S

Yüzbaşı
29 Ekim 2007
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
1 üye
Görüntülenme (?)
45 (Bu ay: 0)
Gönderiler Hakkında
S
3 yıl
AHCI den ide ye geçme
Sistemde 1 TB ve 2 TB olmak üzere 2 adet HDD vardı.

1 ay önce SSD aldım. Format atmadan önce Biostan AHCI modu seçtim. SATA 1 portu SSD, 2 ve 3. portlarda ise HDD vardı. Başlangıçta herşey normaldi. Donanım Ekle Kaldırda diskler gözüküyordu. 1 ay sonra torrent için açık bıraktım gündüz bilgisayarı. Akşam baktığımda Otomatik çalıştır şeklinde 2 harddisk sanki yeniden bağlanmış gibi Yerel disk menüsü açılmış. Sonra çalışma yaparken bir harddisk sistemden gitti. Sanırım uyku moduna alıyor diski ama tekrar başlatamıyor. Uyku için süre 20 dk olarak ayarlı. Yeniden başlatınca düzeldi. Bir süre sonra tekrar aynı şey oldu. Bu sefer 2 HDD de gitti. Yeniden başlatınca da diskler gözükmedi. Sata portunu değiştirdim. 3 disk başladı. Tam düzeldi diye düşünürken ertesi gün bilgisayarı başlattığımda sistem taramasında harddiskleri bulamadı. Sesini duydun birkaç kere başlamaya çalıştı sanki araba motorunun çalışmaması gibi çalıştıramadı harddiski sistem. Windows açılıyor ama SSD çalışıyor sadece...

Sonra tekrar kabloları söküp taktım. Biosta da IDE moduna aldım. Şu anda herşey normal bir sıkıntı yok. Ama disk performans testi yaptığımda yüzde 30-35 civarı performans düşüşü var okuma yazma hızlarında...

AHCI olarak kurulmuş sistemi IDE ye ayarlamak ileride sorun çıkartır mı? Bununla ilgili net birşey bulamadım hiçbiryerde..

Disklerimi düşük performansla kullanmak içime sinmiyor. AHCI modda yaşadığım sorunun sebebi ne olabilir?
S
4 yıl
PC'de xbox one s gamepad kullananlar
259 tl lik bence yüksek olan fiyatıyla henüz çok yayılmamış olan gamepad...

Xbox 360 kablolu gamepad den sonra buna geçtim ve izlenimlerimi paylaşayım.

Gamepad çok şık. Ele oturuşu çok güzel. Beyaz olması ayrı bir güzellik katıyor. Ancak malzeme kalitesi bende soru işaretleri oluşturdu. Xbox 360 kolu bence efsane. Malzeme kalitesi özellikle özellikle harflerin olduğu tuşların kalitesi çok iyi. Onla kıyaslayınca bu daha zayıf geldi. Hatta analogları kenarlara vurunca ve harf tuşlarına basınca çıkan ses daha tiz... Ama RT ve LT tuşlarına gelince iş değişiyor. Onlar çok başarılı. Kalite hissiyatı var onlarda. Ayrıca titreşimde yeni bir teknoloji kullanmışlar sanırım. Titreşimleri ayrı olarak bu tuşlarda da hissediyorsunuz.

Android şarj kablosuyla Pc ye bağlanabiliyor. Ayrıca kulaklık girişinden kulaklık da bağladım. Ses gayet iyiydi. Ancak dip gürültüsü var. Daha üst düzey bir kablo lazım sanırım.

Bluetooth la bağladığımda ise kulaklık sesi facia. Mono 8 bitlik bir ses veriyor ve boğuk. Bu da oyun oynarken kulaklık olmaz demek. Ben de mi böyle oldu bilmiyorum? Lg G2 telefona bağladığımda telefonu kontrol edemedim ama arama seslerini kulaklıktan aldım. Benim telefonla alakalı olabilir. Çünkü telefon da kontrol edebiliyor.

Öndeki ışık güzel ve beyaz. Ama daha az aydınlatma olmalıydı. Karanlıkta göz alıyor bence.

