F

Yarbay
05 Temmuz 2008
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
8 üye
Görüntülenme (?)
42 (Bu ay: 0)
Gönderiler Hakkında
F
3 yıl
6 BİN yeğenim için tercih yardımı
arkadaşlar yeğenim eşit ağırlık türkiye geneli ilk 6 bin içinde,
kendisi Hukuk Fakültesi istiyor.
10 yıllık hukuk bürosu çalışanı olarak hukuk fakültesi mezuniyetinin hele hele yüksek bir puan almış genç için doğru tercih olmadığını söylemeliyim.

bir taraftan yeğenimi buna ikna etmeye çalışırken diğer taraftan da neyi tercih etmesi gerektiğini araştırıyorum,
bu konuda fikir ve bilgileri ile yardım olacak arkadaşları bekliyorum.
F
3 yıl
5500 TL - Oyun Bilgisayarı Tavsiyesi ?
arkadaşlar geçen sınava giren bir yeğenimiz için dizüstü oyun PC bakıyoruz, ortalama bütçemiz, 5500 TL
kronik sorunları olmayan, fiyat/performans açısından ideal, tavsiyeleriniz makbule geçecektir.
F
4 yıl
AMD İşlemci ve Ekran Kartı alınacak, Lütfen Tavsiye
Arkadaşlar İşlemci tarafında fx 6300 ve fx 8350, Ekran kartı tarafında ise RX 470 4 GB ve 8 GB seçenekler arasında.
yeğenim için topluyorum. GTA 5 kasmasın yeter diyor. :)
yukarıdakilerden hangisini tavsiye edersiniz? yada bunlar dışında öneriniz varsa almak isterim.
Teşekkürler.
F
5 yıl
1500 tl ortalama bütçe için tv tavsiyesi
arkadaşlar evdeki 72 ekran tüplü tv sizlere ömür, fiyatı makul vede uzun ömürlü bir led tv almayı murat ediyorum, aslında tv izleyen biri değilim, annem ve babam ve küçük yeğenlerim için alıyorum. 40 ila 43 inç arası ebat olarak yetecektir. saygılarımla...
F
5 yıl
Cevap: Huawei Honor 6 İnceleme - Ana konu
dostum senin işi sordum,
[3.10.2015, 18:47]: L02 için direkt emui sitesine baksın
[3.10.2015, 18:48]: Orada güncellemeler vardir
[3.10.2015, 18:48]: Bizimkiler avrupa surumu olduğundan orada yok.
cevabı bu oldu, muhtemelen o siteden işini halledersin.

eklemem: şu sayfa olabilir..
http://en.ui.vmall.com/
F
5 yıl
Bu yılın şampiyonu Beşiktaş'ı tebrik ederim.
Arkadaşlar bu fener geçen yılda deplasmanda bize karşı ilk maçta dışarı çıkan toptan gol atmış ve tıpkı dünkü maç gibi 1 farkla sahadan mağlup ayrılmıştı. Fenerliler sezon sonlarına doğru taçtan attıkları golü gündeme getirip o gol bizi iki averaj sayesinde şampiyon yapacak muhahaha tarzı pişkin mesajlar atmıştı..
sonuç; geçen yıl adalet yerini bulmuş haksız gole sevinenler hüsranı yaşamıştı.. darısı bu sezona...
F
6 yıl
Serçe yavrusu bulduğumuzda yapmamız gerekenler.
Arkadaşlar bir ay önce bir serçe yavrusu buldum ve internetten yaptığım araştırmalar işığın da bir ay kadar besleyip barındırdım. Nihayet dün 3 haftadır bulunduğu balkondan kuvvetle muhtemel annesinin gözetiminde uçup gitti. çok üzüldüm, ama bir taraftan da içimde huzur var, gitmesi gerekiyordu..
Şimdi 1 aylık tecrübelerimi sizlerle paylaşarak bu durumla karşılaşan arkadaşlara dolayısı ile sürpriz misafirlerimiz olan serçe yavrulara yardımcı olmaya çalışacağım.

1- Serçe yavrusu Bulduğumuzda

yol kenarında yada bir ağaç altında yada bahçede çimenlikte v.b. bir yerde serçe yavrusunu gördüğümüzde ilk işimiz onu biraz mesafeden izlemek olmalıdır. Annesi var mı yok mu? çevrede bu kuşun yuvası olabilecek yer var mı yok mu? kedi köpek ve sokak çocukları gibi serçe yavrusunun hayatını tehdit eden unsur var mı yok mu? bu süre zarfında annesinin orada olup olmadığını da gözlemleye biliriz. şayet çevrede kuşa ait bir yuva ( ki genelde ağaçlarda olur ) varsa hayvanı incitmeden ve ürkütmeden alıp yuvasına bırakmak en doğru iş olacaktır. Yok eğer bulunduğu yerde yuva olmadığına kanaat getirilirse işte orada insan olmanın gereği olarak sorumluluk alıp serçe yavrusunu eve götürmekten başka bir seçenek kalmamaktadır.

