T

Teğmen
21 Eylül 2006
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
1 üye
Görüntülenme (?)
49 (Bu ay: 0)
Gönderiler Hakkında
T
5 ay
Koronavirüsten evde ölen tanıdığınız var mı?
Merak ediyorum acaba koronavirüsten evde ölen tanıdığınız (testi pozitif çıksın veya hiç test yaptırmamış olsun), duyduğunuz veya çevrenizde birileri var mı?
T
5 ay
PayPal'dan sonra şimdi sıra Skrill'de mi?
Bugün gelen bir maile göre PayPal'ın ardından beğenerek kullandığım Skrill'de gidiyor. Acaba fake bir e-posta mı diye de defalarca baktım ama sanırım doğru. Benden başka bu duruma üzülen var mı acaba? Ne oluyor ya hepsi birer birer ülkemizi terk ediyor.

< Resime gitmek için tıklayın >
T
6 ay
USD'nin tüm para birimlerine karşı aşırı değerlenmesi?
Arkadaşlar tamam paramız resmen pul oldu ve her gün daha da değersizleşiyor ama anlamadığım bir şey var Dolar tüm dünyada hemen hemen tüm para birimlerine karşı aşırı değerleniyor (Altın, EUR, GBP, RUB, PLN vs. hepsine karşı bile). Bunun sebebini bilen var mı? Neden bu kadar değerleniyor?< Resime gitmek için tıklayın >
T
6 ay
Aliexpress gümrük vergisi oranı nedir?
Aliexpress'ten bilgisayarımın ekranı kırıldığı için dokunmatik ekran sipariş ettim ve yaklaşık 1300 TL (kargo dahil) ödedim. Acaba gümrük vergisi ne kadar çıkar bilgisi olan var mı?
T
6 ay
Sony Vaio SVP13213STB ekranın pır pır etmesi
Arkadaşlar şöyle bir durum var, önerilerinizi yazarsanız sevinirim.Elimde 13 inç Sony Vaio SVP13213STB model bir ultrabook var. Ekranda pır pır etme, yanıp sönme, açılıp kapanma (tamamen kapanma, ingilizcesi flickering) sorunu var ve bu sorun yaklaşık 2-3 senedir var. Bilgisayarımın garantisi çoktan bitti ve bilgisayarımdan oldukça memnunum (SSD, i5 vs.) ve bilgisayarımı neredeyse 7/24 kullanıyorum, yeni bir bilgisayar almak istemiyorum hem de dediğim gibi gayet memnunum en azından şimdilik.Geçenlerde ekranımı da çatlattım ve bu sorunun üzerine bir de bu eklendi. Buradaki Sony yetkilisini aradığımda bir tanesi 6000 TL, diğeri 8000 TL dedi ekran değişimine. Ankarada bir yer buldum o da 2000 TL dedi. Aliexpress'te baktığımda aslında parça 155 USD'ye geliyor (komple arka kasa...artı gümrük ne kadar alır bilmiyorum). Sorum şu aslında bilgisayarları sürekli açıp kapatan bakan bazen tamir eden ben, bunu yapabilir miyim? Çok mu teferruatlı? Hele de bu Ultrabook. İnternette araştırdığımda benim modelimi açmışlar ama çok da net bir video bulamadım. Sizce Aliexpress'ten bu parçayı sipariş edip takma işine yoğunlaşmalı mıyım (yapabilir miyim) yoksa başka ne önerirsiniz?
T
7 ay
Doların yalnızca TL'ye karşı değil tüm para birimlerine karşı fazla değerlenmesi ve sonuçları
Arkadaşlar son zamanlarda dikkat çektiğim önemli hususlardan bir tanesi Dolar sadece TL'ye karşı değerlenmiyor (her ne kadar bizde daha fazla değerlense de), aynı zamanda global piyasada da değerleniyor. Aşağıdaki tablodan da göreceğiniz gibi (hem günlük (alttaki) hem de 1 aylık, yıllık veya 3 yıllık) Dolar sadece TL'ye karşı değil EUR, Brezilya, Macar, Polonya, Güney Afrika, Meksika, Rus, Çin hatta İngiliz parasına karşı da gerçekten gözle görülür bir şekilde değerleniyor. Sizce bu durum neden/nelerden kaynaklanıyor olabilir? Ve muhtemel sonuçları neler olabilir?

