U

DH Yönetici
14 Şubat 2018
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
1 üye
Görüntülenme (?)
120 (Bu ay: 11)
Gönderiler Hakkında
U
7 sa. önce
Güneş ışığının %98'ini yansıtan "en beyaz boya" geliştirildi: Klimadan iyi soğutabilirAraştırmacılar, bu beyazın, görünür ışığın %99,9'unu emen en siyah renk olan Vantablack'e eşdeğer olabileceğine inanıyor. "En beyaz boya" ışığın %98,1'ini yansıtır ve aynı zamanda yüzeydeki ısıyı giderir. Bugün piyasada bulunan beyaz boyalar güneş ışığının yalnızca %80-90'ını yansıtır ve yüzeyi soğutmaz.Ayrıca Bkz.Google, birkaç tıklamayla 3D animasyonlar oluşturabileceğiniz web sitesini başlattıYaklaşık 92 m²'lik bir çatıyı bu boya ile kaplarsanız, bu 10 kilovatlık bir soğutma kapasitesi sağlayacaktır. Araştırma takımının belirttiği gibi, bu soğutma çoğu evde kullanılan klimalardan daha güçlü.

Ticari üretime uygunBoyanın olağanüstü beyazlığı, aynı zamanda beyaz fotoğraf kağıdı ve kozmetik yapımında da kullanılan yüksek konsantrasyondaki baryum sülfat nedeniyledir. Boyadaki tüm baryum sülfat parçacıkları farklı boyutlarda. Araştırmacılar, bir parçacığın ışığı yansıtma kabiliyetinin boyutuna bağlı olduğunu ve daha geniş bir parçacık boyutu aralığının, boyanın ışık spektrumunun daha fazlasını yansıtmasına izin verdiğini açıklıyor.En beyaz boya, geleneksel klimalara olası bir alternatif olarak soğutma boyası geliştirmek için 1970'lerdeki çabalara dayanan araştırmanın sonucu. Yaratıcıları, baryum sülfat boyanın dayanıklı ve ticari üretime uygun olduğunu belirtiyor. Boya bileşimi için bir patent başvurusu da yapılmış durumda.
Kaynak:https://www.purdue.edu/newsroom/releases/2021/Q2/the-whitest-paint-is-here-and-its-the-coolest.-literally..html
U
9 sa. önce
Mozilla, Firefox'tan FTP desteğini kalıcı olarak kaldırıyorGoogle'ın Nisan 2020'de Chrome'dan FTP erişimini kaldırmasıyla aynı sıralarda Mozilla da Firefox'tan kaldıracağını duyurdu. Mozilla, önce bu desteği devre dışı bırakmayı ve daha sonraki bir sürümde kaldırmayı planladı.Ayrıca Bkz.Xiaomi, Çin'de ilk 3 akıllı telefon üreticisi arasına giremedi: Birincilik Vivo'daFTP yetkisi üçüncü taraf uygulamalara verilecekNightly ve Beta kanallarında destek şu anda devre dışı ve 19 Nisan 2021'de Firefox 88'in piyasaya sürülmesiyle kararlı sürümde de devre dışı bırakılacak. Destek, Firefox 90'da ise tamamen kaldırılacak. FTP'yi devre dışı bıraktıktan sonra Firefox, bağlantıların açılması için ftp:// protokolüne, diğer protokollerde olduğu gibi harici uygulama yetkisi verecek.