Sonuç olarak beğensem de fiyatının hakkını verdiğini düşünmüyorum. 180 bandında olmalı bence.

Arıları:
* RT LT RB LB tuşlar
* Ekstra titreşimler
* Şık görünüm
* 3.5 mm kulaklık çıkışı
* Windows tam uyum, kablolu kablosuz bağlanabilme
* Ergonomik yapı, ele tam oturuş

Eksileri:
* Kalite hissi mükemmel değil
* Yüksek fiyat
* Tuşlar çok ses çıkarıyor
S
5 yıl
LG G2 Whatsapp Led bildirim ışığı yanık kalma sorunu ÇÖZÜMÜ
LG G2 Whatsapp mesaj geldiği zaman bildirim ışığı yanıp sönmeye devam ediyordu. Telefonu başlatıncaya kadar da devam ediyordu sorun. Doğru düzgün bir çözüm de bulamadım. Sonra biraz kurcalayarak sorunu çözdüm.

Whatsapp ayarlarına giriyoruz, bildirim ışığı ayarına gelip ışığın rengini değiştiriyoruz. Hepsi bu kadar Bunu yaptıktan sonra bendeki sorun çözüldü. Umarım sizde de işe yarar. Bu şekilde düzelten olursa paylaşırsanız sevinirim. Çünkü bu durum geçici mi yoksa tamamen düzeldi mi bilmiyorum henüz.
S
5 yıl
Wake on LAN / Wake on WAN sorunları
Arkadaşlar kapalı bir bilgisayarı açmak üzerine baya kafa yordum bu ara. Gerekli tüm ayarlamaları yaptım. Bios ayarları, yerel ağ bağlantısı ayarları, port açma vs... Bilgisayarı uyku modundayken android telefonumdan aynı wifi ağındayken açabildim. Bilgisayar uyku modunda değil kapalıyken hiçbir şekilde açamadım. Telefon 3g şebekesi kullanırken bilgisayarı açamadım (Bu işlem Wake on Wan oluyor sanırım) Başka bir bilgisayarla başka bir wifi ağındayken de bilgisayarı açamadım. Telefondan da başka bir wifi ağı üzerindeyken bilgisayarı açamadım.

Yani özetle sadece aynı yerel ağdayken bilgisayarı uyandırabiliyorum. Oysa benim için asıl önemli olan başka bir wifi ağından ve telefonla 3g şebekesindeyken de bilgisayarı açabilmek. Neleri eksik yapıyor olabilirim? İşin mantığı modeme sinyal göndermek olduğu için olması gerekir diye düşünüyorum. Yardımcı olabilecek var mı?
S
9 yıl
AYNI ÖZELLİK RAM bu fark neden? YARDIM
Sistemde 2 tane 2 GB OCZ Hyper 1066 Mhz DDR2 Ram vardı. 1 tane de Kingston 2 GB 1066 Mhz DDR2 ekledim. Overclock denediğim halde ramleri 1066 Mhz de çalıştıramadım. 1039 Mhz de çalıştırdım, bi süre sonra mavi ekran hatası oluştu... 1023 Mhz de de aynısı... Şu an 1002 Mhz de sorun yok şimdilik. İşlemci E8400 3.4 Ghz. de çalışıyor.

Baya bir yöntem denediğim halde 1066 Mhz de sistem hiç açılmıyor. Anakart Asus P5Q Deluxe...

Ayrıca OCZ ile Kingston değerleri neden farklı? Resimde görülüyor, OCZ de 4 kısım varken Kingston da 3 kısım var.

Birde ilginç olan OCZ de 400 Mhz değerinde tRC 24, tRAS 15 iken Kingston da tRC 23, tRAS 18... Bunlar timingle ilgili sanırım. Bu farklılık uyumsuzluk yaratır mı acaba?

Yardımlarınızı bekliyorum arkadaşlar....

