L

Yüzbaşı
06 Eylül 2009
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
1 üye
Görüntülenme (?)
15 (Bu ay: 0)
Gönderiler Hakkında
L
2 yıl
Steam hesabım çalındı yardımınıza ihtiyacım var!
Steam hesabım bot olmayan bir kişi tarafından 12 ocak günü çalındı/hacklendi.Telefon numaram,E-postam değiştirildi.Steam support'a yardım talebi attım fakat 1 gün 15 saattir cevap yok. Sizce bu hesabımı geri alabilme ihtimalim nedir hesapta kullandığım ilk e posta adresimi kullanılan tüm telefon numaralarını aldığım gta4 cd keyinin fotografı ve kodunu destek ekibine verdim.Sizce cevap vermemelerinin sebebi türkçe yazmış olmam mı?Ayrıca bu şahıs pubgde hile açmış fakat vac yememiş game ban yemiş bildiğiniz üzere vaclar kalkmıyor fakat gamebanlar kalkabiliyor.Bu banın kalk olasılığı nedir?
L
3 yıl
1994 1.6 XLi Efsane kasa Corolla aldım.Objektif şekilde arabayı yorumluyorum.
1991 200 E Mercedes w124'ümüzü 25.000 e sattıktan sonra yeni araç arayışına girdim.Bütçemiz 18.500'dü.Arkadaşımdaki 96 GLi araçtan etkilenerek bu aracı alma girişiminde bulundum.

Orjinal 94 Japon montaj en boş donanım bir araç.Senelerce Antalya-Burdur arası kullanılmış,2004,2007 arası kullanılmamış sokakta yatmış,haliyle ufak tefek çizikleri!(sol tarafta boydan boya anahtar çiziği) tavanda ve kaputun ufak kısmında güneş yanığı bulunan bir araç haline gelmiş.Arabada çürük yok ama sürücü kapısında boya kalkması olmuş.Arka tamponda ufak bir çatlak var.600 tl civarı masrafı var.Değişen yok.Sol ön çamurluğu boyanmış.Arabanın lifte kaldırılınca görünen yüzü ise gerçekten 2008-2009 bir araba gibi pas lekesi dahi yok.Mercedeste çok çekmiştim çürükten.Uzunca bir zamandır tutulan bakım kayıtları da araçla beraber geldi.Hasar kaydı yok.

19.500'den ilana koyulmuş.Pazarlıkla 18.000'e aracı aldık.Dışının aksine içi oldukça temizdi.Döşemeler,torpido panzidotlar ilk günkü kondisyonuna yakın bir vaziyetteydi.Aracın 279bin kmde olduğunu da unutmamak lazım.

Araçta ne gibi eksiklikler vardı?

-Morarmış cam filmleri(Söküldü)
-Lpg regülatörünün değişmesi gerekiyor.Araç kapalı iken manifolda gaz kaçırıyor.
-Ön kapı hoparlörleri arızalı.
-Arka tampon,ön tampon,arka spoyler,sürücü kapısı bel altı boyanması gerekiyor.
-Motor kulağı hafiften gidici gibi karosere vibrasyon veriyor.
-Üzerinde kışlık Hankooklar vardı.Yazlık Barum Brillantis 2 aldım.

Arabanın artıları;

