Y

Teğmen
05 Ocak 2010
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
0 üye
Görüntülenme (?)
30 (Bu ay: 0)
Gönderiler Hakkında
Y
geçen yıl
Apartman genel kurulu toplantısı yapmadan onay alma
Selam arkadaslar,
Genel kurul toplantısı yapmadan sadece kat maliklerinin yeter sayıda imzasını alarak yapmak istediğimiz işlemler için onay alabilir miyiz. Boyle bir şey mümkünse karar defterine nasıl yazabiliriz ?

Bilgisi olan arkadaşların fikirlerini merak ediyorum.
Y
geçen yıl
Ev içi acil çağrı butonu
Merhaba arkadaşlar.

Evde hastamız var. Kendi odasında yatarken gündüz veya gece bizi çağırma ihtiyacı duyuyor. bazen sesini duyuramıyor.

yatağının yanı başına konacak bir tuşla diğer odalara sesli ve ışıklı uyarı veren bir sistem kurmak istiyorum. Kendi odasından başlayıp salon mutfak ve evin diğer odasını dolaşan bir telefon hattı çekmiştim vakti zamanında. Bu hat üzerinden pilli veya elektrik sistemine bağlı bir sistem kurabilir mi ?

Konuyla ilgili bilgisi olan kişilerin tavsiyelerini rica ediyorum.
Y
geçen yıl
Beyaz esya fisi degistirme
Arkadaslar evdeki bulasik makinesinden yanik kokusu gelmisti. Dun acik baktigimda priz yanmis hatta fise yapismis durumda. Entresan olan makine bu sekilde bir aydir calisiyor.
Simdi ben makinenin fisini ve prizi degistirip kullanmaya devam edebilir miyim. Guvenli midir bu islem? Yoksa kabloyu kople mi degistirmek gerekir
Y
2 yıl
Digiturk Türksattan kurulumu kabul etmiyor...
ilk kurulumu Eutelsat üzerinden yapmıştık. Bugün türksata çevirmek istedim. kolay kurulum ve manuel modda denedim olmayınca müş. hizmetlerini aradım. Türksat kurulumu için kayıt oluşturması gerektiğini, yaklaşık 12 saat sonra gelecek sms ile kolay kurulumu yapabileceğimi söyledi. ancak bu değişiklik yeni üyelik tanımlama anlamına geleceğini ve mevcut paket içindeki haklarımı kaybedeceğimi söyledi. konu hakkında bilgisi olan var mı?
Y
2 yıl
Oda termostadının nem oranına etkisi
Şu anda istanbul'un genel nem oranı %81. Evin nem oranı %49. Kaliteli bir nem ölçer kullanıyorum. Nem %65'in üstüne çıktığında üstünde ki kırmızı led sürekli yanıp sönüyor. Bu kış hiç yanmadığını fark edince nem oranını takip etmeye başladım.

Genelde istanbul'un nem oranına benzer nem oranı olurdu evde. Nadiren %60 altına indiği olurdu o da havanın genel nemi düştüğünde. Bu kış nerdeyse hiç %50 üstüne çıkmadı. %40-%50 arasında gidip geliyor.

Geçen yıl mekanik termostat kullandıyorduk şu anda öğrenme modlu 0,1 hassasiyetle çalışan termostat kullanıyoruz. Merak ettiğim konu, yeni termostatın ev içindeki ısı dalgalanmasını minimuma düşürmesinin nem oranına böyle bir etkisi olur mu?
Y
2 yıl
Telefon ve İnternet hizmetini ayrı firmalardan almak
Mesela netspeed ile internet (adsl), Turktelekom ile de telefon (pstn) hizmeti alabilirmiyim. buna benzer kombinasyonlar mümkün mü?
Y
2 yıl
25 Mbps hattı 8 Mbps gibi kullanmak
Herkese selam,

Mevcut 25 mbps superonline fiber internetim var. Bunu 8 mbps ile sınırlayıp bir süre denemek istiyorum. 8 Mbps hızında adsl hattı alırsam günlük kullanımı ne kadar etkileyecek diye merak ediyorum. Modem veya uygulama ile nasıl yapabilirim.

Modem Huawei HG255s. Ayarlarında bu seçeneği bulamadım.
Y
2 yıl
Modem veya uygulama ile internet hızını sınırlama
Herkese selam,

Mevcut 25 mbps superonline fiber internetim var. Bunu 8 mbps ile sınırlayıp bir süre denemek istiyorum. 8 Mbps hızında adsl hattı alırsam günlük kullanımı ne kadar etkileyecek diye merak ediyorum. Modem veya uygulama ile nasıl yapabilirim.

