2

Yüzbaşı
02 Nisan 2010
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
16 üye
Görüntülenme (?)
90 (Bu ay: 0)
Gönderiler Hakkında
2
3 ay
Sokak Hayvanları için Mama hazırlıyorum . Yardımınıza ihtiyacım var.
Arkadaşlar merhaba, havalar malum soğudu ayrıca virüs yüzünden bir çok dükkan kapandığı için sokak hayvanları yiyecek bulma konusunda zorluk çekiyorlar. O yüzden evde bir şeyler hazırlayıp ( Yaklaşık 5-6 kilo kadar) çeşitli yerlere koymaya karar verdim. Fakat neler hazırlayabileceğim konusunda pek bilgim yok. İnternette bazı tarifler buldum onu uygulayacağım. Sizde fikir verebilir misiniz? Tarif konusunda?

1.Tarif
  • 850 gr salam x 2
  • 5 adet ekmek
  • 2 adet bulyon


2.Tarif
-1 kg tavuk piliç
-3 paket makarna

Bu 2 tarifte çiğ olarak değil , pişirilerek hazırlanacaktır.

Sizden de tarif tavsiyesi bekliyorum. Yada bunlar yerine 15 kg mama alıp mı dağıtayım?
2
5 ay
Tek bir IP üzeriden aynı anda Zoom açma
Arkadaşlar merhaba, okuduğum üniversitede 2 önemli dersimde aynı gün ve aynı saate denk geliyor ve 2'side devam zorunluğu olan dersler. 1 derse pc'den diğerine telefondan wifi ile girsem bir sıkıntı olur mu? IP açısından. Diğer düşündüğüm bir yöntem ise 1 derse pc'den girmek aynı anda da diğer derse telefondan Hat üzerinden internete bağlanıp diğer derse girmek . Açıkcası hat üzeriden girersem 2 saatlik dersde ne kadar gb yer onu düşünüyorum . Section değiştiremiyorum 2 dersde tek section olarak açıldı.
2
6 ay
-
-
2
9 ay
Geçmeyen boğaz yanması ve dil üstü beyazlığı.
Beyler selam , yaklaşık 3 aydır hafif bir boğaz yanması var (ayrıca genizden sanki acı bir akıntı boğaza akıyor hissi yaşıyorum arada) ve dilimin üstü beyaz oldu ( marttan beri) ama öyle sağlam bir ağrı ve yanma değil.Yutkunmada falan bir problem yok. Balgam ve öksürüğümün olmamasına rağmen gargara yapıp tükürünce mukozalı tükürüyordum . Burun akıntısı,ateş , öksürük vs hiçbiri olmadı ama kalp çarpıntısı ve nefes açlığı yaşadım 3-4 gün(nefes darlığı değil derin nefes alma hissi) Hatta kalp krizi geçiriyor olabilirim diye özel hastanenin aciline gittim ekg çekildi bir şey yok dendi (covidden dolayı stres yapıyor olabilirsin dendi) ve yine 1 hafta sonra aile hekimine gittim bana sordu '' yurt dışı temasın var mı , ateşin ve öksürük var mı '' diye yok deyince antibiyotik ve gargara yazdı yolladı. Boğazıma bakmadı Virüsten dolayı. Ama bir sonuç elde edemedik boğaz yanması ve dildeki beyazlık devam etti. Mayıs sonunda devlet hastanesi kbb bölümüne gittim. Doktor '' boş bi alanda dilini ve boğazının resmini çek gel '' dedi. Resme baktı pek bir şey yok ama birde kulağına bakayım dedi. Sonuç yine bir şey çıkmadı mide ilacı yazdı yolladı. Yaklaşık bi 15 gün kullandım ilaçları yine bir faydası olmadı . Sonunda haziran ortası gibi özel bir hastanenin kbb profesörüne gittim. Fiziksel muayene etti lenf bezin şişik dedi. Röntgen ve kan testi yapıldı. "Kanda bir şey yok , boğazda lenf bezin şişmiş inmeye başlamış" dedi. Yani gribal bir enfeksiyon atlatmışsın dedi.Antibiyotiğe gerek yok dedi. Ayrıca dilimin üstündeki beyazlıkların da önemli olmadığını dile getirdi. Yazdığı ilaçlar sadece ağrı kesici, gargara ve pastil . Yine değişen bir şey yok boğaz yanması ve dildeki beyazlık devam ediyor. Bu arada reflü hastalığım var ama öyle kuvvetli değil . Geceleri çift yastık yatarım .Mide koruyucu ve gavisconu aksatmam. Günlük 1 paket sigara içerim.
Denediğim bitkisel formuller
Zencefil,kekik, nane limon , tuzlu su gargarası , karabiber (Bunlar sadece 4-5 saat yanmayı kesiyor)
Verilen ilaçlar
augmentin ,ibucold,macrol,kloroben gargara , antepsin , lansor . (bunlarında bir faydasını göremedim.)
eczacı tavsiyesi üzerine dildeki beyazlık için piraldyne diye bir ilaç aldım . Ondanda bir sonuç alamadım. Günde 2-3 kere dilimi fırçalıyorum. Azalıyor sonra tekrar artıyor
Özetlemek gerekirse genizden boğaza acı birşey akıyormuş hissi arada yaşıyorum ve boğaz yanmam var ayrıca dilimin üstünde geçmeyen beyazlık var
evet arkadaşlar tavsiyeleriniz nelerdir?
2
11 ay
Banyo kötü kokuyor. Yeni havalandırma sistemi ile ilgili fikirlerim nasıl sizce?
İyi günler , Yaklaşık 2 yaşında 4 katlı bir binada dubleks katta oturuyorum.Yani 3 ve 4 katta. Evin ilk sahibiyim. Lakin taşındığımızdan beri 2 banyoda da ara ara lağım kokusu , sarımsak kokusuna benzer bir koku oluyor . Özellikle sabahları ve yaz aylarında daha yoğun oluyor. 2 banyoda aynı hizada alt alta ve Havalandırmaları 110'luk aynı pimaş boruya bağlı . Ne yaptık ne ettiysek bu koku illetinden kurtulamadık. ve bu havalandırma pimaşı sadece beni daireme ait sadece 2 banyoma bağlı. Başka dairelere bağlı değil. Aynı katta oturduğumuz komşularda aynı derdi çekiyor. Bina logar girişinde çek-valf sistemi mevcut. Banyolarımda lavabo giderlerinde ''S'' verildi ve lavabo giderinde contalı çek-valf takılı. Duş ve gider deliğide su hazneli sistem yani içerisinde sürekli su var kokuyu engellemek için ama ne yaptıksak bu sorunu çözemedik. İki banyoda 6 metrekare gelir. Şimdi gelelim düşündüm 2 sisteme.


