4

Binbaşı
10 Şubat 2009
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
3 üye
Görüntülenme (?)
98 (Bu ay: 2)
Gönderiler Hakkında
4
4 gün
Aracım yağ eksiltmiş. 1 litre yağ ile kullanmışım.
Bu konularda acemiyim. 96 model corolla gli araç aldım 10 ay önce. Aldığımda bakımını yaptırmıştım, yağını koydurmuştum. 10 ayda 15 bin km yol yaptım. Bakımını yaptırmak sürekli aklımdaydı fakat bir türlü fırsat bulamamıştım, eringeçlikten erteleme hastalığı var biraz bende.

Neyse en sonunda sanayiye gittim, adam aracın alttan yağ tıpasını açtı, taş çatlasa 1 litre yağ aktı. Rengide baya kömür gibi olmuş.

Bu durum araca çok zarar vermiş midir? Şuan gidişinde vs hiç bir sorun yok. Aracı aldığımdaki gibi. Ama pistonlara falan zarar etmiş midir şüpheleniyorum.

Bir de aracın 15 bin km’de 3 litreye yakın yağ eksiltmesi normal mi? Motor bölümünde yağ lekeleri oluşmuş.
4
3 ay
Apple sunucu bağlantı kurulamıyor. Telefon çöp oldu resmen.
Arkadaşlar telefonu sıfırlayıp yeni bir icloud hesabı alarak telefonun kurulumunu yaptım. Ardından appstore’dan bir kaç app kurdum. Sonra bir anda appstore’a bağlanamamaya başladı.
Telefona tam format atamıyorum çünkü hesabımın şifresini doğrulamamı istiyor, şiftemi girdiğimde sunucuya bağlanamadığı için hata verip kalıyor. Yeni bir icloud hesabı yarat dediğimde yine sunucuya bağlanamıyor diyor. Wifi ile bağlandım, hücresel ile denedim ama yok hiç bir şekilde sonuç alamadım.
< Resime gitmek için tıklayın >
4
3 ay
Üst kat komşumla tartıştım (Yatak odası, banyo sesi)
Arkadaşlar 7 ay önce şuanki daireme taşındım. Taşındığımın 2.günü üst katım banyo suyunu bir açtı, aman Allah'ım, ben yatak odamda uyurken ayağa fırladım. Resmen şarıl şurul benim tepeme akıyor su. Havalandırma içerden. Tabi su borusu da yatak odasının duvarından geçiyor. Basınç yüksek galiba. Öyle bir ses oluşuyor ki yatak odasında sinirden kafamı duvarlara vuruyorum. Evi de satın aldık. Kira değil. Resmen psikolojim bozuldu. Uyumaya gitmeye korkar oldum. Komşuya durumu söyledim ama pek sallamadılar. Gece bir güzel duşlarını alıyorlar, banyonun kapıları pat küt hepsi benim odamın içerisinde, üzerine saç kurutma falan....

Ya beyler çocuk odasında yatmayı düşündüm ama çocuk odasına da ebeveyn banyosu yapmışlar, havalandırma banyo ile ortak. Yine bu sesleri duyuyorum. Artık yatağı salona koymayı düşündüm. Yalnız salon duvarı da oturma odası ile birleşik, üst katın oturma odası sesleri, tv sesi vs. geliyor. Resmen evde uyku bize haram. Müteahhitin Allah belasını versin, bir şey demiyorum.

Evet arkadaşlar nasıl bir psikolojide olduğumu anlamışsınızdır. Yukardakine uzun bir mesaj attık. Mesajın içeriği "Siz anlayışlı kişilersiniz, durumumuz böyle böyle, duvara vurduğunuz traş bıçağı sesine kadar odamızda yankılanıyor. Biraz anlayış bekliyoruz."

Şimdi arkadaşlar adamlar en üst katta. Kendileri bu durumu yaşamıyor. Yani ne olup bittiğinden haberleri yok. Biz de ne kadar ses geldiğini anlasınlar diye bu şekilde yazdık.

