F

Teğmen
19 Mayıs 2003
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
8 üye
Görüntülenme (?)
29 (Bu ay: 0)
Gönderiler Hakkında
F
7 yıl
Zyxel VMG 3312 - Network Kurulumu Yardım
Merhaba,

Arkadaşlar elimde Zyxel VMG 3312 modem var. Görseli şu:

< Resime gitmek için tıklayın >

Evimde ADSL kullanıyorum ama ileriye yönelik olarak VDSL özellikli bu modemi tercih ettim. Tercihimdeki bir neden de, evde NAS, IP kamera gibi uygulamalar kullandığım için WAN portuna sahip olmasıydı. Burda da düşüncem, her ne kadar internet hattıma gerekmese de, ev içi paylaşımda gigabit bağlantının gerekli olacağıydı.

Evde kurmak istediğim network sistemi şöyle:

< Resime gitmek için tıklayın >

Henüz IP adreslerini atamadım ama planlama açısından yazdım. Network bilgim kısıtlı ve belki de o yüzden WAN portunu bir türlü kullanamadım, şimdilik modemin LAN portunu kullanıyorum.

Somut sorum şu: WAN portunu nasıl işlevsel hale getirebilirim?

Bunun dışında, bağlantı şemasıyla ilgili vereceğiniz tavsiyelere açığım.

Saygılar
F
7 yıl
WAN Portlu ADSL/VDSL Modem Tavsiyesi
Merhaba,

An azından bir adet 10/100/1000 port veren ADSL modem ihtiyacım var. İleride fiber internete geçersam diye VDSL desteği de olsun istiyorum. Model olarak Zyxel VMG 3312 adlı model var:
http://www.sanalmarketim.com/zyxel-vmg3312-4-port-300mbps-kablosuz-n-adsl2-vdsl2-modem-router/p_53328/

Sizlerin başka önerisi var mı diye sormak istiyorum.

Saygılar
F
7 yıl
NAS ve DLNA ile Kullanılacak NMT Önerisi
Merhaba arkadaşlar,

Sinema ve dijital ortam müziği için kullandığım sistem şu bileşenlerden oluşuyor:

Pioneer SC LX-76 Ev sinema yükselteci
Pioneer BDP-140 Blu-ray oynatıcı (cfw 5.1 yüklü)
LG Led TV

Bu cihazların hepsi DLNA destekli. Şimdiye kadar USB bağlantı ile BDP-140'a bağladığım bir harici HDD ile depolama ihtiyacımı görüyordum. Ağırlıklı olarak .avi ve biraz da .mkv uzantılı arşivim var. Kısa süre sonra başka ihtiyaçlar için sistemime Synology DS213+ NAS ekleyeceğim. Bu eklemeden sonra arşiv kapasitem ciddi oranda artacak ve .mkv dosyalarını daha fazla kullanacağım. Bu durumda USB bağlantı yerine DLNA ile network üzerinden dosya izlemek benim için önemli hale gelecek. BDP-140 buna imkan tanıyor ama makul fiyata bir NMT bulabilirsem daha iyi olacak diye düşünüyorum. Bana önerebileceğiniz cihaz var mı?

Saygılar
F
7 yıl
Silinsin
Bir hata oldu ve başlık iki defa açıldı. Bu silinsin lütfen

Saygılar
F
7 yıl
3 Pinli Fanlar için Çoklayıcı
Merhaba,

Kullandığım anakartın 3 adet 4 pinli kasa fanı bağlantısı var (Asus Maximus VI Hero). Ben bu 3 bağlantıya toplam 7 adet Noctua fan bağlayacağım. Akasa'nın molex bağlantılı Flexa 5 modelini düşünüyordum ama sanırım o sadece 4 pinli fanları kontrol edebiliyormuş. Basit 3 pinli çoklayıcılar dışında, molexten güç alan farklı çoklayıcılar önerebilir misiniz?

