Bu konudaki kullanıcılar: 4 misafir, 1 mobil kullanıcı
36466
Cevap
842857
Tıklama
21
Öne Çıkarma
@PS Vita Haber-Oyun-Tartışma Platformu -> Vita Aldıran Oyunlar Listesi İlk Sayfada!

E Elluin Konu Sahibi
10 yıl (2315 mesaj)
PS Vita Nedir?


Sony Playstation Vita Japonya'da 2011 Aralık, Avrupa ve Amerika'da ise 2012 Şubat ayında çıkan, PSP'nin devamı niteliği taşıyan Sony'nin en son el konsoludur. An itibariyle Vita 1000 ve Vita 2000 olmak üzere iki çeşidi bulunmaktadır.
Konu Kimler İçindir ve Değişmesinin Amacı Nedir?


Bu konu PS Vita sahibi, satın almak isteyen veya konsolla ilgi duyan herkes içindir. Konuyu takip ettiğim 2 sene boyunca gereksiz ve konu dışına çıkan tartışmalar sıklıkla yaşandığı için genel olarak konunun temasının değişmesi gerektiğini düşündüm. Bu yüzden bu sayfa artık kulüp görevi görmeyecek, daha ağırlıklı olarak oyunlar ve Vita haberleriyle ilgili bir portala dönüşecek. PSNleri paylaşmak isteyen üyelerin PSN isimlerini imzalarına eklemeleri, bu sayede ana sayfada oluşan ağırlığı önlemeye yardımcı olacaktır.

PS Vitayı Kimler Satın Almalı?


PS Vita internette dolanan ve forumumuzda da sıkça görebileceğiniz "oyun yok" mitinin kurbanları arasında yer alıyor. Eleştirilerin nedeni PS Vita'nın 2014'den bu yana Sony Avrupa ve Amerika stüdyoları tarafından destek görmeyişi. PSP'den farklı olarak PS Vita bu sene ve önümüzdeki senelerde desteği genellikle Sony Japonya stüdyoları ve 3. parti Japon firmalardan görecektir. Bununla birlikte bu sene çıkacak olan Resident Evil Revelations 2 Sony'nin çok sık olmasa da daha geniş kitleye hitap edecek oyunları da ara ara Vita'ya ulaştıracağının işareti niteliğindedir. Indie oyun sahnesinde halen sağlam bir yere sahip PS Vita bu sene diğer senelerden çok daha fazla indie oyuna ev sahipliği yapacaktır. Jrpg ve Visual Novel sevenler için 2015'in en etkileyici listesine sahip PS Vita, batı ağırlıklı oyunlardan ziyade özellikle farklı türlere ve rpglere ilgi duyan kitleye hitap etmektedir.

Yıldız Sistemi (*)


Yıldız sistemini eklememin nedeni "Vita'da olup diğer konsollarda olmayan hangi oyunlar var?" sorusunu rahatlıkla cevaplamanızı sağlamaktır. Bir oyunun yanında * işareti bulunuyorsa bu iki anlama gelmektedir;

1- Oyun sadece PS Vita'da bulunmaktadır.
2- Oyun başka bir platformda mevcuttur ancak İngilizcesi sadece PS Vita'da bulunmaktadır.

PS Vita Aldıran Oyunlar


Persona 4 Golden* (Turn based Rpg)
Puan listelerini alt üst eden ve gelmiş geçmiş en başarılı jrpglerden biri olarak kabul edilen Persona 4 yenilenmiş haliyle PS Vita'da. Rpg öğelerinin yanında aynı zamanda diğer karakterlerle etkileşimin yüksek olduğu Persona 4 Golden, turn-based rpg seven her oyuncunun kaçırmaması gereken özel bir deneyim. Yasogami Lisesindeki sıradan hayatınız etrafınızda gerçekleşen cinayetleri çözmeye çalışırken bir anda değişebilir, bu maceraya hazır mısınız? Persona 4 Golden PS2 sürümüne ek olarak; yeni bir karakter, yeni senaryolar ve şehire eklenen yeni bölümlerle şimdi daha geniş bir deneyimle Vita'da!


Oyun içi görüntüler

Tanıtıcı Video
Little Big Planet Vita* (Platform)
Sackboy'un Carnivalia'da kötü kuklacıya karşı verdiği savaşta Vita'yla ona yol gösterin. Platform oyunlarını seven ve yaratıcılığına güvenenler için doğru seçim olan LBP Vita size onlarca saat oynayabileceğiniz harika bir deneyim sunuyor. Diğer LBP oyunlarında olduğu gibi diğer oyuncuların yarattığı yeni dünyaları keşfedebilir ve isterseniz siz de bu dünyalardan birini yaratarak yeni maceralar yaratabilirsiniz!


Oyun içi görüntüler

Tanıtıcı Video
Danganronpa 1-2 (Görsel Roman)
Birçok sitede 2014'ün en iyi oyunları listesinde en üst sıralarda yer alan Danganronpa : Trigger Happy Havoc ve Danganronpa 2 : Goodbye Despair görsel roman sevenlerin, bu türe yeni olanların ve deneyimlemek isteyenlerin kapısını ilk çalması gereken oyunların başında yer alıyor. Danganronpa'nın baş döndürücü konusu sizi bir oradan bir oraya sürüklerken etrafınızda yaşanan cinayetlerden sonra en yakın dostunuzdan bile şüphe edeceksiniz! Cinayetleri çözüp Monokuma'nın arkasında yatan sır perdesini aralayabilecek misiniz?


Oyun içi görüntüler


Tanıtıcı Video


Tearaway* (Platform)
Little Big Planet'ın yaratıcısı Media Molecule tarafından Vita için özel hazırlanan Tearaway 2014 senesinin sadece en başarılı platform oyunlarından biri değil aynı zamanda son yıllarda çıkmış en yaratıcı hikayelerden birine sahip. Bu rengarenk kağıtvari dünyada Atoi ve Iota'nın mesajını sahibine ulaştırmasına yardımcı olun! Sıradışı grafikleri ve başarılı müzikleriyle Tearaway, genç yaşlı her oyuncunun deneyimlemesi gereken modern bir başyapıt.


Oyun içi görüntüler

Tanıtıcı Video
Uncharted : Golden Abyss* (Aksiyon-Macera)
Naugthy Dog'un PS3 için başlattığı serüven, Sony Bend tarafından PS Vita'da devam ediyor. Hazine avcısı Nathan Drake'in Panama'nın balta girmemiş ormanlarında Guerro ve ordusu karşısında hayatta kalma mücadelesinden çıkabilmesi sizin ellerinizde. Başarılı grafikleri ve Aksiyon-Macera seven oyuncuların yıllardır değişmeyen adresi Uncharted aynı başarılı formülü Vita'da da devam ettirmeyi başarıyor. Ama bastığınız yerlere dikkat edin çünkü Drake'in her dokunduğu yer yeni bir maceraya gebe!


Oyun içi görüntüler

Tanıtıcı Video
Gravity Rush (Aksiyon-Macera)
Yer çekimini kontrol edebilmeyi istediniz mi hiç? Peki ya uçmaktan ziyade yer çekiminin kontrolünü değiştirip havada süzülmeyi? Düşünmediyseniz üzülmeyin çünkü Sony sizin yerinize düşündü. SCE Japan Studio tarafından ilk olarak PS3 için hazırlanması planlanan ancak daha sonra PS Vita'ya transfer olan Gravity Rush benzerlerinden farklı bir dünya sunuyor. Havada süzülen şehir Hekseville'de ana karakterimiz Kat ve kedisiyle birlikte kaybolan hafızamızın izini sürüyoruz. Çizgi romanvari bir anlatım tarzına sahip Gravity Rush aksiyon-macera seven maceracı ruhların uğraması gereken bir durak.


Oyun içi görüntüler

Tanıtıcı Video
Killzone : Mercenary* (FPS)
Guerilla Cambridge tarafından Killzone 3'ün motoruyla hazırlanan ve Killzone serisinin en başarılı oyunlarından biri olarak kabul edilen Killzone Mercenary'de Helgast ve ISA için çalışan bir paralı asker görevindeyiz. El konsollarında fps olmaz diyenlere cevap niteleği taşıyan KZM'de 8 kişilik online multiplayer sayesinde arkadaşlarınızla beraber diğer Vita oyuncularına karşı oynamanız da mümkün.


Oyun içi görüntüler

Tanıtıcı Video
Freedom Wars* (Aksiyon-Hunting-Rpg)
Dünya'ya gelen insanların 1 milyon yıllık hapis cezasıyla hayata başladığı; izinsiz koşmanın, konuşmanın, hareket etmenin yasak olduğu bir ütopik bir yaşam. Günahkarlar olarak bizim görevimiz ise bağlı olduğumuz şehre hizmet ederek yaptığımız görevlerle cezamızı tamamlayarak özgürlüğe kavuşmak. Başarılı grafikleri, detaylı karakter yaratma özellikleri ve akıcı oynanışıyla Monster Hunter tarzındaki oyunları sevenler için Vita'da aranan kan!


Oyun içi görüntüler

Tanıtıcı Video
Lumines : Electronic Symphony* (Puzzle)
Değişen ritmler, değişen renkler, değişen müzikler... Lumines Electronic Symphony Ubisoft tarafından Vita'ya özel hazırlanmış bir puzzle oyunu. Chemical Brothers, Pet Shop Boys, Air gibi başarılı grupların şarkıları eşliğinde düşen kutucukları 4lü bloklar halinde ortadan kaldırmaya çalışıyoruz. Elbette şarkılar değiştikçe hızlanan kutular sizi daha da zorluyor. Reflekslerine güvenen ve tetris de neymiş bana daha kıpır kıpır bir puzzle lazım diyenler için Lumines son derece eğlenceli bir seçenek.