2- Serçe Yavrusunu ne yer?

Serçe yavrusu bulanların en çok sıkıntı yaşadığı çaresiz kaldığı konu belkide bu hayvanı beslemektir.
bu kuşlar evcil olmadıkları için son derece ürkek olurlar ve korkudan kolay kolay ağızlarını açıp bir şey yiyemezler. burada sabırlı bir şekilde hareket etmeliyiz.
ilk gün her evde buluna bilecek ekmek içini ıslatarak ve iyice ezerek bunu bir şırınga yardımı ile hayvana verebiliriz. şayet hayvan hiç bir surette saatlerce ağzını açmıyor ise o vakit kürdan yardımı ile hayvanın ağzı yan taraftan açarak ( direk karşıdan kürdanla açmaya çalışmak hayvana sizin yada yavrunun yapabileceği ters bir harekette ciddi zarar verir. ) iğnesi alınmış şırınganın ucunu hayvanın ağzına yarın cm kadar sokup bir kaç damla sıkıp hayvanın onu bitirmesini bekleriz ve bunu yaklaşık 1-2 çay kaşığı kadar mamayı yiyinceye kadar devam ettiririz. fazla sıkarsak hayvanın boğulmasına sebep olur o yüzden öncelikle mamayı çok iyi ezmiş olmamız lazım. çünkü şırınga tıkandığında güçlü bastırmak gereği duyarız buda bir anda hayvanın ciğerine kadar mama gitmesine sebep olur.
Serçe yavrularının severek yediği en kolay ürün ise Pötibör bisküvidir. tadını aldığı anda iştahla saldırır adeta, fakat hamurlu mamalar bu hayvanların bağırsakları için zararlı olabildiği için ( parazit )
imkan varsa hem bu bisküviden daha fazla iştahla yediği hemde daha faydalı olan 6 aylık bebekler için satılan tahıl ve meyveli çocuk maması vermek en doğrusu olacaktır. gerek ekmek gerekse bisküvi ve mamayı suyla iyice karıştırıp vermek aynı zamanda yavrunun su ihtiyacının da karşılanmasına vesile olacaktır. verilecek mama çok sulu yada çok katı olmamalıdır.

3- Serçe yavrusu için Yuva

Eve getirdiğimiz serçe yavrusu için ilk iş kanat ve diğer uzuvlarında bir sıkıntısının olup olmadığını gözlemlemek olmalıdır, gerekirse veterinere götürmek lazım gelir. eğer hayvanda anormal bir şey göremediyseniz evimizde kafes içine, kafes yoksa karton bir kutuyu kuşa tahsis edebiliriz, lakin kutunun üstü ortadan el genişliğinde açık olmalıdır, kuş bu kutuya konulduğunda direk karanlık olan bir köşesine gidecektir. bu arada kartonun iki tarafına kuşun kaçamayacağı kadar havalandırma delikleri de ayrıca açmakta fayda var.
Buraya kadar olan kısım esasında biraz geçici bir önlem ve tedbirdir. en doğrusu kuşun kediler başta olmak üzere tehlikelerden uzak bir balkonda beslenmesi çok daha doğru olacaktır. çünkü serçeler yabani hayvanlardır ve kutu, kafes gibi yerlerde kendilerini dışarı çıkmak için sağa sola çarparak hırpalarlar, bu ölüme kadar gidebilir.

Kuşu oda yada balkonda serbest bıraktığınızda dikkat etmeniz gerekenler;
a) kesinlikle balkon gider deliklerini önceden kapatın, hayvan korkusundan bulunduğu her ortamda en ücra ve tenha yerlere gitmeye çalışır. benim kuş balkon giderine çaktı, çıkması mümkün olmayınca dikkatli ve tedbirini alarak ancak elektrikli süpürge ile çıkarmıştım. elektrikli süpürgenin ağzını parmaklarınızla perdeleyerek hayvanın içeriye kaçmamasını sağlamalısınız, çok dikkatli olmazsanız sonuç hüsran olur Allah korusun. bir yere kaçtığında eğer sıkışmamış ise oradan uzaklaşın ve sessizce uzakta bekleyin kendiliğinden çıkacaktır. tüm bunlardan hareketle kapalı her mekanda kuşun gidebileceği yerleri iyi hesap edin ve tehlikenin olmadığı yerlerde serbest bırakın. yine benim mutfakta mutfak ocağının altından içine girmişti, baya uğraştırmıştı..