Saygılar
F
7 yıl
Fanların Kontrol Edilmesi
Merhaba, öncelikle başlık doğru yerde mi bilmiyorum, bana en doğru yer gibi gözüktüğünden burada açtım.

Yeni bir kurulumu yapıyorum ve bileşenlerim şunlar:

- Corsair 500R kasa
- Giriş fanları: 3 adet 12 cm, 1 adet 14 cm, 1 adet 20 cm
- Çıkış fanları: 3 adet 14cm
- İşlemci fanları: Noctua D14
- Asus Maximus VI Hero anakart

Şimdi, aslında Corsair 500R 2 adet 12cm ve 1 adet 20 cm fanı konkrol edebiliyor ama o fanları değiştirmeyi düşünüyorum; dolayısıyla kasanın kontrolcusunu kullanmayacağım. Asus anakartın 3 adet fan kontrol pini 2 adet de cpu fanı pini bulunuyor. Noctua D14'ün iki fanı olduğundan 2 adet cpu fan pinini ona ayırmam gerekiyor. Listelediğim kasa fanların hiç biri PWM fan değil; hepsi 3 pinli fan. Prensip olarak fan kontrolcusu kullanmak istemiyorım; hem ekonomik açıdan hem de 5.25" bölümünde yer ayırmak istemiyorum. Bu konularda genel bilgi eksikliğim bulunduğundan bu başlığı açmak istedim.

Anakartın fan pinlerini çoklayarak 3 pinli fanları kontrol edebilir miyim? Örneğin 3 adet 12cm giriş fanını 1. grup; 1 adet 14 cm ve 1 adet 20 cm giriş fanını 2. grup; 3 adet 14 cm çıkış fanını da 3. grup olarak anakarta bağlayayım diye düşünüyorum.

Kasa içine konulabilecek fan kontrolcusu var mıdır? Dışarıdan manuel konkrl yapılmaz tabi ama bir program sayesinde otomatik kontrol olabilr örneğin.

Saygılar
F
7 yıl
Next YE-G 5055 Problemi
Merhaba arkadaşlar,

İki hafta önce eşimle birlikte çıktığım Hırvatistan - Bosna Hersek ve Karadağ'ı içeren ve 1000km'yi aşan yolculuğumuzdan döndük. Bu kadar yol yapacağımız için nacigasyon aletine gerekli haritaları satın aldım ve otelleri, kafeleri ve uğrayacağımız şehirleri kaydederek mutlu mesut yola koyulduk. Bu arada satır arası bilgii ama, bebek bekliyoruz ve eşimin hareket kabiliyeti biraz kısıtlı. Bu tatile de başbaşa son tatilimiz diyerek başladık.

Gelgelelim sevgili(!) 5055'in bizi yolda bırakacağından habersizdik. İlk gün şehir içi ve kısa mesafelerde kullandıktan sonra ikinci gün asıl uzun yola çıktık. Fakat daha yolculuğun ilk saati dolmadan cihaz aniden kapandı ve şu ekran çıktı:

< Resime gitmek için tıklayın >

Bu ekranda karşımıza gelen "Evet" ve "Hayır" seçeneğinden hangisini seçerseniz seçin durum değişmiyor. Cihaz kapanıp açılıyor ve tekrar aynı ekran karşınıza geliyor. Hiç bir şekilde navigasyon menüsüne girmek mümkün olmuyor. Cihazın arkasında bulunan Reset tuşu da bir sonuç vermeyince, yolculuğun kalanını büyük sıkıntılar içinde tamamlamak zorunda kaldık. Eşimin durumundan dolayı onu fazla yormamak için bir şehirde kalacağımız yeri bulamayıp önümüze çıkan bir yerde kaldık ama tabi önden rezervasyonumuz olduğu için diğer otelin de parasını ödemek zorunda kaldık. Bunun dışında belirlediğimiz restaurantlar yerine yine rastgele yerlerde yedik ve sonuçta hayalini kurduğumuz bu tatilden gereken kadar keyif alamadık.