-Bağımsız süspansiyon yol tutuş çok iyi değil ama yeterli.
-114 hp 145 Nm 4AFE 16 valf Enjeksiyonlu motor 1050 kg arabayı uçuruyor.
-Konforlu fakat sınıfına göre w124 konforu doğal olarak yok ben çok özlerim diye düşündüm bu araba da çok takoz değilmiş.
-1000-4000 rpm arası arabaya herşeyi yaptırmak mümkün yarış vs. bir olaya girişmedikten sonra yüksek devir çevirmeye lüzum yok.
-Düz sistem Lpg olmasına rağmen Lpg uyumu gerçekten iyi.
-Bagaj Lpg olmasına rağmen yeterli.
-Arka yaşam alanı sınıfa göre çok geniş.5 kişi bile rahatlıkla yolculuk yapabiliyor.Diz mesafesi güzel.
-Üst hızlarda aracın hakimiyeti gayet iyi.Mercedes kadar rahat hız yapabiliyorum.Ta ki ayağımı frene atana kadar.
-Çok hoş bir egzos sesi var.Hala üzerinde fabrikanın koyduğu egzos mevcut.
-Kekremsi dolmuş kornasına benzer kornası hoşuma gitti.
-Araba 2 aydır bende bir sıkıntısını görmedim henüz aldığım halinde gelenler dışında.Şuanlık sağlam bir izlenim verdi.Zaten yağ su eksilmiyor.
-Sağından solundan trim(parça) sesi gelmiyor.
-Vites geçişleri,direksiyon,debriyaj,gaz pedalı hissiyatı güzel.
-Yakıt gayet düşük Ş.içi 9-10 litre Uzun yolda 6 litre yakıyor.Lpgli olunca da gerçekten cebe zarar vermiyor araç.
-Rüzgar sesi yalıtımı fena değil.

Gelelim eksi noktalara;

-Yalıtım zayıf 3000 devirden sonra bariz duyuluyor motor sesi.Yoldaki küçük taşların gövdeye çarpmasını duyabiliyorum.C-Elysee kadar olmasa da genel anlamda bir teneke hissiyatı var.
-Frenleri bu araba için gerçekten yeterli değil.Kötü lastik veya kışlıklar olunca üzerinde zaten deli gibi kızaklama eğiliminde.Frenleri zayıf sürekli motor freninden yararlanmakta,takip mesafesine dikkat etmekte yarar var.
-Orjinal parçaları sanılanın aksine pahalı.Yan sanayi parçalarının yarısı çok adi malzemelerden imal edilme.
-Kaporta çürümeye karşı dayanıklı olsa da küçük darbelere karşı zayıf.Özellikle kaput üzerine birisi otursa çöküyor.
-A sütunları dönüşlerde görüşü etkiliyor.
-Kronik Distiribütör arızası varmış.Benden önceki sahibi yenilemiş.Fiyatı epey tuzlu.
-Araba donanım fakiri bir de üzerine XLi olunca Merkezi kilit ve Hidrolik direksiyon dışında donanımı yok.
-Araba sağlam diye kullanıcılarının yüzde 70'i emin olun yağını bile zamanında değiştirmiyorlar.Alırken dikkatli incelemek lazım mutlaka bu kasadan anlayan bir ustaya göstermek gerekli aracı.
-Kaza geçirdiği zaman geri toplayınca genellikle araba kazalı olduğunu belli ediyor karoser zayıf olduğu için.
-Torpido aydınlatması yok.
-İki kollu Xli,Xei direksiyonu çok çirkin.
-Yol tutuş fena değil ama virajlarda yana yatma mevcut korkutucu düzeyde değil.
-Arabanın kendi 2.El değeri ülkemizdeki her araç gibi yüksek ama satıyorum desem 2 bin tl fazlasını veren var.

Aldığımdan beri neler yaptım?

Motor yağı 10/40 ,Şanzıman yağı 75-90 ,4 buji,Hava Filtresi,Yağ filtresi,Lpg ayarı gibi periyodik bakımlarını yaptık.Cam filmleri morarmıştı söktük.Malesef buz çözücü de biz filmi sökmeden önce hakkın rahmetine kavuşmuş.Hepsi 250 Tl kadar tuttu.

4 lastik sıfır 2018 üretim 185/60/14 Barum Brillantis 2 koydum.650 tl.Lastikler güzelmiş kızaklama olayı bitti.

Neler yapacağım?