Oyun içi görüntüler

Tanıtıcı Video
WipEout 2048* (Yarış)
WipEout 2048, PS Vita'nın en başarılı yarış oyunlarından biri olma özelliğini taşıyor. Konsola çıkan ilk oyunlardan biri olmasına rağmen halen en iyi grafikli oyunlar arasında yer almasının arkasında Studio Liverpool gibi yetenekli bir takımın olması yatıyor. Belki Studio Liverpool artık yok ancak arkalarında bıraktıkları WipEout serisinin en başarılı oyunlarından biri olan WipEout 2048 sizleri New York'un "yakın bir gelecekte"ki ara sokaklarında yarışa davet ediyor.


Oyun içi görüntüler

Tanıtıcı Video
Soul Sacrifice/Soul Sacrifice Delta* (Aksiyon-Hunting-Rpg)
Sizi siz yapan hayatta yaptığınız seçimlerdir. Ve bazen yaptığınız bu seçimler hiç beklemediğiniz bir şekilde karşınıza çıkar bir gün. Soul Sacrifice da bizi dostlarımızı kurtarmayı veya onları kurban ederek gücümüze güç katmayı içeren bir seçimler dünyasına bırakıyor. Keiji Inafune'nin (Mega Man, Onimusha, Dead Rising) yaratıcılığını konuşturduğu ve gerek olağanüstü müzikleri, gerekse şaşırtıcı derecede etkileyici hikayesiyle PS Vita'nın en çarpıcı oyunlarından biri olan Soul Sacrifice, hunting oyunlarını seven ve bu tür içinde yeni bir nefes arayanların kaçırmaması gereken bir deneyim.


Oyun içi görüntüler

Tanıtıcı Video
Tales of Hearts R* (Aksiyon Rpg)
1995'de yolculuğuna başlayan "Tales of" serisinin kendine has önemli bir hayran kitlesi mevcut. 20 senedir başarıyla yoluna devam etmesinin arkasında yatan belki de en büyük etken Tales of oyunlarının konu ve aksiyona gelince kaliteden genellikle ödün vermeyişi. İlk olarak Nintendo DS için 2008 yılında Tales of Hearts adıyla çıkan oyunumuz yapımcı Hideo Baba tarafından Vita'ya özel olarak 3 boyutlu hale getirilerek Tales Of Hearts R adıyla yenilendi (remake). Bolca aksiyon isteyen, level atlama, ekipman toplama ve beceri ağacı geliştirme gibi sizi saatlerce oyalayacak özellikler barındıran Tales of Hearts R jrpglere gönül verenlere Vita'da bulunan en güzel seçeneklerden biri.


Oyun içi görüntüler

Tanıtıcı Video
Ys : Memories Of Celceta* (Aksiyon Rpg)
Aksiyon-Rpg türünün bir diğer başarılı serisi Ys Vita için özel hazırlanan Memories Of Celceta'yla Vitalarımızı şenlendiriyor. Diğer jrpglerden farklı olarak aksiyonu daha ağırlıklı tutan Ys serisinin son oyunu Memories Of Celceta da geniş haritayı gezerek yeni kasabalar keşfedebilir ve kullandığınız ekipmanları geliştirerek daha güçlü karakterlere sahip olabilirsiniz. Hızlı oynanışıyla örtüşen kaliteli müzikleriyle Ys : Memories Of Celceta'da Adol Christin ve arkadaşlarının maceralarına katılın!


Oyun içi görüntüler

Tanıtıcı Video
Muramasa Rebirth* (2D Aksiyon)
2D görsellerin üstadı Vanillaware'ın ilk olarak 2009 yılında çıkardığı Muramasa : The Demon Blade, yeni karakterleriyle birlikte Vita'da bizlere merhaba diyor. Momohime ve Kisuke'nin hikayelerinin yanı sıra PS Store'da satın alabileceğiniz ve sadece PS Vita'da bulunan 4 yeni karakter; Okoi, Gonbe, Arashimaru ve Rajyaki'yle daha öncekinden çok daha geniş bir deneyim sunuyor. Rengarenk dünyasıyla her anı bir tabloyu andıran bu aksiyon yüklü macerada kötü bir ruh tarafından kontrol edilen Momohime ve hafızasını yitiren Kisuke'ye yardımcı olacak mısınız?


Oyun içi görüntüler

Tanıtıcı Video
Minecraft : Playstation Vita Edition (Sandbox-Survival)
Çıktığından bu yana fenomen haline gelen ve toplamda 60 milyon satarak rekorlara doymayan Minecraft'ın PS Vita versiyonu da listenin olmazsa olmazlarından. Taşınabilir versiyonlar arasında en geniş deneyimi sunan Minecraft : PS Vita Edition, Minecraft deneyimini istediğiniz zaman istediğiniz yerde yaşamanıza olanak tanıyor.


Oyun içi görüntüler

Tanıtıcı Video

Steins;Gate (Görsel Roman)
Son yıllarda çıkan en başarılı görsel romanlardan biri kabul edilen, yakaladığı büyük başarının ardından anime ve mangaya uyarlanan Steins;Gate, bir oyundan çok interaktif bir roman aslında. Zamanda yolculuk kavramına ayrı bir açıdan el atan, çılgın bilim adamı Okabe Rintaro'nun unutulmaz kahkasıyla beraber yapacağınız seçimler zamanın akışını değiştirebilecek misiniz? Dikkat edin verdiğiniz her cevap bambaşka sona açılan bir kapı aslında.

Oyun içi görüntüler

Tanıtıcı Video

Digimon Story: Cyber Sleuth (Sıra Tabanlı Rpg)
2000'li yılların Pokemon kadar olmasa da efsanesi Digimon'un en son oyunu Digimon Story Cyber Sleuth sizi Vita'ya davet ediyor. Dijital dünyanın sır perdesini aralamak için kullanabileceğimiz 240'dan fazla Digimon barındıran oyun, başarılı grafikleri, sağlam konusu ve bağımlılık yaratıcı Digimon yetiştirme sistemiyle Vita severlerin eksikliğini hissettiği bir alanı daha başarıyla dolduruyor. Digimon, Digital Monsters, Digimon are the champions!

Oyun içi görüntüler

Tanıtıcı Video
Odin Sphere Leifthrasir (2D Aksiyon - RPG)
Listemizde Muramasa ve Dragon's Crown gibi muhteşem oyunlara sahip Vanillaware'ın en son oyunu Odin Sphere Leifthrasir 2007 yapımı PS2 versiyonunun bir remake'i. 5 ayrı karakterle dünyayı bekleyen yıkımdan kurtarmaya çalıştığımız oyunun grafikleri yine Vanillaware kalitesiyle bizi büyülemeye devam ediyor. 30 saat süren uzun hikaye moduyla paranızın hakkını sonuna kadar veren bu aksiyon-rpg kaçırmak istemeyeceğiniz bir deneyim.

Oyun içi görüntüler

Tanıtıcı Video
Onur Listesi (Ana Listeye Giremeyen Adaylar)


Shiren The Wanderer * (Roguelike)
Severed (Rpg)
Grand Kingdom (Rpg)
Bastion (Rpg)
TLoH: Trails of Cold Steel (Rpg)
Oreshika : Tainted Bloodlines* (Rpg)
Lost Dimension (Taktiksel Rpg)
Danganronpa Another Episode : Ultimate Despair Girls* (Aksiyon - Puzzle)
Unit 13* (Third Person Shooter)
Dragon's Crown (Aksiyon-Beat Em Up-Rpg)
Toukiden : Kiwami (Aksiyon-Hunting-Rpg)
Demon Gaze* (First Person Rpg-Jrpg)
Child Of Light (Platform-Rpg)
Street Fighter x Tekken (Dövüş)
Dynasty Warriors Next* (Aksiyon-Beat Em Up)
Final Fantasy X/X-2 HD Remaster (Rpg)
FIFA (Spor)
Metal Gear Solid HD Collection (Aksiyon-Macera-Stealth)
Ultimate Marvel vs Capcom 3 (Dövüş)
Sword Art Online : Hollow Fragment (Aksiyon Rpg)
Ratchet and Clank HD Collection (Platform)
Virtua Tennis 4 : World Tour Edition (Spor)
Playstation All-Stars Battle Royale (Brawler)
The Sly Collection (Platform-Stealth)
Gelecekte Vita


Gelecek oyun sayısı 350'den fazla olduğu için başlığa tek tek girmenin ilk sayfayı aşırı ağırlaştıracağından bu listeyi hazırlamakta olan bir siteyi linklemenin daha mantıklı olduğunu düşündüm.

http://mvaneijgen.nl/upcoming-vita-games/

sayfası gelecek bir çok oyunu listeliyor ve oyunla ilgili bilgileri de içeriyor. Aynı zamanda neogafta yer alan Upcoming Vita Games gelecek tüm oyunların listesini resimli bir şekilde sunmuş.

https://www.neogaf.com/forum/showthread.php?t=969122

Bunlara ek olarak gelecek oyunların listesini burdaki listeden kontrol edebilirsiniz:

< Resime gitmek için tıklayın >
" target="_blank">< Resime gitmek için tıklayın >