FTP kullanan eklentilerin Nightly'de kesintiye uğramaması için Mozilla uzun vadede, geliştiricilerin uzantılarında FTP kullanmaktan vazgeçmelerini öneriyor. Ancak, FTP'yi etkinleştirildiği sürece kullanmaya devam etmek isteyen geliştiricilerin ise FTP'nin etkinleştirilip etkinleştirilmediğini kontrol etmek için browserSettings API'sini kullanmaları tavsiye edilmiş. 
Kaynak:https://www.xda-developers.com/firefox-88-disables-ftp-support/
U
11 sa. önce
Otomatik pilot açıkken Tesla'nın kaza yapma oranı, sürücülü araçlara göre 10 kat düşükTesla CEO'su Elon Musk, otopilot modundaki bir Tesla'nın kaza yapma olasılığının, sürücülü bir arabadan 10 kat daha düşük olduğunu söyledi ve şirketin yayınladığı güvenlik raporuna atıfta bulundu.Ayrıca Bkz.Android 12, uygulamaları otomatik olarak ana dilinize çevirebilirTesla, 2021'in ilk çeyreği için bir güvenlik raporu yayınladı . Şirket, 2018'den beri bu tür üç aylık raporları yayınlıyor. Bu raporda, çarpışma başına mil oranı, otopilotlu ve otopilotsuz olarak karşılaştırıyor.Bu yılın ilk çeyreğinde, otopilotla gidilen her 4,19 milyon mil (6,7 milyon km) için bir kaza meydana geldi. Otopilot kullanılmayan, ancak güvenlik özelliklerinin etkinleştirildiği durumlarda ise gidilen her 2,05 milyon mil (3,3 milyon km) için bir kaza kaydedildi. Otopilotsuz ve ek fonksiyonlar olmadan sürenler için, her 978 bin mil (1,57 milyon km) için de bir kaza kaydedildi.https://twitter.com/elonmusk/status/1383548841438236674Sadece otoyol testleri hesaba katılıyorTesla, bu rakamları, ülkede her 484 bin mil (778 bin km) içinde bir kaza olduğunu bildiren Ulusal Karayolu Trafiği Güvenliği İdaresi'nin son verileriyle karşılaştırıyor. Bununla birlikte, otopilot (1.0 ila 3.0) sürümüyle donatılmış çoğu Tesla aracında, bu işlevler esas olarak otoyol sürüşü için kullanılırken, ulusal hükümet istatistikleri tüm trafik durumlarını hesaba katıyor. Dahası, kazalar şehir içinde daha sık görülmekte ve bu önemli bir detay.

Electrek, şirketin verilerini geçen yılın aynı dönemine ait performansıyla karşılaştırdı ve veriler şu şekilde çıktı:
  • 2020'de otopilot açıkken, her 4,68 milyon mil (7,5 milyon km) için bir kaza kaydedildi;

  • 2020'de aktif güvenlik özellikleri ile her 1,99 milyon mil (3,2 milyon km) için bir kaza oldu;

  • Otopilot ve güvenlik özellikleri kapalıyken, her 1,42 milyon mil (2,3 milyon km) için bir kaza kaydedildi.Bu nedenle, yıl içinde, gerçekten de otopilotun performansında bir gelişme var, ancak otopilotsuz kaza sayısının azaldığı da açık.Electrek temsilcileri, Elon Musk'ın kazasız çalışma açısından otopilotun normal sürücüden 10 kat daha iyi olduğu iddialarının eleştirilmesi gerektiğini belirtiyorlar. Zira Tesla'nın otopilot sistemi şu anda sadece otoyollarda test ediliyor. Ancak kazaların çoğu, çeşitli trafik senaryolarıyla nasıl başa çıkılacağını henüz öğrenmediği kentsel alanlarda meydana geliyor.
Kaynak:https://electrek.co/2021/04/17/tesla-autopilot-engaged-10x-lower-chance-accident-than-average-car-data/
U
dün
Android 12, uygulamaları otomatik olarak ana dilinize çevirebilirXDA Developers topluluğu, Android 12'nin yeni sürümünün uygulamaların otomatik çevirisini yapacağına dair kanıt bulduklarını açıkladılar.Ayrıca Bkz.Microsoft, Windows 10 güç menüsüne yeni bir seçenek ekliyorİşlev, cihazdaki uygulamaların geliştiricinin dilinden kullanıcının diline çevrilmesine izin verecek. XDA Developers, daha önce yayınlanmamış bir Android 12 yapısına sahip olması nedeniyle bunu açığa çıkardı ve bu yapıda, yeni çeviri hizmeti ile ilgili birçok yeni sınıf buldu.