Döndükten sonra biriken işlerim yüzünden ve firmaya olan öfkem biraz dinsin diye o hafta bekledim. Bugün aradım ve kolaylıkla bir teknik servis elemanıyla konuşabildim (Burada firmanın hakkını teslim ediyorum) Konuştuğum arkadaş sorunumu dinledikten sonra "Ayarlar-Sistem-Bilgi sekmesi altında yer alan cihazımın UUID numarasını sordu ve sorunun basitçe cihaz içinde yer PND dosyasının orjinal CD'de bulunan PND dosyasıyla değiştirelerek çözülebileceğini söyledi. Fakat soruna neyin sebep olduğuyla ilgili bilgi alamadım. CD'yi bulamadığım için daha önce aldığım back-up ı yükledim ve navigasyon menüsü çalıştı. Ama henüz trafiğe çıkıp deneme yapmadım.

Sonuçta cihaza olan güvenimi kaybettim. Ayrıca teknik servisteki arkadaşın cihazın UUID numarasını sorması aklımı karıştırdı. Beim 5055 ilk çıkan cihazlardan. Mağazalara girdiği gün ya da ertesi gün sipariş vermiştim ve daha önce pil sorunu yüzünden servise gitmişti. Bir vesileyle benimki gibi ilk ürtetim cihazlarından bir iki tanesinin daha pil sorunu yüzünden servise gittiğini öğrenmiştim. Acaba ilk üretilen cihazlarda bu tip bir sorun mu var? Cihaz pek pil tutmadığı için, arızalandığı anda da araca bağlı olarak şarj oluyordu. Bu tip bir sorunla karşılaşan oldu mu acaba?

Saygılar
F
7 yıl
HDD'leri 5.25" DVD bölümüne Yerleştirmek
Merhaba,

Arkadaşlar yavaş yavaş bir PC toparlıyorum ve kullanacağım kasa Corsair Carbide 500R. Temsili bir fotoğraf ekliyorum:

< Resime gitmek için tıklayın >

Yapmak istediğim şey sağ tarafta bulunan iki HDD kutusunu olduğu gibi çıkarıp HDD ve SSD'leri sağ üst tarafta bulunan DVD bölmesine yerleştirmek. Hatta bu işlemi de yaparken DVD bölmesinin iç tarafına bir fan ekleyerek o bölmeyi de havalandırmak istiyorum. Ancak bu işle için 3.5" 'ten 5.25" 'e ve 2.5" 'ten 5.25" "e çevirici lazım. Ya da eğer varsa olduğu gibi bu iş için üretilmiş aparatlar da olabilir. Bu tip malzemeler öncelikle Ankara'dan sonra da internetten nereden temin edebilirim?

Saygılar
F
7 yıl
İkinci El Ekran Kartı Almak
Merhaba arkadaşlar,

Oyun amaçlı bir bilgisayar almaya çalışıyorum ama bir konuda kafam karıştı. İkinci elde çok fazla HD7950 ve R9 280 kart var. Bir kaç ilanda "daha 20 ay garantsi var, elimde 5 tane var" gibi bilgiler görünce şüphelendim. Sonra forumdaki düşük fiyatlı bir ilanda "mining yapılmış olabilir" yorumu okuyunca neymiş bu mining diye baktım ama tam bir fikrim olamadı. Mining kartın ömrünü azaltan bir şey midir? Güvenle nasıl kart alınır?

Selamlar
F
7 yıl
Cam Filmi ve Kaput Koruma
Merhaba,

Yeri bir araba aldım ve aldığım bayii bana bir koruma paketi teklif etti. Kaputa ve ön lastik üstü parçalara koruyucu kaplama; yan camlar ve arka cama film kaplama önerdi. Ön yan camlara 1 numara; arka camlara 2 numara kaplama dedi. Bilirsiniz, bu tip işlemler servislerde genellikle pahalı olur. Ankara'da güvenilir bir yer önerebilir misiniz? Bunun dışında bu işlemlerde hangi marka tercih edilmelidir?

Saygılar
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.