Vita'dan Haberler

Minecraft'ın popülerliğinden bir parça da bize bırakın diyen Square Enix'in bu sene itibariyle Japonya'da çıkararak büyük başarı yakaladığı Dragon Quest Builders Vita yolunda! Bir parça blok arasına da bir parça nutella sürüp tadına bakmak isteyenlerin kaçırmaması gereken oyunumuzun çıkış tarihi henüz belli değil ancak 2016 içerisinde çıkacağını biliyoruz. Tek kötü yanı sadece dijital olarak gelecek olması. Ne diyelim darısı Dragon Quest Heroes 2'nin başına!
< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Elluin -- 30 Ağustos 2016; 19:57:03 >

Arkadaslar koleksiyonumun son hali
Yoruma Git
Yorumun Devamı unicornek - 7 yıl +18
Şimdi şuradaki ayrımı güzel yapalım. Vitayı bu kadar eleştiriyorsunuz, ama destek de vermiyorsunuz o zaman bu iş nasıl olacak? Oyun çıkmıyor diyenlerden kaçı 1. parti oyunları indirime ...
Yoruma Git
Yorumun Devamı Elluin - 7 yıl +9
Gerçekten işgüzarlığa giriyor artık bu kadarı. Kaç gündür yazılanları da mı okumuyorsunuz? Bir faydanız yoksa konuya, tekrar tekrar aynı muhabbetleri yazmaktan ne keyif alıyor...
Yoruma Git
Yorumun Devamı salvo - 7 yıl +8

C Chidori
10 yıl (5854 mesaj)
Batarya sorununa akıllı çözümler

1)Sony USB Portable Charger 2000mah(vita'da çalıştığı doğrulandı)
Btsony'de 55 liraya satılır. 2000mah ile yaklaşık 3-4 saat takviye verir.http://www.btsony.com/asp/product/1496/Sony-Akilli-Telefonlar-icin-USB-Tasinabilir-Guc-Kaynagi-CP-ELS

2)Sony USB Portable Charger 4000mah
Türkiye'de satışını göremedim malesef.
http://www.sony.com.tr/product/bat-usb-portable-power-supply/cp-a2ls
http://www.amazon.com/Sony-CP-A2LS-Portable-Charger-Battery/dp/B005XJWR5O

3)PS Vita Portable Charger 5000mah
Biraz pahalı ama eğer en iyisi bu. Nisan'dan itibaren satışa sunulacakmış. (F/p ürün değil)
http://store.gameinformer.com/ps-vita/accessories/playstation-vita-portable-charger/98464

4)Batarya Değişimi
Batarya değiştirebiliyor ama şuanlık bildiğimiz tek şey bu, bir gelişme yok.


TÜRKİYEDE 3G VE VODAFONE

Bildiğimiz gibi vita ile 3G şebekesine bağlanmak istiyorsak 3G destekli bir vita'ya sahip olmalıyız. Ülkemizde vita için 3G hizmetini vodafone üstlenmiş durumda.

1 ve 4 GB olmak üzere iki ayrı internet paketi var. Her ikisinde de 24 ay taahhüt söz konusu. 1 GB'lık paket 59, 4GB'lık paket ise 69 lira. F/P açısından bakarsak 4GB'lık paket daha avantajlı gibi geldi bana.
Ayrıca vodafone'un vita'da 3G kullanacaklara bir hediyesi var WipeOut 2048.

quote:

- Kampanyadan yararlanan abonelerimize WipeOut 2048 oyunu da anında hediye! Tek yapman gereken ürünü aldığında ürün üzerinde bulunan aktivasyon kodunu kullanarak Sony Entertainment Network'une wi-fi bağlantıları üzerinden bağlanıp oyunu indirmek.
- Üstelik 3G Destekli Sony PlayStation Vita'yı Sony bayilerinden ve diğer Alternatif Kanallardan satın aldığında şayet data hattını Vodafone'dan alırsan seni de unutmadık! Senin için de WipeOut 2048 oyunu anında hediye! Tek yapman gereken Vodafone Cep Merkezi tarafından sana verilen aktivasyon kodunu kullanarak Sony Entertainment Network'une wi-fi bağlantıları üzerinden bağlanıp oyunu indirmek.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Chidori -- 28 Şubat 2012; 16:56:21 >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

A avatar78
10 yıl (6002 mesaj)
Eski Gamescom ve haberler artık 3. mesajda-yani burada-yer almaktadır.
BSC: https://www.bolumsonucanavari.com/Haberler-Playtstation_Vitanin_Pili_Ne_Kadar_Gidecek-19680.htm
https://www.bolumsonucanavari.com/Haberler-Hideo_Kojima_Yepyeni_Bir_Oyun_Uzerinde_Calisiyor-19679.htm
https://www.bolumsonucanavari.com/Haberler-Playstation_Vitaya_Video_Paylasim_Servisi_Geliyor-19678.htm
https://www.bolumsonucanavari.com/Haberler-Sony_Vita_icin_UMD_Destegi_Vermeyi_Dusunuyor-19677.htm
https://www.bolumsonucanavari.com/Haberler-Yeni_Playstation_Vita_Oyunlari_ve_Ayrintilari-19676.htm
https://www.bolumsonucanavari.com/Haberler-Final_Fantasy_X_PS3_ve_Vita_icin_Hazirlaniyor-19675.htm
https://www.bolumsonucanavari.com/Haberler-Disgaea_3_Returnden_22_Yeni_Goruntu-19674.htm
https://www.bolumsonucanavari.com/Haberler-Playstation_Vita_Japonyada_26_Oyunla_Cikiyor-19671.htm


TGS:http://scei.co.jp/corporate/release/pdf/110914a_e.pdf

TGS '11 Haberleri

TGS'de istediğim oyunlar duyurulmadı. Remake de remake yani.

Tuş

Şöyle bir resimde olayı anlatmaya çalıştım, amatör olsa da... Anlaşılıyor işte Tuşlar yaklaşık bu büyüklükte:

< Resime gitmek için tıklayın >

Xperia Play videosunu Donanımhaber'deki Xperia Play Ön İncelemesi'nden aldım. Vita karesi ise alttaki gameplay'den.

Xperia Play'deki tuşları deneyen editörün dedikleri vita'yı deneyenlerin dedikleriyle benziyor aslında. "Tuşlar küçük ama alışıyorsunuz. Böylesi daha kolay." Tek korkum parmağım ile X'e basarken Kareye gelmemesi.

___________________________________________________________________________________________


Uncharted, Yeni Gameplay

Oha. Bu bildiğin ps3 oyunu. Arada fark..? Sony Bend'deki çalışanlar güzel iş çıkarmış. Gerçekten güzel. Herhalde bu cihazın %80 gücünü falan kullanıyordur.

Videoyu izlemek için tıklayınız

___________________________________________________________________________________________


Yok artık, sana kıırmızı çok yakışıyor

< Resime gitmek için tıklayın >

Renkler çok canlı çıkmış, en iyisi siyah yine de Resimleri daha büyük ve yakından görmek için ayrı fotoğraflar:https://www.neogaf.com/threads/playstation-vita-two-hundred-forty-nine-us-dollars-249.432772/page-151
___________________________________________________________________________________________

8 Sekme, 16 kişi PSN Chat

Konudan masmari nickli arkadaşa teşekkür ediyorum, 2 kere üst üste fail atlattıktan sonra doğru cevabı bulduk 8 Sekme açabiliyor, 16 kişi PSN Chat yapabiliyor, 8 kişi de aynı anda Party uygulamasına girebiliyor. Ve şu da var, aynı anda 7 tane uygulamayı açabiliyoruz(Ana sayfa yani ilk ekranı saymadan)

Kısaca, Party uygulaması nedir?

quote:

Party (Parti)

Oyun oynarken sohbet etmek ister misiniz? Arkadaşlarınızla istediğiniz zaman Party (Parti) ile sohbet edin. Bu sesli ve yazılı sohbet uygulaması önceden yüklü olarak gelecek ve ne yapıyor olursanız olun, sekiz parti üyesi ile konuşmanızı sağlayacak. Onlara oynadığınız oyunu veya çevrimiçi olarak nelere göz gezdirdiğinizi anlatın veya çok oyunculu karşılaşmalar için planlar yapın.

Hatta arkadaşlarınız kendi arkadaşlarını da bu eğlenceye davet edebilecek, böylece siz de sizin kadar PS Vita seven yeni insanlarla tanışabileceksiniz. Devam eden bir Party'ye (Parti) katılın ve kimler ne yapıyor bir bakın veya kendi partinizi oluşturun ve kimler sohbet etmek istiyor görün. En sevdiğiniz Party'leri (Parti) kaydedin ki istediğiniz zaman o partiye geri dönün.
falan filan. 8 kişi sesli sohbet yapabiliyor işte, çok güzel.
___________________________________________________________________________________________


Oyunların kutulu tasarımları

< Resime gitmek için tıklayın >

Kutuların ne kadar büyük olduğunu fark ettiniz mi? "Öyle küçük şeye 40$ mi verilir yauv!" düşüncesini gizlemek istemişler anlaşılan. Gerçekten, 40$'ye oyun alıyoruz sanki ps3'e oyun alırmış gibi! Eğer değse, gerçekten veririm parasını. Ama değmez ki. Bakın, el konsolu oyunu bunlar. İyi güzel uğraşılmış da uzun değil ki oyunlar. Uncharted 2 kadar grafiği var Golden Abyss'in ama o kadar da uzun sürmüyor oyun(tahminimce). Eğer sürecekse veririm.

