H

Er
31 Temmuz 2018
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
1 üye
Görüntülenme (?)
0 (Bu ay: 0)
Gönderiler Hakkında
H
3 yıl
ÇANAKKALE ONSEKİZ MART ÜNİVERSİTESİ I 2018 GİRİŞLİLER
Arkadaşlar gelin bölümlerinizi yazın whatsapp grubu oluşturalım.

-Heracles/Tıp
-Mr Hekim/Diş
-Nyks____ /Diş
-Dh_user1/Tıp
-yeryüzüdoktoru/Tıp
-Fakecoder /Gıda Mühendisliği
-Eieny/İngilizce Öğretmenliği
-Alperen1799/Sosyoloji
-Anomaly/Tarih
-DoktorSaian/Tıp
-Brünett/Kamu Yönetimi
-Chicago Made/Turizm Rehberliği
H
3 yıl
Aylık Para Harcama Rehberi!!
Konuyu gereksiz bulanlar olabilir ama belki gerekli olduğunu düşünenler vardır neyse yine de anlatıyorum.
Herhangi bir yerden minimum miktarda harçlık alacaklara veyahut da tasarruf yapamayanlar için günümüz ekonomisine bağlı olarak harcama rehberi yapmayı düşündüm.Bu harcama miktarları şehirden şehire değişecektir ama genel fiyatları yazıcam az veya çok olur o gideceğiniz şehirde değişir.

Temel İhtiyaçlar :

Beslenme-

Kimileri günde 2 öğün yer.3 öğün olarak bahsedeceğim.Şimdi iki durum var ilki aylık alıp yemek ikinicisi de günlük yemek.Başlıyoruz.

Kahvaltı 30 lu yumurta 18 lira 2 tane alıyoruz 36 tl. a 101 de kaşar peyniri 9 tl.Sucuğun 200 gramıydı sanırım tam emin değilim o da 10 tl olmalıydı.Hergün de yarım ekmek yeseniz 16.75 ediyor.17 diyin siz.72 tl ediyor.Bu kahvaltıyı salatalık domates peynir zeytinle de destekleyebilirsiniz.Salatılığın kilosu istanbulda süpermarketlerde 6 tl.Ekonomik domates 4 tl.Her gün yarım salatalık ve domateste doğrayabilirsiniz. Kahvaltıda iki opsiyonunuz oluyor.Bazı günler yumurta kırıp yersiniz eknekle birlikte yumurta tok tutar acıktırmaz sizi.Bazı günlerde karışık tost yapabilirsiniz.Veya kaşar ve sucuğu iptal edip salatalık domates peynir zeytin ve yumurta yiyerek ayınızı böyle geçirirsiniz.Ben hep günlük alır yerim derseniz 1 simit 1 poğaça yanınada çay alın 3.75 ediyor ama biraz daha pahalı ve o kadar doyurmaz.Aylık kahvaltı 72 tl tuttu günde 2.4 tlye denk geliyor.
Öğle yemeği üniversitenin yemekhanesi ihtiyacınızı çok iyi gideriyor.Devlet üniversitlerinde fiyat 1.5 tl ile 3 tl arası değişiyor ben 3 ten hesaplıyorum.ayda 90tl etti.
Akşam yemeği için öğrenci için kutsal olan 2 tlye makarnamız var.bazı günler makarna yaparınız zaten 2 günlük tabak çıkıyor 1 paket makarnadan mideye göre değişir.Minimum 2 diyorum.Tavuk pilav yaparsınız ama pahalı olur.10 tlye göğüs alıp 5 tlyede pirinç alırsınız.3 gün idare eder sizi.Salata pek aramadığım için yapacağımı sanmıyorum ama yapabilirsiniz zaten zor değil.A 101 de 2 günlük yetecek hazır mantı var.3.25 tl.
4tlye hazır patates var.Tek çeşit yemek olsada kurtarabilir.Patatesle püre yapabilirsiniz maliyeti iyi olur.Bu arada süpermarkette 3 tl patatesin kilosu.
Menemen en önemli öğündür öğrenci için.Bu da bir seçenek olabilir.Aklıma geldikçe editlerim.Akşam yemeği günde 5 tl tutuyor yani 150 tl.
Yemek aylık 300 tl tutuyor.

