S

Yüzbaşı
22 Haziran 2009
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
3 üye
Görüntülenme (?)
130 (Bu ay: 0)
Gönderiler Hakkında
S
8 yıl
Acayip bir uydunet sorunu
Yaklaşık 10 gün önce TTNet den uydunete geçtim sıkıntım şu ilk günden beri internet 10dk var 2dk yok 5dk var 2dk yok sürekli böyle modem ışıkları falan gayet normal yanıyor ama dediğim gibi data/veri gelmiyor lag spike gibi sanki. İşin ilginç kısmı Net gittiği zaman ipad den bakıyorum gayet çatır çatır çalışıyor speedtest değerleri normal ama pc de ne web sayfası açıyor nede bişey. Acaba modemin kablosu mu bozuk deyip wireless adaptor le kablosuz bağlanarak kullanayım dedim sonuç değişmedi, sorun aynı. Yani aklıma hiç bir şey gelmiyor. Şu an 2. bir pc ile test etme şansım yok ama pc de sıkıntı olsa ADSLdede olurdu diye düşünüyorum.
Netmaster cbw-700v modemin yazılımı güncelledim (81.447.392110.729.019) o da bir sonuç vermedi.

Bide şöyle bir durumum var acaba bundan kaynaklı bir sorunmu diyorum ama ipad de gayet sorunsuz kullanıyorum interneti.

Modem Durum: RF Power Problemi
Tavsiye edilen Çözüm: İleri yön kazancı kisilmali.Cable8/0/3-upstream7
Signal/Noise Ratio 36,1 dB
Upstream Power 33,7 dBmV

Modular-Cable8/0/0:12
Signal/Noise Ratio 37,8 dB
Downstream Power 18,1 dBmV

Downstream Signal/Noise Ratio Olması Gereken Aralık: 30 dB ~ 40 dB
Upstream Signal/Noise Ratio Olması Gereken Aralık : 20 dB ~ 40 dB
Downstream Power Olması Gereken Aralık: -15 dBmV ile 15 dBmV
Upstream Power Olması Gereken Aralık: 30 dBmV ile 55 dBmV< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >
S
11 yıl
Deneyimli Mac kullanıcılarının tavsiyelerine ihtiyacım var
Selamlar. 2 ay içerisinde şehir, iş ve okul değişikliği yüzünden bir Laptop alma ihtiyacım oluştu. Yaklaşık 2 ay içerisinde İstanbula yerleşicem. Mimar Sinan Üniversitesinde doktara programına başlıyacağım ve bir mimarlık şirketinde çalışıyor olacağım. Dolayısyla oldukça bir mobil pc kullanımı ihtiyacı oluşacak. Bir iki haftadır baya bir araştırıyorum fakat işin içinden çıkamadım doğrusu. O yüzden deneyimli mac book pro kullanıcılarının fikirlerine ihtiyacım var. Değerlendirdiğim 4 tane marka var Apple, Sony, Asus ve Lenovo. Bunlardan 2 tanesi ön planda tabi Mac book pro ve Vaio F serisi. Daha önce hiç Mac kullanmadığımdan bu konudaki bilgisizliğimi lütfen mazur görün. Çok uzatmadan sormak istediğim şeylere geçelim;

1- İşim gereği, 3d ve 2d tasarım, modelleme programları kullanıyorum. Kullandığım bazı programların Mac versiyonları bulunmamakta bildiğim kadarıyla. Örneğin photoshop ve maya için Os x versiyon mevcut fakat 3d max ve Autocad mevcut değil. Sormak istediğim Mac tabanında Windows çalıştırdığımız zaman performans açısından yinede PC lere göre daha iyi verim alınabiliyormu ? (Bu tarz modelleme programlarını baz alarak değerlendirme yapabilirmisinz?)

