Arama butonu
Bu konudaki kullanıcılar: 1 misafir
24
Cevap
790
Tıklama
4
Öne Çıkarma
Sadece 31 ışık yılı uzaklıkta yaşanabilir gezegen keşfedildi: Yeni evimiz olabilir mi?
M
2 ay
Binbaşı
Konu Sahibi

Sadece 31 ışık yılı uzaklıkta yaşanabilir gezegen keşfedildi: Yeni evimiz olabilir mi?
Astronomlar Dünya’dan farklı yaşanabilir bir gezegen bulmak için uzunca bir süredir gökyüzünü inceliyor. Şimdiye kadar bulunan 5000’den fazla gezegenin sadece 200 tanesi kayalık yapıda ve bunların çok ama çok azı bize yakın diyebileceğimiz mesafede. Şimdi ise, keşfedilen Wolf 1069 b ötegezegeni her iki şartı da karşılıyor.Dünya'dan sadece 31 ışık yılı uzaktaWolf 1069 b, dünyanın dört bir yanından 50 gökbilimciden oluşan ekip tarafından keşfedildi. Dünya’dan sadece 31 ışık yılı uzaklıkta bulunan kırmızı cüce sınıfı yıldız Wolf 1069’un yörüngesinde dönen bu gezegen her anlamıyla heyecan verici. Wolf 1069 b, gezegenimizin 1.26 kütlesi ve 1.08 büyüklüğünde ve potansiyel olarak kayalık bir yapıda. Wolf 1069 b, aynı zamanda yıldızının yaşanabilir bölgesinde dönüyor ve bu da onu yüzeyinde sıvı suyun olabileceği anlamına geliyor. Ek olarak Wolf 1069 b, yaşanabilir bölge içerisinde bulunan Dünya boyutuna en yakın altıncı gezegen konumunda. Diğerleri ise sırasıyla, Proxima Centauri b, GJ 1061 d, Teegarden's Star c, GJ 1002 b ve GJ 1002 c.Ayrıca Bkz.İnsanlık 50 yıldır uzayda: Dünya’dan en uzağa giden uzay araçları nerede ve ne yapıyorlar?Küçük bilgi: Dünya'dan en uzağa giden uzay aracı Voyager 1, bizden sadece 23,82 milyar kilometre uzakta ve ona ışık hızıyla 22 saat 4 dakikada gidebiliriz. 31 ışık yılı, insanlık için büyük ancak evren ölçeğinde çok küçük bir mesefa.Bir tarafı sürekli karanlıkta ama sıcaklık yaşama elverişliGözlem ekibini yöneten Diana Kossakowski, "Yıldız Wolf 1069'un verilerini analiz ettiğimizde, kabaca Dünya kütlesine sahip bir gezegen gibi görünen net, düşük genlikli bir sinyal keşfettik" diyor. Keşfedilen gezegen, 15.6 günlük çok daha kısa yörünge süresine sahip olmasına rağmen kendi yıldızı bir kırmızı cüce olduğu için bu büyük bir sorun teşkil etmiyor. Bununla birlikte Wolf 1069 b'nin gelgitsel olarak ana yıldızına kilitlenmiş olduğu da keşfedildi. Yani, tıpkı Ay’da olduğu gibi gezegenin bir tarafı sürekli olarak yıldızına bakarken, diğer tarafı ise sürekli olarak karanlıkta kalıyor.Sadece 31 ışık yılı uzaklıkta yaşanabilir gezegen keşfedildi: Yeni evimiz olabilir mi?
Aktarılanlara göre Wolf 1069 b, Dünya'nın aldığı güneş ışığının yaklaşık yüzde 65'ini alabiliyor ancak buna rağmen sıcaklık yaşam veya sıvı su için yeterli seviyede. Elde edilen verilere göre eğer gezegende bir atmosfer yoksa yüzey sıcaklığı güneşli tarafında -23 dereceye düşebilirdi. Ancak mevcut bilgiler gezegenin bir atmosferinin olduğu ve yüzey sıcaklığının ortalama 13 derece olabileceği aktarılıyor. Atmosferin varlığı, onu kendi yıldızının zararlı elektromanyetik radyasyonundan korumasına yardımcı olabilir.Daha fazla bilgi için beklemek gerekecekNe yazık ki, Trappist-1 sistemi ve Proxima b gibi diğer Dünya benzeri ötegezegen keşiflerinde olduğu gibi atmosferlerin kanıtlarını, bileşimini ve yaşamın potansiyel varlığını ortaya çıkarabilecek daha fazla çalışmanın yapılması gerekiyor. Kossakowski, "Muhtemelen bunun için bir 10 yıl daha beklememiz gerekecek" dedi, dolayısıyla "yeni evimiz" demek için daha zaman var. Bu tip gezegenlerin atmosferinin James Webb Uzay Teleskobu ile de incelenmesi mümkün değil zira arkalarında güçlü bir ışık kaynağı bulunmuyor. Dolayısıyla halihazırda Şili’de inşa edilen Extremely Large Telescope’un tamamlanmasını beklememiz gerekecek. Bu teleskop tamamlandığında dünyanın en büyük optik ve kızılötesi teleskopu olacak.
Kaynak:https://www.space.com/wolf-1069-b-exoplanet-habitable-earth-mass-discovery
Kaynak:https://newatlas.com/space/exoplanet-red-dwarf-habitable-zone/
Kaynak:https://www.mpg.de/19798012/exoplanet-earth-like-habitable