Daha fazla oyun kutusu için:https://www.bolumsonucanavari.com/Haberler-Playstation_Vitanin_Paketleri_Nasil_Olacak-19717.htm

___________________________________________________________________________________________

F1 2011 Vita | "Compete on the Go"

Gamescom'da alpha sürümü vardı, baya bir ekleme gördüm bu video ile. TGS esnasında ilk trailer yayınlandı sonunda Codemasters. Bekletmeden trailer'ı yapıştırıyorum, izleyin sonra yorumlarla oyunu tartışalım.

Videoyu izlemek için tıklayınız

Tamam, görünüş itibariyle beni aldı götürdü. Yaklaşık bir F1 2010 havası var. Eğer oyunun ps3 sürümüne bakarsanız AA gerçekten belli oluyor, ciddiyet katıyor. Vita sürümünde ise AA hiç göremedim. İnsan bi' 4x koyardı en azından. Belki de vardır, ama ben anlayamadım.

Tekrar baktım, arabalarda bir AA var, sanırım 4x. Ama dikkatimi çeken de, arabalardaki bozukluk oldu. Pek iyi bilmiyorum bunları ama sanırım AA problemi diyorlar. Evet, çok da bariz değil ama var. Eh, Uncharted'ta hiç görmediğimize göre "demek ki yapılabiliyormuş", diyelim Codemasters'a buradan. Hadi hadi uğraşmışsın, az daha kötüleyeceğim sonra öveceğim meraklanma

< Resime gitmek için tıklayın >
Codemasters'ın ağaç hazırlamaktaki sorunu ne? WTF?


En çok göze batan şey o oldu sanırım. O uzaktaki ağaçlar ne gözünü seveyim, öyle ağaç mı yapılır? Bakın, oyunun vita sürümüyle uğraşılmamış. Konsol ve PC sürümleriyle aynı anda geliştiriliyor sonuçta. Ama Bioshock, Uncharted öyle mi? Hatta Bioshock'un yapımcısı Ken Levine, "Infinite bittikten sonra Vita'daki oyunumuza odaklanacağız" demişti. Yani, anladınız siz. Özenerek yapıyor işlerini adamlar. Codemasters öyle değil ama.Ne diyeyim. Piyasada daha iyi bir Vita için yarış oyunu olmadıkça Codemasters şu anda liderlik koltuğunda. Oyun güzel ama uğraşılmamış. Bir Uncharted kadar özenilmemiş. Ne kadar Uncharted fanı olduğumun şimdi farkına varıyorum İkisinin de farklı türde olması önemli değil, "özenilmiş" oyunlar olmaları önemli.

Sonuç olarak, oyun özenilmemiş. F1 2010 PS3 sürümüyle Vita'nın F1 2011'ini karşılaştırırsak farkı görebiliriz. Hayır, AA'yı demiyorum, özenmeyi diyorum. Şu sözcüğü hep tekrar ettim ama doğrusu bu. Ağaçlarla, havayla bile ilgilenilmemiş. Hiç kafama takmadım Uncharted'ı gördükten sonra. Öyle ağaç mı yapılır?

F1 2010 PS3:https://www.gamespot.com/ps3/driving/f12010/video/6278817/f1-2010-albert-park-quick-race-gameplay

___________________________________________________________________________________________


Ridge Racer'dan İlk SS

< Resime gitmek için tıklayın >

Al şimdi. Namco, arkadaki ağaçlar gözüme direk battı. Bari daha güzel bir ss yayınlasaymışsın Ağaçlar özenilmemiş duruyor ama arabalar da gerçekçi. Bana asphalt:injection'ı anımsattı yollar biraz. Gölgelendirme güzel. Bakın arabanın farından ışık güzel gözükmüş.

Namco bu oyunda vita'nın multiplayer özelliklerini kullanacakmış. Kısaca online yarışlar aktif olacak. (Aman f1 2011'i aratma Namco, 4 kişilik multi dediler, bir şey sanıyorduk).

___________________________________________________________________________________________

Aksesuar fiyatları

< Resime gitmek için tıklayın >

Benim alacağım 32GB'lik memory olacaktır. Her neyse, siz oradakilere bakarken ben de birkaç yere dikkat çekmek istiyorum. Sony gerçekten Vita üzerinde çalışıyor, bakın:

In-ear headset
Protective film
Car adaptor*
Portable charger*

http://www.andriasang.com/comy5x/ Şu linkte tüm aksesuarların resimleri var, bakın derim çok güzel şeyler var.

İlgimi çeken bunlar oldu. Arabada şarj... Dealxtreme'de psp için vardı ama... Bu Vita için özel olacak sanırım. Ayrıca şu portable charger... En çok beklediğim şey buydu. Yaklaşık 3 saat daha destek sağlar sanırım. Evde şarja takarız portable charger'ı. Yolda Vita'nın bataryası tükendiğinde portable devreye girer. Bunu gerçekten bekliyordum. Eyvallah Sony

___________________________________________________________________________________________

Final Fantasy X, PS3 ve Vita'ya Geliyor

Duyduğumda beni çok heyecanlandırmadı aslında. Başta öyle sanıyordum ama herkes sevinmiş bu habere. PS2 oyunu olan FFX, hd grafiklerle ps3 ve vita'ya gelecekmiş. Herkes şu japon rpg'sinden zevk aldı ama bir ben alamadım sanırım. Her neyse, oyunun en iyi Final Fantasy olduğu söyleniyor. Herhalde yeni FF'ler de göreceğiz Vita'da.

___________________________________________________________________________________________


Japonya Çıkış Tarihi 17 Aralık

Ne? Biraz geç sesleri mi duyuyorum? Olsun, gayet iyi. Gamescom'da cihazın baya eksiği vardı. Benim yakındığım dokunmatiğin hantallığı, tuşların küçüklüğü vs. Çıkış tarihi ertelediler zannediyorum, Kasım'da çıkaracaklardı en son. Demek ki bir şey ekleyecekler cihaza. Avrupa ve Amerika tarihi belli değil. Japonya'da çıkar, eksikleri giderilip Avrupa ve Amerika'ya verilir sanıyorum.

___________________________________________________________________________________________


MGS HD Edition, Zone of Enders HD Vita'da, Kojima FOX (Engine)Motoruyla Vita Arasındaki İlişkiden Bahsetti

Herhalde fuarın sevdiğim haberlerinden birisi bu oldu. Daha öyle "en sevdiğim" fuar haberini bulamadım. Bir gameplay bile vermemişler, ayıp. Her neyse oyuna geçelim. 360'a ve PS3'e gelen 3'lü serinin hd versiyonu Vita'ya da geliyor. Youtube üzerinden bir gameplay seyredin derim, eğer hiç MGS nedir bilmiyorsanız.

quote:

That includes Metal Gear Solid 2 and MGS3, both coming to the system in the MGS HD Edition in 2012. This is in addition to the HD Editions that are headed to 360 and PS3, which also include an upgraded version of Peace Walker.


Onun dışında bir de Zone of Enders haberi var. Serinin 1. ve 2. oyunu Vita'ya HD olarak gelecek.
quote:

Another beloved Kojima series, Zone of the Enders, won't be ignoring Vita either. Both ZOE 1 and 2 are coming to Vita next year in HD.


Son olarak Fox Engine ile ilgili değişik bir açıklama yapmış Kojima. Demiş ki şimdi, bu motor "Transfarring" adlı bir sistem kullanacakmış. Daha önce PS3 ile PSP arasında da geçmiş bu sistem. Nedir yani, hani şu oyununu save etme olayı. Bu da MGS HD Collection'ın PS3 ve Vita sürümünün aynı olacağını gösteriyor(Acaba vita'yı ps3'e bağlayıp wiiu gibi bir şeyden de mi bahsetti ki?). Onun dışında asıl ilgimi çeken ise şu oldu:

< Resime gitmek için tıklayın >

Sağdaki Vita içinde gördüğünüz resim var ya, o fox engine'in tanıtımında kullanıldı. Kojima yapar, o adam yapar, eminim. Neyden bahsediyor falan diyeceksiniz, uzatmadan bir gameplay uzatayım size. Bu gameplay, Kojima'nın yeni gizli saklı oyunu. Bu oyun da vita'ya gelecek anlaşılan. Aynı grafiklerle mi? Kojima yapar Çok da yinelemeyeyim, o grafiklere bir daha bakınca çıkması zor gözüküyor vita'ya. En azından çözünürlüğü düşürse falan... Az bir değişim ile gelir.

Fox Engine tanıtımı: (linki bulamadım)

___________________________________________________________________________________________


Ninja Gaiden Sigma, Ys 4,Lord of the Apocalypse, Marvel vs Capcom 3 Vita'da.

Önce Ninja Gaiden'dan başlayayım, ben çok sevmedim ama güzel grafikleri var. Sigma, PS3 sürümünün geliştirilmiş hali olarak Vita'ya gelecek. Marvel vs Capcom 3 ise 60 fps olarak Vita'ya gelecek. Bu ilgimi çekti. Şayet 60 fps'den bahsediyoruz. Demek ki grafikler tamamıyla uyum sağlamış de fps de 60 olmuş, ilginç.