Google Translate ile çevirecekYeni özelliğin, uygulamanın kullanıcı arayüzündeki metinlerin doğrudan çevrilmesine izin verdiği sonucuna varılmuş. Google'ın bu seçeneği Pixel akıllı telefonlara özel yapması da mümkün. Öte yandan yeni özelliğin, Google Translate ile çalıştığını da belirtelim.Bu alanda, uzun süredir AllTrans gibi (üst resimdeki) kendi UI çeviri özelliklerini sunan üçüncü taraf uygulamaların var olduğunu da belirtmek gerekir. Google, Android işletim sisteminin yeni sürümünü Mayıs 2021'de resmi olarak tanıtacak.
Kaynak:https://www.xda-developers.com/android-12-app-ui-translation/
U
dün
Xiaomi, Çin'de ilk 3 akıllı telefon üreticisi arasına giremedi: Birincilik Vivo'daCounterpoint Research'ten araştırmacılar, Çin akıllı telefon pazarının liderlerini ortaya çıkardı. Tarihte ilk kez Vivo, en iyi satıcılar arasında liderliği ele geçirdi. Ancak Xiaomi, ilk üçe bile giremedi.Ayrıca Bkz.Ferrari ilk elektrikli otomobilini 2025 yılında çıkaracağını açıkladıXiaomi'nin Çin'deki pazar payı %15'in altında8-14 Mart 2021 tarihleri arasında Vivo, en yakın rakibi Oppo'yu geride bıraktı. Bu başarıda Y3 ve S9 bütçe modellerinin de büyük etkisi var. Zira şirketin birinciliği kazanmasına yardımcı oldular. Üçüncü sırada , ABD yaptırımlarının boyunduruğu altında, kaçınılmaz olarak konumunu kaybeden Huawei var. Satış rakamlarındaki değişiklikleri aşağıdaki grafikte görebilirsiniz.

Xiaomi'yi ilk üç arasında görmüyoruz. Toplu olarak, Huawei, Oppo ve Vivo, akıllı telefon pazarının yüzde 60'ını oluşturuyor. Öte yandan Huawei ise yüzde 15'lik bir pay ile üçüncü sırada. Bu veriden de, Xiaomi'nin anavatanındaki pazar payının yüzde 15'in altında olduğu sonucuna varabiliriz.
Kaynak:https://www.counterpointresearch.com/vivo-leads-china-smartphone-market-first-time/
U
dün
Google, birkaç tıklamayla 3D animasyonlar oluşturabileceğiniz web sitesini başlattı

< Resime gitmek için tıklayın >Google, 3D animasyonun temellerini öğrenmek için yeni bir araç yayınladı. Monster Mash, yeni başlayanların basit bir çizimi, bir animasyon projesine dönüştürmeye, Disney veya Pixar çalışanı gibi hissettirmesine kadar tüm süreci deneyimlemesine yardımcı oluyor.Ayrıca Bkz.Microsoft, Windows 10 güç menüsüne yeni bir seçenek ekliyorMonster Mash, daha çok yeni başlayanlar için uygun bir proje ve onlara bir sürü olasılık sunuyor. Site, hem basit hem de karmaşık bir resim çizmenize ve birkaç tıklamayla onu canlandırmanıza olanak tanımakta. Daha sonra da bitmiş proje bilgisayarınıza kaydedilebilir veya başka bir yazılımda düzenlemeye devam edebilirsiniz.< Resime gitmek için tıklayın >Kaynak kodları da yayınlandıÖncelikle, hareketli uzuvları gösteren nesneyi çizmeniz gerekir. Açı onları görmenize izin vermiyorsa, yapay zekaya bu konuda bilgi verebilirsiniz: bir kola veya bacağa çift tıklayın ve kırmızı ile vurgulayın. Çizimi tamamladıktan sonra 3D animasyona dönüştürülmesi gerekiyor. Bir sonraki adım, hazır bir şablon oluşturmak. Bu aşamada eğim düzeltme, uzuv hareketi ve daha fazlası mevcut.Geliştiriciler kaynak kodunu GitHub'da da yayınladılar. Animasyonlu sahneler oluşturma süreci basitleştirilmiş görünüyor. Ancak bunun 3D animasyon öğrenmenin ilk aşamalarından biri olduğunu ve faydalı olacak tekniklerin temellerini anlamanıza yardımcı olacağını da unutmayın.
Kaynak:http://monstermash.zone/
U
2 gün
Microsoft, Windows 10 güç menüsüne yeni bir seçenek ekliyorWindows Insider programına kayıtlı kullanıcılar için en son Windows 10 önizleme yapısı, Başlat'taki güç menüsünde yeni bir seçenekle birlikte geliyor.Ayrıca Bkz.Google, iklim değişikliğinin Dünya coğrafyasına olumsuz etkisini gözler önüne serdiWindows 10 21H2 güncellemesiyle gelecekBuild 21359'dan başlayarak kullanıcılar, güç menüsünde bulunan yeni seçeneğe tıklayarak, oturum açtıktan sonra uygulamaların yeniden başlamasını sağlayabiliyorlar. Sistem yeniden başlatıldıktan sonra o an çalışan uygulamaları otomatik olarak yükleme işlevi zaten Windows 10'da var, ancak Microsoft şimdi Başlat menüsüne entegre ederek bunu biraz daha basit hale getirmek istiyor.