 Haberi Portalda Gör

Işık hızında gidersek 31 sene gibi kısa bir süre de varırırz
Yoruma Git
sky4747 - 2 ay +20
Okumuş adamlar tabi... Nah gidersiniz diyememiş, sadece 31 ışık yılı demiş.
Yoruma Git
Tendürek - 2 ay +15
Işık hızında hiç bir kütleli obje hareket edemez. Muhtemelen yazıda ışık hızının %99 küsürü gibi bir şey kastediliyor. Onu da ileri medeniyet bile yapmazdı harcanacak boşa ina...
Yoruma Git
Yorumun Devamı Spider_hip - 2 ay +8
_
2 ay
Binbaşı

oo hemen sahiplendiler gezegeni dur bakalım belki yaşayan vardır oralarda.
J
2 ay
Yarbay

Sadece 31 ışık yılı hee....


Günümüz uzay mekikleriyle sanırım 150.000 yıllık bir yolculukta falan gidilebilir... S
2 ay
Onbaşı

Işık hızında gidersek 31 sene gibi kısa bir süre de varırırz< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.
M
2 ay
Yarbay

31 ışık yılı = 294.500.000.000.000 km.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mr. Jingles -- 6 Şubat 2023; 9:51:21 >

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

K
2 ay
Yüzbaşı

bu dünyada kardeşçe kirletmeden yaşadık orada kaldı

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kuruwa -- 5 Şubat 2023; 22:51:20 >


M
2 ay
Yarbay

Sadece 31 ışık yılıymış.Bu mesaja 1 cevap geldi.
Ş
2 ay
Binbaşı

sadeceyse sorun yok :)A
2 ay
Yüzbaşı

Sadece 31 ışık yılı öyle bir tarif etmiş ki hemen gidesim geldi. Karşıdaki caminin köşesinden dönünce hemen karşıda, yanında pastahane var🤦

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi aykutk -- 5 Şubat 2023; 22:54:54 >

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

T
2 ay
Yüzbaşı

Okumuş adamlar tabi... Nah gidersiniz diyememiş, sadece 31 ışık yılı demiş.A
2 ay
Yarbay

Oraya gitsen bile Dünya ile iletişim kurmaya çalışsan senin mesajım dünyaya en erken 31 yil sonra gelir

Solucan deliği uretmen lazim böylece kestirme yolla gidersin ki onun icin Tip 2 medeniyet olman lazım< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

S
2 ay
Yüzbaşı

Gezegenin 31 ışık yılı önceki halini gözlemliyor olmamız dışında sorun yok.Bu mesaja 1 cevap geldi.
N
2 ay
Çavuş

Dünya,evrenin merkezi değil.Yani,başka bir koordinattan dünyaya bakıldığında belki de her şey çoktan oldu ve bitti.İnsan böyle,her şeye kendini merkez alarak bakar.

Ne içindeyim zamanın,
Ne de büsbütün dışında;
Yekpâre, geniş bir ânın
Parçalanmaz akışında.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi nickyazmakşartmı -- 6 Şubat 2023; 00:28:00 >Bu mesajda bahsedilenler: @Seto-Kaiba
D
2 ay
Teğmen

Çok yakar...
S
2 ay
Yarbay

Işık hızında hiç bir kütleli obje hareket edemez. Muhtemelen yazıda ışık hızının %99 küsürü gibi bir şey kastediliyor. Onu da ileri medeniyet bile yapmazdı harcanacak boşa inanılmaz enerjiden ötürü ama bu başka bir uzun konuda açıklanır.