Boya işleri yapılacak 400 civarı, Motor kulağı değişcek işçilikle 200,Lpg regülatörü 150 tl işçilikle,ön camlar elektirikliye çevrilecek tahmini 250 tl, cam filmi takılacak 200tl,Klima takılacak 2000 tl, güzel bir eksoz nikelajı 75-80 tl ,Yalıtım bilinmiyor ,kmsi dolmuştur diye düşündüğüm buji kabloları 130 tl.
L
3 yıl
Ram tavsiyesi istiyorum(ddr3)
Bilgisayrımın ramini yükseltmek istiyorum. Bilgisayarımda Pegatron - IPMIP H55 GEN anakart var.Ekran kartım AMD R7 250 2gb İşlemcim i5 650.
Bilgisayrıma uygun ram arıyorum 4+4=8gb şeklinde veya 4+2 şeklinde tavsiyelerinizi bekliyorum.Ayrıca bu anakarta hangi ramler uyum sağlar?
L
3 yıl
GT-Racer yarış otomobil oyunu
2011den beri oynuyorum tavsiye ederim :)www.gtracer.net Araba manyaklarına göre gerçekten
L
4 yıl
1993 Tofaş Doğan SL almak isteyenler için kullanıcı yorumum
İlk tempra motorlu doğandır. tipi l ile aynı olsada çoğu slx akımına kapıldığı için slx görünümündedir. kimi modellerinde klima bulunur. sadece 92 yılında imal edildi ve slxe geçildi. motor 75 hp olup 125 nm tork gücündedir. ilk üstten egzantirkli tofaştır. fabrika çıkışı 500ml/1000km yağ yakması doğaldır. ilk çalışmada iki sn beyaz duman atması da doğaldır. farları süperdir uzuna bile gerek kalmıyor çoğu zaman yakıtı uzun yolda lpg ile 25kuruşa düşer ş. içi 30 kuruş yakar (2.40 tl/lt lpg) benzinde tork patlaması yaşar. sıfırdan yüze 13 sn gibi bir rakamda çıkıyor. son hızı 180km. 160kmye kadar gayet nefesi açık yürür. donanım namına bişey beklemeyin elektirkli cam far yıkama sis farı metalik renk boya başka bişey yok. çürümeye aşırı meyillidir. çürüyemeyecek bi noktası yoktur. kaportası kaza durumları vs için çok zayıftır. aynaları magneti marka italyan olanlar ile değişmesi önem arzeder çünkü diğerleri göstermiyor. torpidoları çatlar kroniktir sıfırı 400? civarı. orjinal jantlaro 175 13 fakat yol tutuşu için 185 14 slx jant koymakya yarar var. göstergede parlaklık ayarı bulunur kaput içi aydınlatması olur ama ben daha çalışanına denk gelmedim. torpido içi aydınlatma var o zaman donanımdı bunlar :) direksiyon park ederken biraz ağır yolda yormaz. konfor olayına on üzerinden altı veriyorum. vites geçişleri kemiklidir. 8v olmasından ötürü alt devirleri canlıdır. soğuk havalarda yakıtı artar kışın 10/40 kullanmakta yarsr var. bakımlıysa sahibini üzmez. yaz kış tek marşta çalışır biraz olsun arabalardan anlıyorsanız kolay mekanik yapıdan dolayı kolay kolay yolda kalmazsınız. tasarımı güzeldir fakat barzolar adını çıkardığı için nereye gitseniz keko izlenimi olur aracım zır stock olmasına rağmen malesef bunu yaşıyorum. araba yol tutuyor fakat vasat. yana yatma eğilimi fazla. altında zifli keçeli bi yalıtım var şimdinin c elyseeleri gibi sağdan soldan teneke sesi gelmez ama uzun yolda rüzgar ve motor sesi alıyor. şanzıman motor kadar ses üretebiliyor. parçalar çok ucuz fakat orjinal kullanmakta yarar var yan sanayiler çin malı oyuncak gibi. hırsızların abartmıyorm 45snde çalabilecrği bir yapıda arabadır. arkadan itiştir sürüşü kendinden beklenmedik ölçüde keyifli motor arabayı gayet rahat çekiyor. frenler vasat. soğutma sistemine dikkat etmekte yarar var. 3 lü büyük bakır radyatör şart antifreeze sart sağlam bir fan şart. yoksa motor çok sıcakkanlı bir motor. kalerfri en soğuk günlerde bile 2dk sonra ılık hava üflemeye başlar. motor ısınınca kapatıyorsunuz zaten böyle bir sıcaklık yok. apaçiliğin ağır damgasını yemiş bir zamanın temiz aile arabalarıdır. çok az çürükleri olanlarını alın diferansiyeline baktırın tabana bagaja her yerine motoruna baktırın öyle alın tofaş motoru bile artık 2000tlye toplanıyor. sağlam bakımlıysa sorunsuz zayıf kaportalı kolay kolay yolda bırakmayan bir araba piyasası çok değişken temizleri 10500 11000 tl civarı biraz daha kötüleri 7 den başlıyor 6500 12000 civarı araç kondisyonuna göre bi piyasası var.