Peki bu özellik tüm kullanıcılara ne zaman sunulacak? Çok erken değil, zira bu seçenek, sonbahardaki Windows 10 21H2 özellik güncellemesinin bir parçası olacak.
Kaynak:https://blogs.windows.com/windows-insider/2021/04/14/announcing-windows-10-insider-preview-build-21359/
U
2 gün
Ferrari ilk elektrikli otomobilini 2025 yılında çıkaracağını açıkladıÖnde gelen otomobil üreticileri elektrikli araçlara yöneliyor ve efsanevi İtalyan spor ve yarış arabası üreticisi Ferrari de kitlesel elektrifikasyondan uzak durmak istemiyor. Ferrari CEO'su John Elkann, şirketinin şimdiden ilk elektrikli otomobili üzerinde çalıştığını söyledi.Ayrıca Bkz.Google, iklim değişikliğinin Dünya coğrafyasına olumsuz etkisini gözler önüne serdiEngadget'ın haberine göre John Elkann, Ferrari markası altında bir elektrikli otomobilin piyasaya sürüleceğini bu hafta düzenlenen yıllık toplantıda yatırımcılara duyurdu. Elkann, tamamen elektrikli Ferrari'nin dört yıl sonra, yani 2025'te gün ışığını göreceğine söz verdi. İlginç bir şekilde, Elkan'ın Ferrari CEO'su olarak görev yapan selefleri, elektrikli araçlarla ilgili çeşitli tartışmalı açıklamalarda bulunmuşlardı. Şirketin asla bir elektrikli otomobil piyasaya sürmeyeceğini belirttiler ya da tam tersine elektrikli bir süper otomobil çıkaran ilk marka olacağına söz verdiler.

Sürücüsüz otomobil planımız yokJohn Elkann konuyla ilgili olarak şu ifadeleri kullandı: "Elektrifikasyon stratejimizi çok disiplinli bir şekilde uygulamaya devam ediyoruz. Bu teknolojileri hem motor sporlarında hem de yol araçlarında yorumlamamız ve uygulamamız, Ferrari'nin benzersizliğini ve tutkusunu yeni nesillere taşımak için muazzam bir fırsat.Çıtayı yüksek tutarak başladık. Motor sporları uzmanlığımızı kullanarak, teknik mükemmelliğimizi sergileyen ve harika bir sürüş deneyimi sunan SF90 Stradale ve SF90 Spider hibrit araçlarını yarattık. Hem stil hem de performansta en iyi Ferrari geleneğini yaşatıyorlar. 2025 yılında tanıtmayı planladığımız tamamen elektrikli ilk Ferrari'miz için de çok heyecanlıyız ve bunda Maranello'daki mühendislerin ve tasarımcıların hayal edebileceği her şey olacağından emin olabilirsiniz."Ferrari CEO'su ayrıca otonom sürüş konularına da değindi. Elkann, şirketinin henüz sürücüsüz otomobil üretme planı olmasa da farklı ülkelerin mevzuatındaki ve müşteri tercihlerindeki, özellikle yüksek hızlı GT sınıfındaki modellerde bazı otonom sürüş teknolojilerini uygulama sözü verdi.
Kaynak:https://www.engadget.com/electric-ferrari-073220255.html
U
2 gün
Koreli üreticiler, elektrikli araçlar için kablosuz hızlı şarj standardı sundu: Bir saat içinde %80Her zaman olduğu gibi, yeni teknolojilerin tanıtılmasının ilk aşamasında, piyasada birkaç standart bir arada bulunur, ancak zamanla bazılarının birleştiği gözlenir. Elektrikli araçlar söz konusu olduğunda, bu konu iki kat daha önemli. Çünkü otomotiv şirketleri, elektrikli araç üretimine geçmek için oldukça aceleci davranıyorlar. Bu da, şarj yöntemleri dahil olmak üzere standardizasyon gerektiren bir gelişme.Ayrıca Bkz.TSMC açıkladı: Çip sıkıntısı 2022 yılında da devam edecekElektrikli araçların kablosuz olarak şarj edilmesi fikri, yalnızca şehir içi ulaşımın gelişmesiyle değil, aynı zamanda araçların otopilot özellikleriyle de ilgili. Zira sürücünün uyku ve dinlenme esnasında, elektrikli araçların akülerini şarjını bağımsız olarak doldurabilmesi gerekir. Kablosuz teknoloji bunu, şarj kablosunun fişini elektrikli bir aracın prizine bağlayan her tür robotik koldan daha kolay hale getiriyor.