Hep grafikten bahsettik. Değişik bir oyun, Ys 4. Şu adını ilk defa duyduğum rpg oyunlarından. Ama sanırım sadece ben adını ilk defa duyuyorum :) Her neyse, oyun Vita'ya gelecek. Ys 7'nin party sistemini kullanacakmış oyun. Birkaç SS var bununla ilgili, bakabilirsiniz şu linkten, vita içi sanırım, hd değil:
https://www.neogaf.com/forum/showthread.php?t=444789

___________________________________________________________________________________________

Batarya

Neogaf forumlarında bulduğum gibi Alkan Adakaner'e yolladım. O da BSC'de haber yaptı. Şimdi ben de oradan kopyalayayım. Bu arada, kaynak o en üstte paylaştığım pdf.

o) Oyun = Ortalama 3 ila 5 saat arasında
Video = 5 saat civarında
Müzik = 9 saat civarında (Düşük güç tüketimi modunda)

o) Built-In Lithium-ion Battery: DC3.7V 2200mA

o) Playstation Vita'nın şarjı bittiğinde 2 saat 40 dakikada cihazınızın pilini doldurabileceğiz.

Eğer batarya hakkında konuşmak gerekirse, bence gayet iyi. 3 ile 5 saat arası. Bilgisayarı bile bir oturuşta maksimum 2 buçuk saat oynuyorum zaten. Eğer yolculuk yapacaksam da yanıma bir batarya alıp Vita'yı şarja takarım. 2 saat 40 dakikada dolması da harika olmuş. 5 saatte de yaklaşık 3 tane 1.30 saatlik film izlenir.
https://www.bolumsonucanavari.com/Haberler-Playtstation_Vitanin_Pili_Ne_Kadar_Gidecek-19680.htm

Güncelleme: Alkan Adakaner ile konuştuk bu konuda. Ben bataryaya çok samimi bakıyordum ama onun dediklerini duyunca fikrim değişti. Sony'nin farklı batarya sürümleriyle Vita'yı piyasaya sürmesinin çok daha akıllıca olacağını söyledi. Evet, Vita'yı oyun içinde 7 saat dayandırabilen bataryalar varmış ve ben 20$ daha verebilirim 7 saat dayanacaksa.
Gamescom Günceli


Eski güncel haberler 3. mesajda yer almaktadır. Gamescom haberleri bir süreliğine burada kalacak.


< Resime gitmek için tıklayın >


Sony, Ps Vita'nın Ram Dedikodularına Güldü, Önemli Gelişmeler

Birkaç önce nette Ps Vita'nın Rami azaltıldı diye bir dedikodu dolaşıyordu. Sony bunu reddetmişti, hatırlarsınız. Ardından Gamescom'da da 512mb olduğunu söylediler, gösterdiler. Şimdi Yoshida, bunun hakkında konuşmuş.

"Ram'in 512mb olması oyun geliştiricilerinin baya işine geliyor."

Burası önemli: "Ama asıl önemli olan, Ps Vita oyun açıkken arkadan başka işler de yapabilir. Ya da, oyun açıkken başka uygulamalara veya sistem yazılımlarına geçiş yapabilirsiniz."demiş. Konumuzdan shadow_170 adlı arkadaşım bana teşekkür etti. Buna multi-tasking deniyormuş.(yani birden fazla iş yapabilme yeteneği). Bu demektir ki oyun arkada devam ederken çıkıp nete girebileceğiz. Oyunu arka plan'a atmak için bir tuşa basılı tutuyoruz, alttaki haberde koyduğum video'da adam yaptı hatta.


< Resime gitmek için tıklayın >
Oyundayken nette takılabiliriz.quote:

“But as important as that is to allow the PS Vita always to do more while the game is running in the background, or when you switch between the game and other applications or system software functionalities


----------||---------------------||---------------

"İşte bu yüzden Party adlı bir şey ekledik.(cihaza) Bu, oyun esnasında sesli sohbeti sağlıyor ki çünkü Vita'nın her zaman arkada bir oyun dışı şeyi çalıştırmak için yeterli kaynağı(Ram'i) var."dedi. Yani, bunu ram'in 512mb olmasına bağlıyor.

quote:

“So the reason why we were able to include something like Party, which enables cross-game voice chat, is because we designed Vita so it always has enough resources to handle something like that behind the game while it’s running.”


----------||---------------------||---------------

Ardından şu çıkan ram'in azaltılması dedikoduları hakkında konuştu.

"Yani, bizler burada oyun yapıyoruz ve sizler gösteriyoruz değil mi? Örnek, Uncharted, Haziran'dan beri. Eğer ram oyunun yapımının ortasında azaltılsaydı, bu oyunların yapımını tamamlayamazdık. Şimdi yani, nabersiniz lan?" Adam espriliymiş baya

quote:

“We’ve been making games, right, and we’ve been showing the games, like Uncharted, since January. If RAM gets cut in the middle of development, there’s no way we can complete the games. So I was like, what’s going on?


----------||---------------------||---------------

"Şimdi Gamescom'a bakarsak, ram'i saklamak için hiçbir neden görmedik ve bilgilere ekledik.(512mb ram'in olduğunu) Daima 512mb ana ram ve 128mb V-ram vardı. Aslında, bunları birbirine eklediğinde, Ps Vita, PS3'ten daha fazla Ram'e sahip oluyor. [PS3'ün 256mb XDR Ram'i ve 256mb Ddr3 görüntü(ekran kartı) rami var.]

quote:

“So going into GamesCom we agreed there was no reason we should hide it, so we just added it to the specifications. We always had 512MB of main RAM and 128MB of V-RAM. Actually when you add them together, PS Vita has more RAM than PS3 [the PS3 has 256MB of XDR DRAM main memory and 256MB of GDDR3 video memory].”


----------||---------------------||---------------

"Şu ana kadar geliştricilerden ve dağıtıcı arkadaşlarımızdan çok iyi eleştiriler aldık. Cihazı daha güçlü yapabilirdik, ama o zaman boyut,ağırlık ve oynayabileceğiniz zaman(batarya) arasındaki denge bozulurdu. Ps Vita'da dengeyi tam olarak sağladığımızı düşünüyoruz."dedi. Katılıyorum, cihaz zaten fazlasıyla güçlü.

quote:

“So far we’ve been getting very positive reactions from our developer and publisher partners. We could put even more power into the portable, but there has to be a balance made between the size of the unit, the weight and the amount of time you can play. We think we’ve hit the right balance in terms of creating a great experience on the PS Vita.


----------||---------------------||---------------

PS3 tam HD kalitesi sağlıyor. PS Vita'nın ekran çözünürlüğü ise daha küçük. PSP'nin 4 katı çözünürlüğüne sahip, konsollar ile karşılaştırırsak, belli bir miktar veriyi daha küçültmek zorundasın. Bu, PS Vita'nın bir avantajıdır."demiş. Ne demek istemiş, biri konuya gelip özetlerse çok iyi olur, ben de anlamadım.

Güncel, konudan arkadaşlar bulup çözüm getirdi, colonel_215 diyor ki:

quote:

PS3'e kıyasla çözünürlüğü daha düşük, böylece ram miktarı çok daha yeterli oluyor. Bu PS Vita'nın avantajına diyor. PSP ile kıyaslaması da söyle, şimdi diyor ya adam çözünürlüğü düşük (PS 3'e göre) ama ona rağmen PSP'nin 4 katı çözünürlüğe sahip diyor. Ee tabi ekran da full HD bi LCD Tv'ye göre daha küçük ama dpi oranında fark atıyor. Bu da bizim icin çok daha net bir ekran demek.


quote:

“The PS3 provides a full HD experience. The resolution on the PS Vita screen is much lower. Even though it’s four times the resolution of PSP, compared to the console, the amount of data you have to push is much smaller. So that works to the advantage of the PS Vita.”


colonel_215'den üstteki alıntıya güzel bir yorum daha:

Bu Vita ve PS 3 arasında yine de hatrı sayılır çözünürlük farkı var. Vita 960*544, PS 3 ise min 1280*720 gösteriyor diye biliyorum. Kabaca hesap yapınca Vita'nın göstermesi gereken nokta sayısı 522240 iken, PS 3 icin 921600. Bu da her ne kadar süper über etkilemese de, yine de hatrı sayılır bir oranda (%25-30) performansı etkiliyor. Bu da güzide Vitamız icin güzel birsey.

Şimdi, kimler bu Yoshida'ya sıcak bakıyor?

Kaynak: PushSquare

___________________________________________________________________________________________


Net Browser ve Music Player'dan Birer Kare

uk.playstation sitesinde multimedia konu başlığı altında görüntülendi ama, şimdi bakıyoruz ki kaldırılmış. Ben neogaf forumlarında bulmuştum, altında da bir video vardı ama tabi resim olduğu için göremedik.

https://www.playstation.com/tr-tr/?site_locale=en_GB

Music player, gayet hoş, pratik bir kullanım sunmuş. Eminim arka plan rengi değiştirebilir.

< Resime gitmek için tıklayın >

Net Browser'a baktığımda çok sade ve yine pratik olduğunu görüyorum. Sanırım flash var, yoksa o siteyi açamazdı. Sağdaki boşlukta ise "sayfa ileri, sayfa geri, (+)??, yakınlaştırma(zoom) ve kalp işareti var. Ne olduğunu anlamadığım için direk yazıyorum Üstte ise sayfayı yenile butonu var.

< Resime gitmek için tıklayın >

___________________________________________________________________________________________


Sony, Vita'nın Geliştirme Kiti Fiyatını Açıkladı

O ne fiyat o, harbiden şaşkınlığa uğradım. Hazır olun söylüyorum, PSP'dekinin 1/7 fiyatında daha ucuz.