< Resime gitmek için tıklayın >


< Resime gitmek için tıklayın >
T
8 ay
Virüs Tedbirlerine Karşı Yapılan Gösteriler
Ülkemizde ya yapılmıyor ya da yapıldığı halde malum medya kanalları bize göstermiyor. Yabancı kanalları izlediğimde Avrupa'da özellikle Almanya (bugünkü haberde bile Berlin merkezde 20.000 kişi protesto için toplanmış), Fransa ve İngiltere gibi ülkelerde virüs tedbirlerine karşı ciddi anlamda protestolar yapılıyor. Bu tedbirlerin gereksiz olduğu, milletin maske takmak zorunda olmadığı, virüsün silah olarak kullanılıp dünya düzeninde çeşitli değişikliklerin yapıldığı vs. belirtiliyor. Ancak ülkemizde zerre protesto görmüyorum veya gösterilmiyor/izin vermiyorlar (her neyse).Sizin düşünceleriniz nedir arkadaşlar?
T
8 ay
Üniversite Harç Ücretinin 325 TL'den 900 TL'ye Çıkarılması
Gelişmiş ülkelerde eğitim ya ücretsiz olur ya da cüzi ücret alınır, bizde ise insanların okumaması için elinden geleni yapıyorlar. Atatürk Üniversitesi Çocuk Gelişimi bölümü 2. Üniversite kapsamında 325 TL'den 900 TL'ye çıkarıldı. Yuhh diyorum. Asgari ücretin 2300 TL olduğu bir ülkede dönemlik harcın 900 TL olması pes doğrusu.

< Resime gitmek için tıklayın >
T
8 ay
Büyük Firmaların/Şahısların Bile Hotmail & Gmail Adresi Kullanması
Arkadaşlar sizin de garibinize gidiyor mu büyük firmaların veya çok önemli şahısların bile hotmail veya gmail benzeri e-posta adresleri kullanıyor olması çok garip geliyor bana. Hatta geçenlerde Bim'den satın aldığım bir Oyuncakçının bile "...hotmail.com" şeklinde adres kullandığını görünce yuhh dedim. Bana göre bu tür e-posta adresleri büyük firmaların ya da önemli şahısların itibarını yerle bir ediyor, prestijini fena halde bozuyor. Yurt dışı firmalarına baktığımda (özellikle Avrupa) çoğu firmanın websitesi olduğunu ve kendilerine özel e-posta adresi olduğunu görüyorum. Ancak bizde durum maalesef tam tersi. Websitesi kurmak çok mu pahalı? Bu durum bir tek benim mi garibime gidiyor?
T
8 ay
Ailecek yaşanılacak yer önerisi
Arkadaşlar bir konuda fikirlerinizi duymak istiyorum. Öncelikle kendimden bahsedecek olursam 38 yaşındayım ve eşim, 8 ve 4 yaşında olmak üzere iki çocuğum var. Ve 2015 yılından beri serbest olarak (internetten) çalışıyorum ve bu şekilde çalışmaya devam edeceğim (bi aksilik çıkmazsa). Dolayısıyla iş sıkıntım yok yeterki internetim, telefonum çalışsın.Şu an İstanbul'da yaşıyorum (26 senedir) ancak son 2 senedir tatile Muğla/Dalaman/Ortaca bölgesine gidiyorum ve yaşanılacak yerin kesinlikle (benim için en azından) oralar olduğuna karar verdim. Gerek havası, sessizliği, temiz havası, her şeyin doğal olması, çocukların plajlarına bayılması vs. Aslında 2 senedir bahçeli müstakil bir ev arıyorum ancak fiyatlar malum bu virüsten dolayı tavan yaptı. Ülkemizde böyle yerlerin fazla olduğunu az çok tahmin ediyorum ama gidemediğim için bilemiyorum. Bana nereleri tavsiye edersiniz? Şöyle ailece yaşayabileceğim, çocuklarımı güzel bir şekilde gönül rahatlığıyla okula gönderebileceğim ve aynı zamanda gürültüden uzak, dalından meyve koparıp yiyebileceğim fazla pahalı olmayan il veya ilçeler lazım (yoksa benimki hayal mi:)). Neresini önerirsiniz? Benim şartlarıma uyan yerleri biliyorsanız, sesinizi duymak isterim :) Çok teşekkürler.Ömer
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.