Barınma -

Yurt= Gideceğim yerde yanılmıyorsam kyk yurdu 225 tl.Şehirden şehire değiştiğini sanmıyorum ama emin değilim.Özel yurt tuzludur çok geniş bir skalası var 500 e de var 5000e de ne istediğinize bağlı.

Orduevi= Burası daha çok ailesinde askeri personel olan kişileri ilgilendiriyor.Yoksa eğer aşağı geçin.Subay ve astsubay orduevlerinde öğrenciler içim kontenjan açılıyor günde 6.5 tl ye denk geliyor 195 tl.Yemek yok içinde.Yatağınız odanız vs toplanıyor.4 kişilik oluyor genelde ama 2 ye bölünüyor 2 tane banyo var.Çamaşırhanesi var.Yemek yemek dışarıdaki kadar pahalı ama ev kadar da ucuz değildir.
Ev= Fiyatlar değişkendir.2 kişi üzerinden bahsedeceğim.Gitmeyi düşündüğüm şehirde ortalama 700 tlye döşeli ev var.2 kişi 350 eder.Elektrik su doğalgaz internet 200 tutarsa (fazlada demiş olabilirim).Ev 450 ye denk geliyor biri için.

Şimdi bu aşamaları maksimumdan hesaplıyorum evde kalınca 762 tlye denk geliyor.Geriye kalan harcamalar ekstra olduğu için tamamen size kalmış bir bölüm ama siz 150-200 diyin

Ulaşım=

Neredeyse yazmayı unutacaktım şehirde her yere bisiklet veya yürüyerek gitmeyi düşündüğüm için benim içim maliyeti olmayacak.Ben büyük şehir ulaşımından bahsedeyim.Diğer şehirlerde de aman aman bir fark olmaz.İstanbulda abonman 80 tl.Bu ne demek.Siz üniversiteye sadece metrobüs,otobüs,metro yani istanbulkartın geçtiği araçlarla sağlarsanız ulaşım 80 tlye denk geliyor.Geriye sadece minibüs kalıyor.İstanbulda 18 yaşından sonrası öğrenci sayılmıyor arkadaşlar.Köseyseniz lise öğrencisiyim diyip yırtma ihtimaliniz var.Yoksa tam veriyorsunuz.Öğrenci 1.25 tam 2+ değişiyor mesafeye göre.Ulaşıma da 80 diyelim

Maksimum bize 1052 tl minimum 692 tl tutuyor.Geçen yıl 470 tl kredi vardı.Bu sene iyimser 520 kötümser 480 olur. 500e yuvarlıyorum.Sağdan soldan burs toplayan halledebilir.Yapamayanda ailesinden veya akrabalarından da 500 olur ve öğrenci olarak 1 ayınızı bu şekilde geçirirsiniz.Eklemeyi unuttuğum bir şey varsa yorumlarda belirtin.