S
10 yıl
SAMSUNG LCD Monitör uğultu sorunu
Arkadaşlar Samsung T220 Lcd monitör var. Düşük ışıkta uğultu gibi bir ses çıkarıyor. Gece sessizlikte rahatsız edici. Işığı arttırdığımda veya film oyun gibi yüksek ışıklı modlara aldığımda ses tamamen kesiliyor. Ama gözü yorduğundan internette felan gezinirken, yazı yazarken daha düşük ışıkta kullanıyorum. Işığa bağlı gelen bu ses nedendir? Garantisi devam ettiğinden servise gönderme şansım da var ama monitörsüz kalmak istemem. Fikri olan var mı acaba?
S
10 yıl
PES 2011 BİLİNMEYENLER VE PÜF NOKTALARI
Demoyu baya oynadım; oyunu da baya kurcaladım. Çoğu arkadaşımızın bilmediğini tahmin ettiğim şeyleri paylaşmak istedim. Tabii bilenler mutlaka vardır :)

Resimdeki kontrollere ve gamepad e göre yazdım.


KALECİYE KONTROLÜ GEÇİRME:
LB tuşuna basarken R tuşuna yani sağ analog tuşuna dik basın. Top karşı taraftayken kaleciyi kontrol ediyorsunuz sadece. İşe yarama şekli size kalmış. Ama özellikle defansınız boş yakalandıysa ve adam tek başına geliyorsa bu şekilde kurtarış yapabilirsiniz ve kurtarabilmek çok zevkli ve refleks istiyor 

DÜZGÜN ŞUT ÇEKME:
Öncelikle adamınız kaleye bakmalı ve yanında rahatsız eden futbolcu olmamalı. Şutu çektiğinizde tam topa vururken Y tuşuna basın. Yani ara pas tuşuna.. Füze gibi gidiyor.
Kaleye yakınken özellikle çaprazdan şut çektikten sonra RT tuşuna basılı tutun. Kontrollü ve çok şık şutlar çekersiniz böylece…

VER-KAÇ:
LB tuşuna basarken A tuşuna basın; sonra hemen Y veya A tuşuna basın. Çok güzel duvar pasları var oyunda…

MAÇ YAPARKEN TAKTİK EKRANINI AYARLAMA:
Biliyorsunuz sağ ve sol alt köşelerde böyle bir menü var. Ama gözükmüyor 2011 de. Bazen transparan şekilde çıkıyor. Bunun için resimde sağ alt köşedeki < tuşuna basılı tutarak X,Y,A,B tuşlarına basarak taktiği ayarlayabiliyoruz. Atak ve defans ayarı içinse yine < tuşuna basarken RB ve RT yi kullanıyoruz.

KENDİNİ YERE ATMA:
Gereksiz ama eğlenceli. Sağ ve sol analog tuşuna aynı anda dik basın

PASI VEREN ADAMI HAREKETLENDİRME:
Pas verdikten sonra RT tuşuna basın. Adam geriye doğru da hareketlenebiliyor. Ara pas verirken yaptığımızla karıştırmayın yani

MANUEL PAS VERME:
360 pas olayı geldi ama aslında tam manual değil o paslar. Ama LT tuşuna basarak yaparsnız pasları manuel oluyor. Bu şekilde pas yapmak müthiş ustalık ister ama. Top kaybetmeniz de büyük ihtimal.

PÜF NOKTALAR:

*** Oyunda çalım atmak bağlı çalımlardan ibaret değil. Aslında bütün çalımların bir tuş kombinasyonu var. Bağlı çalımlar sadece kolay hale getirmek için işi. Örneğin Gökkuşağı hareketini LB tuşuna basarken Sağ analog tuşuna dik olarak 2 kere basarak yapabilirsiniz. Dönme hareketini LT tuşuna basarken sağ analoğu döndürerek yapabilirsiniz. Tüm kombinasyonlar oyun içinde komutlar menüsünde mevcut. Acayip çok çalım var….

*** Pres yapmak yine 2010 da olduğu gibi çok iyi bir yöntem değil. En iyi defans A tuşuna basarak yapılıyor.

*** Taktik menüleri çok etkili ve iyi kullanmak lazım. Ayarlarınız iyi uygulanıyor oyunda. Taktikler mutlaka kurcalanmalı.