eğer kuşu için uygun güvenli bir balkon yok ise ( balkonun korkuluklarının altında yanında yöresinde kesinlikle kuşun sığa bileceği açıklık, delik olmamalı ve balkon yüksekliği yaklaşık 80-100 cm yüksekliğinde olmalıdır, yavru kuşlar uçarken yükselemezler, ancak 30-40 cm kadar zıplaya bilirler) evimizde cama pencere yakın bir yere kafesini konumlandırmalıyız, böylelikle kuş sabah ötmeye başladığında annesi o bölgede ise pencerede göreceksinizdir, mümkünse kafesi pencereyi açarak oraya bırakın ve annesi ile irtibatını sağlayan, direk beslemek isteyecektir. kafesin içinde bile olsa besleye biliyorlar. balkonda serbest bırakmadan önce ben 3-5 defa şahit oldum. tabi sizi görünür bir yerde bulunursanız annesi gelemez. perde arkasından ve bir kaç metre öteden sessizce izleyebilirsiniz :)4- Kuş uçabilir hale gelince ne yapmalı

Bu konuda uzman bir görüşe ihtiyaç var, ben şahsen uçup gideceğini bildiğim halde müdahale etmek istemedim, çünkü bu hayvanlar çok meraklı ve kapalı alanlarda durmak onlar için kolay değil. tek endiğşem annesinden doğa şartlarında nasıl davranması gerektiğini yeterince öğrenememiş olması. lakin son günlerde uçmaya başlamıştı ve buda onu tehlikelerden koruyacaktır, ayrıca annesiyle bağı kopmadığı içinde beslenmesinde anne yardımı alacağını ümit ediyorum. umarım öylede olmuştur...
F
6 yıl
Geçmiş Olsun
Bu gün Beşiktaşlı bir kaç taraftar Fenerli emre ve arkadaşının silahlı saldırısına uğramış, yetmemiş asker korumasında Beşiktaş taraftarına küfür ve hakaret etmiştir.
olay duyulur duyulmaz saldırganlığı ve küfürbazlığı herkesçe malum bu kontrolsüz şahıs anında medyanın da koruması altına alınarak adeta saldırıya uğrayan masum ve mazlum biri olarak lanse edilmek sureti ile algı operasyonu yapılmıştır.
Takımlarını bu zorlu süreçte desteklemek için deplasmana giden Beşiktaş taraftarları için ise adeta linç kampanyası başlatılmıştır.
Umarım bu Beşiktaş lı kardeşlerimizin uğradığı haksızlık bir an önce son bulur, Allah onların ayağına taş değdirmesin..
F
6 yıl
ortalama 2000 tl bütçe için çamaşır makinesi TAVSİYESİ
Merhaba, annemin kullandığı çamaşır makinesi bozuldu, nasıl bir şey alacağımı bilemedim, benden tek istediği 9 kg olması. yorgan, battaniye neyin yıkaya bileyim dedi. 2000 tl ye örneğin övülen Electrolux EWW1686HDW almak mümkünken, aynı fiyata örneğin bosch un sadece yıkama makinesini de almak mümkün..
bilgi ve tecrübe sahibi forumdaşlara danışayım dedim..
dayanıklı olması tabiri caiz ise zırt bırt arıza vermemesi önemli bu nedenle, yerli üretimlerden uzak durmak istiyorum, eski arçelik olsa alırdım mesela.. ama 10 yıl önce çamaşır makinesi işletmesinde çalıştığım için ingiltere hariç diğer ülkelere nasıl ürün gönderdiklerini biliyorum ( türkiye dahil )
F
6 yıl
ortalama 2000 tl bütçe ile alınabilecek çamaşır makinesi tavsiyesi
Merhaba, annemin kullandığı çamaşır makinesi bozuldu, almışken iyi bir şey alayım diyorum, şöyle yıkama kurulama yapabilecek, gerektiğinde kısa yıkama yapacak, kaliteli ve ses konusunda sıkıntı yapmayacak bir makine bakıyorum.
Annem içine battaniye neyin atabileyim diyor, :) sanırım 9 kg yıkama kapasitesi yeterli olacaktır.
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.