< Resime gitmek için tıklayın >
L
4 yıl
Ekran kartı tavsiyesi?
Ekran kartımı upgrade etmek istiyorum . Model tavsiyelerinizi bekliyorum. Upgrade sebebim ekran kartım çok ısınıyor ve 2gb ihtiyacım var.Çok bir beklentim yok gta 5 i medium ayarlarda oyanayım yeter. Lowda oynamaktan bıktım Bütçem 200tl sıfır 2.el fark etmez gerekirse psu da alabilirim.

İşlemci Intel(R) Core(TM) i5 CPU 650 @ 3.20GHz (4 CPUs), ~3.2GHz

Ram 4gb ddr3

Anakart pegatron

Mevcut ekran kartı: ati hd 6510

Monitör Benq g920wa
L
4 yıl
Tofaş Doğan SL tekleme sorunu ? Videolu
Dip gaz yapınca düşük devirde (1000-2250 Rpm arası) tekleme sorunu. Lpg/Benzin farketmeksizin gerçekleşmekte.Bujiler yeni değişti fakat sorun devam etmekte.Araç 1993 Doğan sl Tempra motor.
https://youtu.be/UvM6i5sNg3Q

Videoyu izlemek için tıklayınız
L
4 yıl
Orjinal pioneer oval?
Orjinal Pioneer oval arıyorum fakat hiç biyere güvenemiyorum nerde bulabilirim ? Bütçem max 180
L
4 yıl
93 Tofaş ile Ş.içi 24.5 kuruş tüketim
Son hesaplamama göre 24,5 kuruşa yakıtımı indirdim.Kullandığım güzergah dik rampalar (SAÜ Kampüs) sıkışık trafik içeriyor.Ölçüm sırasında dikkat ettiklerim arabayı hiç sıkmamak oldu ne baydım arabayı ne de devir çevirttim. 11Lt olan ş.içi tüketimimi 10,350 lt/100km ye düşürmeyi başardım. Tüketimi düşürmek için:

-Lpg ayarı (emisyon ölçümlü)
-Kepteki hava kaçakları giderildi kep temizlendi.
-Filtre orj. Opar olarak yenilendi.

Aracımın tahminimce 10 lt ye veya pek ihitmal vermiyorum ama 9-9.5 bandına  inmesi için yapmam gerekenler:
-Bujiler değişecek
-Buji kabloları değişecek
-Duruma göre dib.kapağı temizlenecek veya değişecek.
-Sportu tam soğuğa çeviremedim bunu da düzeltmem gerek.

Araç 1993 Tofaş Doğan SL. Lpg Fİyatı 2,37TL/Litre ölçüm aynı petrol istasyonunun aynı pompasından hatta aynı tabancadan aynı gün içerisinde sağlıklı sonuç almak için depo fullenerek yapılmıştır.
L
4 yıl
60 bine kadar araç tavsiyesi?
60 bine kadar max 240bin kmde araç arıyorum fakat bulmak epey güç. Tavsiyelerinize danışmak istiyorum. Aradığım olmazsa olmaz donanımlar:
-Deri döşeme
-Sunroof/cam tavan
-Dizel veya lpg uyumlu benzinli motor
-Elektirikli koltuklar

Malum sitelerden bakıyorum ama oralarda fiyatlar ne derece gerçeği yansıtır bilinmez. En az 2004 model olmalı bu arada .Mümkünse sedan genç yastaki araçlar için km takıntım olabilir fakat 2005 2004 vs çok mühim değil.Ağıırlıklı uzun yolda kullanacağım performans benim için önemli Sürüşü çok iyi olmalı yol tutuş fren bir parça da konfor yeterli düzeyde işçilik kalitesi de arıyorum .
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.