Bu mesajı attıktan sonra üst kattaki kadın 2 gün boyunca kapıları pencereleri çarparak kapattı. Gece 2'de kapı çarpmasına uyandık. En son gece 12'de çocuğu koridorda koşup tepinmeye başladı. 3-4 dk sürdü bu. Artık nevrim döndü. Bağırmaya başladım. Kapıları yumrukladım. Kocası evde olsa yukarı çıkacaktım ama kocası yoktu. Sesimi duyunca kesti sesi. Ertesi gün yani bu sabah çıktım yukarı adamla konuşmaya.

Adam ısrarla şunu söyledi "Siz benim banyo saatimi kendinize göre ayarlamaya çalışıyorsunuz. Ben hep geceleri banyo yaparım. Benim cinsel hayatım var. Benim çocuğum var. Uyumasını bekliyoruz mecbur. Bu benim suçum değil. Müteahhitin suçu. Siz hiç mi apartmanda yaşamadınız. Böyle şeyler olur. Ben kendimi size göre ayarlayamam. Yaptığınız edepsizlik. Traş bıçağına kadar yazmışsınız"

Diyeceksiniz ki adam haklı. Evet adam dediklerinde haklı ama ben adama ne seks yapma dedim, ne gece duş alamazsın dedim. Israrla dedim ki "abi binanın durumu bu, altlı üstlü komşuyuz. Ben seni duyuyorum, sen beni duyuyorsun. Apartmanda yaşamanın adabı bu değil midir, birbirimizi idare edip anlayışlı olmamız gerekmiyor mu? Ben sizden sadece elinizden geldiğince dikkat etmenizi istiyorum. Hepsi bu."

Adam ısrarla sen karışamazsın dedi ve anlaşamadık beyler.

Ayrıca ikimiz de yalıtım yaptırmaya gönüllüyüz. Ama 2 sene sonra diyor adam. Bir de bu su ses yalıtım ile halledilebilir mi emin değilim.

Ha bu arada adam karısının yaptıklarından habersizmiş. Karısı söylememiş yaptıklarını. Karın 2 gündür bunları bunları yapıyor diye de söyledim. Ha öyle mi, ben konuşurum falan deyip geçiştirdi.

Evet arkadaşlar adamın haklı olduğu konular var ama hiç bir şekilde taviz vermiyor. Ben biraz anlayış bekliyorum.

Gözlemlediğim kadarıyla cahiller "Apartmandaysanız benim gürültümü çekeceksiniz" modunda.
Aklı başındakiler ise "Apartmanda isek komşularımızı elimizden geldiğince rahatsız etmeden yaşamaya çalışmalıyız" diye düşünüyor. Ben şahsen gece 12'den sonra mecbur kalmadıkça banyoyu kullanmıyorum. 7 ayda bir kaç kez ancak kullanmışımdır. Sadece sizi anlıyorum, dikkat edeceğim demesini bekliyordum ama demedi. Siz ne düşünüyorsunuz?
4
5 ay
Radeon 8750 Driver Sorunu.. Ekran kartım bozuk mu?
Forumlardan araştırdığım kadarı ile çok kullanıcının başına gelmiş.
Ekran kartının driverını bilgisayarıma kurmaya çalıştığımda, setup belli bir seviye ilerleyince ekran tamamen donuyor. Kapatıp açtığımda görüntü gelmeden ekran yine donup kalıyor. Ya bir şekilde driverı kaldırmam gerekiyor, ya da format atmam gerekiyor görüntünün gelmesi için. Sizce sorun nedir? Ekran kartımı tamir mi ettirmem gerekiyor?
4
8 ay
Alt kattaki pidecinin bacasından çıkan kurum evin içinde.
Eve yeni taşındık. Alt kat pideci. Bir gün bi baktım kanepelerin üzeri, halıların üzeri siyah küçük tane tane kurum pisliği. Dokunduğun an simsiyah boyuyor her yeri. Yaz günü pencere açamıyorum. Açtığım gibi her yere saçılıyor kurum. Evin her odasından giriyor istisnasız. 1 kez gidip pidecinin kendisine söyledim, 2 kez de yöneticiye söyledim. Hala geliyor kurum. Böyle bir şey yaşayan oldu mu?
4
9 ay
Oto elektrikçi akrabamdan kazık mı yedim? Ss’li.
< Resime gitmek için tıklayın >

Arkadaşlar aracın marş her zaman alıyordu ama bazen 3-5 sn geç alıyordu ve değişik ses geliyordu. Listeden sadece marş, dinamo ile ilgili parça isimlerine ve işçiliğe bakın. Kendisi yakın bir akrabam. 96 corolla 1.6 aracım. Tüm bakımlarını yaptırmamda yardımcı oldu sağolsun. Ama kendi işçiliğinden geçirdi gibi hissettim. Siz ne diyorsunuz?