2- Vaktimin çoğu PC başında geçiyor. Çoğunlukla 30-40 saat aralıksız çalıştığım oluyor. O yüzden ses ve ısınma olayı benim için çok önemli. Mac book proların ısınma ve fan sesleri için ne söyleyebilirsiniz? Vaio F serisi hakkında bir çok negatif yorum okudum bu konuda özellikle "fan sesi bir saç kurutma makinası kadar çok" olduğunu, touchpad ve klavye kısımlarının baya bir ısındığını okudum ve baya bir soğudum açıkcası.

3- Mac lerin tasarımcılar için uygun olduğu kanısı baya bir yaygın ama bunun sebebini bilmiyorum açıkcası. Bu sadece performansla alakalımıdır ? Benim durumuma uygun olabilecek artı yönleri neledir?

Bu konuda bu kadar hasas olmamın sebebi, alacağım bana uygun bir Mac book pronun 6 bin TL civarında olması ve diğer yandan Vaio nun 3 Bin TL olması. Yani arada dağlar kadar fark var buna değicekmi merak ettiğim budur. Ek olarak tavsiyeleriniz önerileriniz varsa bekliyorum :) Teşekkürler.
S
11 yıl
Switcheasy Vulcan Clear ve Black İncelemem
Resmi web sayfası:http://www.switcheasy.com/products/Vulcan/Vulcan.php
Fiyatı : 19.99 USD + Shiping

< Resime gitmek için tıklayın >

2.02.2010 tarihinde Ebay üzerinden aldığım Switcheasy Vulcan Clear ve Black modelleri nihayet,16 günlük bir shiping süreci sonunda bu gün elime geçti. Adet fiyatı bana, 14 AUD + 5 AUD shiping yani yaklaşık 24 TL ye mal oldu. Bu da resmi web sitesinden daha uygun bir fiyata aldığım anlamına geliyor.

Öncelikle şunu söyleyebilirim, hem Clear hem de Black modeller için izlenimim olumlu yöndedir. Yazının devamında zaten detaylı olarak anlatıp, sizlerinde merakını gidermeye çalışacağım.

Kutu içeriğinden başlayacak olursak;
One Vulcan unit (1X Vulcan Kılıf)
Two anti-static Screen Guards (2X anti-statik ekran koruyucu film)
One Microfiber Wipe (1X Mikrofiber bez)
One Squeegee for your Screen Guard application (1X Ekran koruyucu filmi uygulamak için silgi)
Two 30-pin Connector Protectors (2X Şarj ve Senkronize port koruması)
Two Headphone Jack Protectors (2x Kulaklık Port koruması)

< Resime gitmek için tıklayın >

Switcheasy’nin paket içeriği her zaman sağlam olmuştur bu gelenek Vulcan modelinde de devam ediyor. Paket içeriği oldukça tatmin edici. Ama şunu da belirmeden edemeyeceğim, gönderdikleri mikro fiber bez oldukça küçük, yetersiz ama çok da sorun teşkil etmiyor.

< Resime gitmek için tıklayın >

Görünüm olarak, bana göre oldukça şık ve gösterişli. Uygulamış oldukları V temalı tasarım hoş. Bazen tamamen clear bir kılıf kullandığınızda bu çok sade gelebiliyor, Iphone’un üzerine taktığınız kılıfın iphone’a artı bir değer katmasını isteyebiliyorsunuz. İşte Vulcan da tam olarak böyle bir model. Iphone’un cezbeden tasarımını gizlemeyen ve ona görsel açıdan artı bir değer katabilen bir kılıf bence.
Tasarım olarak Vulcanın yaklaşımını bir mimar ve tasarımcı olarak doğru bulduğumu belirtmek istiyorum.


Gelelim işlevselliğe ve malzemeye. Vulacan da Malzeme olarak Polymer kullanılmış. Polymer kılıfları, Silikon kılıflardan ayıran şey daha az toz tutması ve ömrüdür. Yani slikon kılıflar aşırı derecede toz tutarken Polymer kılıflar çok daha az toz tutar. Aynı zamanda silikon kılıflar çok daha çabuk genleşirken, polymer kılıflar daha uzun ömürlüdür. Bunları göz önünde bulundurursak Vulcan için kullanılan malzeme çok makul.
Vulcan; portları, tuşları ve krom çerçeveyi tamamen kapatarak nerdeyse % 100 e yakın bir koruma sağlıyor. Bildiğiniz gibi bu tarz kılıflar oldukça kalın ve kaba oluyor. Vulcan bunun tam tersine oldukça ince bir kılıf hatta beklediğimden de ince çıktığını belirtmek istiyorum. Ele tam otuyor iphone’a kalın kaba bir görünüm vermiyor.