Ekim 17'de tekrar güncellenecek.
H
3 yıl
Anlık kalp krizi
Birçoğumuzun telegramdaki bildirimi görüp yoksa ?? Dememiz
H
3 yıl
Kyk Kredi
Malum 17-18 eylül tarihleri arasında üniversite başlıyor.Kyk kredisi için ne zaman başvurup almaya başlıyoruz? Sitesinde duyuracağız yazmışlar tarih vermemişler ama geçen senelere bakarak belli bir tarih var mı ? O kredi özellikle şehir dışında okuyacak öğrenciler için önemli bir miktar.Ailemden kredi gelene kadar 1000 tl istemek durumunda kalıyorum ve sanıyorum birçok kişinin ailesinede zor gelebilir.
H
3 yıl
Yıkılması gereken algılar!!!
Forumda hepimizin gördüğü gibi tıp boş,tıp iyi mühendislik boş,mühendislik iyi vb. (Daha çok tıp)Meslek dallarıyla ilgili birçok konu açılıyor.Son bir haftada açılan 10 konudan 6 sı böyle.Burada amacım konu açanlara açmayın demek değil sonuçta herkesin kendi görüşü ve bunları belirtmekte özgür ama sayfalara bakınca hep yeni bir konu açılmış ama aynı başlık.Örnek veriyorumm x mesleği için 1 günde 4 farklı konu açılmıştır hepsinde de övülmüştür.veya y mesleği ile alakalı 6 farklı konu vardır ve o meslek yeriliyordur.Bu bölümleri ana konular şeklinde toplayıp orada yorum olarak belirtsek daha doğru olur gibi.Sebebide sizde farketmişsinizdir sayfaları geçtikçe aynı konunun türevleri açılmış yeni bir konu göremiyorsun.İkinci bir hususta kimileri sanırım troll amaçlı veya eğlence amaçlıdır eyvallah olabilir ama kimi konularda da gerçekten vazgeçirme değilde aşırı bir yergi söz konusu ve aynı lafların tekrarından oluşuyor.Bu iki duruma dikkat edersek sevinirim.(Tercih sonrası insanların %85 i gideceği için yazdıklarım kale de alınmayabilir önemli değil ama durum böyle.)
H
3 yıl
Son Tercih !! (Sanırım?)
Haftalardır aramalarım sonucu büyük ihtimalle gireceğim üniversite sayısını ikiye indirdim.İkisi arasında çok kararsızım.Trakyanın eğitiminin çok daha iyi olduğunu söylüyorlar.Aynı zamanda zormuş.6 yıllık tıp eğitimi üstelik bunun kalma durumları tus vs. durumlar var.Düzenli çalışabileceğime inanıyorum ama düzenliden kastım sosyal hayatımdan bir şey kaybetmeden etkili bir çalışma sergilemek istiyorum.Üniversite eğitimden ziyade şehir,maddiyat,kampüs,sosyal yaşam gibi seçenekleri ele alarak karar vermek istiyorum.Eğitimin bu seçenekler arasında %70 gibi bir önemi var.Beynim trakya diyor kalbim ise çanakkalede karar veremiyorum yardımcı olur musunuz? Bu arada bu yıl yerleşecek olanlarda trakyayı yazan neden çanakkaleyi sildiğini çanakkale yazıcak olanda neden trakyayı sildiğini belirtirse sevinirim.Aynı zamanda bu üniversitede okuyanlardan da fikir almayı isterim.
H
3 yıl
Adü,Sakarya,Trakya,Çomü Tıp
Selamlar herkese yine ben aslında çok yakın zamanda aynı konuyu açmıştım şimdi ise daha çok kafam karıştı.Sıralamam sakarya dışında diğer hepsine tutuyor sakaryanın ise hem sıra gerilemesi hemde okul biriniciliğyle gelme ihtimali var.Forumda adü ve çomü arasında kalmıştım başta çomüyü önermediler.Daha sonraysa Trakyanın da çok iyi olduğunu duydum.Bu 4 üniye ısınmamın ayrı ayrı sebepleri var:
Sakarya :
+ YÖNLERİ: tusta başarılı olduğunu duydum.İstanbulda oturuyorum haftasonları eve dönebilme şansım var.Kadrosu ne kadar iyi o kısmı bilmiyorum.Kampüs imkanı genişmiş.(Arkadaşlar genelde hep duyulan geçmiş zaman kullanıyorum.Hep araştırma sonucu kulaktan dolma bilgilerle yazıyorum yanlışım varsa düzeltiniz.)
- YÖNLERİ: ilk yıl korucukta eğitim görülüyormuş.Genel olarakta korucuk beğenilimiyor.Üniversite şehirin dışında baya bir mesafe varmış.Bu durumdan dolayıda tercih etmeyenler oluyor.Sakaryaya hiç gitmedim ama diğer yazdığım üniversitelerin şehirlerine nazaran daha kötü olduğu söyleniyor.
ÇOMÜ:
+ YÖNLERİ: Kampüs,Şehir,Manzara.Birde birkaç tanıdığımla konuştum üstelik 1 2 tanesi mezun.Eğitimi falan nasıl dedim gayet memnun olduklarını ve şuan bir işte çalıştıklarını söyledi.Ama nedense internette olumlu yorumlar alamadım.
- YÖNLERİ :Akademik birim sayısı çok az ve yetersizmiş.3 4 katı olan fakültelerde var.Eğitimi çok iyi değilmiş.Buna karşın biraz daha zormuş diğer ünilere göre.Fakülte hastanesi kötüymüş.
ADÜ :
+ YÖNLERİ : Kimileri beğenmese bile bana göre uygun bir şehir.Kampüsü fena değil.Eğitimini araştırmaya çalıştım pek bir bilgi bulamadım ama kötü yorum görmedim.Tanıdığım bir yakınım oturuyor çok uzak hissetmem kendimi orada okurken.
- YÖNLERİ : Bu kısım için adü tıpta okuyanlardan yorum bekliyorum veya gitmeyi isteyipte vazgeçenlerden de beklerim.Akreditasyonu yokmuş.
Trakya :
+ YÖNLERİ : Köklü eğitim,kalabalık ve sağlam akademik kadro,fazla vaka görülebiliyormuş diğerleri arasında.Akreditasyonu var.
- YÖNLERİ : Eğitim hakkında pek olumsuz bir şey diyemem sadece şehire biraz ısınamadım.Biraz önyargı gibi olucak ama iklimi diğerlerine göre biraz daha soğukmuş.Sosyal imkanlarını övenleri pek göremedim.Eğitim birinci planda olsada arkadaşlarım ile müsait bir akşam bir yere gidip içip oturmak isterim.Belki çok iyide olabilir ama yorum göremedim.Ha bu arada okuyan bir arkadaşım eğitimin diğerlerine göre zor olduğunu söyledi.


