Bu konudaki kullanıcılar: 1 misafir, 1 mobil kullanıcı
22
Cevap
0
Tıklama
2
Öne Çıkarma
Sabah yazarı açıkladı... Seçim sistemi değişiyor

S Surpentor Konu Sahibi
2 ay (1676 mesaj)
İktidara yakınlığıyla bilinen Sabah gazetesi yazarı Mahmut Övür, “Siyasi Partiler Yasası’ndaki Sürpriz” başlıklı bir yazı kaleme aldı.

Mahmut Övür yazısında, Siyasi Partiler Yasası'nda değişime gidileceğini öne sürdü. Övür, yapılacak değişiklik ile, parti genel başkanlarının o partinin üyeleri tarafından seçilmesi şartının getirileceğini belirtti.
Övür ayrıca, “Seçim yasası başlığı altında, dar veya daraltılmış bölge sistemleri, barajın yüzde 5'e düşürülmesi, hatta ittifak içi baraj getirilmesi ve milletvekillerinin parti değiştirmelerinin zorlaştırılması gibi seçenekler tartışılıyor.” diye belirtti.

Mahmut Övür’ün yazısının ilgili bölümü şöyle:

“Rahmetli Demirel, siyasetteki sürprizler için ’Turpun büyüğü heybede’ sözünü kullanırdı. Şimdi bu, Millet İttifakı, daha doğrusu CHP için kullanılıyor. Denilen şu: CHP'yi önümüzdeki günlerde sadece Saadet Partisi'nin ittifaktan ayrılması değil bir başka sürpriz daha bekliyor: Siyasi Partiler Yasası'ndaki değişiklik.

Bunun ne anlama geldiğini biraz açalım.

Hükümetin gündeminde Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ni daha demokratikleştirmek için iki önemli yasanın değiştirilmesi var: Seçim ve Siyasi Partiler Yasası.

Seçim yasası başlığı altında, dar veya daraltılmış bölge sistemleri, barajın yüzde 5'e düşürülmesi, hatta ittifak içi baraj getirilmesi ve milletvekillerinin parti değiştirmelerinin zorlaştırılması gibi seçenekler tartışılıyor.

Siyasi Partiler Yasası'nda ise en dikkat çekici hazırlık, parti genel başkanlarının o partinin üyeleri tarafından seçilmesi şartının getirilmesi... Bir dönem Fransız sosyalistleri de bunu önermiş, hatta denemişlerdi. Mustafa Sarıgül'ün genel başkanı olduğu Türkiye Değişim Partisi de tüzüğünde, parti başkanını parti üyelerinin seçmesini ve iki dönem şartı getiriyor.

İnce, CHP'ye geri döner mi?

Bu çalışma, bugünlerde daha çok CHP içi muhalefetin gündeminde. Onlara göre bu delege sistemiyle Kılıçdaroğlu yönetimini değiştirmek imkânsız. Ama eğer yeni yasa önümüzdeki aylarda Meclis'e gelir ve yasallaşırsa CHP'de de değişim umudu doğar. Çünkü o tarihten sonra CHP'deki delege sistemi devreden çıkacağı için bir milyonu aşan üyelerle genel başkan seçimi, taşları yerinden oynatır.

Tabii bu her parti için geçerli ancak CHP'de daha etkili olacağı konuşuluyor. Nedeni de CHP yönetimi ile tabanı arasında ortak bir siyasi yaklaşımın olmaması. Bu gerçekten hareket eden eski Baykalcıları ve sosyal demokratları yeni yasa hazırlığı bir hayli heyecanlandırmış durumda.

Hatta Muharrem İnce'yi bile... Bu da nereden çıktı demeyin, bakın bir CHP'li ne diyor: ‘Gördüğüm kadarıyla İnce, partisinin kurulmasını mart sonrasına bıraktı. Eğer Siyasi Partiler Kanunu'ndaki değişiklik bir an önce hayata geçerse İnce bile geri döner ve CHP'deki genel başkanlık yarışına katılır.’