1 dakikalık şarjla 5 km yol gidilebilecekBusiness Korea, uluslararası standart kuruluşlarının, elektrikli araçların kablosuz şarjı için beş rakip teknolojiyi değerlendirmeye hazırlandığını belirtiyor . Bunlardan üçü Japon şirketleri tarafından sunuluyor, ancak gücü 11 kW ile sınırlandırıyorlar. Bu da kablolu şarjda olduğu gibi akünün şarj olmasının uzun süreceği anlamına geliyor.Koreli şirketler ise 50 kW'a kadar güç aktaran ve ortalama bir elektrikli aracın pilinin % 80'ini yaklaşık bir saat içinde dolduran kablosuz şarj teknolojisi sundular. Şehir içi elektrikli ulaşım durumunda, bir trafik ışığındaki yol yüzeyine yerleştirilmiş kablosuz şarj cihazı, aracı bir dakika bekleme süresince, 5 km'lik bir yol gidebilecek kadar şarj edebilecek. Uluslararası komisyonun toplantısı bu yıl Temmuz ayında gerçekleşecek ve Koreli şirketler tekliflerini üreticilere iletmeyi bekliyorlar.
Kaynak:http://www.businesskorea.co.kr/news/articleView.html?idxno=64935
U
2 gün
Samsung Galaxy M42 5G'nin teknik özellikleri ve tanıtım tarihi belli olduSamsung, yeni Galaxy M42 akıllı telefonunu sergileyen bir reklam afişi yayınladı. Modelin tasarım özelliklerine ek olarak, görüntüde beşinci nesil mobil ağları destekleyen ilk M serisi akıllı telefon modelinin tanıtılacağı tarih de ortaya çıktı.Ayrıca Bkz.Meizu, iPhone satmaya başlıyor: Üstelik Apple'a övgüler dizerek335 dolardan satılacakResmi afişe bakıldığında, akıllı telefon dört sensörlü bir arka kamera ve ön kamera için su damlası formunda bir çentikle gelecek. Mevcut bilgilere göre cihaz, Snapdragon 750G işlemcisini temel alacak ve şirketin tescilli teknolojileri Samsung Pay, Knox Security, Secure Folder, Alt Z Life ve Content Suggestions desteğine sahip olacak.

Samsung cihazın diğer özelliklerini resmileştirmedi ancak içeriden öğrenenlere göre, model 6,6 inç ekran, 8 GB RAM ve 128 GB dahili belleğin yanı sıra 48, 8, 5 ve 5 megapiksel kamera sensörleriyle donatılacak. Galaxy M42 5G'nin, 15 watt hızlı şarj desteğine sahip 5.000 ila 6.000 mAh kapasiteli pil ile geleceği de biliniyor.Galaxy M42 5G'nin lansmanı 28 Nisan'da gerçekleşecek. Cihazın tahmini maliyeti ise 335 dolar civarında olacak.
Kaynak:https://www.amazon.in/b?node=26142280031
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.