Yazımın sebebine gelirsek, time dilation. Zaman, ışık hızına yaklaştıkça logaritmik bir şekilde yavaşlar.

Dolayısıyla şayet ışık hızında gidilebilseydi, evet dünyadaki gözlemciler için 31 yıl sonra roket oraya varırdı. Ama roketteki astronotlar için göz açıp kapama süresi olurdu. Yani hiç yaşlanmazlardı bile. E tabi mantıkken illaki acceleration ve deacceleration olması gerekli. Bu muhtemelen çok rahat bir kaç ay alırdı. Onun dışında ışık hızı ya da %99 gibi hızlarda, o hızda yolculuk yapan için zaman aşırı yavaşlar. Bu sebeple 100-200 ışık yıllarına bile yaşlanmadan astronotlar varabilir ama dünyada o süreler geçmeye devam eder.

Bir diğer zamanı değiştiren şey hız dışında çekim kuvveti. Aşırı kütle uzayı büktüğü gibi zamanı da büker.

Onun dışında, kendimizi yok etmez ve gelişmeye devam eden bir medeniyet olursak, muhtemelen bir roketi ışık hızının %99 larına çıkartabilecek kadar ekstrem enerjiyi üretebilecek seviyelere gelmeden muhtemelen her şeyin teorisini çözmüş, karanlık madde, negatif enerji gibi konularda gelişmiş oluruz. Dolayısıyla onları kullanarak uzayı bükme sistemi ile o hızlara ulaşırız.

Time dilation grafiğini detaylı incelemek isteyenler için site;
https://www.fourmilab.ch/cship/timedial.html

Hızın zamana olan belirgin etkileri ancak ışık hızının %85 lerinden sonra artarak belirginleşiyor.

Misal ISS de 1 sene aralıksız kalan bir astronot da dünyadaki bize göre 3.8 saniye daha az yaşlanmış oluyor. Gps uydularının saatleri her gün nano saniyelerde bile olsa daha geri kalıyor ve tekrar ayarlanması gerekiyor.

Işık hızının yaklaşık %89 unda seyahat eden roketteki astronotlar dünyadan bakıldığında 10 günlük süre sonra tekrar dünyaya dönse astronotlar için sadece 5 gün geçmiş olurdu. Yani yaklaşık 2 kat zaman farkı oluyor %89 larda.

Son bir örnek daha. Bu 31 ışık yılı mesafedeki sözde yaşanılası gezegene ışık hızının %89 una ulaşabilen bir roket gönderseydik. 31*100/89 = 35 yılda ulaşırdı. Yani 2025 te göndersek, 2060 ta orada. Ama time dilation dan ötürü, içindeki astronotlar oraya ulaştığında 35/2 sadece 17,5 sene yaşlanmış olurlardı.

Bu mesajda bahsedilenler: @sky4747
B
2 ay
Yüzbaşı

Herkes saçmalamış yine, sadece 31 yılı denmesinin sebebi göreceli olarak söylenmiş bir şey. Astronomik mesafeler genelde milyonlarca ışık yılı ile ölçülüyor, 31 haliyle oldukça kısa bir mesafe onlara göre.< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

F
2 ay
Binbaşı

Mümkün değil tabi de diyelim gittiler ve baktılarki bilim adamları yanılmış muhahahaha.
D
2 ay
Yarbay

radyasyonu dusuk, sivi suyun bulundugu herhangi bir gezene dunyadan getirecegin bir kac litre deniz suyu ile asila ve sonuclarini seyret. fito planktonlarin gezegeni oksijenle doldurmasi sadece zaman meselesi olur. kozmik olcekde hemen dibinde yasama uygun binlerce belki milyonlarca yeni dunya var ama insan olceginde bir o kadar uzakda ve ulasilmazlar, sadece uzakdan seyredebiliyorsun.
K
2 ay
Yarbay

İki adımlık yer. İndi-bindi yaa!< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


Bu mesajda bahsedilenler: @mert1907
D
2 ay
Yarbay

"Sadece" 31 ışık yılı... Mevcut teknolojimiz ile bu yolu en az ne kadar zamanda gidebiliriz biliyormusunuz? 266 yıl. Bu da en az.