O madde yeni yasaya konur mu konmaz mı bilinmez ama şu biliniyor: Sistemin demokratikleştirilmesi, terör örgütüne mesafe koymayan HDP'nin yalnızlaştırılması ve ittifaklardaki kaymalarla siyaset yeniden şekilleniyor. Bu da Başkan Erdoğan'ın şu sözünü hatırlatıyor: ‘Her şey gibi muhalefetin de yerli ve millisini ülkemize kazandırmak inşallah bize nasip olacaktır.’”https://odatv4.com/sabah-yazari-acikladi-16012144.htmlNiye bu kadar kendilerini kasıyorlar ki çıksınlar 'Cumhur ittifağı hangi sistemde daha kolay iktidarı sağlama alır o sistemi getireceğiz' desinler olsun bitsin.

Yalnız seçim bara...
Yoruma Git
Yorumun Devamı Long Nightt - 2 ay +36
demek ki önlerine gelen anket sonuçları istenilen seviyede değil.
Yoruma Git
Yorumun Devamı Guest-400988AF7 - 2 ay +29
Haberde geçen
Yoruma Git
Yorumun Devamı Surpentor - 2 ay +12

G Guest-400988AF7
2 ay (546 mesaj)
demek ki önlerine gelen anket sonuçları istenilen seviyede değil.
Y yuzyirmi
2 ay (627 mesaj)
Anladığım kadarıyla dar b. seçim sistemi ile mv sayısı 5 altında olan iller birleşecek deniliyor.

Bu birleşme mv düzeyinde mi yoksa iller düzeyinde mi? (Mesela Bayburt'un Erzurum ile birleşmesi gibi)
L Long Nightt
2 ay (395 mesaj)
Niye bu kadar kendilerini kasıyorlar ki çıksınlar 'Cumhur ittifağı hangi sistemde daha kolay iktidarı sağlama alır o sistemi getireceğiz' desinler olsun bitsin.

Yalnız seçim barajının düşürülmesi küççük ortağın sallantıda olduğunu gösteriyor sanırım.Sınır olarak %5 düşünüyorlarmış.Demek ki küççük ortağın oy potansiyeli %5...Bence hemen düşürmesinler gün geçtikçe zaten eriyorlar.Birkaç aya kalmaz o sınır %3-2'lere kadar geriler.
H Hakiki Osmanlı Torunu
2 ay (960 mesaj)
Akp bunu yapabilirse helal olsun derim. Ciddiyim şu 18 yılda yaptığı en iyi icraat bu olur. O kadar önemli bir değişiklik bu.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


J Jeopol
2 ay (7988 mesaj)
Bu tür değişiklikler bir sonraki seçim için geçerli olmalı.

Ayrıca ülke 600 bölgeye ayrılmalı. Her bölgeden %50yi geçen aday seçilmeli. %50yi geçen yoksa en yüksek oy alan iki aday tekrar seçime girmeli.

Pusulada parti değil adayın ismi yazılmalı veya seçmen adayın ismini yazarak oy vermeli.

Tabi bu değişiklik haberleri AKP'nin bitişinin kabul ettigini gösteriyor. Kendisine yarayan herşeyi deneyecekler. Ama artık bitti. Vatandaşın ekonomi bittiyse son yakındır.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 2 cevap geldi.

S Surpentor Konu Sahibi
2 ay (1676 mesaj)
Haberde geçen "Parti genel başkanlarının o partinin üyeleri tarafından seçilmesi şartının getirilmesi" maddesini beğendim. Hatta genel başkanlığın krallığa dönüşmemesi için " 5 dönemden fazla genel başkanlık yapamaz " sınırlaması getirilebilir.


Ayrıca seçim zamanı prompter kullanımı yasaklansın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Surpentor -- 16 Ocak 2021; 14:26:32 >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

Q Qantas
2 ay (2289 mesaj)
Hiç bir şey ilk seçimde gitmelerine engel olamayacak.
Beyhude çabalar.
L Long Nightt
2 ay (395 mesaj)
Yalnız parti üyelerini parayla satın almaları ya da kendi adamlarını doldurmaları da muhtemel.Bunu önermeleri boşuna değildir.İlk başta bana da olumlu gibi geldi ancak bunlar kendi yönetimlerini de sorgulatacak bir işe girmezler.Bunu yaparlarsa küççük ortağın liderinin koltuğu sallantıya girer.Küççük ortağın seçmeninde de kendisine yönelik tepkiler var.Küççük ortakta bugün Kılıçdaroğlu gibi delegelerin gücüyle hala daha o koltukta oturuyor.Delegeler yerine parti üyelerine sorulması durumunda onunda koltuğu sallantıya girebilir.Peki buna yanaşırlar mı?