*** Adamlar yorulduğunda çok etkisizleşiyorlar. Mutlaka oyuncu değiştirmek lazım. Eforun oyuna etkisi arttırılmış.
S
11 yıl
2 ms monitörde ghosting problemi
Arkadaşlar monitör Samsung T220...
Monitörde beyaz, gri gibi açık renklerde ghosting oluyor. Mesela mouse u beyaz zeminde daire şeklinde felan çevirdiğimde vs. baya belirgin. Pes ve Fifa da açık renkli sahada olurken koyu renkli sahada göze çarpan bi durum yok. Araba yarışlarında da koyu zemin olduğundan hiçbir sorun yaşanmıyor.
Sizde de açık renklerde mouse işaretçisini oynattığınızda ghosting oluyor mu? Yani bir miktar olması normal midir diye düşünmeye başladım.
En çok cod6 oynarken dikkatimi çekti bu durum. oyunda gökyüzünün olduğu yerdeki nesneler aynı mouse daki gibi gözüküyor. altında kayan gölge oluşuyor. Oraya odaklanırsanız çok rahatsız edici... Mesela resimde silahın olduğu yerlerde vs. hiçbir sorun yok ama helikopterde var.

Çözüm önerebilecek arkadaş olursa çok sevinirim.
Teşekkürler...

< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >
S
11 yıl
Windows 7 de Portable Programların Hepsini Çalıştırın
Windows 7 de portable programların çoğu çalışmıyor. Bu sorunu ben şu şekilde çözdüm.
http://www.microsoft.com/windows/virtual-pc/download.aspx sitesinden windows xp mode ve virtual pc yi indirin(500 MB civarı). Kurulum çok kolay gerçekleşiyor.
Sonra Başlat menüsünden Windows Xp Mode' u çalıştırın. Çalıştırmak istediğiniz Portable programı Xp Mode içindeki
Bilgisayarım\Yerel Disk C\Documents and Settings\All Users\Start Menu\Programlar içine kısayol olarak ya da kendisi olarak atın. Ve Xp Mode'u kapatın.

Win. 7' de Başlat' a tıklayıp Tüm Programlar menüsüne baktığınızda Windows XP Mode applications klasörü göreceksiniz. Bu klasörün içinde de yukarıdaki yönergeyle attığınız tüm programlar gözükecek. Bu yöntemi xp de çalışmayan normal programlar içinde uygulayabilirsiniz. Simgesine tıkladığınız program çalışacaktır. Başta görünmeyerbilir. O zaman Xp mode'u tekrar açıp kapatın.

Windows Xp Mode ramden 500 mb yiyor arkadaşlar. Raminiz yeterliyse kurun. Kolay gelsin
S
11 yıl
ZOTAC GTX260 AMP2 kartta GTA4, full yüksek ayara izin vermiyor.
3 Ay önce sistem topladım. 600Watt (gerçek) PSU, Core2Duo E8400 3 Ghz, 4gb OCZ ram 1066, anakartta p5Q deluxe... Xp SP3 kurulu. Çözünürlük 1680x1050 60 Hz. Birçok oyun oynadım, hepsi full ayarda, kart maşallah banamısın demedi. Yanlız crysis warhead da ayarları oyuna seçtirdiğimde high seçiyor. Kendim elle very high yapıyorum, oyunu gene akıcı oynuyorum. Asıl sorun gta4 ü dün kurunca çıktı. Son yaması yüklü, oyun problemsiz şu an. Grafik ayarlarına giriyorum, optimal kendi seçtiği ayarlar high. 2 ayar dışında hepsini sona dayadım, very high yaptım. Kırmızı yazılar şeklinde uyarılar verdi. O 2 seçeneği bir türlü artıramıyorum. Oyuna bu şekilde giriyorum, en ufak bir takılma yok. Bütün ayarları en yükseğe alsam da takılmayacağından eminim. Neden oyun artırmama izin vermiyor. Xp ile alakası olabilir mi? Driverların hepsi güncel bu arada.
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.