PlayStation Vita kits cost:€1,900

PlayStation Portable kits cost : €15,000.


Sony'nin bu açıklamalarını da duyunca şaşırdım açıkçası. Değişik bir strateji uyguluyor. Artık çok fazla mini oyun görürüz. Aslında bu stratejik hareket, Android ve iOS Market'lere oyun yapan küçük oyun firmalarını Vita pazarına çekmek için olabilir, çok akıllıca.

Diyorlar ki, artık bu geliştirme kitinin ucuz olmasıyla da Vita için oyun eleştirme işine katılmayan kalmayacaktır. Böyle küçük bir oyun geliştiricisi olan firmaysanız, sizin için olumlu şeyler söyleyebilirim. "There’s no reason we won’t speak with smaller studios about joining up.”

Yani kısacası, daha büyümemiş olan oyun firmalarını bile Vita'da oyun yapmaya ikna ediyorlar. Bu bir strateji, Vita'ya çok oyun çıkmasını istiyorlar.

___________________________________________________________________________________________


Resistance: Burning Skies'de Yükleme(Loading) Ekranı Yok

Haberi duyunca ben de şok olup "wtf" demeden geçemedim. Ne ulan nasıl oldu bu derken hemen haberin altını okudum, şu yazıyor:

quote:

See, Resistance: Burning Skies has no loading times. The game takes advantage of Sony’s proprietary cartridge format which is similar in functionality to an SD card, meaning data can be streamed seamlessly into the PlayStation Vita’s memory.


Sony'nin eşsiz SD kartının avantajları sayesinde veri direk olarak Vita'nın hafızasına gidebiliyor. Vay anasını, öyle bir SD kart mı yapmış Sony? Eski yükleme ekranlarına son mu geliyor yani? Eh, güzel. Loading ekranı olsa da olurdu ama bu SD'nin iyi olması oyunun fps'sini de artıracaktır.

< Resime gitmek için tıklayın >
Şu patlama efektini ve saçılan taşları siz de görüyor musunuz?


___________________________________________________________________________________________


Türkiye Fiyatı

Herhalde siz de lafı gevelemeden fiyatı duymak istiyorsunuz. Zaten burayı okuyan az kişi var ve onların da çoktan fiyatı öğrendiklerini biliyorum ama, olsun.

< Resime gitmek için tıklayın >

*Playstation Vita (Wi-Fi) = 749 TL,
*Playstation Vita (Wi-Fi+3G) = 899 TL

Ee ne oldu biz 650-700 arası bekliyorduk? İyi bir kapak oldu. 3G'li model uçmuş zaten, 150 lira daha fazla. Şimdi herkes wifi'li modele yönelecektir. Şimdi kullanıcı cihazın ucuzlamasını bekleyecek. Aslında biz bunu daha önceden hesaplamıştık.

Avrupa fiyatı 250€=630tl oluyor. 750-630=120tl'yi Avrupa'ya göre fazladan ödüyoruz. Tamam zor ama, Amerika'dan alırsak da dolar fiyatı 250$=450tl oluyor. 750-450=300lira. Evet, yaklaşık 300 lira Amerika'ya göre daha fazla veriyoruz Türkiye'de. En mantıklısı riske atıp Amerika'dan sipariş etmek mi? Gümrük korkusu var.
Not: Cihazı Türkiye'den almayı planlamıyorum artık bu haberden sonra.

___________________________________________________________________________________________

Escape Plan

Laarg ve Lil. Tek kural var, sakın ölme!

Sanırım bu ve LittleBigPlanet PS Vita'ya duyurulan en eğlenceli platform oyunları. Escape plan, temel itibariyle seçtiğiniz karakterin ölmemesini sağlamak. Bunu yaparken gerçekten eğleneceğimiz ortada çünkü... Karakterlere bakarsanız, ikisi de birbirinden farklı şirin şeyler. Biri şişman ve uzun, öteki ise kısa ve zayıf. İkisinin de kendine ait davranışları ve duyguları var.
< Resime gitmek için tıklayın >
Karakterler gerçekten ilginç ve üstlerinde iyice uğraşılmış. Bakarsanız Laarg'ın giysisi bazı yerlerde buruşuk.


Bu oyunu sevmemdeki en büyük sebep, karakterlerin ilginçliği. Öte yandan, müziklere bakarsanız Laarg ve Lil'in epic fail'ler yaşayacağı hissine kapılıyorsunuz. Trailer'a bakarsak zaten baya bir başarısızlık geçiriyorlar.

Lil'in daha çok üzgün bir karakter olduğunu anladım. Aslında, Laarg'dan sıkılmış da olabilir, ama olsun o senin tek arkadaşın. Bir video üstüne bu kadar konuşmak doğru değil ama, bariz belli. Şimdi baktım da, Laarg da sıkılmış. Çok fazla epic fail bizi bekliyor anlaşılan

< Resime gitmek için tıklayın >
Başını öne eğip giden Lil'in canı gerçekten sıkkınmış gibi gözüküyor.


Grafikleri konuşacak olursak, bu videodan oyunda gri bir arka plan olduğunu görebiliriz. Yani tutup da AA sorunu var gibi grafik konuşacak değilim. Ama şunu diyebilirim, karakter tasarımları üzerinde oldukça uğraşılmış. Mesela o siyah giysinin üzerindeki "o" harfi. Sonra, duygular. Karakterlerin duygularını ben buradan bile hissettim. Başka bir şey de, ölüm. Escape Plan'daki en eğlenceli animasyonlardan biri herhalde ölmek Bakıyorum da, Lil elektriğe doğru gidiyor ve bum! Kan duvarları güzelce boyuyor. Beklediğimiz bir anda Lil düşüyor ve kafası patlıyor. Kabul etmeyelim, gerçekten komikler

İlerleyen günlerde Gamescom'da Escape Plan'a ait daha fazla görüntü ve gameplay gelecektir, ben de hepsini burada paylaşacağım. Şimdi sizi trailer ile baş başa bırakayım. Unutmadan, 3ds'ciler bana bu Escape Plan'in Cubic Ninja adlı bir 3ds oyununa çok benzediğini söyledi. Hemen gidip oyunun trailer'ını izledim. Evet, amaç aynı ama oyunlar çok farklı. Escape Plan'ın şirin karakterleri Cubic Ninja'da yok, bu yönüyle özgün. Çalıntı, çok benziyor diyorsunuz. Tarihte buna örnek birçok şey var, herkes üstüne bir şeyler ilave ederek teknoloji gelişti zaten. Ayrıca, 3ds'deki o grafikler pek ilgimi çekmedi.

Videoyu izlemek için tıklayınız

___________________________________________________________________________________________


Uncharted:Golden Abyss'a Yeni Bir Trailer

Not:Gamescom'dan videolar ve bilgiler geldikçe bu mesajda Uncharted:GA güncellenecektir.

Lafı gevelemeden trailer'ı vermek istiyorum ama, eklemek istediğim şeyler var. Bu oyunun kurgusu gerçekten sağlam gibi. İşin savaş kısmı daha arka planda kalmış. Bu trailer ile oyunun çok güzel olabileceğini anladım. Basit bir shooter gibi değil de, daha çok araştırma yapıyor gibiyiz oyunda. Baya heyecanlı gibi gözüküyor. En sevdiğim kısım da bu zaten, kendini hikayeye kaptırdın mı grafik, oynanış hepsini unutuyorsun. Uncharted'ı bu şekilde beklemiyordum, çok açıklayıcı bir trailer olmuş.

< Resime gitmek için tıklayın >
Meşhur Golden Abyss'imiz demek buymuş. Bakalım iş nereye varacak?


Bu arada, hikayeye katılan yeni bir kişi var, bir bayan. Evet, tahmin ettiğiniz gibi Drake'den etkileniyor. Klasik kurgu, arada bir aşk yaşamaları doğal. Ayrıca, ormanın ortasında kim kime karışır yav? Yeni gelen bayanın adı Marisa Chase. Google'da aratınca baya şey çıktığını söylemem gerek ama hikayeyle alakalı mı bilmiyorum. Öte yandan, kız güzel de değil ama zeki birine benziyor. Tam bir araştırmacı kişilik. Trailer'dan anlayacağınız üzere heyecanlı anlar bizi bekliyor.

< Resime gitmek için tıklayın >
Merhaba, Ben Nathan Drake, sen kısaca Drake de. Tanışalım mı?


Anladığım kadarıyla, İspanyollar altın aramaya gelmiş. Drake'in elinde de bir şey var. Ne yalan söyleyeyim, ben de pek anlamadım. Ama şunu söyleyebilirim, hikaye sağlam. Grafikler de iyi, oynanış konusunda hiç sıkıntı yok. Yani, bu oyun alınır. Hemen şunu da ekleyeyim, mavi tişörtlü adam bize ihanet ediyor gibi. Sonunda silahı Drake'e ve Marisa'ya doğrultuyor. Hikayeyle gerçekten uğraşmışlar!

Videoyu izlemek için tıklayınız


___________________________________________________________________________________________

Vita'nın Ram Miktarı Açıklandı:

Vita'nın Ram'i açıklandı: 512MB RAM, 128MB VRAM. Neogaf adlı forum sakinleri artık 256mb'a alışmıştı. Artık çoğu mesajın altında Ram'i 256mb işte cpu'su bu falan... Baya yanıldıklarını söyleyebilirim.