1.si her iki Banyo havalandırma çıkışına da 8'lik kaliteli marka 12V 30.000 saat ömürlü bir fan takmak . Bu fanların amacı 7/24 saat sürekli çalışacak böylece geri tepmeyi engelliyecek . Elimdeki mevcut bir fan ile test ettim güçlü olduğuna karar kıldım. 2 adet yeni alacağım kaliteli fanları kullanacağım. Beslemeyi ise 12V 5A fanlı adaptör ile yapacağım. Bir şema çizdim incelerseniz sevinirim. Resimler açılmaz ise üzerinde tıklarsanız açılıyor.

Deneme yaptığım fan
< Resime gitmek için tıklayın >

Banyolardaki mevcut 220v aspiratör fan. Lamba açılınca beraber çalışıyor.
< Resime gitmek için tıklayın >

Düşündüğüm sistem
< Resime gitmek için tıklayın >

Ve malzemeler bunlar
< Resime gitmek için tıklayın >

2.si ise Banyo havalandırma pimaşı çatı bacasını içinde bırakılmış. Yani onu dışarıya almam için yaklaşık 2.5- 3 metre pimaş boruyu ek yaparak dışarı alacağım ucunada rüzgar gülü takmayı düşünüyorum. Yukarıda da söylediğim gibi bu havalandırma pimaşı sadece benim 2 banyoma ait . Başka daireler bağlı değil.Ayrıca Çatı bacası üzerinde cam var ve 5-6 cmlik yerden hava alıyor. Onun içinde çizdiğim şema aşağıda incelerseniz sevinirim.