Edit: arabaya yapılanların hepsiyle akraba özel ilgilendi. Hepsinin pazarlığını kendi yaptı.

Baskı balata 500(aisin kt100ve) - işçilik 300
Triger 150(gates) - işçilik 200
Bu 500ün içerisinde usta fren balatalarını, krank keçesini, kasnak bilyasını(ne bilmiyorum) da değiştirdi. A dan z ye baktı arabaya.
Diğer ücretler yukarda yazıyor zaten.
4
3 yıl
Düşük sinyal kalitesi
Merhabalar. Digitürk yayınını türksattan alıyordum, çanağı eutelsata geçirdim. Fakat konum itibariyle antenin sağ tarafında %15lik bir kısmını bina duvarı kapatıyor. Lnb cihazım da baya eski. Digitürk kolay kurulumla kanalları arattım. Çoğunu buldum kanalların fakat yayın gidip gelebiliyor.
Sinyal seviyesi 70
Sinyal kalitesi 32

Sizce ne yapmam lazım? Anteni takacak çatı harici başka yerim yok. O da çok zahmetli olacak. Anteni sat finder ile ayarladım. Sanırım alabileciğim en yüksek sinyale ayarladım. LNB yi yenisiyle dğiştirsem işe yarar mı acaba?

< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
4
3 yıl
Asus K53SJ Bios Tuşuna Bastığımda Easy Flash Açılıyor
Easy Flash Utility sanırım bios güncelleme yazılımı. Hazır bura açılmışken biosu da güncelleyeyim dedim. Sürüm 315e güncelledim biosu. Ama bios menüsüne giremiyorum. F2 F8 vs her tuşu denedim ama bios menüsüne hiç giremeden easy flash utility açılıyor.

< Resime gitmek için tıklayın >
4
3 yıl
%53 Engel raporu ile ÖTV’siz araç almak mümkün mü?
Kız kardeşimde %53 engelli raporu var. Onun üzerine araç alıp kullanabilir miyim merak ediyorum.

Kız kardeşimde fiziksel bir rahatsızlık yok sadece biraz işitme kaybı var.

Araştırdığım kadarı ile engel oranı %90 üzeri olunca sıkıntı yok. Aracı alıp 3.dereceye kadar akrabalar kullanabiliyor. ama %40-90 arası engelde durum farklı.

Sormak istediklerim
1-Engel raporunda “araba kullanmaya engel bir durum yok” ibaresi yetiyor mu?
2-Arabayı kullanmak için araca ayrıca yardımcı bir aparat mı yapılması gerekiyor alacak engelli birey için? Kardeşim için ayrıca bir aparata gerek yok zaten. Çünkü fiziksel bir yetersizliği yok.
3-Kız kardeşimin H sınıfı ehliyeti mi olması gerekiyor arabayı satın alabilmek için? Zaten kullanmayacak kendisi. Sadece almak için soruyorum.
4- Normalde aracı sadece ruhsat sahibi sürebilir diyorlar ama araç otomatik ve engelli için ekstra aparat takılmamışsa akrabalar da sürebilir diyenler de var. aslı astarı nedir?
4
4 yıl
i20 ABS Işığı yanıyor.
Sanayi konusunda ciddi manada toyum. Tam kazıklanmaya müsait bir tipim. Neredeyse anlamıyorum hiç bir şeyden.
2012 i20 araca sahibim. ABS ışığı yaktı araç. Usta laptop bağlayıp arızaya baktı. Sağ arka tekeri görmüyor abs sistemi dedi. Arızayı sildi bilgisayardan tekerleğin bilyelerini vs temizledi hava ile, kablolarına baktı. Aracı çalıştırıp 10 metre gittim tekrar ABS ışığı yandı. Usta tekeri tutan o kısmı tamamen değiştirmemiz lazım dedi. Sanırım ABS o bilyelerle iç içe geliyormuş. 200 TL dedi parça için. Sizce uygun mu?
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.