Artık çoğu akıllı telefonda 1gb ram görüyoruz. "Neden Vita'da 1gb ram yok" sorusu aklıma gelmiyor değil, hatta bir tartışma da oldu. Sebebi şu, 1gb koyulsaydı, cihaz pahalı olacaktı. Onu da geçtim, oyun yapan firmalar diyor ki, "Bize 256mb bile yeterdi." Buradan sonra söze pek gerek kalmıyor. Zaman geçtikçe bu ram sıkıntı haline gelebilir ama, PS3'te ve X360'da da 512mb ram olduğunu hatırlatayım.

Kaynak: PushSquare

___________________________________________________________________________________________

Resistance:Burning Skies

Daha önce hiç Resistance Vita hakkında yorum yapmış mıydık? Ha, evet. Oyunun SS'leri harikaydı ve güzel gözüküyordu. Sandığımız gibi oldu, grafikler güzel, ama oynanış berbat.

Evet 3ds'ciler sevinin, dediğiniz gibi oldu. Grafikler doyurucu ama oynanış kötü. Şimdi çok da kötülemeyeyim, oynanış iyi aslında ama uğraşılmamış. PS3'teki bir fps oyunu gibi, R1 ile ateş ediyoruz. Balta için ayrı dokunmatik alan bile var. Ama, şimdi gel de sorma ne bu?

< Resime gitmek için tıklayın >

Önceden bu sahneyi kötülemiştim ama gelen bir gameplay ile bakış açım değişti. Dikkat ederseniz canavarın arkasındaki yakıt tankı patlıyor ve canavar da patlıyor. Tamam patlama bu sahnede çok iyi değil ama sonraları mavi mavi daha güzel patlamış. Ayrıca, video'da bir yakın dövüş var ki, dikkatinizi çekerim baya iyi.

-Az sonra ekleyeceğim.

Grafikler gayet iyi, hele o fps bakış açısı beni aldı götürdü. Ken Levine, el konsolunda sonunda fps oynayabileceğiz diyordu. Yanlız dikkatinizi çekeyim, sadece çift analog kullanmamış.
< Resime gitmek için tıklayın >
Taşın üzerine eğilmek için sixasis, yani gyro'ları kullanıyoruz.


Bunun dışında, bomba atmak için, bomba simgesine geliyor ve onu düşmana doğru sürüklüyoruz. Gayet pratik ve kolay. Dokunmatik oyunda baya bir kullanılmış.
< Resime gitmek için tıklayın >


Diyebileceğim şu ki, Resistance Vita çok daha güzel bir şekilde hazırlanabilirdi. Grafikler abartmıyorum, gayet iyi. Bazı arkadaşlar 3ds'deki RE:Revelations daha iyi demiş. Buna da bir yanıtım var: O oyun karanlık ortamda geçtiği için grafikler gözünüze hoş geliyor. Resistance gibi açık bir çevrede geçse grafikler güzel olmazdı.

Vita, Resistance'i gayet doyurucu bir fps'de oynatıyor, hiçbir sıkıntısı yok. Daha da grafik alabilirmiş aslında, ama uğraşılmamış. Patlama efektleri ise gayet iyi. Bazen bir yere vurmak için sadece oraya dokunmak bile yetmiş, yani kontrol sayısı gerçekten fazla. Buna rağmen, rear pad'in hiç kullanıldığını görmedim.

AA sorunu var demişsiniz, çok bariz olmasa da içeriyor. Bunu da oyuna bağlıyorum, Vita'ya değil. Uncharted:Golden Abyss'de hiç bariz AA sorunu görmemiştik.

Ekleme: shadow_170 adlı arkadaşım bir gameplay daha paylaştı. Ona bakınca, aslında çok sert yorumlar yaptığımı fark ettim. Şimdi, o patlama şeyi video'yu izlerseniz canavarın arkasındaki şey yanınca oluyor. Baltayla o yakıt tankını kesince patladı herhalde canavar. Yapay zeka biraz yerlere. Öte yandan grafikler bu video'da daha güzel gözükmüş.

Dikkat ederseniz Vita'dan baya ses çıkıyor Neyse, benim yorumum, oyun güzel ama hikaye olmayışından dolayı kaybediyor. Zaten, PS3'teki Resistance 3 bile kötü, nesini seviyorlar ben de anlamıyorum. Vita'da baya fps oyunu göreceğiz, acele etmeyin.

1080p izlenmesi tavsiye edilir.
Videoyu izlemek için tıklayınız


___________________________________________________________________________________________

< Resime gitmek için tıklayın >
Resim benden

Gamescom sonrası eski güncel haberler buradadır.Cihazda L3 yer alıyor. ( Analog'a tıklamak, l3 )
http://t2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcTXphCdMFRVGhIWFYfq8SpmvNHQCj9xoBCsbcKadNV3Fl8Ac-K-
Resmi zoom yaparsanız görebilirsiniz.
___________________________________________________________________________________________

Eski gelişmeyi tekrar hatırlatayım:

-Vita'da PSP oyunlarını oynayabileceğiz. UMD kartı olanlar hemen sevinmesin, sadece dijital ortamdan indirip oynayabileceğiz. Dediklerine göre "yeni kontroller" ile psp oyunlarını tekrar oynayabiliriz. Tabi bunlar için "remake" yapılması lazım sanırım. Ayrıca, Vita'da oynadığımız bir oyunun "grafikleri psp'dekine göre daha iyi olacağı" söyleniyor. Yine "tekrar yapım" gerek. Aynı PS3'e gelen God of War - Origin gibi.


___________________________________________________________________________________________

Ufak gelişmel: Cihazın sanal klavyesi gösterildi:

< Resime gitmek için tıklayın >
___________________________________________________________________________________________


Gelişme: Kaz Hirai, "Cihaz 2012'den Önce Piyasada Değil.", 4 Ağustos 2011, Perşembe

-Kaz Hirai, cihazın Avrupa ve Amerika için 2012'den önce gelmeyeceğini resmi olarak açıkladı. Bu arada da, 3ds'nin fiyatının ucuzlaması hakkında konuştu.

Açıklamalar alttaki alıntı şeklinde olan yazılardır.

quote:

Hirai would not give any specific dates, and also flatly denied any change in pricing strategy after the recent Nintendo 3DS price-drop.

“We packed so much into the device and made it very affordable,” Hirai said . “There is no need to lower the price just because somebody else that happens to be in the video game business decided that they were going to lower their price.”

-Diyor ki, Kaz Hirai tam olarak bir çıkış tarihi vermemiş, ve bu gecikmenin de parasal açısından(3ds'nin ucuzlaması) bir strateji olmadığını söylüyor.

Tam çeviri: "Cihazın içine çok şey koyduk ve onu baya uygun fiyatlı yaptık."dedi Hirai. "Birileri video-oyunu işinde fiyatını düşürdü diye(3DS, 169$ olacak) bizim de(cihazın) fiyatı düşürmemiz lazım değil.Vita'nın çıkışını erteleyen adamımız bu: Kaz Hirai, Sony Ceo'su. Ne yapalım şimdi?Kaynak: PushSquare, Bölüm Sonu Canavarı

Haberi BSC ile aynı anda(5 dakika gecikmeyle) yayınladım, BSC'den almadım, alıntı değildir, kendi çevirmemdir.

avatar78


___________________________________________________________________________________________Günceller: PS3 ile Vita Arasındaki Görüntü Aktarımı

-Bu sabah(02.08.11) verilen bir habere göre, Vita, PS3 oyunlarını görüntüleyebilecekmiş. Kablosuz bir bağ kullanılacakmış. Usb ile denemişler ama zaten kablosuz bağ uyumlu olduğu için usb'nin tamamen gereksiz olduğunu anlamışlar. Wireless ile yapacaklarmış(Nasıl?)
“We did support USB, but [there's] not really much more point for that – wireless is fairly decent.” diyor Roger.

Orjinal haber bsc'den:
quote:

Rogers: "PS3, Vita'ya veri yollayabilir ve Vita da bunu görüntüleyebilir. Bir çok eşsiz özelliği kullanabilirsiniz; gyroscope, ön ve arka taraftaki dokunmatik ekranlar bir PS3 oyunu için kontrol cihazı olabilir." diyerek 2 konsol arasında yakın bir ilişki olabileceğinin ilk ipuçlarını verdi.

< Resime gitmek için tıklayın >

- Ayrıca, Bu demek ki bazı ps3 oyunlarını Vita'daki kontroller ile tekrar oynanama şansımız olacak. Ki bu da gösterir ki, bazı oyunlar Vita için farklı kontroller ile tekrar yapılabilir.

-Rogers ayrıca şunu eklemiş, birçok firma şimdiden vita ile ps3 arasındaki bağ(çapraz platform, oyunu save et diğerinde oyna) için lisans istemeye başlamış. Onlar da bu 3. parti firmalara lisansı veriyormuş. Yani, Wipeout, Hustle Kings gibi cross-platform oyunlarına verdikleri lisanslar gibi.
quote:

“There’s a push from our third-party team for encouraging licensees to be having those features [cross-platform, continuation play] in game,” Rogers concluded.-AC:Revelations, BF3 gibi son dönemin hit oyunları ps3'e çıkıyor, biliyoruz. Eğer bir ps3'ün varsa, o oyunu o grafiklerle Vita'da görebilirsin demek bu. Açıkçası, hoş bir şey,yeni kontrollerden bahsediyoruz.