Çatıdaki baca içi böyle
< Resime gitmek için tıklayın >

Baca çıkışı böyle üzerinde cam var ve 5-6 cmlik yerden hava alıyor
< Resime gitmek için tıklayın >

Düşündüğüm sistem bu
< Resime gitmek için tıklayın >

Malzemeler bunlar
< Resime gitmek için tıklayın >

Evet arkadaşlar fikirleriniz bekliyorum. Maddi gücüm 2'sinide aynı yapacak güçte değil maalesef. Birinden birini yapmam lazım.
2
11 ay
Sigarayı bıraktıktan sonra çarpıntı
Selam beyler, deneyimli arkadaşlar bilgilendirirse sevinirim. Yaklaşık 7 senedir günde 1 paket sigara içen biriyim. 5 gün önce bırakmaya karar verdim ve bıraktım ama iki gün sonra sol göğsümde çarptınti olmaya başladı geçer diye pek sallamadim. Ama gecmeyince gece acile gittim 2 kere ekg çekildi bir sıkıntı olmadığı gayet normal olduğu söylendi. Ayriyeten bir de 1 gun sonrada aile hekimliği polikinligine gittim ordada ekg cekildi sıkıntı yok dendi. Biraz araştırma yaptım " nikotin yoksunluğu " diye birsey varmış. Burda yazanlar bende tam anlamiyla var. Çarpıntı ve içtah açıklığı . Ayrıca sigarayi aniden değilde azalta azalta bırakılması öneriliyor. Daha önce böyle şeyler yaşayanlar oldumu? Bunu okuduktan sonra gittim yeni bi sigara aldim 2 tane içtim arka arkaya. Sanki şuan rahat gibiyim. Ama psikolojikte olabilir. Doktora "hocam madem kalpte birsey yok niye böyleyim " dediğimde panik atak olabilirsin dedi bu salgını çok taktim da kafada. Ha şunuda belirteyim öksürük veya balgam hiç yok.
2
geçen yıl
Xiaomi 70Mai Pro Akıllı Araç İçi Kamera incelemesi Gece-Gündüz çekimleri
Hepsiburadadan aldığım Xiaomi 70Mai Pro araç kamerasını 2 gün boyunca gece ve gündüz çekimleri ile inceledim. Öncelikle gece ve gündüz çekimleri gayet güzel plakaları net okuyabiliyor. Cihazın ekranı küçük olduğu için videolar pek net izlenmiyor. Fakat telefondan wifi ile bağlanınca telefon çok net izlenebiliyor videolar. Ayrıca videoları telefonda wifi vasıtası ile izlenebiliyor , canlı olarak kameraya bağlanabiliyorsunuz ve resim çekebiliyorsunuz. Diğer özelliklerine gelince sesli komut özelliği. İngilizce olarak ekran aç-kapa, acil kayıt moduna geçirebilme gibi sesli talimatları yapıyor. Bunun dışında acil kayıt modu var bu tuşa basınca belirli bir saniyede videoyu ayrı bir klasöre kayıt ediyor ve siz silene kadar acil kayıt videolarını silmiyor. Diğer normal kayıtta ise normal kayıtları silip üzerine kendi yazıyor. Ben 64 gb sandisk hafıza kartı ile kullanıyorum 7 saat bu karta kayıt yapıyor. Her bir videoyu 1 dakika olarak kayıt ediyor.Aracı çalıştırdığınız an kayıta başlıyor ve aracı stop ettiğiniz an kayıt duruyor.Park modu var.Aracı stop edip indikten sonra araç bir darbe alırsa kayıt etmeye başlıyor.Mikrofonu gayet güzel ses alyıyor.Kutu içeriğine gelince enerji kablosu yaklaşık 2.5-3 metre civarında gayet yeterli, Usb araç çakmağı çift usb olarak çıkıyor. Büyük bir avantaj , Diğer usb ile telefon şarj edebilirsiniz. 2 adet cama yapıştırma pedi çıkıyor . Bu pedlerden birini cama yapıştırıyorsunuz diğeri ise yedek . Kamerayı bu pedin üzerinde kendi bandı ile yapıştırıyorsunuz. Fiyat olarak Kamerayı 370 TL , 64 Sd kartı 50 Tl'ye satın aldım.