İnsanlardan ve internetten aldığım duyumlarla bu kadarını oluşturabildim.Yanlışlarım veya bilgi eksikliğim olursa söyleyebilirsiniz.Bu 4 üniversite böyle özellikleri olsada hemen hemen birbirine yakın mı? Yanlış tercih yapma durumum olur mu ? Kendime göre üniversite ve şehir açısından aydın çanakkale arasında kalmıştım ama çomüyü kötülediler biraz.Olumlu taraflarını da duymak isterim.Ancak trakya veya sakaryanın eğitimi kat kat iyiyse onlar daha önceliğim olur.Umarım tercih yapacak arkadaşlara da yardımcı olur.Cevaplarını bekliyorum teşekkürler.
H
3 yıl
Adü ve Çomü Tıp
Arkadaşlar iki üniversitede de tıp bölümleri puanları çok yakın şehirlerin özelliklerinden ziyade doğrudan üniversite ve kadro bakımından hangi üniversiteyi tercih etmeliyim
H
3 yıl
Okul birinciliği
11bin + okul birinciliği ile az da olsa ileri bir sıralama çekilebilir mi yoksa şans sayesinde de beklemediğim bir yere girebilir miyim ? İyimser ve kötümser yorumlarınızı bekliyorum (Bölüm Tıp)
H
3 yıl
Sbü tıp hakkında
İyi günler herkese yks sınavında 11 bin sıralama yaptım.İstanbul'da yaşıyorum.Sıralamama yakın olarak gülhane tıpı gördüm 11.487 sıralaması vardı.Ancak şöyle bir kafa karışıklığı yaşadım.Tıp fakülteleri taban puanlarına bakınca 11.487 içinde iki tane sağlık bilimleri üniversitesi tıp fakültesi var.(biri gülhane olan 11.487 diğeri ise sadece tıp yazıyor 6.016) Geçenlerde forumdan bir arkadaşımız gülhane yazan ankara olduğunu söyledi ama ben tercih sitelerine bakınca (yök atlasta dahil olmak üzere) gülhane tıp yazan fakülteyide istanbulda gösteriyor.Eğer ki gülhane Ankara'daysa şansımı istanbul'a yakın şehirlerde denemek istiyorum.Bu kafa karışıklığı için yardımcı olabilir misiniz? ss te görebilirsiniz dediğim hususu.
< Resime gitmek için tıklayın >
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.