Bu mesaja 2 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @Surpentor

S Surpentor Konu Sahibi
2 ay (1676 mesaj)
Belkide artık akp mhp'den kurtulmak istiyorda olabilir. Bilemiyorum.


Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @Long Nightt

H Hakiki Osmanlı Torunu
2 ay (960 mesaj)
Yüzbinlerce parti üyesi var hocam. İsteyen olabiliyor. O yüzden kontrol etmek imkansız.
Bu kanun bu şekilde geçerse Türkiye demokrasi tarihi için çok önemli bir gelişme olur. Umarım akp bunu da eline yüzüne bulaştırmaz.
Belki akp giderayak demokratik hamleler yapıp mümkün olduğu kadar iktidarın gücünü kırpma niyetinde olabilir.
Farketmez niyetleri samimi olmasa bile Türkiye demokrasisi için çok iyi olur

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Hakiki Osmanlı Torunu -- 16 Ocak 2021; 14:41:11 >


Bu mesajda bahsedilenler: @Long Nightt

- -KRONOS-
2 ay (927 mesaj)
Baraj niye %5'e düşüyor ne oldu birine bir şey mi oldu?

Bu arada barajın kalkması gerek ya da %1 gibi olabilir.

Anketleri kötü gittikçe daha çok şey değiştirecek malumlar.
_____________________________

Eski kullanıcı adı: TRkronosR radko
2 ay (7524 mesaj)
Bu yaz erken seçim
T TIGERSHARK
2 ay (3120 mesaj)
%5 seçim barajı yine yüksek. Türkiye de eğer bir baraj olacaksa o oran %2 olmalıdır diye düşünüyorum. Sonuçta meclis insanların sesini duyurabilmesi için var.

Ve kendi görüşüm Türkiye de kanun tekliflerini meclis değil türkiye nin ilk 10 un da ki devlet üniversitelerin ortak bir araya gelip bilim adamlarının oluşturduğu konsorsiyum tarafından hazırlanmalı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TIGERSHARK -- 16 Ocak 2021; 15:41:9 >


W wehrmacht
2 ay (5758 mesaj)
Kamuoyu yoklaması yapılıyor olumlu gelirse devam yoksa unutulması kolay..
O Omega Speedmaster
2 ay (966 mesaj)
Seçim miladı dolan yönetimi değiştirmek için yapılır. Akp yine başta kalacaksa, seçim meçim yapılmasın...Bizim vergi paraları çarçur edilmesin!

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


Ü üç f
2 ay (1283 mesaj)
Dönem sınırı getirsinler yiyorsa.
M MRTFR
2 ay (3515 mesaj)
quote:

Orijinalden alıntı: Jeopol

Bu tür değişiklikler bir sonraki seçim için geçerli olmalı.

Ayrıca ülke 600 bölgeye ayrılmalı. Her bölgeden %50yi geçen aday seçilmeli. %50yi geçen yoksa en yüksek oy alan iki aday tekrar seçime girmeli.

Pusulada parti değil adayın ismi yazılmalı veya seçmen adayın ismini yazarak oy vermeli.

Tabi bu değişiklik haberleri AKP'nin bitişinin kabul ettigini gösteriyor. Kendisine yarayan herşeyi deneyecekler. Ama artık bitti. Vatandaşın ekonomi bittiyse son yakındır.
Dar bölge seçim sistemi gelirse AKP iktidardan inmez.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MRTFR -- 16 Ocak 2021; 18:3:25 >


D Davidoffmath
2 ay (595 mesaj)
Mhp kiminle ortak/ittifak/koalisyon sahibi olursa bilin ki o birleşim en fazla 2 dönem sonra çökecektir :))
Bu benim görüşüm tabi .
Bu mesajda bahsedilenler: @Surpentor

R recplayer
2 ay (935 mesaj)
Seçim sistem değişiklikleri 1 yıl sonra yürürlüğe girer, yani 2022 seçimlerinde olur en iyi ihtimalle

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


Bu mesajda bahsedilenler: @Jeopol