AC:Brotherhood, Vita'da gayet hoş dururmuş.Kaynaklar: PushSquare , Bölüm Sonu Canavarı


__________________________________________________________________________________________Günceller: F1 2011'in Ps Vita sürümü ile ilgili bilgiler:

https://www.bolumsonucanavari.com/Haberler-F1_2011in_PS_Vita_Surumunden_Bilgiler-17603.htm

Önemlileri:
-Multiplayer desteği 4 kişi
-Oyunun yapımı en az ps3 sürümü kadar özeniliyor. F1 2011'in ps vita sürümü ps3'ten biraz daha farklı olacak.
quote:

Örneğin trende, otobüste veya bir şeyi 10 dakika beklemeniz gerekiyor. Bu kısa süre içerisinde hemen tur ve yarışçı sayısını belirleyip bir yarışa girip zaman geçirebileceksiniz. Böylece oyun modları arasında kaybolup zaman kaybetmeniz engellenecek.

kaynak: Alkan Adakaner, Bsc.


______________________________________________________________________________________Güncel: Ps Vita'nın Dosya Menüsünden İlk Kareler

Ps vita menüsünden kareler, burada Video'lar tutuluyor:


< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >
Name sekmesi neye yarar bilmiyorum, dosyaları isme göre sıralama mı yoksa video isimlerini değiştirme mi?

Spikerin dediğine göre video kalitesi harikaymış, kamerayla çekilse dahi harika gözüküyor zaten. Umarım 1080p video destekler. Vita seviyesinde akıllı telefonlar iki tane 1080p video çözebilir, ama Vita'nın anca 720p açacağını düşünüyorum.

Rented yazısı: Alkan Adakaner ile bir konuşmamız oldu, bana Vita'ya da Netflix servisinde olduğu gibi bir film kiralama servisinin gelebileceğini söyledi.


__________________________________________________________________________________________

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi avatar78 -- 20 Mayıs 2013; 23:37:11 >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

R Rechno
10 yıl (2965 mesaj)
PSP'm zaten bulunmakta bunu da kesinlikle alacağım staj parasıyla.
700-800 edeceğini hiç sanmıyorum vergiler falan filan 900+ olacak ps3 fiyatı gibi.İyi konu açmışsınız,rezerved yapayım
E Ectilase
10 yıl (2524 mesaj)
yeni konun hayırlı olsun arkadaşım,canlılığını kaybetmemesi dileğiyle
P Poyri
10 yıl (5019 mesaj)
Konu hayırlı olsun bende büyük olasılıkla alacağım herhalde.
S salamander19
10 yıl (835 mesaj)
okadar özellik var ki bu alet için tek diyebileceğim oha dır heral.

almayı düşünüyorum ama daha 3-4 ay var. bakalım zaman neleri getirecek.
E El Mukteda
10 yıl (9519 mesaj)
hayırlı olsun topluluk, şimdi bundan alırsak reis-i cumhur da bizi görecek mi?
I I-C-O
10 yıl (9624 mesaj)
Konu güzel gözüküyor, yarina sakin kafayla okurum.
A avatar78
10 yıl (6002 mesaj)
quote:

Orijinalden alıntı: El Mukteda

hayırlı olsun topluluk, şimdi bundan alırsak reis-i cumhur da bizi görecek mi?


Sağol dostum, açtık bi konu işte umarım kapanmaz.

@Poyri teşekkürler hocam, ben bi tane alayım inceleme yapacağım. Oradan artık bakarsınız güzel mi değil mi diye

@serhat hocam, canlılığını kaybedecek gibi gözüküyor ama haydi hayırlısı

Konuyla baya uğraştık okunabilir hale gelmesi için
M Mckhan
10 yıl (8401 mesaj)
elinize sağlık güzel bir başlık olmuş
ürüne gelince netbook un yapıcağını işleri yapıcak mı tabiki hayır ben yeni nesil atom serisini beklemeye devam netbookta
B BuĞrA
10 yıl (2934 mesaj)
butun geyık burda dedıler geldik hayırlı olsun kilosu kaç para bu cihazın
A avatar78
10 yıl (6002 mesaj)
quote:

Orijinalden alıntı: Mckhan

elinize sağlık güzel bir başlık olmuş
ürüne gelince netbook un yapıcağını işleri yapıcak mı tabiki hayır ben yeni nesil atom serisini beklemeye devam netbookta


eh hocam yani netbook'tan daha iyi grafik performansı sunacak ama, windows yok tabi

-Yani benim bu ürünü almak istemem, arabada,okulda her yerde oyun,film,müzik,net gibi uygulamaları yapabilmek istemem.

-Konu güzel oldu da mesaj atan yok sizden başka


@bugra34 hocam, kart 250-300€. Cihaz harbi sağlam, Kasım'a doğru Avrupa'ya çıkışını yapacak.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi avatar78 -- 11 Haziran 2011; 16:54:49 >


A avatar78
10 yıl (6002 mesaj)
Ps Vita ile ilgilenenler, bir tartışma konusu var, buyrun başlayalım.

Fikir doğru mu sizce?

quote:

Hmm ama psp yi birazda deneme amaçlı istiyorum oyunlarını olsun el konsolu olarak olsun psp ye bir sevgim yok yani dolayısıyla vitayada gidip para verilmez pc varken

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi avatar78 -- 11 Haziran 2011; 20:55:47 >


E e_capkan
10 yıl (13927 mesaj)
bende kesin alıcam.
dlna ile tv den oynanıyorsa süper olur kablo derdi olmaz.
internet tarayıcısıda güzel olursa tadından yenmez.
ekleme: 1. mesajdaki psvita ile 3ds in karşılaştırmasında psvita 2 ghz demişler .bence 2gz olması imkansız ,cihaz zaten 4çekirdek.
bence 1ghz felandır ama underclockla 400mhz-800mhz arası değişir otomatik olarak.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi e_capkan -- 11 Haziran 2011; 21:41:20 >


A avatar78
10 yıl (6002 mesaj)
quote:

Orijinalden alıntı: e_capkan

bende kesin alıcam.
dlna ile tv den oynanıyorsa süper olur kablo derdi olmaz.
internet tarayıcısıda güzel olursa tadından yenmez.


vallaha hocam. Artık oradan gireriz dh'ye

-Dlna olayı iyi de, dlna tv'ler baya pahalı. Artık misafirliğe gittiğimizde "ya amca benim şu aleti tv'ye bağlasak olur mu?" gibi sorulara mahruz kalabiliriz

-ekledim listeye e_capkan
E e_capkan
10 yıl (13927 mesaj)
quote:

Orijinalden alıntı: avatar78


quote:

Orijinalden alıntı: e_capkan

bende kesin alıcam.
dlna ile tv den oynanıyorsa süper olur kablo derdi olmaz.
internet tarayıcısıda güzel olursa tadından yenmez.


vallaha hocam. Artık oradan gireriz dh'ye

-Dlna olayı iyi de, dlna tv'ler baya pahalı. Artık misafirliğe gittiğimizde "ya amca benim şu aleti tv'ye bağlasak olur mu?" gibi sorulara mahruz kalabiliriz

-ekledim listeye e_capkan

geçen sene samsungun 1500liraya almıştık.40" lik.mkv felan oynatıyo uygulama felan yükleniyo dlna da var.(40c650)
samsungların çoğunda var.tv lerinde telefonlarında.
A avatar78
10 yıl (6002 mesaj)
quote:

Orijinalden alıntı: e_capkan


quote:

Orijinalden alıntı: avatar78


quote:

Orijinalden alıntı: e_capkan

bende kesin alıcam.
dlna ile tv den oynanıyorsa süper olur kablo derdi olmaz.
internet tarayıcısıda güzel olursa tadından yenmez.


vallaha hocam. Artık oradan gireriz dh'ye

-Dlna olayı iyi de, dlna tv'ler baya pahalı. Artık misafirliğe gittiğimizde "ya amca benim şu aleti tv'ye bağlasak olur mu?" gibi sorulara mahruz kalabiliriz

-ekledim listeye e_capkan

geçen sene samsungun 1500liraya almıştık.40" lik.mkv felan oynatıyo uygulama felan yükleniyo dlna da var.(40c650)
samsungların çoğunda var.tv lerinde telefonlarında.


benim de dayımda Sony Bravia var. Wi-fi destekliyor yazıyor da, DLNA için bir şey dememiş. Umarım DLNA desteği güzel olur.

Playstation blog'daki wipeout 2048 Tv'ye bağlanmıştı, herhalde dlna ile olmuştur. Sonraki revizyona hdmi koyarlarsa kıskanırım çünkü
_ _botturgec_
10 yıl (2816 mesaj)
Biraz fazla lüks bir oyuncak olacak gibi görünüyor :) 650-700 lira olacak fiyatı sanırım. Oyunları kim bilir kaç liradan girecek piyasaya. Kırılmasının zor olacağı kesin, kesinlikle yıllar alacaktır o iş. Bu sebeplerden şimdilik soğuk bakıyorum istemeyerek de olsa. Ancak parasını falan bir kenara bırakırsa cezbedici bir ürün olduğu çok açık gerçekten.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi _botturgec_ -- 12 Haziran 2011; 0:26:05 >


X X-FI
10 yıl (13439 mesaj)
çok güzel bi alet ya.. sony yine yapmış işte 3ds le bunun arasında gidip geliyor insan ama kesinlikle psp2 tercih edilmeli... bu aletten alırsma hiç şaşırmam