Modem Huawei HG255s. Ayarlarında bu seçeneği bulamadım.
Y
3 yıl
Isınmayan ters bağlanmış banyo peteklerine çözüm önerisi
Mevcut iki banyoda ki petekler neredeyse hiç ısınmıyordu. Forumda yazan bilgili arkadaşların geçmiş konularda vermiş oldukları bilgiler ve yazmış oldukları tavsiyeler üzerine ilk önce kombinin tesisata yeterli gelmediğini düşündük (ama teoride yeterliydi bu hesaplara göre seçim yapıldı). Tesisatın tek koldan çok uzun yapıldığını düşündük. Sonra sırasıyla reglaj ayarı, kombi kazan sıcaklığını arttırma, kombi pompa gücünü maksimuma alma gibi çeşitli denemelerin hepsi başarısız oldu. Ters bağlantıyı okumuş ama duvarı kırmadan tespit edilemez mantığı düşüncesi hasıl olunca ufak ve basit bir detayı kaçırmışız. :) Neyse sonuçta banyo peteklerinin ilk ısınan vanasının alt vanalar olduğunu keşfedince iki tesisatçıyı çağırıp fiyat ve öneri teklifi aldık. Ancak kırma dökme işlemlerine hiç yanaşmadığımız için ve ektsra başka işlemlerle çok tuzluya geleceğinden kendim yapmaya karar verdim. Fotoğraflarda da görüldüğü üzere peteğe kulağını tabiri caiz ise ters gösterdim. Kombiyi çalıştırdım ve Bingo. Daha önce hiç ısınmayan iki petek de diğerleri gibi on numara ısınmaya başladı.


Pprc borudan önce aynı işlemi pex boru ile denedim lakin hiç sağlam ve güvenilir durmadı. Sonra kaynak makinesi aldım. İlk denememde sağ alttan aldığım çıkışı peteğin üstünden geçecek şekilde yaptım ama verim alamadım. İkinci denemede boruyu peteğin altından dolandırdığım zaman sorunsuz ısındı.

Eğer birinden kaynak makinesi bulabilirseniz son derece ucuza halloluyor. Hatasız tek seferde yapılacak işlem için 100 cm boru (25mm), 3 adet dirsek (25mm), bir adet ¾ dış dişli dirsek (25mm) ve bir adet ½ rakorlu nipel (25mm) bir petek için yeterli (60*40). Malzemelerin hepsini koçtaş’tan aldım.

Lafın kısası peteklerinde ters bağlantı sorunu yaşayan arkadaşlar için örnek olması amacıyla yazılmıştır.
< Resime gitmek için tıklayın >< Resime gitmek için tıklayın >

resimleri yükleyemedim. link veriyorum https://i.hizliresim.com/W7651Q.jpghttps://i.hizliresim.com/z02X54.jpg
Y
4 yıl
Bu sene Kurban Bayramı SMA hastalarının bayramı olsun.
Bu sene kurban bayramında sadece 4 gün içerisinde ülkemizde acil ilaç alması gereken yaklaşık 1200 SMA hastası çoçuğumuzun hayatını kurtarabiliriz. Kaba bir hesapla kurban bayramında harcanan para miktarı ile tip-1 seviyesindeki 1200 çocuğumuzun 1 yıllık ilaç iytiyacını kat be kat fazlasıyla karşılayabiliyor. Ülkedeki toplam sma hastasının 3.000 civarında olduğunu düşünürsek toplanacak para ile hatırı sayılır sayıda sma hastasına şifa olunabilir. Bu farkındalığı yada kampanyayı yurt genelinde duyurabilirsek Allah rızası için yapılan ibadetin en güzelini gerçekleştirmiz oluruz. Konuya ilgi göstereceklerin bu fikri sosyal mecrada dile getirmesi dileğimle.

< Resime gitmek için tıklayın >

Sosyal medya ortamında yapılan çağrılar genelde bir kişi için oluyor. Bunda ise oluşturulacak ortak havuzdan bütün sma hastalarına şifa olunabilir. Ayrıca toplanan para hasta yakınlarının yada devletin kontolündeki banka hesabında değerledirip faizi geliri ile desteklenirse faydası katlanır.

Sma hastası herhangi bir yakınım yok. Sağlık Bakanı’ın en son açıklamasında sadece 164 Tip-1 sma hastasının geri ödemesinin yapılacağını duyurmuş ama çok yetersiz. Link

Veriler haber sitelerindeki bilgilerden derlenmiştir;
1 2 3 4 5 6

2016 yılında Kurban'a harcanan para
2017 Kurban Bayramı'nda ne kadar hayvan kesilecek?
2017 yılı Kurban fiyatları ne kadar olacak?

Mevcut hastaların hayatta kalmasını ve tedavi olmasını sağlayacak parasal imkan sağlandıktan sonra görev devlete ait. Özellikle evlilik öncesi sma testinin zorunluluğu gibi. Ayrıca konuyu lütfen dini ve siyasi polemiğe dökmeyelim. Ailemiz imkan oldukça bayramlarda kuban kesmiş veya adak adamıştır. Kurban kesmek Allahın emri onun yerine parası bağışlanamaz diye düşünenler bildiği ibadete devam etsin ayrıca kurban kesmeye karşı olanlar da buraya yazmasın. konuyu kirletmesin. amaç faydalı bir iş yapmak.
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.