sozuak
geçen hafta (2778 mesaj)
Kalite düştüğünden değil çok giden yada pahalı elemanları genelde az satan yada düşük güçlü ucuz elemanların yazısını silip yeniden etiketleyerek oluşturuyorlar. Yani kendi limitlerinde kullanılsa uzun ömürlü olacak malzeme aslında. Yıllardan beridir yapılan bir olaydır. Patates baskı diye bilinir piyasada.
Hatta bazı firmalar ihaleleri sadece kendileri alsın diye bulunamayacak transistörleri listeye ekletir sonra da serigrafi ile ucuz başka bir benzer kılıfta ürünün ismini siler o bulunmayan parçanın ismini basarlardı. Zaten kullanılmayacak bir ürün olduğundan sorun yaratmazdı.

Bazen de şöyle oluyor: Genelde konteyner bazlı ürün satışlarında yani bir konteyner dolusu malzeme örnek veriyorum adam hepsine tek fiyat 100.000 euro istiyor. Alan da perakende de onu 200-300 bin euro ya satıyor.
Bu tip satışlarda olay şu: Avrupa da X üretici kendi imalatı için parça sipariş verir. Üretim için gerekli testleri geçenleri kullanır, bir kısmını yedek parça olarak ayırır ve testten geçemeyen düşük kaliteleri bir kenarda biriktirir. Yine direnç, kondansatör gibi stokta uzun süre beklemiş malzemeleri de ayırır. Onları belli miktara ulaşınca toptan satar. Bizim uyanıklar da çöp malzemeyi alır piyasaya iyi fiyattan satar. Sonra arızalı cihazınız için yedek parça olarak aldığınız parça o parçalardan ise bir daha cihazınız o seviyede performanslı çalışmaz siz de neden neden diye düşünür durursunuz. Çin de üretim yapan yerlerde de ürünler kalitelere göre sınıflandırılır. Düşük kaliteler düşük fiyatla satılır ama burada iyi fiyata satılır. Satıcılar da uyanık ucuz satmıyorlar ki kaliteli algısı oluşsun.

Baskı sistemleri de artık geliştiği için kılıfın içi boş çıkmadığı sürece anlayın ki o ürün patates baskıdır. Öyle eskiden elle bastırınca silinen, orijinal gibi olmayan baskılar kalmadı yada azaldı. Adam yüzeyi kumlayıp temizliyor hatta eski elektronik atıklardan sökülen yıpranmış malzemeleri yeniden şartlandırıp sıfır gibi satıyorlar.


Bu mesaja 1 cevap geldi.

F FISION Konu Sahibi
geçen hafta (211 mesaj)
Evet yazdıklarınız doğru olabilir.

Test denememde 2SC5200 orjinal transistörü yük olarak kullandım.

Çok iyi bir soğutma ile kollektör - emiter arası 40V - 5A geçirdim.

Transistörün dayanıklılığına şaşırdım yani 1 - 2 dk boyunca 200W çekerek bozulmadan çalıştı.

Sonra testi bitirdim bu transistör gerçekten orjinaldi.

Eğer sahte olsaydı hemen delinip güç kaynağı kısa devre moduna geçerdi.
Bu mesajda bahsedilenler: @Sozuak
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.