Kamera resmi sitesi için tıklayın

2 gün boyunca gece gündüz olarak incelediğim video aşağıdaki linkte

İzlemek için tıklayın
2
geçen yıl
Araç içi kamera tavsiyesi bekliyorum?
Merhabalar , araç kamerası alma arefesindeyim . Bütçem 400 tl. İki kamera arasında kaldım hangisini tavsiye edersiniz?Xiaomi Mijia 1S Starvis Araç İçi Kamera - 140° ve XIAOMI 70mai Dash Cam Pro.

Özellikler:
Xiaomi Mijia 1S Starvis Araç İçi Kamera - 140° Ürün detaylı özellik için tıklayın
F / 1.8 diyafram
140 ° FOV
MSC8328P 1080p görüntü işleme yongası
SONY IMX307 görüntü alıcısı

XIAOMI 70mai Dash Cam Pro Özellikleri
140° Geniş Açı Lens - 1944p
Yonga seti: Hi3556 V100 ürün detaylı özellik için tıklayın
tavsiyelerinizi bekliyorum arkadaşlar
2
2 yıl
Yeni Taşındığım Dubleks Evde Wifi Sorunu. Acil Yardım Bekliyorum
Herkese Merhaba , yaklaşık 9 ay önce dubleks bir daireye taşındık. Bulunduğumuz bölgede Kablonet Fiber olduğu için kablonetin internetini aldım ve bilgisayarım benim odamda olduğu için Kablonetin bina kutusundan gelen kablosu çatıdan direkt benim odama indi(2.kat) . Burada bir sorun yok. Ben bilgisayara kablolu ile bağlanıyorum ve hiçbir sıkıntı yok . Yine aynı şekilde 2.katta wifi sorunuda yok. Asıl sorun Alt katta. Sadece odamın tam altında salon olduğu 1 diş çekiyor internet . Diğer alt kat odalarda hiç çekmiyor bende o yüzden . tp link tL-WA855Re 300 Mbps routeriden satın alıp alt kat salonda taktım ve benim odamdaki kablonet modemden alt kata routere 14 metre ethernet kablosu çekip , taktım . Fakat bu seferde ethernet kablosunu modeme takınca internet tamamen kesiliyordu bu yüzden kabloyu çıkarttım.Şu anda alt katta sadece salonda 1 diş çekecek şekilde kullanıyoruz. Ufak bir şema çizdim daha iyi anlaşılması için.

Kendi odamda kullanmış olduğum Kablonet Netmaster 401 modem
< Resime gitmek için tıklayın >

Buda Alt salona taktığım tp link tL-WA855Re 300 Mbps router
< Resime gitmek için tıklayın >

Buda çizdiğim şema
< Resime gitmek için tıklayın >

Şimdi bir fikrim var bakalım sizin fikriniz nedir?
Bildiğim kadarıyla kablosuz routerlar elektrik hattını kullanarak veri aktarımı yapabiliyormuş . Bunun için yeni bir kablosuz router daha alıp modemimin olduğu odamdaki diğer prize takayım diyorum ve elektrik panosundan da salona daha önce aldığım tp link routerin bağlı olduğu prizle , odamdaki yeni alacağım routurun bağlı olacağı prizin hattını aynı sigortada birleştirmek böylece veri akışı kesilmemiş olur diğer türlü 2 prizinde sigortası ayrı.

Fikirlerinizi bekliyorum şimdiden teşekkürler.
2
2 yıl
5 Yıldır kullandığım geri görüş kamerası hakkında detaylı çekim
Herkes'e merhaba , bir çok arkadaş bana özel mesaj yoluyla '' araç geri görüş kamerası'' hakkında soru soruyor. Bende bugün 5 senedir kullandığım geri görüş kamerası ve ekranı hakkında detaylı bir video çektim. Özellikle belirteyim ürün tanıtımı yapmıyorum sadece alacak olan arkadaşlara fikir olması açısından paylaşıyorum .https://www.youtube.com/watch?v=MDOONMIKJ5E
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.