Arama butonu
Bu konudaki kullanıcılar: 2 misafir, 2 mobil kullanıcı
1
Cevap
0
Tıklama
0
Öne Çıkarma
Rezistans yapıcam çok acil (3d yazıcı tablası için)

A AAT.BH Konu Sahibi
2 yıl (1466 mesaj)
Merhaba. 3d yazıcı tablası için kullanacağım bir ısıtıcı plaka yapmak istiyorum. 40x40cm bir alüminyum sacı 100 dereceye kadar ısıtacak ince bir rezistans telini alüminyum plakanın bir yüzeyine sarmal şekilde yapıştırıcam.

güç kaynağımdan 12 volt. rezistans max. 4 amper çekmeli.

benim anlamadığım mesele şu. v=ır den 12/4=3 ohm çıkıyor. sorularım ise şunlar.

1) 3 ohmluk bir rezistans kaç dereceye ulaştırır teli? bi anda akkor haline mi gelir? bu değer optimum uygun olan değer midir?
2) telin direncini azaltırsak daha çok akım çekecek. daha çok akım çekince daha mı hızlı ısınacak telimiz?
3) telin direncini arttırırsak daha az akım çekicek o zaman ince tel kullanmak daha mı tasarruflu olur. ve daha az akımla daha hızlı mı ısınır?

şu işin mantığını bi anlatır mısınız çok kafam karıştı. yani 3 ohm un üstüne ve altına gidildikçe beni neler bekliyor tam olarak.
R researcher12
2 yıl (483 mesaj)
< Resime gitmek için tıklayın >

Anlayacağın hocam senin kendi saracağının termal resistansını bulmak çok zor. Onun için sıcaklığı bilmek de zor. formulden anlaycağın üzere direnci artırısan p azalır yani güç azalır sıcaklık azalır, azaltırsan p artar , sıcaklık artar.
Kaç olur allah bilir :)

Termostatlı röleli devre lazım .DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.