< Resime gitmek için tıklayın >

Kamera boşluğu, speaker ve mikrofon boşlukları oldukça başarılı bir şekilde kesilmiş, ayarlanmış hiçbir problem yok fakat power tuşuna bastığınız zaman tuşu pek fazla hissedemiyorsunuz aynı şekilde ses açma kapama tuşları da öyle. Bu kullanımda herhangi bir etki, zorlanma veya kötü bir durum yaratmıyor. Dediğim gibi sadece çıplak tuşlara basmakla kapalı tuşlara basmak arasında fark var.

Polymer kılıfların sorunlarından biride orta ön(ekran kısmı) kısımlarının ve ön şarj port kısımlarının gevşek olması. Buna örnek olarak da I-skin solo’ları gösterebilirim. Vulcan da bu kısımlar Iskin solo’ya göre çok çok çok başarılı bunu net bir şekilde söyleyebilirim. Zaman içinde nasıl olur herhangi bir sarkma veya gevşeme olurmu? Bunu kestirmek şuan için imkansız fakat şuanki durumu gayet sıkı ve başarılı.

Bazı inceleme videolarında izlediğim, üzerinde parmak izi kalma sorunu bende olmadı. Yani o videodaki kişiler nasıl bir parmak yapınsa sahip bilemiyorum ama benim parmak izlerim Vulcan’ın üzerine yapışmadı.
Sonuç olarak, Vulcan bana göre çok başarılı bir kılıf. Bu tarz, polymer veya slikon kılıflar size hitab ediyor ise Vulcan bunlar içinde öne çıkan bir kılıftır ve tavsiye olunur arkadaşlar.

Kısa Genel Değerlendirme

+ Paket içeriği
+ ince ve Şık tasarım
+ % 100’e yakın koruma
+ Makul fiyat

- Tuş hassasiyetinde azalmaya sebep oluyor
Genel Puan: 8,5 / 10

< Resime gitmek için tıklayın >


< Resime gitmek için tıklayın >(PS.Herhani bir kaynak vs.. kullanılmaksızın tamamen kendi görüş ve düşüncelerime dayanarak yazdığım bir yazıdır. Bilgilendirme amaçlıdır, herhangi bir konudada sorumluluk kabul etmem, hadi bakalım :P )
S
11 yıl
"Turkcell Bi Numaram" a alternatif ?
"Turkcell Bi Numaram" olayı çok iyi olmuştu, 2 aydır çok işime yaradı. Aylık yaklaşık 60-70 TL cebimde kalmış oldu. Ama bu gün saat 12 itibariyle biticek bu kampanya acaba buna altarnatif bişey varmıdır? tek numara bazında bedava veya çok çok ekonomik olucak bişey?
Keşke süreli olmasaydı şu kampanya çok iyidi ya...
S
11 yıl
Winterboard ve Sbsettings neden çalışmaz ?
Selamlar, 3.1 versiyonda blackra1n ile JB yaptım cydia dan winterboard ve sbsettings indirdim fakat çalışmıyor her ikiside. Ekranın en üstüne slide yaptığımda sbsettings dropdown menü gelmiyor. Winterboarda ise istediğim şeyleri seçiyorum (user lock background solid status bar vs.. vs.. gibi) refresh oluyor fakat hiç bir değişiklik yapmıyor.

Neden çalışmıyor olabilir aklıma hiçbişey gelmiyor herşey çok rahat çalışır durumda çünki ipa cracked application lar falan... nedir ne yapmak lazım bir fikri olan varmı ?
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.